Рішення
від 17.09.2024 по справі 916/3097/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" вересня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/3097/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін

справу №916/3097/24

за позовом: Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» (04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 68, код ЄДРПОУ 30603572)

до відповідача: Приватного акціонерного товариства «РемпобуттехнікаХерсон» (73000, м. Херсон, вул. Олеся Гончара, 16, код ЄДРПОУ 03057348)

про стягнення 11 586,52 грн.

В С Т А Н О В И В:

Підприємство з іноземними інвестиціями «Амік Україна» звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Приватного акціонерного товариства «РемпобуттехнікаХерсон» 11 586,52 грн., з яких: 7 794,06 грн. заборгованість за придбане паливо, 2 280,85 грн. інфляційні нарахування, 1 511,61 грн. проценти за користування чужими коштами, а також витрат по сплаті судового збору у розмірі 3028 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором купівлі-продажу товарів з використанням паливних карток №19/546 від 07.05.2019 повної та своєчасної оплати товару.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.07.2024 позовну заяву Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження. В ухвалі сторонам встановлено строки на подання суду заяв по суті справи, а також роз`яснено про можливість звернення до суду з клопотанням про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст.252 ГПК України.

Ухвалу суду від 16.07.2024, яку направлено відповідачу на адресу, зазначену у позові та у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, повернуто до суду органами поштового зв`язку, із зазначенням причин повернення адресат відсутній за вказаною адресою.

Відповідно до п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Господарський суд також враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 29.03.2021 у справі № 910/1487/20, де зазначено, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, яким в даному випадку є суд (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) та постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).

Проте, відповідач відзив на позов до суду не надав.

Клопотання про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст. 252 ГПК України, від сторін до суду також не надходило.

Отже, враховуючи, вжиття господарським судом всіх залежних від нього заходів щодо повідомлення відповідача про розгляд даної справи, та забезпечення реалізації відповідачем своїх прав на судовий захист, в тому числі шляхом надання відповідних заяв по суті справи, а також враховуючи строки розгляду даної справи, господарський суд визнав за можливе вирішити справу за наявними матеріалами справи відповідно до ч. 9 ст.165 ГПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Обставини справи, встановлені судом

07.05.2019 між Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» (Продавець, позивач) та Приватним акціонерним товариством «РемпобуттехнікаХерсон» (Покупець, відповідач) укладений договір купівлі-продажу товарів з використанням паливних карток №19/546, згідно з яким Продавець зобов`язується передавати у власність (поставляти) Покупцеві Товари з використанням ПК на АЗС, а Покупець зобов`язується прийняти Товари та повністю оплачувати їх вартість, в порядку та на умовах, вказаних у цьому Договорі. Передача Товарів Продавцем здійснюється шляхом їх відпуску через мережу АЗС Пред`явникам ПК по пред`явленню останніми ПК.

Відповідно до п.1.2 договору Паливна картка (ПК) - унікальна пластикова картка тривалого та багаторазового використання з персональним номером та мікропроцесором є технічним засобом зберігання інформації та отримання представниками Покупця Товарів через систему АЗС, який передається в користування Покупцеві і з використанням якої Покупець чи інша особа (Пред`явник ПК), які правомірно володіють нею, можуть замовляти та отримувати Товар на АЗС. Паливна карта випускається (емітується) Продавцем та являє собою пластикову карту, якій присвоюється ідентифікаційний номер (нанесений на ПК) і код доступу (ПІН-код). Пред`явлення ПК дозволяє її пред`явнику отримати Товар на АЗС, а також фіксувати такі операції з метою їх обліку (вартість, об`єм, марка, кількість тощо відпущених Товарів). На ПК розміщене зображення та логотип Продавця («АМІК УКРАЇНА»). Зовнішній вигляд ПК, які Продавець зобов`язаний приймати до обслуговування, відображено у Порядку та умовах користування ПК. Зовнішній вигляд ПК, що наведено у Порядку та умовах користування ПК, має інформаційний характер. Паливна картка не є платіжним засобом.

Згідно з п.1.11 договору АЗС - автозаправна станція/комплекс зі спеціально встановленим обладнанням - POS- терміналом, на якій здійснюється передача (поставка) Продавцем Товарів у власність Покупця з використанням Паливних карток. Перелік АЗС розміщується та оновлюється (змінюється в односторонньому порядку) Продавцем на ВЕБ-сайті Продавця. На вимогу Покупця, йому може надаватися перелік АЗС в письмовій формі, діючий на дату вимоги.

У п.2.2-2.4 договору встановлено, що відповідно до статті 636 Цивільного кодексу України та цього Договору, Товар, відпущений Продавцем Пред`явнику ПК, вважається проданими/поставленими Покупцю. Передача Товару здійснюється на умовах РСА-АЗС Продавця (відповідно до правил ІНКОТЕРМС 2010). Передача (відпуск) Товара у власність Покупця відбувається окремими партіями. Об`єм, асортимент та вартість кожної партії відпущеного Товару за цим Договором визначається в чеках РО8- терміналу та касових чеках (чеків реєстраторів розрахункових операцій АЗС). Право власності на Товар переходить від Продавця до Покупця в момент його передачі, підтвердженням чому можуть виступати чеки РО8-терміналу та касові чеки, що формуються безпосередньо в момент фактичного отримання Товару з АЗС. В окремих випадках, вказаних у цьому Договорі передача Товару у власність Покупця може підтверджуватися Актом відпуску нафтопродуктів при неможливості обслуговування паливної картки.

Згідно з п.3.1 договору з метою належного виконання Покупцем умов цього Договору щодо замовлення та отримання Товарів, Продавець, на період дії Договору, забезпечує Покупця Паливними картками в необхідній Покупцю кількості. Паливні картки є власністю Продавця. Покупець не набуває права власності на отримані Паливні картки Продавця, не вправі використовувати їх в інших цілях, не пов`язаних з виконанням цього Договору і зобов`язується повернути Паливні картки Продавцю після припинення поставок Товарів за цим Договором.

Відповідно до п.5.1 договору передача у власність (поставка) Товарів Покупцю здійснюється Продавцем цілодобово (за винятком технічних перерв) на АЗС, шляхом використання встановленого на АЗС РО8-терміналу, при умові: пред`явлення Паливної картки Покупцем (Пред`явником ПК), правильного введення ПІН- коду ПК та Авторизації ПК в Процесінговому центрі. Асортимент та кількість Товарів обираються Покупцем (Пред`явником ПК) самостійно.

Згідно з п.5.9 договору на вимогу однієї із Сторін Сторони здійснюють взаємну звірку взаєморозрахунків, протягом 10 днів з моменту отримання відповідної письмової вимоги іншою Стороною.

Відповідно до п.5.10 договору одержавши проект акту звірки взаєморозрахунків, від однієї Сторони, інша Сторона протягом 2-х робочих днів з моменту отримання розглядає, підписує та повертає один примірник акту звірки взаєморозрахунків, а у разі непогодження з даними, що наведені у проекті акту, подає свої обґрунтовані та документально підтверджені заперечення.

Згідно з п.5.12 договору щомісячно, не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним, Продавець надає Покупцю Акт вибірки (інформаційний звіт) та Акт приймання-передачі Товару, які підтверджують кількість, асортимент та ціну відпущеного Товару, з урахуванням знижки для підписання.

Відповідно до п.5.14 договору Покупець зобов`язується протягом п`яти робочих днів з моменту отримання від Продавця Акту вибірки (інформаційний звіт) та Акту приймання-передачі Товару підписати та повернути Продавцю по одному екземпляру вказаних Актів. Якщо Покупець протягом 5-ти (п`яти) робочих днів з моменту отримання Акту вибірки (інформаційного звіту) та акту приймання-передачі Товарів не надасть Продавцеві свої мотивовані (обґрунтовані) та документально підтверджені заперечення, то Акт вибірки (інформаційний звіт) та акт приймання-передачі Товарів, підписаний лише Продавцем, по спливу цього строку вважається повністю погодженим обома Сторонами.

Відповідно до п.5.15 договору у зв`язку з тим, що продаж Товару за цим Договором має безперервний та ритмічний характер, а оплата здійснюється з визначеною Договором періодичністю, Сторони погодили, що Продавець зобов`язується один раз на місяць, не пізніше останнього календарного дня кожного поточного календарного місяця, складати зведену податкову накладну на Товари, передані/надані у такому поточному календарному місяці. Продавець зобов`язаний зареєструвати її відповідно до чинного законодавства.

Згідно з п.п.6.1,6.2 договору передача Товарів здійснюється відповідно до цін, встановлених на АЗС на момент здійснення Транзакції. В ціну Товарів включається податок на додану вартість та інші обов`язкові платежі згідно чинного законодавства. Ціна на Товари є динамічною і може змінюватись (визначатись та коригуватись) Продавцем в односторонньому порядку, залежно від зміни цін на ринку Товарів, індексу інфляції, зміни курсу грошової одиниці України - гривні - стосовно курсів іноземних валют, збільшення розміру податків, зборів, інших обов`язкових платежів, що включені при формуванні вартості Товару.

Відповідно до п.6.3 договору загальна вартість (сума) цього Договору не обмежується та складається з вартості усіх Товарів, що були передані (надані) Покупцю з використанням ПК на підставі цього Договору. Розрахунки за Товари здійснюються Покупцем в гривнях на умовах 100 % попередньої оплати шляхом перерахування грошових коштів на банківський поточний рахунок Продавця, вказаний в цьому Договорі. На грошову суму, внесену в якості передоплати, Покупець має право отримати Товар відповідно до умов цього Договору. Моментом здійснення Покупцем оплати вважається момент надходження грошових коштів на поточний рахунок Продавця. При здійсненні оплати, Покупець зобов`язаний вказувати призначення платежу «Оплата зг. Договору № від , у т.ч. пдв».

Згідно з п.6.6 договору вартість фактично поставлених Товарів, яка вказується у Актах вибірки (інформаційний звіт) та актах приймання-передачі Товарів, розрахована в національній валюті України гривні.

Відповідно до п.6.7 договору детальну інформацію про стан окремих параметрів Рахунку Покупця, Покупець може отримати через Особистий кабінет Покупця. Покупець зобов`язується постійно контролювати наявність на своєму Рахунку необхідної суми грошових коштів для проведення Транзакцій.

Відповідно до п.п.12.1,12.2 договору договір набирає чинності з моменту підписання його уповноваженими представниками Сторін та діє до 31.12.2019. Строк дії цього Договору автоматично продовжується на кожний наступний календарний рік у разі, якщо жодна із Сторін не направила повідомлення про припинення дії Договору за 10 календарних днів до закінчення строку дії Договору.

Згідно з п.14.7 договору документи вважаються належним чином врученими Покупцю, якщо вони вручені особисто або надіслані за адресою (місцезнаходженням, адресою), яка була повідомлена Продавцю (у тому числі під час виписки першого рахунку-фактури). У випадку відсутності Покупця за вказаною адресою або відмовою, (ухиленням) від отримання документів, факт надіслання документів є достатнім для визнання документів належно врученими Покупцю.

18.08.2021 сторонами укладено додаткову угоду №2 до договору купівлі-продажу товарів з використання паливних карт №19/546 від 07.05.2019, згідно з якою сторони дійшли згоди:

- п.п.6.3,6.5 договору викласти в наступній редакції:

« 6.3. Загальна вартість (сума) цього Договору не обмежується та складається з вартості усіх Товарів, що були передані (надані) Покупцю з використанням ПК на підставі цього Договору. Оплата за Товари здійснюється Покупцем шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника на умовах попередньої оплати або на умовах післяплати.

6.3.1.Покупець може здійснювати оплату за Товар на умовах післяплати у випадку належного виконання свої зобов`язань за Договором та за відсутності письмових заперечень Постачальника.

6.3.2.За отримані Товари протягом відповідного Періоду Покупець зобов`язаний провести повний розрахунок не пізніше 3 (трьох) календарних днів, наступних за останнім днем Періоду в якому Покупець отримав Товари. Оплата проводиться Покупцем самостійно на підставі даних особистого кабінету.

6.3.3.Для цілей п. 6.3.2. Договору під Періодом розуміється проміжок часу, що становить 4(чотири) календарних днів та відраховується з дня першого отримання Товару на умовах післяплати.

6.3.4.Розмір Порогової суми, що надається Покупцеві не може перевищувати 25000 грн. (двадцять п`ять тисяч грн.) з ПДВ. В разі досягнення/перевищення розміру Порогової суми, Покупець зобов язаний провести повний розрахунок за поставлені Товари протягом 1 (одного) банківського дня з моменту досягнення/перевищення визначеного в п. 6.3.4. Договору ліміту. При здійсненні оплати, Покупець зобов`язаний вказувати призначення платежу, а саме: «Оплата згідно Договору №19/546 від « 07» травня 2019 року, у т.ч. ПДВ».

6.3.5.Для цілей п. 6.3.4. під Пороговою сумою розуміється максимальна вартість Товару, яку Покупець може отримати протягом Періоду, та яка має бути сплачена у визначений Договором строк.

6.3.6.У разі досягнення Покупцем встановленої Порогової суми та не оплати за Товар з боку Покупця, в порядку передбаченому в п. 6.3 цього Договору, Продавець припиняє відпуск Товарів при цьому всі ПК такого Покупця блокуються до моменту повного погашення Порогової суми.

6.5. Сума оплати та їх періодичність визначаються Покупцем самостійно з урахуванням вимог, встановлених цим Договором, або, за зверненням Покупця, на підставі наданого Продавцем рахунку.»;

- доповнити Розділ 6 «Ціна (вартість) товарів. Порядок та умови оплати товарів» договору п.п.6.9, 6.10 наступного змісту:

« 6.9 У разі систематичного (два та більше разів протягом календарного року) порушення умов Договору Продавець вправі в односторонньому порядку змінити порядок розрахунків?

за Товар на 100% передоплату. Про здійснену зміну порядку оплати Продавець надсилає Покупцеві повідомлення на адресу електронної пошти, зазначену в реквізитах.

6.10.Сторони погодили наступну черговість погашення Покупцем своїх грошових зобов`язань за даним Договором:

1)пеня;

2)штраф;

3)прострочена сума частково неоплаченого або несвоєчасно оплаченого Товару;

4)оплата, яка проводиться в термін, визначений за Договором (Додатками до нього).»;

- доповнити Розділ 9 «Відповідальність сторін за цим договором» договору п.9.11, 9.12 наступного змісту:

« 9.11. У разі порушення термінів оплати (на умовах післяплати) за Товар Покупець виплачує на користь Постачальника штрафні санкції згідно ст.230,231 Господарського кодексу України, а саме:

-пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення виконання зобов`язань.

-у випадку якщо термін прострочення Покупцем проведення взаєморозрахунків перевищує 10 календарних днів, Покупець зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 10% процентів річних від простроченої суми за кожен день прострочення, згідно зі ст.625 Цивільного кодексу України,

9.12.Сплата Стороною штрафних санкцій не звільняє ії від обов`язку виконати свої договірні зобов`язання в повному обсязі та відшкодувати за вимогою іншої Сторони збитки, завдані порушенням Договору у повному обсязі. Відшкодування винною Стороною збитків іншої Сторони, не звільняє її від обов`язку сплатити за вимогою іншої Сторони штрафні санкції у повному обсязі.».

Також господарським судом встановлено, що на підставі договору №19/546 від 07.05.2019 в період з 01.02.2022 по 24.02.2022 позивач продав відповідачу товар: 4 981,71 літра дизельного пального та 40 літрів бензина А-95, всього 5021,71 літрів палива на загальну суму 158 661,16 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи:

- актом прийому-передачі №ВКК-567 від 06.05.2019, з якого вбачається передача позивачем відповідачу паливних карток з визначеними номерами;

- актом вибірки (Інформаційний звіт) за період лютий 2022, в якому відображено взаєморозрахунки між сторонами, транзакції по номенклатурі та картах;

- актом №КВ-0004943 прийому-передачі ТМЦ від 28.02.2022.

При цьому з акту вибірки (інформаційний звіт) за лютий 2022 вбачається перерахування відповідачем на рахунок позивача у вказаний період 154 922 грн., а також станом на початок періоду лютий 2022 у відповідача наявна заборгованість у розмірі 4 054,90 грн.

Окрім того розмір заборгованості 4 054,90 грн., який наявний у відповідача перед позивачем станом на 01.02.2022 підтверджується наявними в матеріалах справи актом вибірки (Інформаційний звіт) за січень 2022 та актом №КВ-0002731 прийому-передачі ТМЦ від 31.01.2022.

На підтвердження здійснення відповідачем часткових оплат за договором №19/546 від 07.05.2019 у спірний період позивачем надано до суду відповідні виписки по рахункам позивача та складену на їх підставі бухгалтерську довідку.

Отже, розмір заборгованості відповідача перед позивачем станом на 24.02.2022 становить 7 794,06 грн.

У претензії №286 від 07.02.2024 позивач просив відповідача оплатити наявну заборгованості за договором купівлі-продажу товарів з використанням паливних карток №19/546 від 07.05.2019 на загальну суму 11 586,52 грн. з ПДВ, враховуючи суму боргу за товар у розмірі 7 794,06 грн з ПДВ, інфляційні втрати у розмірі 2 280,85 грн, нараховані проценти 10% річних у розмірі 1511,61 грн.

Разом із претензією №286 від 07.02.2024 позивач повторно надіслав відповідачу акти вибірки (Інформаційний звіт) за періоди січень та лютий 2022, акт №КВ-0004943 прийому-передачі ТМЦ від 28.02.2022 та акт №КВ-0002731 прийому-передачі ТМЦ від 31.01.2022.

Вказану претензію залишено відповідачем без відповіді та задоволення.

На підтвердження факту поставки товару відповідачу позивачем також надано до суду реєстр податкових накладних за січень, лютий 2022 з копіями податкових накладних та копіями квитанцій про прийняття Автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України, та реєстр зведених акцизних накладних форми «П» з копіями акцизних накладних та копіями квитанцій про прийняття Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України.

Висновки суду

Відповідно до вимог ч.ч.1,2 ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

У п.1 ч.2 ст.11 ЦК України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч.1 ст.173 ГК України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

За змістом ч.1 ст.174 ГК України господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

В силу ч. 1 ст.193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

За умовами ч.1 ст.692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Як вище встановлено господарським судом, між сторонами у справі укладений договір купівлі-продажу товарів з використанням паливних карток №19/546 від 07.05.2019, за умовами якого позивач зобов`язався продати відповідачу товар дизельне пальне та бензин з використанням ПК на АЗС, а відповідач його прийняти та оплатити.

Між тим, виходячи з наявних матеріалів справи відповідач належним чином не виконував зобов`язання щодо повної та своєчасної оплати товару, у зв`язку з чим у нього наявний борг перед позивачем за придбаний товар у розмірі 7 794,06 грн., з яких: 4 054,90 грн. борг за товар, придбаний відповідачем у січні 2022, 3 739,16 грн. борг за товар, придбаний у лютому 2022.

При цьому господарський суд виходить з того, що умовами п.5.14 укладеного між сторонами договору передбачений обов`язок відповідача протягом 5 робочих днів з моменту отримання від позивача акту вибірки (інформаційний звіт) та акту приймання-передачі товару підписати та повернути їх позивачу. Окрім того, вказаним пунктом договору передбачено, що у разі відсутності протягом 5 робочих днів з моменту отримання акту вибірки (інформаційний звіт) та акту приймання-передачі товару мотивованих (обґрунтованих) та документально підтверджених заперечень, такі акти вважаються повністю погодженими обома сторонами.

За таких обставин, враховуючи наявність в матеріалах справи доказів надіслання позивачем відповідачу актів вибірки (Інформаційний звіт) за періоди січень та лютий 2022, акту №КВ-0004943 прийому-передачі ТМЦ від 28.02.2022 та акту №КВ-0002731 прийому-передачі ТМЦ від 31.01.2022, та відсутність в матеріалах справи доказів заперечень відповідача щодо таких актів, вказані акти вважаються погодженими сторонами у справі.

З огляду на вищевикладене, господарський суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за придбане паливо у розмірі 7 794,06 грн.

Щодо заявлених позивачем до стягнення з відповідача інфляційних нарахувань та процентів за користування чужими коштами, господарський суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць.

Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).

Пунктом 9.11 договору передбачено, що у випадку якщо термін прострочення Покупцем проведення взаєморозрахунків перевищує 10 календарних днів, Покупець зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 10% процентів річних від простроченої суми за кожен день прострочення, згідно зі ст.625 Цивільного кодексу України.

Перевіривши розрахунок інфляційних нарахувань та процентів за користування чужими коштами, який здійснений позивачем, та згідно з яким розмір інфляційних нарахувань за період з 02.03.2022 по 31.12.2023 становить 2 280,85 грн., розмір процентів за користування чужими коштами за період з 02.03.2022 по 07.02.2024 становить 1 511,61 грн., господарським судом встановлено відповідність цього розрахунку обставинам справи щодо прострочення відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 74 ГПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У ст.76 ГПК України встановлено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на вищевикладене, Господарський суд Одеської області дійшов висновку про обґрунтованість і правомірність позовних вимог Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна», а отже і їх задоволення.

На підставі ст.129 ГПК України судові витраті щодо сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» до Приватного акціонерного товариства «РемпобуттехнікаХерсон» про стягнення 11 586,52 грн. задовольнити.

2.Стягнути з Приватного акціонерного товариства РемпобуттехнікаХерсон (73000, м. Херсон, вул. Олеся Гончара, 16, код ЄДРПОУ 03057348) на користь Підприємства з іноземними інвестиціями Амік Україна (04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, 68, код ЄДРПОУ 30603572) заборгованість за придбане паливо у розмірі 7 794 (сім тисяч сімсот дев`яносто чотири) грн. 06 коп., інфляційні нарахування у розмірі 2 280 (дві тисячі двісті вісімдесят) грн. 85 коп., проценти за користування чужими коштами у розмірі 1 511 (одна тисяча п`ятсот одинадцять) грн. 61 коп., витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 422 (дві чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 17 вересня 2024 р.

Суддя Г.Є. Смелянець

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення17.09.2024
Оприлюднено19.09.2024
Номер документу121688080
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —916/3097/24

Рішення від 17.09.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні