Справа № 145/1368/24
Провадження №2/145/1058/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" вересня 2024 р. селище Тиврів
Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Патраманського І.І.,
за участю:
секретаря судового засідання Кушко А.О.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Гнівань Тиврівського району Вінницької області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
до
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с.Тростянець Тиврівського району Вінницької області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору:
служба у справах дітей, соціального захисту та охорони здоров`я Гніванської міської ради Вінницького району Вінницької області вул.Соборна, 64, м.Гнівань Вінницького району Вінницької області
про визнання батьківства
ВСТАНОВИВ:
До Тиврівського районного суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: служба у справах дітей, соціального захисту та охорони здоров`я Гніванської міської ради Вінницького району Вінницької області про визнання батьківства,
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_4 , про що 14.03.2019 в Тиврівському відділі ДРАЦС ГТУЮ у Вінницькій області складено актовий запис про народження № 38. Батьками ОСОБА_4 в актовому записі вказані ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . Відомості про батька записані відповідно до ст. 135 Сімейного кодексу України. Позивач з ОСОБА_6 перебував у нетривалих відносинах інтимного характеру. В цей час вона проживала з іншим чоловіком без реєстрації шлюбу. Коли ОСОБА_7 завагітніла, вона йому повідомила, що дитина від іншого чоловіка. Коли ОСОБА_8 було один рік, ОСОБА_6 принесла дівчинку до його батьків, сказала, що це їх онука і попросила посидіти з нею до вечора. З того часу вона до ОСОБА_8 не навідувалась і долею дитини не цікавилась. Його мати не змогла віддати дитину до притулку, хоч він говорив, що дитина не його. З того часу дитиною опікується його мати ОСОБА_2 07.07.2022 за рішенням Тиврівського районного суду Вінницької області ОСОБА_6 позбавлено батьківських прав відносно малолітньої ОСОБА_4 . 19.08.2022 опікуном ОСОБА_9 за рішенням виконавчого комітету Гніванської міської ради призначено його матір ОСОБА_2 . Зараз ОСОБА_8 підросла, він почав помічати його схожість з нею, вирішив провести експертизу на предмет встановлення його батьківства відносно ОСОБА_8 . Так, згідно висновку молекулярно-генетичного дослідження від 26.06.2024, ймовірність того, що він є біологічним батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , складає 99,999999%. За таких обставин, він вирішив звернутися до суду з даним позовом. Просить визнати його ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України батьківство відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в актовий запис про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , № 38 від 14.03.2019, складений Тиврівським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Вінницькій області та внести наступні зміни: батьком дитини записати його ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України; змінити прізвище дитини з " ОСОБА_10 " на " ОСОБА_11 ".
Ухвалою суду від 16.08.2024 року вищевказану цивільну справу прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 10.09.2024.
Ухвалою суду від 10.09.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 19.09.2024
Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений своєчасно. В судовому засіданні представлений представником ОСОБА_1 .
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просить суд позов задоволити з підстав, зазначених в позовній заяві, на підставі поданих доказів.
Відповідач ОСОБА_2 не заперечує проти задоволення позову, обставини, викладені в позовній заяві підтвердила.
Представник служби у справах дітей, соціального захисту та охорони здоров`я Гніванської міської ради Вінницького району Вінницької області в судове засідання не з`явився, надав суду заяву, в якій просить справу розглянути у відсутності представника органу опіки та піклування Гніванської міської ради.
Суд, заслухавши представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали цивільної справи, встановив такі фактичні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Тиврів Тиврівського району Вінницької області народилась ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 . У свідоцтві про народження в графі "батько" зазначений ОСОБА_5 , в графі "мати" - ОСОБА_6 . (а.с. 3).
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відомості про батька записані за вказівкою матері згідно з ч. 1 ст. 135 СК України (а.с. 8).
Як вбачається зі змісту позовної заяви та наданих в судовому засіданні пояснень відповідача, мати ОСОБА_4 ОСОБА_6 , коли дитині було приблизно 1 рік, принесла дівчинку до неї додому, сказавши, що це її онука, та попросила посидіти з нею декілька годин. Однак до дитини не повернулась і з того часу до дитини не навідувалась і її долею не цікавилась.
Рішенням Тиврівського районного суду Вінницької області від 07.07.2022 (набуло законної сили 09.08.2022) ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , позбавлена батьківських прав відносно малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 4).
Рішенням виконавчого комітету Гніванської міської ради Вінницького району Вінницької області від 19.08.2022 № 202 малолітній ОСОБА_4 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с. 4).
Рішенням виконавчого комітету Гніванської міської ради Вінницького району Вінницької області від 19.08.2022 № 203 встановлено опіку над дитиною, позбавленою батьківського піклування, малолітньою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 Опікуном над малолітньою ОСОБА_4 призначено ОСОБА_2 (відповідача у даній справі), яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 5).
Відповідно до витягу з реєстру територіальної громади від 24.10.2022 № 2022/000883786 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 6) .
Згідно з витягом про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 01.07.2024 № 09-24/1394 ОСОБА_12 та ОСОБА_4 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 7).
Відповідно до висновку молекулярно - генетичного експертного дослідження для подання до суду № 43139 від 26.06.2024 медико-генетичного центру "МАМА ПАПА" ймовірність того, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є біологічним батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в рамках проведеного дослідження, складає 99,999999% (а.с. 10-26).
Норми права, застосовані судом при вирішенні цієї справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 1-4 ст. 10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частинами 1, 2 ст. 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 78 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з ч. 1 ст. 106 ЦПК України учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення.
Преамбула та ст. 7, 9, 18 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року передбачають, що дитині для повного і гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові і розуміння, дитина, наскільки це можливо, повинна знати своїх батьків, держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню. З метою гарантування і сприяння здійсненню прав, викладених у Конвенції, держави-учасниці надають батькам належну допомогу у виконанні обов`язків по вихованню дітей.
Суд приймає до уваги правову позицію Європейського суду з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно із статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», щодо визначення кращих інтересів дитини, а саме: підтримання зв`язків із сім`єю є в кращих інтересах дитини, крім випадків, коли сім`я виявляється явно неналежною або не функціонуючою; розвиток дитини в безпечному і надійному оточенні, яке дійсно функціонує, є в кращих інтересах дитини (Справа «М.С. проти України», № 2091/13, §76, ЄСПЛ, від 11 липня 2017 року).
Європейський суд з прав людини у справі «Савіни проти України» (заява N 39948/06 від 18 грудня 2008 року) вказує, що право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і що заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 Конвенції (рішення у справі «МакМайкл проти Сполученого Королівства» від 24 лютого 1995 року).
Отже, саме в інтересах дитини знати свого батька, а також отримувати від нього піклування та мати можливість на спілкування з ним.
Статтею 121 СК України визначено, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини або за рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою.
Згідно з вимогами ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові дитини записуються за її вказівкою.
Згідно із положеннями ч. 1 ст. 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Cвідоцтво про народження.
Відповідно до ч. 1, 6 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Європейський суд з прав людини зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (Калачова проти російської федерації № 3451/05, § 34, від 7 травня 2009 року).
У пункті 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» зазначено, що спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою, зокрема, особою котра вважає себе батьком.
Відповідно до роз`яснень, викладених в п. 9 вказаної вище постанови Пленуму Верховного Суду України, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК України, згідно з якими жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.
Зважаючи на те, що ОСОБА_3 визнає себе батьком малолітньої дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , кровна спорідненість між ОСОБА_3 та малолітньою дитиною ОСОБА_4 доводиться висновком молекулярно - генетичного експертного дослідження, батьківство ОСОБА_3 щодо дитини ОСОБА_4 підтверджується іншими дослідженими в судовому засіданні доказами, які є належними, допустимими і достатніми, не викликають сумнівів у їх достовірності та у своїй сукупності надають можливість зробити висновок, що ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_4 .
Таким чином, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню,
Відповідно до клопотання ОСОБА_3 , судові витрати підлягають залишенню за ним.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 4, 10, 12, 13, 78, 106, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: служба у справах дітей, соціального захисту та охорони здоров`я Гніванської міської ради Вінницького району Вінницької області, про визнання батьківства - задовольнити.
Визнати, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянин України, є батьком дитини: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянки України.
Зобов`язати Тиврівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести до актового запису № 38 від 14 березня 2019 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , складений Тиврівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 ) наступні зміни:
- зазначити батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянина України.
- змінити прізвище дитини з « ОСОБА_10 » на « ОСОБА_11 ».
Судові витрати залишити за ОСОБА_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання рішення в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено в день його складання або проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу на рішення буде подана протягом 30 днів з дня отримання повної копії судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 19 вересня 2024 року.
Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м.Гнівань Тиврівського району Вінницької області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с.Тростянець Тиврівського району Вінницької області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2
Третя особа: служба у справах дітей, соціального захисту та охорони здоров`я Гніванської міської ради Вінницького району Вінницької області ЄДРПОУ44387128, місцезнаходження: вул.Соборна, 64, м.Гнівань Вінницького району Вінницької області
Суддя Патраманський І. І.
Суд | Тиврівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2024 |
Оприлюднено | 20.09.2024 |
Номер документу | 121720075 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Тиврівський районний суд Вінницької області
Патраманський І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні