16.09.24
Справа №635/4014/24
Провадження № 2-о/635/99/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2024 року смт. Покотилівка
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Назаренко О.В.,
за участі секретаря судового засідання Літінської Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та перебування на утриманні, -
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст заявлених вимог та доводів заявниці.
11.04.2024 року представник заявниці ОСОБА_1 - адвокат Комов Олег Геннадійович, який діє в інтересах заявниці на підставі ордеру на надання правничої (правової) від 16.01.2023р. серії АХ 1103985, допомоги, звернувся до суду із заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Стара Гнилиця, Чугуївський район, Харківська область, Україна, та жінки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , без реєстрації шлюбу, ведення спільного господарства та наявність взаємних прав та обов`язків, у період з 01.06.2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_10 за адресом: АДРЕСА_1 , факту перебування фізичної особи жінки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у період з 24.02.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_10.
11.04.2024 року разом із заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та перебування на утриманні представником заявниці ОСОБА_1 - адвокатом Комовим Олегом Геннадійовичем подана заява про виклик свідків.
Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та жінка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу, вели спільне господарство, мали взаємні права та обов`язки у період з 01.06.2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_10 за адресом: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 , зокрема її неповнолітня дочка ОСОБА_3 , були єдиними родичами, членами сім`ї ОСОБА_2 , які піклувалися про нього, жили з ним однією сім`єю без реєстрації шлюбу (жінка), вели спільне господарство, підтримували його, а чоловік ОСОБА_2 відповідно піклувався про них та забезпечував, утримував їх, вважав їх своєю сім`єю.
З початку війни один з подружжя, чоловік, ОСОБА_2 пішов добровільно захищати Батьківщину і свою родину (номер військової частини № НОМЕР_1 ). ОСОБА_2 помер при виконанні бойових завдань ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Стара Гнилиця, Чугуївський район, Харківська область у віці 28 років.
Загибель пов`язана із захистом Батьківщини. З 24.02.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_10 фізична особа жінка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебувала на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Чоловік ОСОБА_2 утримував свою сім`ю протягом зазначеного періоду до моменту загибелі.
Заявниця зазначила, що встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та факту перебування фізичної особи утриманні заявниці необхідне для отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку зі смертю військовослужбовця, яка передбачена Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Рух справи.
Ухвалою від 19.04.2024 року у справі № 635/4014/24 Харківським районним судом Харківської області було відкрито провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_5 , про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та перебування на утриманні, що розглядається в порядку окремого провадження в Харківському районному суді Харківської області.
09 липня 2024 року через систему "Електронний суд" на адресу суду надійшла заява представника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - адвоката Комова Олега Геннадійовича про залучення в якості заінтересованої особи - Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ: 00034022, юридична адреса: 03168, Україна, Київська обл., місто Київ, просп. Повітрофлотський, б.6, в цивільну справу N 635/4014/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_5 про встановлення факту проживання однією сім`єю та перебування на утриманні, що розглядається в порядку окремого провадження в Харківському районному суді Харківської області (суддя Назаренко О.В.).
10 липня 2024 року до суду надійшла заява представника Міністерство оборони України Ляшенка Олексія Олександровича про вступ у справу в якості заінтересованої особи.
29 липня 2024 року представник заявниці адвокат Комов Олег Геннадійович (місцезнаходження: 61050, Україна, Харківська обл. м. Харків, провулок Поштовий, б. 5) подав до суду клопотання про розгляд заяви про залучення в якості заінтересованої особи Міністерства оборони України в цивільну справу N 635/4014/24 без участі заявника та його представника та просив її задовольнити.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 06.08.2024 року № 635/4014/24 задоволено заяву представника Міністерство оборони України Ляшенка Олексія Олександровича про вступ у справу в якості заінтересованої особи, та заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Комова Олега Геннадійовича про залучення в якості заінтересованої особи - Міністерства оборони України в цивільну справу N 635/4014/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_5 про встановлення факту проживання однією сім`єю та перебування на утриманні. Ухвалено залучити до участі у цивільну справу № 635/4014/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_5 про встановлення факту проживання однією сім`єю та перебування на утриманні, що розглядається в порядку окремого провадження, заінтересовану особу - Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ: 00034022, юридична адреса: 03168, Україна, Київська обл., місто Київ, просп. Повітрофлотський, б.6).
Судом направлено Міністерству оборони України копію заяви з доданими до неї матеріалами, копію ухвали суду та встановлено строк протягом 10 (десяти) днів з моменту отримання ухвали суду про залучення в якості заінтересованої особи для подання до суду пояснення щодо предмета заяви, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи, про що суду необхідно надати документи, що підтверджують таке надіслання (надання).
05.09.2024 року під час проведення відкритого судового засідання судом була задоволена заява про виклик свідків представника заявниці ОСОБА_1 - адвоката Комова Олега Геннадійовича та судом допитано свідка - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (місце реєстрації проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , телефон: НОМЕР_3 ). Свідок ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (місце реєстрації проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 , паспорт серії НОМЕР_5 , телефон: НОМЕР_6 ) у судове засідання не прибула у зв`язку із хворобою. Судом здійснювалась технічна фіксація за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку (протокол судового засідання № 3300640 від 05.09.2024 року).
06.09.2024 року через систему "Електронний суд" на адресу суду надійшла заява представника заявниці ОСОБА_1 - адвоката Комова Олега Геннадійовича щодо виконання вимоги суду стосовно надання оригіналів документів.
Участь у справі сторін та інших учасників справи.
Заявниця ОСОБА_1 та її представник адвокат Комов Олег Геннадійович з`явилися у судове засідання, заявлені вимоги про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та перебування на утриманні підтримали та прохали задовольнити у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - Міністерства оборони України в судове засідання не з`явився, пояснення (заперечення) не подав, про час та місце розгляду справи повідомлявся вчасно та належним чином.
Заінтересована особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з`явився, пояснення (заперечення) не подав, про час та місце розгляду справи повідомлявся вчасно та належним чином. Матеріали справи містять заяву про розгляд справи без участі представника, заяву вирішити на розсуд суду.
Учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності (ч.3 ст.211 ЦПК України).
Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею (ч.1 ст.223 ЦПК України).
Відповідно до ч.1 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
З приводу факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, ведення спільного господарства та наявності взаємних прав та обов`язків суд зазначає наступне.
Заявниця прохала встановити факт проживання однією сім`єю чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та жінки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , без реєстрації шлюбу, ведення спільного господарства та наявність взаємних прав та обов`язків, у період з 01.06.2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_10 за адресом: АДРЕСА_1 , та факт перебування фізичної особи жінки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у період з 24.02.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_10 (на момент загибелі військовослужбовця).
Так, звертаючись до суду, заявниця зазначила, що встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та факту перебування фізичної особи утриманні заявниці необхідне для отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку зі смертю військовослужбовця, яка передбачена Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
У витязі з протоколу № 1/д від 12.01.2024р. комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (затв. заступником Міністра оборони України - ОСОБА_14, головою комісії ОСОБА_6 і повідомлено заявнику ІНФОРМАЦІЯ_5 ) зазначено, що без надання документів, які відповідно до Сімейного кодексу України підтверджують факт того, що жінка (дружина) була членом сім`ї загиблого військовослужбовця чоловіка ОСОБА_2 (судове рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема про факт спільного проживання та ведення спільного господарства) або перебування на її утриманні відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (судового рішення про встановлення факту перебування на утриманні) неможливо встановити право заявника на отримання виплати одноразової грошової допомоги відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року N 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану».
Також, у витязі № 1/д від 12.01.2024р. комісії Міністерства оборони України зазначено, що ОСОБА_1 у заяві на призначення одноразової грошової допомоги зазначила себе цивільною дружиною загиблого ІНФОРМАЦІЯ_12. у період дії воєнного стану солдата ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_7 від 13.06.2022р., листом Кадрового центру Збройних Сил України від 05.09.2023 № 321/КЦ/6979.
Заявниця ОСОБА_1 повідомила суду, що інші заінтересовані особи, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги, окрім безпосередньо заявниці - відсутні, з огляду на те, що чоловік військовослужбовець ОСОБА_2 був сиротою, а його батьки позбавлені батьківських прав, у шлюбі зареєстрований ніколи не був, а власних дітей не мав.
Судом встановлено, що у заявниці ОСОБА_1 від ІНФОРМАЦІЯ_8 народилася донька ОСОБА_3 згідно з свідоцтвом про народження серії НОМЕР_8 (актовий запис № 55 від 08.08.2007р.).
Відповідно до рішення Харківського районного суду Харківської області від 17.04.2014 року № 635/1573/14-ц було розірвано шлюб, зареєстрований 06.04.2007р. між ОСОБА_1 та ОСОБА_7 , та судом вирішено неповнолітню дитину ОСОБА_3 залишити проживати з ОСОБА_1 (матір`ю), про що зроблено актовий запис № 08 Безлюдівською селищною радою Харківської області, що підтверджує відсутність зареєстрованого шлюбу у заявниці, зокрема у період спільного проживання без реєстрації шлюбу з чоловіком військовослужбовцем ОСОБА_2 з 01.06.2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_10 за адресом: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_9 в селищі Мала Данилівка, Дергачівський район, Харківська область, Україна відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_9 (актовий запис № 48 від 07.10.1993р.).
ОСОБА_2 є сиротою (дитиною позбавленою батьківського піклування), що підтверджується витягом № 00008907961 від 05.04.2011р. з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої ст. 135 Сімейного кодексу України.
Батьки ОСОБА_2 були позбавлені батьківських прав, участі в його вихованні не приймали, а саме з інформації прописаної у витягу батьками були: ОСОБА_8 (відомості про батька з витягу про народження за ст. 135 СК України) і ОСОБА_9 . У матеріалах справи наявне рішення по справі №2-243 від 24 березня 2004 року, в якому Дергачівський районний суд Харківської області позбавив мати ОСОБА_9 батьківських прав.
Представником заявниці ОСОБА_1 - адвокатом Комовим Олегом Геннадійовичем був направлений адвокатський запит від 18.03.2023 року до комунального закладу "Сахновщинський навчально-реабілітаційний центр" Харківської обласної ради щодо отримання інформації про батьків померлого ОСОБА_2 та про позбавлення їх батьківських прав.
У відповіді комунального закладу "Сахновщинський навчально-реабілітаційний центр" Харківської обласної ради від 20.03.2023р. № 01-14/122 повідомлено, що дійсно ОСОБА_2 позбавлений батьківського піклування і його батьки були позбавлені батьківських прав. У цій же відповіді повідомлено, що ОСОБА_2 прибув на навчання до закладу 10.05.2005р. відповідно Путівки Департаменту науки і освіти Харківської облдержадміністрації від 25.04.2005р. № 165 та Рішення про влаштування дитини позбавленої батьківського піклування до закладу прийнятого виконкомом Малоданилівської селищної ради Дергачівського району Харківської області від 12.04.2005р. № 117.
ОСОБА_2 знявся з обліку реєстрації місця проживання з адреси: АДРЕСА_4 за місцем реєстрації інтернату від 23 серпня 2011 року з комунального закладу "Сахновщинський навчально-реабілітаційний центр" Харківської обласної ради (правонаступник комунального закладу «Сахновщинська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІ ступенів» Харківської обласної ради на підставі рішення Харківської обласної ради від 21 червня 2012 року №439-VІ), що підтверджується талоном про зняття з реєстрації.
Суд приходить до висновку, що вищевказані обставини вказують на те, що ОСОБА_1 , зокрема її неповнолітня дочка ОСОБА_3 , були єдиними членами сім`ї ОСОБА_2 , які піклувалися про нього, жили з ним однією сім`єю без реєстрації шлюбу (жінка), вели спільне господарство, підтримували його, а чоловік ОСОБА_2 відповідно піклувався про них та забезпечував, утримував їх, вважав їх своєю сім`єю.
24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє по даний час, що було затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» Верховною Ради України від 24.02.2022 № 2102-IX.
Згідно з Витягом з наказу від 24.02.2022 року № 40 командира в/ч НОМЕР_1 військовослужбовця за призовом солдата стрільця санітара 3 механізованого взводу 8 механізованої роти 3 механізованого батальйону ОСОБА_2 було зараховано до особового складу в/ч НОМЕР_1 .
Згідно з Витягом з наказу від 20.07.2022 року № 188 командира в/ч НОМЕР_1 військовослужбовця за призовом солдата стрільця санітара 3 механізованого відділення 3 механізованого взводу 8 механізованої роти 3 механізованого батальйону ОСОБА_2 було виключено зі складу особового складу.
З початку війни один з подружжя, чоловік, ОСОБА_2 пішов добровільно захищати Батьківщину і свою родину за записами військового квитку серії НОМЕР_10 від 16.04.2010 року.
ОСОБА_2 помер при виконанні бойових завдань ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Стара Гнилиця, Чугуївський район, Харківська область у віці 28 років згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_7 , актовий запис № 255 від 13.06.2022 року.
Факт того, що ОСОБА_2 проживав однією сім`єю без реєстрації шлюбу, вів спільне господарство, мав спільний побут, наявність спільних витрат з жінкою ОСОБА_1 , зокрема і з її неповнолітньою дочкою ОСОБА_3 , утримував свою цивільну дружину та її дочку до моменту своєї загибелі, підтверджується Актом № 74 від 13.07.2022 року депутата Безлюдівської селищної ради Волох Наталії Яковлівни, засвідчений показаннями двох свідків - сусідів: ОСОБА_10 , адреса проживання: АДРЕСА_5 , а також ОСОБА_11 , адреса проживання: АДРЕСА_5 .
У відповіді № 03-22/572 голови Безлюдівської селищної ради Кузьмінова Миколи з наданими відомостями про реєстрацію проживання № 337 від 21.03.2023 року зазначено те, що чоловік ОСОБА_2 разом з жінкою ОСОБА_1 , неповнолітньою дочкою ОСОБА_3 , дійсно проживав за адресом: АДРЕСА_1 .
Суд приймає до уваги надані заявницею докази - письмові пояснення свідків щодо підтвердження факту того, що Чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та жінка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу, вели спільне господарство, мали взаємні права та обов`язки у період з 01.06.2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_10 за адресом: АДРЕСА_1 .
05.09.2024 року судом допитано свідка - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (місце реєстрації проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , телефон: НОМЕР_3 ), який у судовому засіданні повідомив, що підтверджує факт проживання однією сім`єю чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та жінки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , без реєстрації шлюбу, ведення спільного господарства та наявність взаємних прав та обов`язків, у період з 01.06.2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_10 за адресом: АДРЕСА_1 , та факт перебування фізичної особи жінки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у період з 24.02.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_10 (на момент загибелі військовослужбовця).
Також, факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та жінки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ведення спільне господарство, взаємні права та обов`язки у період з 01.06.2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_10 є факт неодноразового звернення протягом 2018 року до медичного закладу Медичний центр «Доктор Харків» (код ЄДРПОУ: 44251278, що знаходиться за юридичним адресом: 61003, Харківська область, м. Харків, вул. Клочківська, б. 3) про планування вагітності.
Обстеження проводилося лікарем-гінекологом ОСОБА_12 , факт обстеження і лікування з присутністю чоловіка ОСОБА_2 зі ОСОБА_1 проводилось у лікаря - уролога ОСОБА_13 . Факт, що підтверджує звернення та перебування на прийомі й обстеженні лікарів є документи: товарний чек № 2803 від 24.09.2018р. й товарний чек № 2796 від 22.09.2018 року.
У зв`язку зі смертю ОСОБА_2 , ОСОБА_1 звернулася із заявою до військової частини № НОМЕР_1 до командира частини щодо прохання надати допомогу на поховання її чоловіка на особистий рахунок.
ОСОБА_1 особисто організувала похорони померлого ОСОБА_2 , організувала ритуальний обряд щодо поховання.
Представник військової частини особисто усно сповістив ОСОБА_1 про смерть військовослужбовця ОСОБА_2 . Командир військової частини № НОМЕР_1 , задовольнив заяву ОСОБА_1 й від військової частини № НОМЕР_1 було надіслано грошові кошти в розмірі 11965 грн. (одинадцять тисяч дев`ятсот шістдесят п`ять гривень нуль копійок) 30 липня 2022 року як допомогу на поховання її чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на особистий рахунок. Копія квитанції від 23.02.2023 року № SAMDNWFC00052878887 про надіслані грошові кошти від 30 липня 2022 року додається до заяви.
Допомога у вигляді грошових коштів на поховання надається саме членам сім`ї загиблого. Наведені юридичні факти свідчать про те, що ОСОБА_1 є членом сім`ї ОСОБА_2 .
Доказом, що підтверджує факт ведення спільного господарства жінки ОСОБА_1 та чоловіка ОСОБА_2 , наявність таких документів, як копія виписки від 25.08.2022р. № STE82QPE90QCCRPI з Акціонерного Товариства Комерційного Банку "ПРИВАТБАНК" (код ЄДРПОУ:14360570) про перерахування грошових коштів з особистого рахунку ОСОБА_2 на рахунок ОСОБА_1 з 01.08.2018р. по 25.08.2022р.
За відомостями вищезазначених письмових пояснень свідків та усних пояснень заявниці випливає, що за спільні кошти подружжя робило покупки: телефону, аксесуарів до нього, покупку кухні та мийки до неї, ноутбуку з обладнанням до нього та інші побутові покупки, що підтверджуються копіями в матеріалах справи квитанцій, розрахункових документів щодо спільного придбання майна, побутових речей у період з 01.06.2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_10, наданими заявницею до суду.
Заявниця повідомила, що в неї знаходяться оригінали документів ОСОБА_2 : посвідчення сер. НОМЕР_13 про закінчення курсів навчання за підготовкою в Державному підприємстві учбово-курсовий комбінат «Харківжитлобуд» за проф. електрогазозварник, атестат про повну загальну середню освіту, диплом електрогазозварника, трудова книжка, паспорт ID картка, особисті речі ОСОБА_2 за адресом: АДРЕСА_1 , що підтвердили допитані в судових засіданнях свідки, що у свою чергу може створити враження у будь-якого стороннього споглядача щодо існування факту перебування у сімейних стосунках подружжя, що виражав знак довіри між подружжям.
Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , які пояснили, що дійсно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживання однією сім`єю як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу, вели спільне господарство у період з 01.06.2018 по 05.06.2022.
З огляду на вищевикладені обставини та докази, що містяться в матеріалах цивільної справи, суд прийшов до висновку про те, що дійсно чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та жінка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу, вели спільне господарство, мали взаємні права та обов`язки у період з 01.06.2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_10 за адресом: АДРЕСА_1 .
З приводу факту перебування заявниці на утриманні загиблого військовослужбовця суд зазначає наступне.
Згідно з Витягом з наказу від 24.02.2022 року № 40 командира в/ч НОМЕР_1 військовослужбовця за призовом солдата стрільця санітара 3 механізованого взводу 8 механізованої роти 3 механізованого батальйону ОСОБА_2 було зараховано до особового складу в/ч НОМЕР_1 з встановленням посадового окладу 2470 (дві тисячі чотириста сімдесят) гривень 00 коп., надбавку за проходження військової служби в розмірі 65%, премію за особистий внесок у результати служби у розмірі 210% з 24.02.2022 року.
Чоловік військовослужбовець ОСОБА_2 з моменту початку проходження військової служби під час воєнного стану від 24.02.2022р. і по момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_12. щомісяця отримував додаткову нагороду за безпосередню участь в бойових діях - у розмірі 100000 (сто тисяч) гривень 00 коп. відповідно до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 про «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» та повністю утримував протягом зазначеного періоду свою сім`ю: жінку ОСОБА_1 , неповнолітню дочку ОСОБА_3 , що підтверджується грошовими переказами за випискою від 25.08.2022р. № STE82QPE90QCCRPI з Акціонерного Товариства Комерційного Банку "ПРИВАТБАНК" (код ЄДРПОУ:14360570) про перерахування грошових коштів з особистого рахунку ОСОБА_2 на рахунок ОСОБА_1 з 01.08.2018р. по 25.08.2022р.
Відповідно до виписки від 25.08.2022р. № STE82QPE90QCCRPI з Акціонерного Товариства Комерційного Банку "ПРИВАТБАНК" виходить, що чоловік військовослужбовець ОСОБА_2 здійснював грошові перекази на особистий рахунок жінки ОСОБА_1 : від 13.04.2022 - 94975 грн. 00 коп., від 16.04.2022 - 35000 грн. 00 коп., від 19.05.2022 - 50000 грн. 00 коп., від 08.06.2022 - 6636 грн. 04 коп., від 10.06.2022 - 13943 грн. 98 коп.
Відповідно до ухвали Харківського районного суду Харківської області від 09.04.2014р. № 635/1567/14-ц позовну заяву ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання дитини - залишено без розгляду. З цього випливає, що аліменти на утримання дитини ОСОБА_3 не стягувалися і надалі на дитину жодних виплат аліментів з боку біологічного батька не здійснювалося. Чоловік військовослужбовець ОСОБА_2 утримував всю сім`ю: свою жінку ОСОБА_1 та її неповнолітню дочку ОСОБА_3 , переказував їм грошові кошти, допомагав із матеріальним забезпеченням щодо їжі, одягу, ремонту в будинку, щодо здобуття освіти дитиною, тощо.
Відповідно до довідки про заробітну плату і про доходи ОСОБА_1 з місця роботи АТ КБ «Приватбанк» з 01.01.2022 по 31.12.2022 (лист. вих. від 13.03.2024р. № 20.1.0.0.0/7-240313/42) нарахування (зарплата, премія та інше) складають: за січень 2022- 13502,27 грн. (утримано податок з фізичних осіб-2437,55 грн., військовий збір -203,12 грн.), за лютий 2022 - 14801,71 грн. (утримано податок з фізичних осіб-2664,31 грн., військовий збір -222,03 грн.), за березень 2022 - 21114,27 грн. (утримано податок з фізичних осіб-6775,97 грн., військовий збір -564,66 грн.), за квітень 2022 - 13825,26 грн. (утримано податок з фізичних осіб-2488,55 грн., військовий збір -207,38 грн.), за травень 2022 - 29579,42 грн. (утримано податок з фізичних осіб-2348,90 грн., військовий збір -195,74 грн., й знято нарахування, що не відноситься до ФОП - 20000 грн.), за червень 2022 - 14805,83 грн. (утримано податок з фізичних осіб- 2665,05 грн., військовий збір -222,09 грн.).
Згідно з Витягом з наказу від 20.07.2022 року № 188 командира в/ч НОМЕР_1 військовослужбовця за призовом солдата стрільця санітара 3 механізованого відділення 3 механізованого взводу 8 механізованої роти 3 механізованого батальйону ОСОБА_2 було виключено зі складу особового складу, і встановлено станом на 05 червня 2022 року вислугу років - 00 років 03 місяці 11 днів, виплатити додаткову нагороду за безпосередню участь в бойових діях - у розмірі 100000 (сто тисяч) гривень 00 коп., виплатити надбавку за проходження військової служби у розмірі 65% посадового окладу, премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 277% посадового окладу з 01 червня по 30 червня 2022 року.
Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
У той же час, повне утримання означає відсутність у члена сім`ї інших джерел доходів, окрім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то необхідно встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування. Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду часу і що померлий виконував обов`язок щодо утримання цього члена сім`ї.
Судом встановлено, що заробітна плата та додаткові види винагород (премій), доходів військовослужбовця чоловіка ОСОБА_2 були основним і постійним джерелом засобів до існування для його жінки ОСОБА_1 , у томі числі й для її неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , що підтверджується наступними доказами:
- витягом з наказу від 24.02.2022 року № 40 командира в/ч НОМЕР_1 про зарахування до особового складу солдата ОСОБА_2 ;
- витягом з наказу від 20.07.2022 року № 188 командира в/ч НОМЕР_1 про виключення з особового складу солдата ОСОБА_2 ;
- грошовим атестатом № 15 від 17.04.2022р.;
- витяги з наказу командира військової частини НОМЕР_1 про виплату винагороди;
- довідкою про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовця за призовом, солдата стрільця санітара 3 механізованого взводу 8 механізованої роти 3 механізованого батальйону особового складу в/ч НОМЕР_1 - ОСОБА_2 та премії для обчислення пенсії;
- ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 09.04.2014р. № 635/1567/14-ц;
- копія виписки від 25.08.2022р. № STE82QPE90QCCRPI з Акціонерного Товариства Комерційного Банку "ПРИВАТБАНК";
- довідкою форми ОК-5 ОСОБА_1 від 08.03.2024р.;
- довідкою форми ОК-7 ОСОБА_1 від 08.03.2024р.;
- довідкою про заробітну плату і про доходи ОСОБА_1 з місця роботи АТ КБ «Приватбанк» з 01.01.2022 по 31.12.2022 (лист. вих. від 13.03.2024р. № 20.1.0.0.0/7-240313/42).
Таким чином, суд дійшов до висновку, що заробітна плата та додаткові види винагород, доходи військовослужбовця чоловіка ОСОБА_2 були основним і постійним джерелом засобів до існування для його жінки ОСОБА_1 , у томі числі й для її неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , що підтверджує факт перебування фізичної особи жінки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у період з 24.02.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_10.
Мотиви, з яких виходив суд, застосовані норми права та висновки суду щодо встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, ведення спільного господарства та наявності взаємних прав та обов`язків.
Частиною 5 статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Суд, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з урахуванням того, що відповідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, приходить до наступного висновку.
Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
Відповідно до ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч.1 ст.294 ЦПК України, під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити учасникам справи їхні права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи.
Згідно з ч.2 ст.294 ЦПК України, з метою з`ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
Відповідно до ч.4 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Відповідно до п.5 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
18 січня 2024 року Велика Палата Верховного Суду у справі 560/17953/21 відступила від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно юрисдикції спору, які викладено у постанові Великої Палати від 30 січня 2020 року у справі N 287/167/18-ц та у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22 березня 2023 року у справі N 290/289/22-ц, вказавши, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судовому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Велика Палата Верховного Суду зазначила, що чинне законодавство не передбачає іншого судового порядку підтвердження факту, що має юридичне значення, окрім як розгляд справ про встановлення факту, що має юридичне значення, в порядку цивільного судочинства.
Також Велика Палата Верховного Суду підкреслила, що неефективним є підхід до визначення юрисдикції спорів у судовому порядку про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в залежності від їх мети звернення та наявності у заявника певних цивільних прав та обов`язків чи виникнення публічно-правових спорів із суб`єктами владних повноважень, оскільки це не сприятиме належному способу захисту порушеного права заявника, бо призведе до необхідності звертатися в суди різних юрисдикцій з доказуванням одних і тих же обставин, подій та фактів при поданні кожної позовної заяви.
Отже, судом встановленим законом, який розглядає справи про встановлення факту, що має юридичне значення, є суд цивільної юрисдикції.
Відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечить моральним засадам суспільства.
Відповідно п. 3 ст. 4 СК України, кожна особа має право на проживання в сім`ї.
Поняття сім`ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов`язкової ознаки сім`ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбу. Сім`я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім`я є первинним та основним осередком суспільства.
Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, що й є ознаками сім`ї.
Згідно із частинами 1, 2 статті 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них прав та обов`язків подружжя.
Вирішуючи питання про встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, суд має установити факти спільного проживання однією сім`єю, спільний побут, взаємні права та обов`язки.
Нормами Сімейного кодексу України не визначено, які конкретно докази визнаються беззаперечним підтвердженням факту спільного проживання, тому вирішення питання про належність і допустимість таких доказів є обов`язком суду під час їх оцінки.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991р. № 2011-XII, дія даного Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов`язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісті.
Частиною 1 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991р. № 2011-XII визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до ст. 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей " від 20.12.1991р. № 2011-XII, у випадках, зазначених у п. п. 1 - 3 п. 2 ст. 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста. Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.
Відповідно до ч.4 ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. № 2011-XII виходить, що до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім`єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Частиною 1 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. № 2011-XII визначено, що одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників.
Частиною 6 та 8 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. № 2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями.
Абзацом 1 пункту 2 абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (далі - «Постанова») передбачено, що сім`ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Пунктом 6 рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року N 5-рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, тощо.
У постанові Верховного Суду по справі № 372/3321/19 (провадження № 61-10538св22) від 20 березня 2023 року, суд зазначив, що належними та допустимими доказами проживання однією сім`єю є, зокрема: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання; свідчення свідків; листи ділового та особистого характеру тощо; свідоцтво про смерть, свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з господарських домових книг про реєстрацію чи вселення, докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого, чеки, квитанції, свідоцтва про право власності, заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.
У постанові Верховного Суду по справі № 664/1206/19 (провадження № 61-6394св21) від 26 липня 2022 року, суд дійшов до висновку, що вирішуючи питання про встановлення факту проживання однією сім`єю, суд має установити факти: спільного проживання однією сім`єю; спільний побут; взаємні права та обов`язки. Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Верховний Суд у постанові по справі № 531/295/19 від 08 грудня 2021 року, суд дійшов до висновку вказавши наступне: для встановлення спільного проживання однією сім`єю до уваги беруться: показання свідків про спільне проживання фактичного членів сім`ї та ведення ними спільного побуту; документи щодо місця реєстрації (фактичного проживання) чоловіка та жінки; фотографії певних подій; документи, що підтверджують придбання майна на користь сім`ї, витрачання коштів на спільні цілі (фіскальні чеки, договори купівлі-продажу, договори про відкриття банківського рахунку, депозитні договори та інші письмові докази) тощо.
Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі "Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 01.01.2012р., доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо).
Також це можуть бути: свідоцтво про смерть одного із "подружжя", свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з господарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що "подружжя" вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.
Так, при встановленні факту наявності у осіб спільного побуту доцільно враховувати ознаки, визначені у понятті домогосподарства. Домогосподарство - сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти.
Взаємність прав та обов`язків передбачає наявність особистих немайнових і майнових прав та обов`язків, які можуть випливати, зокрема, із нормативно - правових актів, договорів, укладених між ними, звичаїв. Для встановлення цього факту важливе значення має з`ясування місця і часу такого проживання.
Підтвердженням цього може бути їх реєстрація за таким місцем проживання, пояснення свідків, представників житлово-експлуатаційної організації. Щодо часу проживання слід зазначити, що за своєю природою проживання однією сім`єю спрямоване на довготривалі відносини.
Згідно із частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Згідно статті 79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до частини першої статті 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до положень частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною шостою статті 81 ЦПК України передбачено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У частині першій статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
У Постанові від 30.05.2024 року у справі № 990/49/23 Велика Палата Верховного Суду дійшла обґрунтованого висновку про те, що (далі - по тексту) як обов`язок із доказування потрібно розуміти закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, яка бере участь у судовому процесі, зі збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Таким чином, надані заявницею на підтвердження факту проживання однією чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Стара Гнилиця, Чугуївський район, Харківська область, Україна, та жінки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , без реєстрації шлюбу, ведення спільного господарства та наявність взаємних прав та обов`язків, у період з 01.06.2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_10 за адресом: АДРЕСА_1 , письмові докази та показання свідків підтверджують вказаний факт спільного проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по день його смерті від ІНФОРМАЦІЯ_10, виникнення між ними взаємних прав та обов`язків, притаманних подружжю.
Враховуючи, що встановлення факту спільного проживання разом однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, про який просить заявниця, породжує юридичні наслідки, його підтвердження необхідне для отримання нею як членом сім`ї загиблого військовослужбовця грошової допомоги, суд дійшов висновку про можливість задоволення даної вимоги в заяві ОСОБА_1 .
Мотиви, з яких виходив суд, застосовані норми права та висновки суду щодо встановлення факту перебування заявниці на утриманні загиблого військовослужбовця.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У постанові від 08.02.2024р. по справі № 120/6387/23 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов обґрунтованого висновку, що оскільки Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.01.2024 у справі N 560/17953/21 вже сформована правозастосовча практика у спірних правовідносинах та колегія суддів не вбачає підстав відступати від такої практики, відсутні підстави для передачі цієї справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, й те, що встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні підлягає розгляду в порядку судів цивільної юрисдикції.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Статтею 31 Закону України від 09.04.92 N 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка визначає в яких випадках члени сім`ї будуть вважаються утриманцями, передбачено, що члени сім`ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки осіб, які об`єдналися для спільного проживання. Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 23 квітня 2020 року по справі N 686/8440/16-ц.
Утримання може полягати у систематичній грошовій допомозі у виді грошових переказів, продуктових чи речових посилок тощо.
Відповідно до ст. 38 Закону України "Про пенсійне забезпечення", члени сім`ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували яку-небудь пенсію, мають право перейти на нову пенсію.
Пунктом 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.95 р. N 5 "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" передбачено, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання. Утримання може полягати у систематичній грошовій допомозі у виді витрат на утримання житла, його ремонті, сплату комунальних платежів, купівлі продуктів харчування, речей першої необхідності тощо. Повне утримання означає відсутність у члена сім`ї інших джерел доходів, окрім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то необхідно встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування.
Відповідно до Судової практики розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, викладеної у листі Верховного суду від 01.01.2012р., до заяви про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні, в якій зазначається мета цього встановлення, можуть надаватися: 1) докази, що підтверджують факт перебування заявника на утриманні особи, яка померла (документи, акти, листи ділового й особистого характеру); 2) докази, які встановлюють, що надані заявнику матеріальні засоби є основним і постійним джерелом його існування (корінці поштових переказів, квитанції та інші документи, що свідчать про одержання заявником грошей або іншої допомоги від годувальника); 3) довідка із ЖЕКу або сільської ради про те, що заявник звертався до них за одержанням документа про перебування на утриманні померлого, однак йому в цьому було відмовлено через відсутність відомостей про утримання або на тій підставі, що заявник не був на утриманні; 4) документи, які свідчать про те, що заявник є членом сім`ї померлого - копія свідоцтва про шлюб, народження, усиновлення тощо; 5) документи, які встановлюють, що заявник був неповнолітньою або непрацездатною особою, не був членом сім`ї спадкодавця, але перебував на утриманні останнього не менше п`яти років та одержував від нього матеріальну допомогу, що була єдиним джерелом засобів до існування (копія свідоцтва про народження, довідка про інвалідність, інші письмові докази); 6) копія свідоцтва про смерть годувальника.
Конституційний Суд України в рішенні від 03 червня 1999 року у справі N 1-8/99 (N 5-рп/99) роз`яснив, що членом сім`ї, що перебуває на утриманні військовослужбовця є та з визначених у пункті 1 цього Рішення особа, що перебуває на повному утриманні військовослужбовця або одержує від нього допомогу, яка є для неї постійним і основним джерелом засобів до існування.
В постановах Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 13 січня 2021 року у справі N 592/17552/18, від 22 жовтня 2020 року в справі N 210/343/19 (провадження N 61-22247св19) та від 31 серпня 2022 року в справі N 592/13089/21 (провадження N 61-5213св22) вказано, що якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то судам слід встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування.
Таким чином, для встановлення факту перебування особи на утриманні померлого судам необхідно враховувати, що одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів чи окреме проживання від померлого не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
Отже, надані заявницею на підтвердження факту перебування фізичної особи жінки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у період з 24.02.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_10 (на момент загибелі військовослужбовця), письмові докази та показання свідків підтверджують вказаний факт спільного перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2 по день його загибелі - ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Враховуючи, що встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні загиблого військовослужбовця, про який просить заявниця, породжує юридичні наслідки, його підтвердження необхідне для отримання нею як членом сім`ї загиблого військовослужбовця грошової допомоги, суд дійшов висновку про можливість задоволення вказаної вимоги в заяві ОСОБА_1 .
Конституцією України закріплено право кожного на судовий захист. Забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), а також практики Європейського суду з прав людини, які, відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року, застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.
Відповідно до Хартії прав сім`ї, сім`я це щось більше, ніж просто правова, суспільна чи економічна одиниця, це спільнота любові і солідарності, це те місце, де зустрічаються різні покоління і допомагають один одному зростати у людській мудрості та узгоджувати індивідуальні права з іншими вимогами суспільного життя.
Європейський суд з прав людини, надаючи власне визначення терміну "сімейне життя", вказує на те, що сімейне життя може існувати там, де між особами не існує жодних юридичних зв`язків. Так, у справі "Ельсхольц проти Німеччини" суд визначив, що "поняття сім`ї (за статтею 8 ЄКПЛ) не обмежується стосунками на основі шлюбу і може охоплювати інші "сімейні" de facto зв`язки, коли сторони проживають разом поза шлюбом".
У справі "Джонстон проти Ірландії" (справа номер ECH-1986-S-006) було встановлено, що заявники прожили спільно близько 15 років. На цій підставі Європейський суд зробив висновок, що вони складали сім`ю, а тому мають право на захист. Конституційне право на особисту свободу дає підстави для висновку про те, що людина має право сама вибирати форму організації свого сімейного життя. Закон не може їй цього диктувати, як і того, з ким людина має проживати однією сім`єю, за винятком лише певних обмежень, які сформульовані у ст. 3 Сімейного кодексу України.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення…Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи ( справа «Проніна проти України», рішення ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, на які заявниця посилалася як на підставу своїх вимог, з урахуванням того, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволенні заяви.
Керуючись ст. ст. 19, 76, 81, 247, 263-265, 273, 280-283, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
заяву ОСОБА_1 - задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт проживання однією сім`єю чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Стара Гнилиця, Чугуївський район, Харківська область, Україна та жінки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_11 , що проживає за адресом: АДРЕСА_1 ) без реєстрації шлюбу, ведення спільного господарства та наявність взаємних прав та обов`язків, у період з 01.06.2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_10 за адресом: АДРЕСА_1 .
Встановити факт перебування фізичної особи жінки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_11 , що проживає за адресом: АДРЕСА_1 ) на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Стара Гнилиця, Чугуївський район, Харківська область, Україна, у період з 24.02.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_10.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи безпосередньо до Харківського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості, що не проголошуються:
заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_11 , що проживає за адресом: АДРЕСА_1 ;
представник заявниці адвокат Адвокат Комов Олег Геннадійович, місцезнаходження: 61050, Україна, Харківська обл., м. Харків, провулок Поштовий, б. 5;
заінтересована особа: Міністерство оборони України, код ЄДРПОУ: 00034022, місцезнаходження юридичної особи: 03168, Україна, Київська обл., місто Київ, просп. Повітрофлотський, б.6;
заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_11 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_12 , місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_6 .
Повний текст рішення складено 18 вересня 2024 року.
Суддя О.В.Назаренко
Суд | Харківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2024 |
Оприлюднено | 20.09.2024 |
Номер документу | 121690905 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Харківський районний суд Харківської області
Назаренко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні