Справа № 576/2210/24
Провадження № 2-о/576/61/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМУКРАЇНИ
17 вересня 2024 року м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області
суддяУсенко Л.М.секретар судового засіданняБірюк О.В.розглянувши в порядку окремого провадження цивільну справу№ 576/2210/24за заявоюОСОБА_1 заінтересована особаГлухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції провстановлення факту, що має юридичне значення учасники справи та представники: заявникОСОБА_1 представник заінтересованої особине з`явився
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернулася до суду із вказаною заявою про встановлення факту батьківства ОСОБА_2 по відношенню до її доньки ОСОБА_3 , 2024 року народження.
В обґрунтування поданої заяви заявник вказує, що з липня 2023 року проживала однією сім`єю з ОСОБА_4 . У жовтні 2023 року вона завагітніла, про що ОСОБА_2 знав та щомісяця надавав матеріальну допомогу для здорового перебігу вагітності. Відразу зареєструвати шлюб не могли, оскільки ОСОБА_4 вже перебував у зареєстрованому шлюбі. Цей шлюб був розірваний судом 25.01.24. А рішенням суду від 07.03.24 їй дозволено укласти шлюб як неповнолітній особі.
З 14.03.24 ОСОБА_2 вважається зниклим безвісти під час виконання службових обов`язків по захисту територіальної цілісності та суверенітету України від збройної агресії російської федерації. Їх спільна донька ОСОБА_3 народилась після того, як ОСОБА_4 зник безвісті. Прізвище, ім`я та по батькові дитини було записано у Книзі реєстрації народжень було записано відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України за вказівкою матері.
Ухвалою суду від 27 серпня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження.
Заявник в судовому засіданні викладене в заяві підтримала, просила її задовольнити.
Від заінтересованої особи надійшла письмова заява про розгляд справи за відсутності представника, проти задоволення заяви не заперечує.
Заслухавши пояснення заявника, свідка, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК Українисуд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
При народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою (частина першастатті 135 СК України).
Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду (частина друга статті 125 CК України).
Батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно доЦПК України(частини перша, другастатті 128 СК України).
У разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першоїстатті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третійстатті 128 цього Кодексу(стаття 130 СК України).
Тлумаченнястатті 130 СК Українисвідчить, що закон не встановлює конкретного переліку доказів для встановлення факту батьківства. Підставою для встановлення факту батьківства можуть бути будь-які відомості, що свідчать про походження дитини від даної особи, зібрані відповідно до вимогЦПК України(див., зокрема, постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 21 лютого 2020 року у справі № 643/9245/18 (провадження № 61-16732св19)).
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 30 травня 2023 року у справі № 592/4443/17 (провадження № 61-9923св22) зазначено, що: «відповідно до частин першої, другоїстатті 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі вище перераховані докази в сукупності. Частиною першоюстатті 81 ЦПК Українипередбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Як докази для встановлення батьківства в суді можуть бути досліджені зокрема: листи, телеграми відповідача, в яких він повідомляє про можливість народження чи народження його дитини певною жінкою; заява відповідача за місцем роботи про надання йому відпустки у зв`язку з народженням дитини; показання свідків про виявлення відповідачем турботи про дитину та її матір, обрання імені дитини тощо. Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це».
ОСОБА_5 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Глухові Сумської області. У свідоцтві про народженні батьками дитини вказані ОСОБА_6 та ОСОБА_1 . При цьому із витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян вбачається, що відомості про батька дитини записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Заявник надала суду копію обмінної карти вагітної, у якій ОСОБА_2 вказний батьком дитини.
Також ОСОБА_2 звернувся до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із позовом про розірвання шлюбу з ОСОБА_7 25.01.2024 позов було задоволено, шлюб розірвано. 27.02.2024 рішення суду набрало законної сили.
Після чого ОСОБА_1 , яка на той час була неповнолітньою, звернулась до Глухівського міськрайонного суду Сумської області із заявою про надання права на шлюб з ОСОБА_2 .
Матеріали вказаної цивільної справи № 576/567/24 досліджено судом у справі, як розглядається, та з`ясовано, що ОСОБА_2 надав суду письмову заяву, у якій просив суд надати ОСОБА_1 право на шлюб із ним.
Рішенням Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 07.03.2024 ОСОБА_1 надано право на шлюб із ОСОБА_2 .
Однак, до набрання рішенням суду законної сили матір ОСОБА_2 отримала сповіщення, датоване 18.03.2024 про те, що її син 14.03.2024 зник безвісти в ході виконання бойового завдання.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 , як є матір`ю ОСОБА_2 повідомила, що у грудні 2023 року її син ОСОБА_9 приїздив до неї разом із заявницею, як зі своєю дружиною, повідомив, що вони проживали разом родиною у м. Глухові, знімали квартиру, чекали на дитину. Мілана доводиться свідку онукою, а Ксенія невісткою.
Крім цього, заявник надала суду роздруковану переписку з ОСОБА_2 із месенджерів Telegram та Signal, яка дає підстави вважати, що ОСОБА_2 підримував особисті відносини з заявницею, знав про її вагітність та визнанав майбутню на той час дитину.
Отже, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 не лише визнавав ненароджену дитину заявника, але і вчиняв активні дії для офіційного визнання дитини: ініціював розірвання попереднього шлюбу, підтвердив свою згоду на шлюб суду. Однак, зник безвісти до набрання рішенням суду законної сили та до народження дитини.. Встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, а також є важливим для захисту її прав та прав новонародженої дитини.
Відповідно до п.п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженихнаказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
У відповідності дост. 134 СК Українина підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.
У зв`язку із наведеним наявні підстави і для внесення відповідних змін до актового запису про народження ОСОБА_5 .
За таких обставин суд задовольняє заявув повному обсязі.
Частиною 7статті 294 ЦПК Українивстановлено, що при ухваленні судом рішення в справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст. ст.13,81,263-265,268,294,315,316,319 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт батьківства, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уроженець м. Тернопіль, який зник безвісти 14 березня 2024 року , є батьком ОСОБА_5 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Глухові Сумської області.
Внести зміни до актового запису № 97 про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , складеного 26 липня 2024 року Глухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, зазначивши відомості про батька: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,громадянин України, уродженець м. Тернопіль.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складене 17 вересня 2024 року.
Суддя Л.М. Усенко
Суд | Глухівський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2024 |
Оприлюднено | 19.09.2024 |
Номер документу | 121665943 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Глухівський міськрайонний суд Сумської області
Усенко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні