ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.09.2024м. ДніпроСправа № 904/1689/24
за позовом Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради, м. Дніпро
до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив №24 "Восток-4", м. Дніпро
про стягнення 43 524,39 грн., -
Суддя Бажанова Ю.А.
Без виклику (повідомлення) учасників
СУТЬ СПОРУ:
Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою №5/9/11.3-14 від 09.04.2024 про стягнення з Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив №24 "Восток-4" заборгованості на загальну 43 524,39 грн, з яких: 41 070,50 грн заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення, 961,46 грн 3% річних, 1 492,43 грн інфляційні втрати.
Також позивач просить суд стягнути з відповідача 3 028,00 грн судового збору.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором з колективного споживання про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення №7313 від 05.09.2022 з листопада 2022 по листопад 2024 року.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області №904/1689/24 від 19.04.2024 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу протягом п`яти днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви надати: розрахунок із зазначенням періоду, за який нараховуються інфляція та 3% річних із зазначенням суми боргу, на яку нараховується інфляційні втрати та 3% річних; докази про наявність або відсутність електронного кабінету у позивача та відповідача.
До суду 23.04.2024 позивачем подана уточнена позовна заява (яка за змістом містить розрахунок стягуваної суми).
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 29.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.08.2024 справу №904/1689/24 передано на розгляд судді Бажановій Ю.А.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 16.08.2024 прийнято до свого провадження справу №904/1689/24 у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
Копія ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 16.08.2024 у справі №904/1689/24 доставлена Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив №24 "Восток-4" 19.08.2024 о 18:14, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (ухвали господарського суду від 16.08.2024) до електронного кабінету Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив №24 "Восток-4".
Відповідно до частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 16.08.2024 у справі №904/1689/24 відповідачу встановлений строк на подання відзиву на позовом протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Згідно із частиною 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2 статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Станом на 18.09.2024 від Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив №24 "Восток-4" відзиву на позов чи клопотання про продовження строку на подання відзиву на позов до господарського суду не надходило.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Враховуючи, що відповідач не використав наданого законом права на подання відзиву на позов та доказів, а матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, господарський суд вважає за можливе розглянути справу в порядку частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України за наявними у ній матеріалами.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
ВСТАНОВИВ:
05.09.2022 між Комунальним підприємством "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради" (виконавець) та Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив №24 "Восток-4" (колективний споживач) був укладений договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення №7313, відповідно до пункту 1 якого виконавець зобов`язується надати колективному споживачу відповідної якості послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а колективний споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги в строки і на умовах, визначених цим договором.
Згідно з пунктом 2 договору послуги надаються за адресою: провулок Олександра Поля, будинок №135-А, м. Дніпро.
Будинок обладнаний вузлом комерційного обліку централізованого водопостачання (пункт 3 договору).
Відповідно до пункту 36 договору він набирає чинності з моменту його підписання і діє протягом одного року з дати набрання чинності.
Пунктом 37 договору передбачено, що якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, цей договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Сторонами доказів розірвання, припинення чи визнання недійним договору суду не надано.
За умовами пунктів 4, 5, 6 договору визначено, що виконавець забезпечує постачання послуг безперервно з гарантованим рівнем безпеки та значенням тиску. Надання послуг здійснюється безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першої статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Виконавець забезпечує постачання послуг у відповідній кількості та якості згідного з вимогами пункту 1 цього договору до меж зовнішніх інженерних мереж постачання послуг виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку (будівлі)
В пункті 9 договору сторонами узгоджено, що обсяг спожитої у будинку послуги з централізованого водопостачання визначається як обсяг питної води, спожитої в будинку, за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22.11.2018 № 315 (зі змінами). Обсяг наданих колективному споживачу послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг централізованого водопостачання та постачання гарячої води. Одиницею вимірювання обсягу спожитих споживачем послуг є куб.метр. Розподіл між споживачами обсягу послуг, спожитих у будинку, здійснює колективний споживач.
Згідно з пунктом 17 договору колективний споживач вносить однією сумою виконавцю плату за послугу, визначену відповідно до Правил надання послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 63, ст. 2194) зі змінами та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розмірів затверджених уповноваженим органом тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та обсягу спожитих послуг або за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування, до встановлення вузла комерційного обліку.
Розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць (пункт 18 договору)
В пункті 19 договору сторонами погоджено, що виконавець формує та надає колективному споживачу рахунок на оплату спожитих послуг не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиті послуги. Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою колективного споживача рахунок може надаватися в електронній формі, зокрема за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків колективного споживача.
Як передбачено пунктом 20 договору колективний споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиті послуги.
Пунктом 24 (підпункт 1) договору встановлено, що колективний споживач має право одержувати своєчасно та належної якості послуги згідно із законодавством та умовами цього договору.
Натомість, згідно з підпунктом 3 пункту 25 договору колективний споживач зобов`язаний оплачувати спожиті послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені цим договором.
В свою чергу, виконавець зобов`язаний забезпечувати своєчасне надання, безперервність і відповідну якість послуг згідно із законодавством та умовами договору, зокрема шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних та міжнародних стандартів. (пп. 1 п. 27 договору)
Матеріалами справи підтверджується, що на виконання умов договору у період з листопада 2022 по листопад 2023 року Комунальним підприємством "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради" надані Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив №24 "Восток-4" обумовлені договором послуги по централізованому водопостачанню та водовідведенню на загальну суму 112 129,05 грн.
Факт надання цих послуг підтверджується Актом-рахунком №93942 від 30.11.2022 за надані послуги за листопад 2022 року на суму 14643,25 грн., Актом-рахунком №102048 від 28.12.2022 за надані послуги за грудень 2022 року на суму 14800,03 грн; Актом-рахунком № 56560 від 30.06.2023 за надані послуги за червень 2023 року на суму 16555,97 грн; Актом-рахунком № 64910 від 31.07.2023 за надані послуги за липень 2023 року на суму 16650,04 грн; Актом-рахунком №74253 від 31.08.2023 за надані послуги за серпень 2023 року на суму 16273,76 грн; Актом-рахунком №82456 від 30.09.2023 за надані послуги за вересень 2023 року на суму 16587,32 грн; Актом-рахунком №104649 від 30.11.2023 за надані послуги за листопад 2023 року на суму 16618,68 грн.
Позивачем зазначено, що згідно розрахунку суми боргу відповідачем частково сплачено суму заборгованості в загальному розмірі 71058,55грн таким чином станом на 13.03.2024сума заборгованості перед позивачем становить 41070,50грн.
Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради" посилається на неналежне виконання Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив №24 "Восток-4" зобов`язань з оплати послуг з водопостачання та водовідведення за період з листопада 2022 по листопад 2023 року згідно договору №7313 від 05.09.2022, що і є причиною виникнення спору
Предметом спору є стягнення з відповідача на користь позивача 41 070,50 грн заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення за період з листопада 2022 року по листопад 2023 року, 961,46 грн 3% річних за загальний період з 01.01.2023 по 29.02.2024, 1 492,43 грн інфляційні втрати за загальний період з січня 2023 року по лютий 2024 року.
Предметом доказування у справі є обставини укладання договору з колективним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення №7313 від 05.09.2022, факт надання послуг, строк оплати, строк дії договору, наявність прострочення оплати за надані послуги.
Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина 1 статті 193 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).
Позивачем заявлено про стягнення з відповідача суму основного боргу 41 070,50 грн. (112 129,05 грн. (вартість наданих послуг) - 71 058,55 грн. (частково оплачені) за надані послуги з водопостачання та водовідведення за період з листопада 2022 по листопад 2023 року.
Таким чином, станом на час звернення позивача до суду з позовом у даній справі заборгованість відповідача за надані послуги по договору з колективним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення №7313 від 05.09.2022 складає 41070,50 грн.
Позивач надав належні докази на підтвердження надання послуг за договором у сумі 41 070,50 грн, відповідач доказів оплати вартості послуг у розмірі 41 070,50 грн до суду не надав, доводи наведені позивачем в обґрунтування позову у цій частині не спростував.
За викладеного позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача 41 070,50 грн заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем нараховані та заявлені до стягнення 961,46 грн 3 % річних за загальний період з 01.01.2023 по 20.03.2024 та 1492,43 грн інфляційних втрат за загальний період з січня 2023 року по лютий 2024 року (по кожному акту окремо з урахуванням частково здійснених відповідачем оплат).
Відповідач контррозрахунку не надав, незгоди щодо арифметичної правильності розрахунку у відзиві не висловив, вимогу не заперечив.
Згідно з приписами частини 4 статті 165 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті.
Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 76-79 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене господарський суд дійшов до висновку про стягнення з відповідача на користь позивача 43 524,39 грн (41 070,50 грн основний борг + 1 492,43 грн інфляційних втрат + 961,46 грн 3% річних).
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 231, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради" до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив №24 "Восток-4" про стягнення 43 524,39 грн задовольнити.
Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив №24 "Восток-4" (49055, м. Дніпро, проспект Олександра Поля, буд. 135а, код ЄДРПОУ 23025600) на користь Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради (49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, 21 А, код ЄДРПОУ 03341305) 41 070,50 грн заборгованості, 1 492,43 грн інфляційних втрат, 961,46 грн 3% річних, 3 028,00 грн витрат зі сплати судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 18.09.2024
Суддя Ю.А. Бажанова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2024 |
Оприлюднено | 23.09.2024 |
Номер документу | 121723103 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бажанова Юлія Андріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бажанова Юлія Андріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні