Рішення
від 18.09.2024 по справі 904/2755/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.09.2024м. ДніпроСправа № 904/2755/24

Суддя Рудь І.А. , розглянувши матеріали позовної заяви

За позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", м. Київ

до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", Дніпропетровська область, м. Дніпро

про стягнення заборгованості у сумі 62 707 грн 54 коп.

Суддя Рудь І.А.

Без повідомлення (виклику) учасників справи.

СУТЬ СПОРУ:

Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просить стягнути з Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" заборгованість в сумі 62 707 грн 54 коп., з яких: 61 992 грн 52 коп. - основний борг, 429 грн 55 коп. - інфляційні втрати, 285 грн 47 коп. - 3% річних.

Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії.

24.06.2024 від позивача через систему "Електронний суд" надійшла заява, в якій останній уточнив ціну позову.

Ухвалою суду від 01.07.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

Ухвалу суду від 01.07.2024 в електронному вигляді доставлено до електронного кабінету відповідача 01.07.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 89).

15.07.2024 від відповідача через систему "Електронний суд" до господарського суду надійшло клопотання, яким просить продовжити строк надання відзиву на позовну заяву на 15 днів. У зв`язку із запровадженням військового стану на території України та спричинені цим обмеження, враховуючи вжиття відповідачем заходів щодо збирання та аналізу додаткових доказів і відомостей, а також територіальну розрізненість підрозділів товариства, відповідач вважає поважними причини для продовження строку на подання відзиву.

Ухвалою суду від 16.07.2024 клопотання Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву задоволено; продовжено Приватному акціонерному товариству "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" строк на подання відзиву на позовну заяву на 15 днів до 31.07.2024 включно.

25.07.2024 відповідачем через систему «Електронний суд» подано відзив на позов, в якому останній вказує на те, що відповідно до «Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блоковані)», який затверджений наказом Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій України, частина Донецької області є окупованою, в частині йдуть активні бойові дії, у зв`язку з чим Товариство вимушено було зупинити діяльність структурних підрозділів, які обслуговували дані райони.

Відповідач звертає увагу суду на те, що єдиним фінансовим джерелом підприємства є ліцензійна діяльність, в тому числі надходження оплати від споживачів електроенергії за розподіл.

Отже, приймаючи рішення по справі, відповідач просить суд врахувати: значно знижену платіжну дисципліну споживачів у зв`язку з частковою окупацією окремих районів Донецької області та проведення бойових дій на всій території Донецької області; постійну необхідність проведення відновлювальних робіт електричних мереж та арешт рахунків підприємства.

29.07.2024 від позивача через систему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив, в якій останній вказує на те, що відповідач, в супереч вимогам ч. 1 ст. 74 ГПК України, не надав доказів, що мають доводити ті обставини на які він посилається у відзиві, а також не довів належним чином безпосередній зв`язок між відповідними обставинами та неможливістю виконання грошового зобов`язання за спірним договором.

Крім того, позивач вказує на те, що враховуючи масштаби здійснення господарської діяльності територія всієї держави, щодо завданих збитків та фінансових втрат та витрат на відновлення своєї критичної інфраструктури, позивач знаходиться у не менш скрутному фінансовому становищі ніж відповідач та інші суб`єкти господарювання, які постраждали та продовжують потерпати внаслідок військової агресії російської федерації.

Затримка отримання коштів стратегічним підприємством створює негативні фінансові ризики, особливо в період військової агресії Російської федерації, які могли бути направлені на відновлення пошкодженої критичної інфраструктури.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Предметом доказування у даній справі є обставини укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії, строк його дії, умови надання послуг, кількість і вартість наданих послуг, складання актів, строк оплати, докази оплати, наявність/відсутність заборгованості, наявність/відсутність підстав для застосування відповідальності за несвоєчасне виконання відповідачем своїх зобов`язань за договором.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище врегульовані Законом України "Про ринок електричної енергії" (надалі в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії", оператор системи передачі (надалі - ОСП) - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.

Частиною 2 ст. 52 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що на ОСП покладено функції адміністратора розрахунків (надалі - АР).

Відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України "Про ринок електричної енергії", АР забезпечує організацію роботи ринку електричної енергії відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку.

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Закону України "Про ринок електричної енергії", в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок.

За положеннями п. 46 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку.

Відповідно до ч. 3 ст. 3, п. 6 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії", обов`язковою умовою участі на ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі (надалі - ОСП), яким є ПрАТ "НЕК "Укренерго".

Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльністю на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про врегулювання небалансів.

Відповідно до ч. 5 ст. 70 Закону України "Про ринок електричної енергії", оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку. Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку. Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором, яким згідно з п. 72 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Сторони, відповідальні за баланс, зобов`язані надавати гарантії виконання фінансових зобов`язань за договорами про врегулювання небалансів відповідно до правил ринку.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 307 затверджені Правила ринку, якими визначено порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов`язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування, правила функціонування ринку допоміжних послуг, порядок проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг, порядок виставлення рахунків, порядок внесення змін до цих Правил, положення щодо функціонування ринку при виникненні надзвичайної ситуації в об`єднаній енергетичній системі України.

Відповідно до п. 1.3.2. Правил ринку для суб`єктів господарювання, визначених у підпункті 1.2.1 глави 1.2 цього розділу (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу), обов`язковою умовою участі на ринку електричної енергії є укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії з ОСП, що є договором приєднання, типова форма якого наведена в додатку 1 до цих Правил. Учасники ринку укладають договір про врегулювання небалансів електричної енергії шляхом приєднання до договору.

Кандидат в учасники ринку, який бажає здійснювати операції на ринку електричної енергії України, повинен надати ОСП (у якості АР) належним чином заповнену заяву-приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії, що є додатком 2 до цих Правил (п. 1.3.5. Правил ринку).

Після отримання відповідної заяви-приєднання ОСП перевіряє повноту та правильність її заповнення та у разі відсутності підстав для її відхилення впродовж 2 робочих днів після отримання вносить кандидата до реєстру учасників ринку та присвоює йому відповідний ідентифікатор договору учасника ринку та дату акцептування заяви-приєднання, про що повідомляє учасника ринку (п. 1.3.7. Правил ринку).

Умови публічного договору приєднання про врегулювання небалансів електричної енергії, затверджено наказами НЕК «Укренерго» від 09.06.2022 за № 236 та від 01.03.2024 за № 117 та оприлюднено на офіційному сайті НЕК «Укренерго».

Господарським судом встановлено, що 07.05.2019 Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" надало письмову згоду на приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.

Позивач листом від 21.05.2019 № 01/18086 повідомив відповідача про приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії та про долучення до реєстру учасників ринку (ідентифікатор договору № 0525-01041, дата акцептування 16.05.2019).

Таким чином, між сторонами укладено договір про врегулювання небалансів електричної енергії від 16.05.2019 № 0525-01041 (надалі - Договір).

Відповідно до п.1.1., 1.2. договору про врегулювання небалансів електричної енергії, що є додатком №1 до Правил ринку, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс (надалі - СВБ), у тому числі її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні ст. 634 ЦК України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому. На підставі цього договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ.

Відповідно до п. 1.5. Договору, врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку.

Пунктами 2.1., 2.2. Договору передбачено, що вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються адміністратором розрахунків (надалі - АР) для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього Договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством.

Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.

Згідно з умовами п. 5.1. Договору, виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів, відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього Договору.

Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку (п. 5.6. Договору).

Якщо СВБ має заперечення щодо інформації, яка міститься у платіжному документі, то вона зобов`язана повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку. Наявність заперечень не є підставою для створення дебіторської заборгованості перед ОСП та не може бути підставою для обмеження ОСП щодо вимоги платежу фінансової гарантії, що надається СВБ ОСП (п. 5.7. Договору).

Положеннями п. 5.9. Договору визначено, що ОСП формує та направляє Акт купівлі-продажу (надалі - Акт) до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання Акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладанням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг між сторонами та розміщений у мережі Інтернет за посиланням:://online.ua.energy/, або у паперовій формі шляхом підписання уповноваженою особою Акта (у разі неможливості підпису в електронній формі). Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу. Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта ВСБ розглядає та повертає ОСП один примірник Акта, підписаного за своєї сторони. Акт повинен бути підписаний сторонами в один і той самий спосіб. У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до Акта СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього Акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в Акті. Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник Акта, то такий Акт вважається підписаним СВБ.

Відповідно до п. 5.10. Договору, СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП один примірник підписаного зі своєї сторони Акта у паперовому та/або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП).

Цей Договір набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього Договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання (п. 9.1. Договору).

Якщо жодна із сторін не звернулася до іншої сторони у строк не менше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії цього Договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей Договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих же умовах (п. 9.2. Договору).

При цьому, відповідно до п. 10.4. Договору, у випадку ухвалення рішення про реорганізацію та/або ліквідацію, банкрутство, про внесення змін до установчих документів щодо найменування і місцезнаходження суб`єкта господарювання, про зміну банківських реквізитів, інших даних СВБ, що були зазначені у заяві-приєднанні, СВБ протягом 10 днів з дня настання таких змін повідомляє ОСП про такі зміни.

Відповідно до умов Договору, позивачем складено Акти купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів №№ ВН/24/03-0525 від 31.03.2024 та № ВН/24/04-0525 від 30.04.2024 (акти підписані кваліфікованими електронними підписами уповноважених осіб позивача та відповідача), згідно з яких вбачається, що відповідач отримав, а позивач поставив електричну енергію для врегулювання небалансів за період з 01.03.2024 по 31.03.2024 на загальну вартість 25 536 грн 60 коп. з ПДВ та за період з 01.04.2024 по 30.04.2024 на загальну вартість 39 814 грн 55 коп. з ПДВ.

Відповідно до оновлених даних комерційного обліку, позивачем було проведено врегулювання попередніх розрахункових періодів та підписані сторонами Акти-корегування (врегулювання) до Актів купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів № ВР/23/04-0525 від 04.07.2023 та ВР/23/05-0525 від 16.08.2023.

Через систему управління ринком (mms.ua.energy) позивачем було надіслано відповідачу для оплати рахунки-фактури №1403202400310 на суму 6 959 грн 59 коп., № 2603202400065 на суму 8 783 грн 70 коп., № 0404202400308 на суму 5 429 грн 36 коп., № 1604202400088 на суму 929 грн 50 коп., № 2504202400309 на суму 1 707 грн 08 коп., № 0605202400296 на суму 20 246 грн 54 коп., № 2903202400305 на суму 7 447 грн 33 коп. та № 1904202400307 на суму 10 489 грн 42 коп.

Відповідачем вказані рахунки не оплачені, що і є причиною даного спору.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частина 1 ст. 626 ЦК України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України (надалі - ГК України), господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ст. 6 цього Кодексу, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).

Судом встановлено, що за своєю правовою природою укладений між сторонами договір № 0525-01041 від 16.05.2019 є договором приєднання та стосується врегулювання небалансів електричної енергії.

Частиною 1 ст. 634 ЦК України передбачено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 33 Закону України "Про ринок електричної енергії", ОСП має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за продану електричну енергію на балансуючому ринку. Такі ж положення закріплено у п. 3.2.2. Договору.

За результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному правилами ринку (ч. 7 ст. 68 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Згідно з умовами п. 5.1. Договору, виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів, відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього Договору.

Відповідно до положень п. 1.1.2. Правил ринку, платіжний документ - рахунок, сформований адміністратором розрахунків учаснику ринку щодо оплати ним або адміністратором розрахунків своїх фінансових зобов`язань, що виникли в результаті участі на ринку електричної енергії такого учасника ринку; система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що складається з окремих систем та підсистем, які забезпечують автоматичне управління даними та процесами, а також виконання розрахунків, передбачених цими Правилами, з урахуванням інтеграції з іншими програмно-інформаційними комплексами, які забезпечують необхідні функції.

За допомогою системи управління ринком здійснюється управління всіма процесами, зокрема, виконанням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів. Система управління ринком забезпечує, серед іншого, проведення розрахунків за небаланси електричної енергії. АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком (п. 1.11.1 та п. 1.11.8 глави 1.1. розділу І Правил ринку).

Відповідно до п. 7.3.1. Правил ринку АР на щодекадній основі надсилає платіжний документ кожній СВБ із зазначенням суми, що СВБ зобов`язана сплатити АР, або суми, що АР зобов`язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.

Згідно п. 7.7.3. Правил ринку, оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох банківських днів з дати направлення платіжного документа.

За приписами п. 7.8.1. Правил ринку якщо учасник ринку або ОСП (у якості АР) ініціює суперечку щодо суми, зазначеної в рахунку (запит платіжного документа), оплата повинна бути проведена згідно з платіжним документом. Якщо за результатами розгляду запиту платіжного документа будуть виявлені суми, що підлягають поверненню, учасники ринку та ОСП (у якості АР) зобов`язані здійснити перерахування надлишкових сум на відповідний рахунок.

Відповідно ст. 526 ЦК України та ч. 1 ст. 193 ГК України, зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Так, позивач через систему управління ринком (http//mms.ua.energy) виставив відповідачу (по ЕІС-коду учасника ринку 62Х5930889246444) платіжні документ (рахунки-фактури):

- №1403202400310 на суму 6 959 грн 59 коп., розрахунковий період 01.03.2024 10.03.2024, дата виставлення в ММS 14.03.2024, кінцевий термін оплати 18.03.2024;

- № 2603202400065 на суму 8 783 грн 70 коп., розрахунковий період 11.03.2024 20.03.2024, дата виставлення в ММS 26.03.2024, кінцевий термін оплати 28.03.2024;

- № 0404202400308 на суму 5 429 грн 36 коп., розрахунковий період 21.03.2024 31.03.2024, дата виставлення в ММS 04.04.2024, кінцевий термін оплати 09.04.2024;

- № 1604202400088 на суму 929 грн 50 коп., розрахунковий період 01.04.2024 10.04.2024, дата виставлення в ММS 16.04.2024, кінцевий термін оплати 18.04.2024;

- № 2504202400309 на суму 1 707 грн 08 коп., розрахунковий період 11.04.2024 20.04.2024, дата виставлення в ММS 25.04.2024, кінцевий термін оплати 29.04.2024;

- № 0605202400296 на суму 20 246 грн 54 коп., розрахунковий період 21.04.2024 30.04.2024, дата виставлення в ММS 06.05.2024, кінцевий термін оплати 08.05.2024;

- № 2903202400305 на суму 7 447 грн 33 коп., період квітень 2023 року, дата виставлення рахунку 29.03.2024, кінцевий термін оплати 03.04.2024;

- № 1904202400307 на суму 10 489 грн 42 коп. період квітень 2023 року, дата виставлення рахунку 19.04.2024, кінцевий термін оплати 24.04.2024.

Згідно п. 7.7.3. Правил ринку, оплата цього рахунку мала бути здійснена протягом двох банківських днів з дати направлення платіжного документа відповідачу. Отже, з урахуванням вимог ч. 5 ст. 254 ЦК України, строк оплати за вказаними рахунками є таким, що настав, проте відповідач не здійснив даної оплати.

Крім того, відповідач, відповідно до п. 5.7. Договору, не надав жодних заперечень до інформації, яка міститься у виставлених йому рахунках.

За змістом ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами як письмові, речові та електронні докази.

Згідно з ч. 3 ст. 13 та ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Так, відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Частиною 1 ст. 614 ЦК України визначено, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. При цьому відсутність своєї вини відповідно до ч. 2 ст. 614 Цивільного кодексу України доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Враховуючи вищевикладене, оскільки відповідач не спростував доводів позивача щодо наявності заборгованості за електричну енергію для врегулювання небалансів у розмірі 61 992 грн 52 коп., не надав доказів сплати такої заборгованості, суд дійшов висновку про порушення відповідачем умов Договору та положень статей 525, 526 ЦК України, ст.193 ГК України та Правил ринку.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення основної заборгованості за договором про врегулювання небалансів електричної енергії від 16.05.2019 № 0525-01041 у розмірі 61 992 грн 52 коп. підлягають задоволенню.

Крім того, позивачем за прострочення виконання відповідачем договірних зобов`язань заявлено до стягнення з відповідача 3% річних за період з 19.03.2024 по 12.06.2024 у сумі 285 грн 47 коп. та інфляційні втрати у сумі 429 грн 55 коп.

Згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіркою розрахунку 3% річних та інфляційних втрат судом помилок не виявлено.

Відповідно до ст. 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

За приписами ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд звертає увагу на те, що відповідачем не вчинено жодної дії і не надано жодного доказу з метою спростування заявлених позовних вимог.

Таким чином, приймаючи до уваги наведене вище у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Крім того, доводи відповідача викладені у відзиві на позов, господарським судом оцінюються критично, оскільки тяжка економічна ситуація в країні спричинена військовою агресією носить загальний характер та у повній мірі стосується обох сторін. Як відповідач, так і позивач несуть однакову економічну відповідальність за свої дії та однакові ризики, оскільки господарська діяльність здійснюється на власний ризик, за власним комерційним розрахунком щодо наслідків вчинення відповідних дій, суб`єкт господарювання повинен самостійно розраховувати ризики настання несприятливих наслідків в результаті тих чи інших дій та самостійно приймати рішення про вчинення (чи утриматись від) таких дій.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 165, 232, 233, 236-238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ" (49107, м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 22; код ЄДРПОУ 00169845) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна Енергетична компанія "УКРЕНЕРГО" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25; код ЄДРПОУ 00100227) 61 992 грн 52 коп. основний борг, 285 грн 47 коп. - 3% річних, 429 грн 55 коп. інфляційні втрати, 2 422 грн 40 коп. - витрат зі сплати судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 18.09.2024.

Суддя І.А. Рудь

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення18.09.2024
Оприлюднено23.09.2024
Номер документу121723054
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —904/2755/24

Судовий наказ від 17.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

Рішення від 18.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

Ухвала від 11.07.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

Ухвала від 01.07.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні