ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" вересня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/2342/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Трофімова І.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" (61057, м. Харків, вул. Гоголя, 10) до Дочірнього підприємства "Інвестор Еліт Сервіс" (63421, Харківська обл., Чугуївський р-н, с. Бірки, вул. Набережна, 52) про стягнення 184'607,98 грн без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом до Дочірнього підприємства "Інвестор Еліт Сервіс", в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість за спожиту електричну енергію за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 060287 від 01.01.2019 за період з вересня 2022 року по квітень 2024 року у сумі 181'237, 92 грн; 3 % річних у сумі 1488,29 грн та інфляційні втрати у сумі 1881,77 грн.
Також, позивач просить покласти на відповідача судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2422,40 грн.
Судові витрати позивач просить суд залишити за відповідачем.
Ухвалою суду від 10.07.2024 позовна заява була прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання).
Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Будь-яких заяв або клопотань, про можливість подання яких було роз`яснено ухвалою Господарського суду Харківської області від 10.07.2024, на адресу суду від учасників справи не надходило, як і не надходило клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідно до ст. 252 ГПК України.
Відповідач своїм правом на захист не скористався, відзив на позов не надав. Разом з цим, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 10.07.2024 направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення (з відміткою судова повістка) на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та Відділі обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання м. Харкова та Харківській області, а саме: 63421, Харківська обл., Чугуївський р-н, с. Бірки, вул. Набережна, 52.
Але судова кореспонденція повернута поштою на адресу суду із позначкою "інші причини".
Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу пункту 5 частини 6 статті 242 ГПК України, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвал суду.
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом. Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 названого Закону, для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень"). Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з процесуальними документами у справі №922/2342/24 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Таким чином, всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог та судом дотримано, під час розгляду справи, обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Отже, за висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив такі обставини.
Відповідно до Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 060287 від 01.01.2019, Дочірнє підприємство "Інвестор Еліт Сервіс" (Відповідач, Споживач) є споживачем електричної енергії, яку постачає Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут" (Позивач, Товариство).
У зв`язку з відокремлення функції з розподілу електричної енергії від функцій постачання електричної енергії, що визначено положеннями Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 (далі - Закон), з 01.01.2019 ПрАТ "Харківенергозбут" є постачальником електричної енергії за вільними цінами на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 19.06.2018 № 505 та постачальником універсальних послуг на території Харківської області у відповідності до Постанови НКРЕКП від 26.10.2018 № 1268.
Товариство, як постачальник універсальних послуг, здійснює постачання електричної енергії з 01.01.2019 у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг.
Відповідно до статті 4 Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Частиною 1 статті 63 Закону встановлено, що універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам.
Законом України від 23.11.2018 № 2628 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" тимчасово, на період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2020 року, універсальні послуги, крім побутових та малих непобутових споживачів, надаються постачальником таких послуг також бюджетним установам незалежно від розміру договірної потужності та іншим споживачам, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт. У зазначений період на бюджетні установи незалежно від розміру договірної потужності та на інших споживачів, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт, поширюються всі права та обов`язки, передбачені Законом для малих непобутових споживачів щодо отримання універсальних послуг, передбачених статтею 63 цього Закону.
Частиною 4 статті 63 Закону встановлено, Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.
Абзацом п`ятим пункту 13 розділу XVII Закону встановлено, що фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Також згідно з п. 7 Постанови НКРЕКП від 26.10.2018 № 1268 (далі - Постанова), договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії (за умови надання рахунка постачальником універсальної послуги), або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Разом з тим, у відповідності до п. 13 Перехідних положень Закону передача постачальнику універсальних послуг персональних даних побутових та малих непобутових споживачів під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу не потребує отримання згоди та повідомлення таких споживачів про передачу персональних даних і вважається такою, що здійснена в загальносуспільних інтересах з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам.
Так, ураховуючи наведені приписи, та те, що Відповідачем було фактично спожито електричну енергію про що свідчать відомості з реєстру фактичних обсягів, Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг вважається укладеним на умовах Договору № 060287 від 01.01.2019 з Відповідачем (далі - Договір), дані про якого передані від попереднього постачальника АТ "Харківобленерго".
Слід зазначити, що згідно з пп. 4.12, 4.13 розділу IV "Правил роздрібного ринку електричної енергії" (далі Правила), затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Порядок розрахунків за Договором № 060287 визначається відповідно до Додатку №2 до Договору про постачання електричної енергії №060287 від 23.09.2005, а саме: "Порядок розрахунків (для усіх споживачів, крім бюджетних установ (організацій) та крім споживачів, які живляться від ПС 35-110 кВ та 330 кВ) (далі - Порядок розрахунків).
Згідно з п. 2.1 Договору № 060287 Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до п. 5.8 Договору № 060287 розрахунковим періодом є календарний місяць. Пунктом 5.9 та п. 5.13 Договору № 060287 передбачено, що оплата вартості електричної енергії здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника, Споживач здійснює оплату за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії через Постачальника.
Умовами п. 1 Порядку розрахунків передбачено, що розрахунковий період встановлено Споживачу з 1 числа місяця до такого ж числа наступного місяця.
Відповідно до п. 2 Порядку розрахунків Розрахунковий період прирівнюється до календарного місяця.
Згідно з п. 4.5 Порядку розрахунків передбачається, що розрахунки за спожиту електричну енергію здійснюється Споживачем на підставі виставлених Постачальником електричної енергії рахунків. Рахунки на попередню оплату повинні бути сплачені Споживачем до початку планового періоду, за який має здійснюватися відповідна оплата.
Споживач здійснює 3 планових платежі на поточний рахунок із спеціальним режимом використання у таких співвідношеннях:
- до 10 дня розрахункового періоду 33% від вартості очікуваного обсягу електричної енергії, що буде спожита у розрахунковому періоді;
- до 20 дня розрахункового періоду 33% від вартості очікуваного обсягу електричної енергії, що буде спожита у розрахунковому періоді;
- до 30 дня розрахункового періоду 34% від вартості очікуваного обсягу електричної енергії, що буде спожита у розрахунковому періоді.
Розрахунок суми планового платежу здійснюється шляхом множення чинного у розрахунковому періоді тарифу на обсяг електричної енергії, заявленої на розрахунковий період, що настає за наступним розрахунковим періодом, з урахуванням відсотка авансового платежу.
Пунктом 4.7 Порядку розрахунків всі кошти, не пов`язані з оплатою згідно графіку реструктуризації заборгованості, при відсутності у платіжному документі у реквізиті призначення платежу посилань на період, за який здійснюється оплата або перевищення суми платежу, необхідної для цього періоду, ці кошти, перераховані споживачем за електричну енергію, зараховуються в погашення існуючої заборгованості цього споживача з найдавнішим терміном її виникнення.
Відповідно до п. 6.2 Договору № 060287 Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього Договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього Договору.
Згідно з п. 5 Порядку розрахунків остаточний розрахунок Споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого Постачальником електричної енергії рахунка відповідно до даних про даних про фактичне споживання електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку (або розрахунковим шляхом).
Для проведення остаточного розрахунку Споживач протягом 3 робочих днів з дня закінчення розрахункового періоду повинен отримати в розрахунковому відділі відповідного РВЕ або у відділі розрахунків з юридичними особами СО "Харківенергозбут" рахунок на оплату електричної енергії. Це рахунок має бути оплачений Споживачем протягом 5 операційних днів з дня його отримання.
В разі неявки Споживача для отримання рахунків Постачальник направляє рахунки Споживачу рекомендованим листом. У такому разі рахунки вважаються отриманими Споживачем з дня їх відправлення.
Крім того, відповідно до п. 13.8 Договору № 060287 Споживач зобов`язується у місячний строк повідомити Постачальника про зміну будь-якої інформації та даних, зазначених у заяві-приєднання.
Згідно з переданими даними від АТ "Харківобленерго" Відповідачу проведено нарахування та за результатами розрахункових періодів, сформовано рахунки за електричну енергію за період з вересня 2022 року по квітень 2024 року станом на 01.05.2024:
- за вересень 2022 року на суму разом з ПДВ 9 594,48 грн. Відповідачем за вересень 2022 року спожито 5 711 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за вересень 2022 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за вересень 2022 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 02.04.2024. Строк оплати рахунку до 09.04.2024. Рахунок не сплачено;
- за жовтень 2022 року на суму разом з ПДВ 8 917,44 грн. Відповідачем за жовтень 2022 року спожито 5 308 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за жовтень 2022 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за жовтень 2022 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 02.04.2024. Строк оплати рахунку до 09.04.2024. Рахунок не сплачено;
- за листопад 2022 року на суму разом з ПДВ 6 350,40 грн. Відповідачем за листопад 2022 року спожито 3 780 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за листопад 2022 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за листопад 2022 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 02.04.2024. Строк оплати рахунку до 09.04.2024. Рахунок не сплачено;
- за грудень 2022 року на суму разом з ПДВ 5 140,80 грн. Відповідачем за грудень 2022 року спожито 3 060 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за грудень 2022 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за грудень 2022 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 02.04.2024. Строк оплати рахунку до 09.04.2024. Рахунок не сплачено;
- за січень 2023 року на суму разом з ПДВ 4 698,96 грн. Відповідачем за січень 2023 року спожито 2 797 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за січень 2023 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за січень 2023 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 02.04.2024. Строк оплати рахунку до 09.04.2024. Рахунок не сплачено;
- за лютий 2023 року на суму разом з ПДВ 4 032,00 грн. Відповідачем за лютий 2023 року спожито 2 400 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за лютий 2023 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за лютий 2023 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 02.04.2024. Строк оплати рахунку до 09.04.2024. Рахунок не сплачено;
- за березень 2023 року на суму разом з ПДВ 4 435,20 грн. Відповідачем за березень 2023 року спожито 2 640 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за березень 2023 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за березень 2023 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 02.04.2024. Строк оплати рахунку до 09.04.2024. Рахунок не сплачено;
- за квітень 2023 року на суму разом з ПДВ 1 386,00 грн. Відповідачем за квітень 2023 року спожито 825 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за квітень 2023 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за квітень 2023 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 02.04.2024. Строк оплати рахунку до 09.04.2024. Рахунок не сплачено;
- за травень 2023 року на суму разом з ПДВ 4 838,40 грн. Відповідачем за травень 2023 року спожито 2 880 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за травень 2023 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за травень 2023 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 02.04.2024. Строк оплати рахунку до 09.04.2024. Рахунок не сплачено;
- за червень 2023 року на суму разом з ПДВ 5 544,00 грн. Відповідачем за червень 2023 року спожито 2 100 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за червень 2023 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за червень 2023 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 07.07.2023. Строк оплати рахунку до 14.07.2023. Рахунок не сплачено;
- за липень 2023 року на суму разом з ПДВ 17 255,04 грн. Відповідачем за липень 2023 року спожито 6 536 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за липень 2023 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за липень 2023 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 10.08.2023. Строк оплати рахунку до 17.08.2023. Рахунок не сплачено;
- за серпень 2023 року на суму разом з ПДВ 8 939,04 грн. Відповідачем за серпень 2023 року спожито 3 386 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за серпень 2023 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за серпень 2023 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 06.09.2023. Строк оплати рахунку до 13.09.2023. Рахунок не сплачено;
- за вересень 2023 року на суму разом з ПДВ 7 128,00 грн. Відповідачем за вересень 2023 року спожито 2 700 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за вересень 2023 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за вересень 2023 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 06.10.2023. Строк оплати рахунку до 13.10.2023. Рахунок не сплачено;
- за жовтень 2023 року на суму разом з ПДВ 12 196,80 грн. Відповідачем за жовтень 2023 року спожито 4 620 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за жовтень 2023 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за жовтень 2023 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 07.11.2023. Строк оплати рахунку до 14.11.2023. Рахунок не сплачено;
- за листопад 2023 року на суму разом з ПДВ 13 384,80 грн. Відповідачем за листопад 2023 року спожито 5 070 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за листопад 2023 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за листопад 2023 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 05.12.2023. Строк оплати рахунку до 12.12.2023. Рахунок не сплачено;
- за грудень 2023 року на суму разом з ПДВ 14 256,00 грн. Відповідачем за грудень 2023 року спожито 5 400 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за грудень 2023 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за грудень 2023 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 08.01.2024. Строк оплати рахунку до 15.01.2024. Рахунок не сплачено;
- за січень 2024 року на суму разом з ПДВ 14 929,20 грн. Відповідачем за січень 2024 року спожито 5 655 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за січень 2024 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за січень 2024 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 06.02.2024. Строк оплати рахунку до 13.02.2024. Рахунок не сплачено;
- за лютий 2024 року на суму разом з ПДВ 15 198,48 грн. Відповідачем за лютий 2024 року спожито 5 757 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за лютий 2024 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за лютий 2024 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 05.03.2024. Строк оплати рахунку до 12.03.2024. Рахунок не сплачено;
- за березень 2024 року на суму разом з ПДВ 11 230,56 грн. Відповідачем за березень 2024 року спожито 4 254 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за березень 2024 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за березень 2024 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 05.04.2024. Строк оплати рахунку до 12.04.2024. Рахунок не сплачено;
- за квітень 2024 року на суму разом з ПДВ 11 782,32 грн. Відповідачем за квітень 2024 року спожито 4 463 кВт*год згідно фактичних даних, а саме: відомостей Реєстру фактичних обсягів електричної енергії по споживачам. Рахунок за квітень 2024 року та Акт приймання-передачі електричної енергії за квітень 2024 року направлено Споживачу засобами поштового зв`язку 06.05.2024. Строк оплати рахунку до 13.05.2024. Рахунок не сплачено;
Позивач зазначає, що станом на 01.05.2024 сума заборгованості за спожиту електричну енергію по Договору № 060287 за період з вересня 2022 року по квітень 2024 року складає 181'237,92 грн.
Такі обставини, на думку Позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Законом України "Про електроенергетику" та "Правилами роздрібного ринку електричної енергії", затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 (далі ПРРЕЕ).
За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується (ч.1 ст. 275 ГК України).
Згідно зі ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 ЦК України).
Статтею 193 ГК України визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов`язання.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Споживачі, які відповідно до методики, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, зобов`язані здійснювати розрахунки за перетікання реактивної електричної енергії, вносять плату за перетікання реактивної електричної енергії на поточний рахунок оператора системи, на території здійснення ліцензованої діяльності якого приєднані електроустановки споживачів, відповідно до умов договору про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, який може бути додатком до договору споживача про розподіл (передачу) електричної енергії (п.4.33. ПРРЕЕ).
Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну.
Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується:
- протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем;
- протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем;
- в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду (п.4.12. ПРРЕЕ).
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідач зазначені Позивачем обставини не спростував. Докази відсутності боргу чи контррозрахунку стягуваної суми, суду не надав.
Враховуючи, що у відповідності до ст. 526 ЦК України та ст. 193 ГК України зобов`язання повинні виконуватись сторонами у встановлених договором або законом порядку і строках, приймаючи до уваги викладені обставини; доведеність з боку позивача факту порушення відповідачем умов договору та діючого законодавства, - суд визнає вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги №060287 від 01.01.2019 з вересня 2022 року по квітень 2024 року у сумі 181'237, 92 грн обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Щодо стягнення 3 % річних у сумі 1488,29 грн та інфляційні втрати у сумі 1881,77 грн, суд зазначає наступне.
Згідно з п. 9.1. Договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством.
Умовою п. 6 Порядку розрахунків встановлено, що у разі несвоєчасної оплати обумовлених даним додатком нарахувань Постачальник проводить Споживачу нарахування за весь час прострочення, у тому числі за день оплати: 3% річних з простроченої суми.
При цьому сума грошового зобов`язання за договором повинна бути оплачена Споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За змістом зазначеної норми закону нарахування трьох процентів річних та збитків від інфляції входить до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінених грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника та незалежно від сплати ним неустойки (пені) за порушення виконання зобов`язання.
Перевіривши розрахунки Позивача 3% річних та інфляційних втрат, суд дійшов висновку, що відповідні розрахунки є вірними, вони відповідають нормам чинного законодавства, вони не спростовані Відповідачем, а тому позовні вимоги про стягнення з Відповідача на користь Позивача 3% річних в розмірі 1488,29 грн та інфляційних втрат у розмірі 1881,77 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Отже, підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належними та допустимими доказами, не спростованими відповідачем та визнаються судом такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.
З урахуванням приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору по даній справі покладаються на Відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 1, 4, 12, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Дочірнього підприємства "Інвестор Еліт Сервіс" (63421, Харківська обл., Чугуївський р-н., с. Бірки, вул. Набережна, 52, код ЄДРПОУ 32336557) на користь Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, 126, код ЄДРПОУ 42206328) 181'237,92 грн основного боргу, 3 % річних у сумі 1488,29 грн, інфляційні втрати у сумі 1881,77 грн та 2422,40 грн судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ст. 256, 257 ГПК України, рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Учасники справи:
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Харківенергозбут" (61037, м.Харків, вул. Плеханівська, 126, код ЄДРПОУ 42206328).
Відповідач - Дочірнє підприємство "Інвестор Еліт Сервіс" (63421, Харківська обл., Чугуївський р-н, с. Бірки, вул. Набережна, 52, код ЄДРПОУ 32336557).
СуддяІ.В. Трофімов
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2024 |
Оприлюднено | 23.09.2024 |
Номер документу | 121725252 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Трофімов І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні