ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" вересня 2024 р. Cправа № 902/698/24
за позовом: Махнівської сільської ради, Хмільницького р-ну, Вінницької області (вул. Нікольського,15, с. Махнівка, Хмільницького р-ну, 22133)
до: Приватного підприємства "Грант СВ" (вул. Шевченка, буд. 6, м. Бердичів, Жмеринська обл., 13312)
про стягнення 25070,32 грн
Суддя Яремчук Ю.О.
Секретар судового засідання Надтока Т.О.
Представники сторін не з`явились
В С Т А Н О В И В :
25.06.2024 Махнівська сільська рада, Хмільницького р-ну, Вінницької області звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом до Приватного підприємства "Грант СВ" про стягнення 25 070,32 грн.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями матеріали позовної заяви (з присвоєним єдиним унікальним номером судової справи № 902/698/24) передано на розгляд судді Яремчуку Ю.О.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд вважає їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.
Ухвалою суду від 01.07.2024 відкрито провадження у справі 902/698/24. Визначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 29.07.2024.
На визначену дату судом в судове засідання представники сторін не з`явились, про дату, час та місце судового засідання належним чином повідомлені ухвалою суду від 01.07.2024.
Поряд з цим, суд зазначає, що 19.07.2024 від представника позивача Махнівської сільської ради надійшла заява (вх. № канц. 01-34/7421 від 19.07.2024) про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника.
Ухвалою суду від 29.07.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу № 902/698/24 для судового розгляду по суті на 10.09.2024.
На визначену дату судом в судове засідання представник позивача не з`явився, при цьому судом взято до уваги клопотання останнього (вх. № канц.01-34/8683/24 від 04.09.2024) про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника.
Представник відповідача не з`явився, про дату, час та місце судового засідання належним чином повідомлений ухвалою суду від 29.07.2024.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для підготовки до судового засідання та подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
10.09.2024 в судовому засіданні, в порядку ст. 240 ГК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Судом встановлено наступне: між Махнівською сільською радою та приватним підприємством «ГРАНТ СВ» в особі директора Міклухи Сергія Олеговича, був укладений договір № 101/22 від 01.11.2022 оренди приміщення (кімнати) загальною площею 29,8 кв.м., розташованої в господарській будівлі за адресою Вінницька область м. Козятин вул. Пилипа Орлика буд. 8/26.
Відповідно до п.1.1. договору Орендодавець він же Балансоутримувач передає, а Орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 Умов, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 Умов.
Пунктом 1.2. договору визначено, що майно передається в оренду для використання згідно з пунктом 7 Умов.
Орендар вступає у строкове платне користування Майном у день підписання акта приймання-передачі Майна. Орендар зобов`язаний відшкодувати витрати на проведення незалежної оцінки об`єкта оренди відповідно до пункту 6.3 Договору. Акт приймання-передачі підписується між Орендарем і Орендодавцем одночасно з підписанням цього договору. Акт приймання-передачі Майна в оренду та акт повернення майна з оренди складаються за формою, що розробляється Фондом державного майна і оприлюднюється на його офіційному веб-сайті (п.2.1. договору).
Між сторонами договору було погоджено, що орендна плата становить суму, визначену у пункті 9 Умов. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
До складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об`єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньо будинкових мереж, ремонту будівлі, у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо), а також компенсація витрат Орендодавця за користування земельною ділянкою. Орендар несе ці витрати на основі окремих договорів, укладених із Орендодавцем (п.3.1. договору).
Якщо орендна плата визначена за результатами проведення аукціону, то орендна плата за січень-грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень- грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року (п.3.2. договору).
Орендар сплачує орендну плату до бюджету Орендодавця у співвідношенні, визначеному у пункті 16 Умов (або в іншому співвідношенні, визначеному законодавством), щомісяця: до 15 числа поточного місяця оренди - для орендарів, які отримали майно в оренду за результатами аукціону (договори типу 5(А) і 5(В) (п.3.3. договору).
Орендар сплачує орендну плату на підставі рахунків Орендодавця (п.3.4. договору).
01.11.2022 між сторонами було підписано обопільно Акт приймання - передачі об`єкта оренди у відповідності до якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування нерухоме майно, що належить до комунальної власності, а саме приміщення (кімнати) загальною площею 29,8 кв.м., розташованої в господарській будівлі за адресою Вінницька область м. Козятин вул. Пилипа Орлика буд. 8/26.
Поряд з цим, 01.11.2022 між Махнівської сільською радою та ПП «ГРАНТ» було укладено договір про відшкодування комунальних витрат на утримання орендованого приміщення.
Відповідно до п.2.2 Договору Орендар зобов`язувався; своєчасно та у повному обсязі вносити орендну плату, на підставі окремого договору відшкодовувати Орендодавцю витрати за фактично надані комунальні послуги. - на вимогу Орендодавця проводити звірки взаєморозрахунків та орендах платежів, комунальних послуг, а також експлуатаційних витрат, за їх результатом оформляти відповідні акти звірки.
Як слідує з матеріалів справи, Орендодавець не виконує свої зобов`язання належним чином, внаслідок чого станом на 01.05.2024 у Орендаря виникла загальна сума заборгованості зі сплати орендної плати та комунальних послуг на загальну суму 25 070,71 грн, а саме: за оренду 3777,18 грн; теплопостачання 21 293,53 грн.
Махнівською сільською радою неодноразово були направлені директору ПП «Грант СВ» Міклухі С.О. претензію з вимогою сплати заборгованість а саме: за оренду 3777,18 грн; теплопостачання 21 293,53 грн, які залишені без задоволення.
Судом встановлено, що вказана сума заборгованості підтверджується Актами звірки взаєморозрахунків між Махнівською сільською радою та ПП «ГРАНТ СВ», які були вручено відповідачу для оплати, що останнім не спростовано.
За наслідками розгляду справи суд дійшов наступних висновків.
Статтею 193 ГК України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Норми права аналогічного змісту містить стаття 526 ЦК України.
У відповідності до приписів ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання є недопустимою, якщо інше не встановлено договором або законом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (ч. 2 ст. 193 ГК України). Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Приписами ст. 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Так, відповідно до змісту частин 1 та 6 статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
За змістом статті 286 ГК України орендна плата це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об`єкта оренди. Орендна плата встановлюється у грошовій формі. Залежно від специфіки виробничої діяльності орендаря орендна плата за згодою сторін може встановлюватися в натуральній або грошово-натуральній формі. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Відповідно до статей 759, 762 (ч. 1) Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення.
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язаний передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
У даному випадку, оскільки, передане в оренду майно є державною власністю, то до спірних правовідносин також підлягають застосуванню приписи Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
У відповідності до ч. 1 ст. 2 Закону орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
За змістом ст. 19 названого Закону орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Матеріали справи свідчать, що на виконання умов договору оренди орендодавець передав за актом приймання-передавання орендованого майна, а орендар прийняв у користування приміщення (кімнати) загальною площею 29,8 кв.м., розташованої в господарській будівлі за адресою Вінницька область м. Козятин, вул. Пилипа Орлика буд. 8/26.
За таких обставин у відповідача (орендаря) виник обов`язок зі сплати орендної плати, визначеної договором. Також в силу договору відшкодування комунальних витрат на утримання орендованого приміщення у відповідача виник обов`язок зі сплати даних витрат.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
За визначенням, наданим у статті 1 вказаного Закону, житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Згідно зі статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Пунктом 1 частини 1 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача вчасно одержувати якісні житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та згідно з умовами договору на надання таких послуг. Водночас відповідно до пункту 5 частини третьої статті 20 цього Закону такому праву прямо відповідає обов`язок споживача оплачувати надані йому житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону, споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Зазначені обставини сторонами визнаються та не заперечуються, іншого матеріали справи не містять. З огляду на що, спір між сторонами виник з приводу наявності у відповідача заборгованості з орендної плати та відшкодування витрат за комунальні послуги за час користування цим майном.
Так, звертаючись до суду з даним позовом, заявник зазначає, що відповідач не відшкодував витрати за оренду майна та комунальних послуг, а саме за оренду 3777,18 грн та теплопостачання 21 293,53 грн.
Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи та покладає тягар доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов`язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний (див. постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 2 жовтня 2018 року у справі № 910/18036/17, від 23 жовтня 2019 року у справі № 917/1307/18(пункт 41)). Тобто, певна обставина не може вважатися доведеною, допоки інша сторона її не спростує (концепція негативного доказу), оскільки за такого підходу принцип змагальності втрачає сенс (див. пункт 43 постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 23 жовтня 2019 року у справі № 917/1307/18).
Такі правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Згідно з ст. 74 Господарського процесуального кодексу України обов`язок доказування і подання доказів покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою (ч.2 ст.74 ГПК України).
Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За наведених у їх сукупності обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі ст.129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Грант СВ» (код ЄДРПОУ- 44081204 Україна, 13312, Житомирська область місто Бердичів вул. Шевченка будинок, 6) на користь Махнівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області (22133 с. Махнівка вул. Нікольського,15, код ЄДРПОУ 04328298) заборгованість з орендної плати в сумі 3777,18 грн, 21 293,53 грн борг з відшкудування теплопостачання на рахунок UA858201720314211027203030250, банк одержувача Державна казначейська служба України, код отримувача 04328298.
3. Стягнути з Приватного підприємства «Грант СВ» (код ЄДРПОУ- 44081204 Україна, 13312, Житомирська область місто Бердичів вул. Шевченка будинок, 6) на користь Махнівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області (22133 с. Махнівка вул. Нікольського,15, код ЄДРПОУ 04328298) понесені судові витрати на сплату судового збору в сумі 3020,00 грн. на рахунок UА428201720344280027000030250, банк одержувача Державна казначейська служба України, код отримувача 04328298;
4. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
5. Згідно з приписами ч.1 ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. Згідно з положеннями ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
7. Копію рішення суду надіслати відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та на електронну адресу позивача - mahnivka.sr@ukr.net, та до Електронного кабінету ЄСІТС.
Повне рішення складено 18 вересня 2024 р.
Суддя Яремчук Ю.О.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (вул. Нікольського,15, с. Махнівка, Хмільницького р-ну, 22133)
3 - відповідачу (вул. Шевченка, буд. 6, м. Бердичів, иЖмеринська обл., 13312)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2024 |
Оприлюднено | 20.09.2024 |
Номер документу | 121687063 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Яремчук Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні