Справа № 172/1048/24
Провадження № 2/172/423/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.09.2024 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Битяка І.Г.
за участі секретаря судового засідання Глушко О.М.
представника позивача - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Васильківка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, третя особа: Васильківська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В
До суду надійшла вищевказана позовна заява. В обґрунтування позовних вимог представник позивача ОСОБА_1 вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір позивача ОСОБА_3 , за якою позивач доглядав і постійно її відвідував. Матір позивача була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Після смерті матері позивач не звернувся до нотаріуса з відповідною заявою, оскільки вважав, що немає складу спадщини. У 2024 році позивач дізнався про наявність Державного акту від 10.12.2001 року, знайшовши його серед документів в будинку матері і який вона отримала за життя. Там же він знайшов і Державний акт на земельну ділянку від 17.06.1997 року, належну померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 батькові. Про ці державні акти він нічого не знав. Коли позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, йому постановою державного нотаріуса було відмовлено у проведенні нотаріальних дій у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини. Причиною пропуску строку для прийняття спадщини стало те, що позивач не знав і не міг знати про наявність спадкового майна, оскільки він є єдиним спадкоємцем, то вважав, що фактично прийняв спадщину. Також зазначає, що у зв`язку зі збройною агресією росії проти України з лютого 2022 року стало неможливим переміщення позивача між районами та звернення до нотаріальної контори. Просить суд визначити додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 два місяці з моменту набрання рішенням законної сили.
Ухвалою від 25.06.2024 року провадження у справі відкрито та постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Пояснила, що позивач не звернувся вчасно до нотаріуса так як спадщина у вигляді житлового будинку його не цікавила, а коли узнав про наявність у власності матері земельної ділянки то вирішив подати заяву. Вважає постанову нотаріуса законною, а тому не оскаржували її тому що позивач не був зареєстрований за місцем проживання матері. Поважною причиною також є повномасштабне збройне вторгнення рф до України, що перешкодило йому поїхати до селища Васильківка з м. Дніпро.
Відповідач надав заяву про розгляд справи у відсутність представника Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, рішення просить прийняти на розсуд суду.
Третя особа надала суду заяву про розгляд справи у відсутність представника Васильківської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи суд приходить до такого.
ОСОБА_4 та ОСОБА_3 є батьками позивача, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 у селищі Васильківка помер батько позивача - ОСОБА_4 , 1929 року народження, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі Васильківка померла матір позивача ОСОБА_3 , 1931 року народження, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 .
Згідно з державним актом на право приватної власності на землю 1-ДП № 005571 від 04.03.2002 року ОСОБА_3 належить земельна ділянка площею 4,211 га на території Васильківської селищної ради, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно з державним актом на право приватної власності на землю ДП від 12.09.1997 року ОСОБА_4 належить земельна ділянка площею 0,15 га на території селища Васильківка, призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
4 червня 2024 року позивач звернувся до Васильківської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після померлої матері ОСОБА_3 .
Постановою державного нотаріуса Васильківської державної нотаріальної контори від 04.06.2024 року ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки ним пропущений строк для подачі заяви про прийняття спадщини та не надано рішення суду про поновлення такого строку.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Відповідно до ст.ст. 1220, 1221 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, а місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця або місцезнаходження нерухомого майна чи основної його частини.
Згідно з вимогами ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.
За правилами статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, закон пов`язує можливість визначення додаткового строку для прийняття спадщини лише у разі пропуску такого строку з поважної причини. При цьому поважною може бути визнана причина, пов`язана з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимоги та встановлення додаткового строку позивачу для прийняття спадщини виходячи з такого.
За правилами, що встановлені Цивільним кодексом України прийняття або відмова від спадщини можлива лише у повному обсязі. Не можливо відмовитись від обов`язків, прийнявши лише права, як і не можливо відмовитись від частини спадкового майна, прийнявши іншу частину. Судом встановлено, що позивач добровільно відмовився від прийняття спадщини у вигляді житлового будинку батьків, не подавши вчасно заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину у встановленому порядку. Вказане свідчить про небажання позивача отримати спадщину. І лише встановивши, що у власності матері є земельна ділянка, він вирішив прийняти спадщину, але фактично лише в цій частині.
Доводи заявника про непоборні труднощі для своєчасного подання заяви у вигляді повномасштабного збройного вторгнення рф в Україну суд не може визнати такими, що заслуговують на увагу, оскільки на території як міста Дніпро так і селища Васильківка активні бойові дії не проводились, жодна частина Дніпропетровської області не перебувала під окупацією загарбників. При цьому залізничне та автомобільне (в тому числі пасажирські перевезення) сполучення між вказаними населеними пунктами жодного дня не припинялося.
Окрім цього будь-яких причин, крім відсутності бажання прийняти спадщину, які б перешкоджали позивачу подати заяву про прийняття спадщини шляхом нотаріального посвідчення за місцем свого проживання та подальшого направлення до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини, ОСОБА_2 не зазначено.
Факт проживання позивача з матір`ю на момент її смерті та догляду за нею не підтверджено жодним доказом, що стало підставою для відмови нотаріуса видати свідоцтво про спадщину. Законність зазначеного рішення позивачем не оспорюється.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1220, 1221, 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 89, 259, 263-265 ЦПК України, -
У Х В А Л И В
1. Відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позову до Васильківської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, третя особа: Васильківська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скаргана рішеннясуду можебути поданадо Дніпровськогоапеляційного судучерез Васильківськийрайонний судДніпропетровської областіпротягом тридцятиднів здня йогопроголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.Г. Битяк
Суд | Васильківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2024 |
Оприлюднено | 20.09.2024 |
Номер документу | 121712979 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Васильківський районний суд Дніпропетровської області
Битяк І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні