Рішення
від 10.09.2024 по справі 161/9440/24
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 161/9440/24

Провадження № 2/161/3015/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

10 вересня 2024 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Черняка В.В.,

за участю секретаря судових засідань Лук`янчук О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Родючість-Агро», Фермерського господарства «Шегедин», Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросклад» про припинення права оренди на земельну ділянку,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач через свого представника звернувся до суду із вказаним позовом.

В обґрунтуваннявимог вказує,що 10листопада 2015року між ОСОБА_1 та Сільськогосподарськимтовариством зобмеженою відповідальністю«РодючістьАгро» (даліСГ ТОВ«Родючість-Агро»)було укладенодоговір оренди земельної ділянкибез будівельі спорудз кадастровимномером 0722880900:04:000:0445. Договір укладено до 2020 року, тобто до 31.12.2019 року, відповідно на термін 4 роки 1 місяць та 20 днів. Таким чином строк дії договору продовжується на такий же період, а саме до 20.02.2024 року. Разом з тим, 15 листопада 2017 року між Фермерським господарством «Шегедин» (далі -ФГ «Шегедин») та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Родючість Агро» укладено договір суборенди вказаної земельної ділянки.

12.12.2023 року позивачем на адресу орендаря та суборендаря були надіслані вимоги про припинення договору оренди. Дані вимоги отримав лише суборендар Фермерське господарство «Шегедин», проте ніяким чином не відреагував.

СГ ТОВ «Родючість-Агро» вже фактично не здійснює свою діяльність та зареєстровано за новою адресою: Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Праведників світу, будинок 4. Зі сторінки на сайті You Control вбачається, що ТОВ «АГРОСКЛАД» є правонаступником СГ ТЗОВ «Родючість-Агро» (обсяг набутих прав невідомий).

Станом на дату подачі позову, земельну ділянку використовує тільки позивач, жоден із відповідачів нею не користується. Разом із тим, запис про оренду реєстрі про речове право оренди обмежує права власника на подальше розпорядження вказаним майном.

Зважаючи на вказане, позивач просить суд припинити право оренди ТОВ «Родючість-Агро» на земельну ділянку площею 4,6253 га, кадастровий номер 0722884300:04:000:0445 (номер запису про речове право: 14299748).

Ухвалою суду від 28 травня 2024 року заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження.

14 червня 2024 року на адресу суду надійшов відзив ТОВ «Агросклад», в якому представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог. Зазначив, що згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, договір оренди укладено до 2020 року з правом пролонгації. Для відмови від поновлення договору позивач повинен був не пізніш як за місяць до дати закінчення дії такого договору подати до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору, чого зроблено не було (належних доказів не надано). Отже, договір був пролонгований. Згідно Розподільчого балансу ТзОВ «Агросклад» не отримував прав та обов`язків по договору із позивачем, жодних договорів із ним не підписував, жодних прав позивача не порушував.

Представник позивача в письмовій заяві просив здійснювати розгляд справи без його участі, вимоги підтримав та просив задовольнити, не заперечував проти винесення заочного рішення.

Представник ТОВ «Агросклад» в письмовій заяві просив здійснювати розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позову заперечив.

Представник ТОВ «Шегедин» на адресу суду подав заяву про розгляд справи без участі відповідача. Додатково зазначив, що позов не визнає, оскільки орендних відносин з позивачем немає.

Представник СГ ТОВ «Родючість-Агро» в судове засідання повторно не з`явився, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Правом подачі відзиву не скористався.

Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає вимогам ч.1 ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що Позивач ОСОБА_1 згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 353700 від 02.04.2009 року є власником земельної ділянки площею 4,6253 га на території Буянівської сільської ради Луцького району Волинської області (цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 0722880900:04:000:0445 (а.с.5-6).

10.11.2015 року між позивачем та СГ ТОВ «Родючість-Агро» було укладено договір оренди №5 предметом якого стала зазначена земельна ділянка (а.с.14-17).

Згідно п. 2 договір укладено до 2020 року. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30днів дозакінчення строкудії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. У разі відсутності повідомлення орендаря і письмових заперечень орендодавця щодо продовження строку дії договору строк дії даного договору підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені даним договором.

Договір укладено до 2020 року, тобто до 31.12.2019 року, відповідно термін його дії за відсутності зауважень сторін продовжено автоматично до 20 лютого 2024 року.

Зазначений договір був зареєстрований 10.10.2014 року державним реєстратором Луцької районної державної адміністрації Волинської області Луцюк А.В., на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 29393763 від 25.04.2016 року номер запису про інше речове право: 14299748 (а.с.10).

З Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна вбачається, що земельна ділянка площею 4,6253 га перебуває в оренді. Орендар: СГ ТОВ «Родючість-Агро», орендодавець: ОСОБА_1 . Строк дії: до 2020 року, з правом пролонгації.

Згідно п. 31 договору оренди орендар може передавати земельну ділянку в суборенду (а.с.16).

15.11.2017 року між орендарем СГ ТОВ «Родючість-Агро» та Фермерським господарством «Шегедин» було укладено договір суборенди землі, предметом якого стала

Розглядувана земельна ділянка (кадастровий номер 0722880900:04:000:0445). Строк дії договору 3 роки до 10.11.2020 року та не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі (а.с.11-13).

З матеріалів справи вбачається, що 12.12.2023 року та 13.03.2424 року (повторно) позивачем на адресу орендаря та суборендаря були надіслані вимоги про припинення договору оренди (а.с. 18-26). Орендар та суборендар ніяким чином не відреагували на вказані вимоги.

Крім того, 23.02.2024 року орендодавцем на адресу Департаменту державної реєстрації Луцької міської ради була надіслана заява про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору оренди розглядуваної земельної ділянки (а.с. 27).

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Частинами 1 та 2 ст. 319 ЦК України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства.

Згідно з ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст. 125 ЗК України право на земельну ділянку, а також право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтями 6, 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору, відповідно до якого сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Свобода договору, насамперед, передбачає неприпустимість примусу щодо вступу у договірні відносини та можливість вільного вибору особою, яка бажає укласти договір, майбутнього контрагента, а також можливість сторін вільно визначати умови (зміст) договору, який вони укладають.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі», договір оренди земельної ділянки припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено.

Правові підстави поновлення договору оренди землі визначаються статтею 33 Закону України «Про оренду землі».

Судом встановлено, що позивач, як орендодавець, повідомив завчасно відповідача про те, що він не має наміру продовжувати дію договору оренди земельної ділянки. В свою чергу, орендар не скористався переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк.

Таким чином, відповідач порушує права позивача на вільне володіння та користування належною йому земельною ділянкою, а тому суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

У відповідності з п.п. 1, 9 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про держреєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, та рішення суду, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з СГ ТОВ «Родючість-Агро» на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 968,96 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 89, 141, 258-259, 263-265, 268, 280-284 ЦПК України, ст.ст. 13, 31 Закону України «Про оренду землі», суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Припинити право оренди земельної ділянки (кадастровий номер 0722880900:04:000:0445) Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Родючість-Агро» (код ЄДРПОУ 31572488), зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису про інше речове право: 14299748; дата державної реєстрації 20.04.2016 року (внесено на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 29393763 від 25.04.2016 року).

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Родючість-Агро» на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Волинського апеляційного. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення складено 17 вересня 2024 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області В.В. Черняк

СудЛуцький міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення10.09.2024
Оприлюднено20.09.2024
Номер документу121694487
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —161/9440/24

Рішення від 10.09.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Черняк В. В.

Ухвала від 28.05.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Черняк В. В.

Ухвала від 21.05.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Черняк В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні