441/1124/24 2-о/441/70/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
09.09.2024 Городоцький районний суд Львівської області в складі:
головуючої судді: Яворської Н.І.,
присяжних: Протаса В.Я., Виздри М.М.
за участю секретаря: Нагірної М.В.
заявника ОСОБА_1 , його представника ОСОБА_2
представника ОСОБА_3 адвоката Мартин В.І.
розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городок цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Опікунська рада при виконавчому комітеті Городоцької міської ради Львівської області про визнання особи недієздатною та призначення їй опікуна,
В С ТА Н О В И В:
29.04.2024 заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, якою просить визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є його рідним братом, недієздатним, у зв`язку з психічним розладом, та є інвалідом ІІІ групи інвалідності з дитинства, внаслідок якого потребує постійного догляду. Просить встановити над ОСОБА_3 опіку та призначити його опікуном. В обґрунтування поданої заяви ОСОБА_1 вказує, що він є братом ОСОБА_3 , проживають разом та здійснює за ним догляд. Зазначає, що ОСОБА_3 хворіє психічним захворюванням, у 2010році останньомупоставлено діагнозрозлади психікита поведінкизмішаної етіології(перетинальнапатологія,ч/мтравма)у виглядіпомірно вираженогопсихоорганічного синдромуз недорозвиткомінтелекту доступеня помірновираженої дебільностіта вираженимиемоційно вольовими порушеннями, потребує опіки, інших осіб, які б могли ним опікуватись немає, тому звертається із означеною заявою до суду.
В судовому засіданні ОСОБА_1 просить визнати недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,та призначитийого опікуномостаннього,оскільки вінє інвалідомІІІ групиз дитинствау зв`язкуз психічнимрозладом,потребує постійногодогляду, інших осіб, які б могли ним опікуватись немає.
Представник заявника ОСОБА_2 в суді вимоги заявника підтримав.
Адвокат Мартин В.І. заяву підтримала, посилаючись на висновок судово-психіатричного експерта № 896 від 10.07.2024, просить визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним, встановити над ним опіку та призначити ОСОБА_1 опікуном останнього.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не відомі.
Заслухавши заявника, представників, вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
За частинами1та 2 статті 30 Цивільного кодексу України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом
Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальнимкодексом України (частини 1 та 2 статті 39 Цивільного кодексу України).
Над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка. Фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це (частина 1 статті 40 та частина1статті 41 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статі 55Цивільного кодексуУкраїни визначено, що опіка встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Суд встановлюєопіку надфізичною особоюу разівизнання їїнедієздатною іпризначає опікуназа поданняморгану опікита піклування(частина1 статті 60 Цивільного кодексу України).
Фізична особаможе бутипризначена опікуномлише заїї письмовоюзаявою.Опікун призначаютьсяпереважно зосіб,які перебуваютьу сімейних,родинних відносинахз підопічним,з урахуваннямособистих стосунківміж ними,можливості особивиконувати обов`язкиопікуна (частини3та 4 статті 63 Цивільного кодексу України).
Опікуном неможе бутифізична особа:1)яка позбавленабатьківських прав,якщо ціправа небули поновлені;2)поведінка таінтереси якоїсуперечать інтересамфізичної особи,яка потребуєопіки абопіклування (частина 1 статті 64 Цивільного кодексу України).
Суд,ухвалюючи рішенняпро визнанняфізичної особинедієздатною,встановлює наднею опікуі заподанням органуопіки тапіклування призначаєїй опікуна(частини1 статті 300 Цивільного процесуального кодексу України).
Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років (частина 6статті 300 Цивільного процесуального кодексу України).
Згідно висновку ЛКК № 203 від 18.03.2024, довідки №467563 до акта огляду МСЕК від 18.03.2024 та виписки з історії хвороби №8744-09, ОСОБА_3 , 1991 р.н., є інвалідом ІІІ групи з дитинства безтерміново, обмежений у самообслуговуванні, до орієнтації, здатності до спілкування та контролювати свою поведінку, є безпорадним у побуті та при вирішенні соціальних питань, не може дати оцінку своїм діям чи діям оточуючих, самостійно вийти з дому (а.с.12-16).
Згідно висновку судово-психіатричного експерта № 896 від 10.07.2024 (а.с.51-52), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає стійким хронічним психічним розладом у формі розумової відсталості в ступені вираженої дебільності з емоційно-вольовими розладами, за своїм психічним станом не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує опіки.
Заявник ОСОБА_1 є рідним братом ОСОБА_3 щодо якого розглядається справа про визнання його недієздатним, зареєстрований та проживає з братом, що підтверджується копіями свідоцтв про їх народження (а.с.10-11), копіями витягу про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб №762 від 01.04.2024 та акту обстеження житлово побутових умов ОСОБА_1 (а.с.17,32).
З подання Опікунської ради при виконавчому комітеті Городоцької міської ради Львівської області від 30.08.2024 видно, що за наслідками засідання опікунської ради вирішено клопотати перед судом про визнання недієздатним ОСОБА_3 , 1991 р.н. та призначення його опікуном ОСОБА_1 , 1986 р.н. (а.с.72)
Рішенням Городоцької міської ради № 240 від 30.08.2024 вирішено затвердити вищеозначене подання опікунської ради та рекомендовано призначити опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , його брата ОСОБА_1 , 1986 р.н., оскільки він може здійснювати догляд за братом.
Обставин, визначених статтею 63 Цивільного кодексу України, які б перешкоджали призначенню опікуном заявника, в ході судового розгляду не встановлено.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 слід визнати недієздатним, встановити над ним опіку та призначити його опікуном ОСОБА_1 .
Судові витрати,пов`язаніз провадженнямсправи провизнання фізичноїособи недієздатноювідносяться нарахунок держави(частина2 статті 299 Цивільного процесуального кодексу України).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 30, 39, 41, 55, 60, 63 ЦК України, ст. ст. 10, 81, 247, 265, 273, 293, 354-355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним.
Опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 призначити його брата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відшкодування витрат за проведення експертизи віднести за рахунок держави.
Згідно із ч. 6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , становить два роки починаючи з дня набрання рішенням законної сили.
Опікун, представник органу опіки та піклування мають право подати клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення зазначеного строку.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Витребувану амбулаторну (медичну) картку громадянина ОСОБА_3 повернути в Городоцьку поліклініку Львівської області.
Рішення суду, після набрання ним законної сили, надіслати органу опіки та піклування та в управління соціального захисту .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено «18» вересня 2024 року.
Суддя Яворська Н.І.
Присяжні Протас В.Я.,
Виздра М.М.
Суд | Городоцький районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2024 |
Оприлюднено | 20.09.2024 |
Номер документу | 121692974 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Городоцький районний суд Львівської області
Яворська Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні