Рішення
від 18.09.2024 по справі 583/1536/24
ОХТИРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 583/1536/24

2/583/529/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2024 року м. Охтирка

Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Соколової Н.О.,

з участі секретаряВерби Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 6 справу № 583/1536/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Орган опіки та піклування Охтирської районної державної адміністрації, орган опіки та піклування (виконавчий комітет) Чупахівської селищної ради, Охтирський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції

про встановлення батьківства,

ВСТАНОВИВ:

03.04.2024 позивач звернувся до суду з вказаним позовом та просить визнати його ОСОБА_1 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про народження №115, вчинений 15.04.2021 року Охтирським міськрайонний відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), в графі «батько»: замість « ОСОБА_4 » вказати батьком ОСОБА_1 , прізвище дитини ОСОБА_5 змінити на ОСОБА_6 , ім`я, по батькові та дату народження дитини залишити без змін.

Свої вимоги мотивує тим, що він, починаючи з 2020 по 2022 рік мав стосунки та проживав однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 . Під час спільного життя в них народилася донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Незважаючи на факт визнання позивачем дитини, відповідачка самостійно прийняла рішення та зареєструвала дитину в органі реєстрації актів цивільного стану у відповідності до ч. 1 ст. 135 СК України. На думку позивача, відповідачка зробила це з тих підстав, що в той період перебувала під слідством і судом за кримінальне правопорушення, пов`язане з незаконним обігом наркотичних засобі, а статус одинокої матері міг бути врахований судом при винесенні вироку.

Весь час спільного проживання з відповідачкою позивач визнавав ОСОБА_7 своєю донькою, про що було відомо родичам.

В подальшому відносини між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не склалися і вони перестали проживати разом. При цьому він постійно цікавився дитиною, надавав матеріальну допомогу на утримання доньки.

Відповідачка вихованням доньки майже не займалася, оскільки постійно була в пошуках роботи, а дитиною займалася мати відповідачки ОСОБА_8 .

Мати відповідачки ОСОБА_8 захворіла, потребує лікування і тому 15.02.2024 вона привезла дитину, її речі та документи до позивача в м. Харків, де він на той час проживав.

Оскільки самостійно здійснювати догляд за дитиною та працювати він не може, то він був вимушений повернутися в м. Охтирку у квартиру до своєї матері де і проживає по цей час.

Так як позивач офіційно не зареєстрований батьком дитини, він не має змоги повноцінно виконувати свої обов`язки. Написати спільну заяву про визнання батьківства в органі реєстрації актів цивільного стану він не має змоги, оскільки позивачка відсутня в Україні і за словами її матері виїхала до Республіки Польща де проживає і неофіційно працевлаштувалася.

Тому позивач змушений звернутися до суду з вказаним позовом.

Ухвалою суду від 17.04.2024 відкрито провадження у справі. Відповідачці та третім особам було направлено ухвалу, копію позову разом з документами і запропоновано надати відзив на позовну заяву, а третім особам запропоновано надати пояснення по суті справи.

22.05.2024 у відкритому підготовчому судовому засіданні за клопотанням представника позивача була призначена судово медична молекулярно генетична експертиза, провадження в справі було зупинено.

07.08.2024 до суду надійшов висновок експерта і 09.08.2024 провадження у справі було відновлено

16.08.2024 справа була призначена до судового розгляду.

В судове засідання позивач та його представник не з`явилися, надали суду заяву про розгляд справи без їх участі.

Відповідачка в судове засідання не з`явилася, направлені на адресу її місця реєстрації документи були повернуті до суду без вручення з відміткою на конверті «Адресат відсутній за вказаною адресою».

Від Охтирського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 07.05.2024 надійшла заява про проведення судового розгляду справи у відсутності їх представника.

Представники Органу опіки та піклування Охтирської районної державної адміністрації, Органу опіки та піклування ( виконавчий комітет) Чупахівської селищної ради в судове засідання не з`явилися, заяв не надали.

Беручи до уваги згоду позивача, суд проводить заочний розгляд справи на підставі наявних доказів, відповідно до положень ст. 280 ЦПК України.

Суд дослідив докази у справі та дійшов висновку наявність підстав для задоволення позову, виходячи з такого.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_3 , в свідоцтві про народження якої матір`ю записана відповідачка ОСОБА_2 , батьком ОСОБА_4 ( а.с. 6).

Згідно з фотографіями, наданими позивачем до позову, він визнавав себе батьком дитини, проводив час з дитиною ( а.с. 7-8).

Згідно з висновком молекулярно генетичної експертизи №40703 від 31.03.2024 ймовірність того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в рамках дослідження складає 99, 999999% ( а.с. 27-44).

Відповідно дост. 130 СК Україниу разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першоїстатті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третійстатті 128 цього Кодексу.

Згідно з п. 7постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року № 3у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135СК України. Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун (піклувальник) дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття, а факту материнства - батько й інші перелічені особи. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно доЦивільного процесуального кодексу України.

Позивач обрав спосіб захисту своїх прав в порядку позовного провадження, оскільки мати дитини відповідачка ОСОБА_2 на даний час перебуває поза межами країни.

У пункті 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.06.2006 року, №3 роз`яснюється, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.

При розгляді спору щодо визнання батьківства суд має виходити зі змісту ч. 2ст. 128 СК України, відповідно до якої підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно доЦивільного процесуального кодексу України.

Отже, сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставіст. 128 СК Україниможливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.

В третьому абзаці п.13постанови Пленуму ВСУ від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»зазначено, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.

Суд вважає, що дослідженими судом доказами, підтверджується наявність сімейних зв`язків між позивачем та дитиною, яку вважає своєю донькою.

Таким чином суд, з`ясувавши всі обставини справи, вважає наявність підстав, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, встановленими в судовому засіданні, а тому позовні вимоги про встановлення батьківства підлягають задоволенню.

Відповідно дост. 134 СК України, на підставі заяв осіб, зазначених устатті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.

Таким чином наявні підстави для внесення змін в свідоцтво про народження дитини в графі «батько», вказавши дані позивача.

В той же час, відповідно до ст. 145 Сімейного кодексу України ,прізвище дитинивизначається запрізвищем батьків. Якщомати,батько маютьрізні прізвища,прізвище дитинивизначається заїхньою згодою. Батьки,які маютьрізні прізвища,можуть присвоїтидитині подвійнепрізвище,утворене шляхомз`єднанняїхніх прізвищ. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Оскільки спір між сторонами щодо прізвища дитини не був предметом розгляду цієї справи, відсутні підстави для зміни прізвища дитини.

В зв`язку з тим, що позивач не заявляє вимоги про стягнення з відповідача на його користь судових витрат, суд, керуючись принципом диспозитивності цивільного судочинства, закріпленим уст. 13 ЦПК України, не вирішує питання про розподіл судових витрат згідно зіст. 141 ЦПК України.

На підставі вищезазначеного, керуючись статтями10,81,265,273, 280-284,354 ЦПК України,статтями125,126,128,134 Сімейного кодексу України, суд

УХВАЛИВ :

Позовну заяву ОСОБА_1 про встановлення батьківства задовольнити частково.

Визнати громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася у місті Суми Сумської області (відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 , актовий запис №115 від 15.04.2021, місце державної реєстрації Охтирський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно Східного міжрегіонального управління юстиції ( м. Суми)), вказавши в графі «батько» замість « ОСОБА_4 » ОСОБА_1 .

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його складення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його складення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Третя особа: Охтирський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Суми), адреса:, Україна, Сумська область, м. Охтирка, пл.. Соборна, 4

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області Наталія СОКОЛОВА

СудОхтирський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення18.09.2024
Оприлюднено20.09.2024
Номер документу121710414
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —583/1536/24

Рішення від 18.09.2024

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Соколова Н. О.

Ухвала від 16.08.2024

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Соколова Н. О.

Ухвала від 09.08.2024

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Соколова Н. О.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Соколова Н. О.

Ухвала від 17.04.2024

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Соколова Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні