Справа №760/12989/24 1-кс/760/5800/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 липня 2024 року слідчий суддя Солом`янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого в ОВС 3-го відділу СУ Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про передачу арештованого майна (речових доказів) в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022112330000561 від 01 серпня 2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 110-2 КК України,
В С Т А Н О В И ЛА:
Слідчий в ОВС 3-го відділу СУ Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 звернувся до Солом`янського районного суду міста Києва з указаним клопотанням.
В обґрунтування заявленого клопотання зазначає, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022112330000561 від 01 серпня 2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 110-2 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що на території Вишгородського району Київської області здійснює фінансово-господарську діяльність низка товариств, в тому числі, ТОВ «Колесо» (код ЄДРПОУ 31870233, зареєстровано за адресою: Київська обл., Вишгородський р-н, вул. Партизанська, 34), власниками нерезидентами (бенефіціарами) яких є громадяни Російської Федерації та Республіки Білорусь.
Згідно з відповіддю Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, кінцевим бенефіціаром ТОВ «КОЛЕСО» є громадянин Російської Федерації ОСОБА_5 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (частка в статутному капіталі становить 100%).
Окрім того, у ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ «КОЛЕСО» на праві власності належить база відпочинку «Пірново» (реєстраційний номер 21502 ) за адресою: Київська обл., Вишгородський р., с/рада Пірнівська, Пірнівське лісництво, квартал 42,4.
З відповіді оперативного підрозділу вбачається, що рухоме та нерухоме майно, корпоративні права, цінні папери, інші об`єкти права власності, грошові кошти, а також виручка від продажу товарів, отримані від здійснення фінансово-господарської діяльності вказаних суб`єктів господарювання на території Вишгородського району Київської області спрямовані на користь резидентів Російської Федерації та Республіки Білорусь, і використані для підтримки збройної агресії РФ проти України.
Таким чином, майно даних компаній та їх власників нерезидентів (бенефіціарів) згідно Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об`єктів права власності Російської Федерації та її резидентів» підлягає націоналізації.
У зв`язку з викладеним, 02 грудня 2022 року постановою слідчого корпоративні права, нерухоме майно та банківський рахунок ТОВ «КОЛЕСО» речовими доказами у кримінальному провадженні.
07 червня 2023 року ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду міста Києва (справа № 760/7198/23) накладено арешт на майно ТОВ «Колесо» (код за ЄДРПОУ 31870233), а саме: 100% корпоративних прав ТОВ «Колесо», що належать громадянину Російської Федерації ОСОБА_5 , базу відпочинку «Пірново» (реєстраційний номер 21502 ) за адресою: Київська обл., Вишгородський р., с/рада Пірнівська, Пірнівське лісництво, квартал 42,4.
Відповідно до довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості, що належить ТОВ «Колесо», (код за ЄДРПОУ 31870233), а саме, бази відпочинку «Пірново» (реєстраційний номер 21502 ) за адресою: Київська обл., Вишгородський р., с/рада Пірнівська, Пірнівське лісництво, квартал 42,4, становить 49 751 591,24 грн, що перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на викладене, враховуючи, що вищевказане майно є речовими доказами, його вартість становить понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, письмова згода власників на передачу зазначеного вище майна до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, до слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області не надходила, тому слідчий просить передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, майно ТОВ «Колесо» (код ЄДРПОУ 31870233), а саме - базу відпочинку «Пірново» (реєстраційний номер 21502) за адресою: Київська обл., Вишгородський р., с/рада Пірнівська, Пірнівське лісництво, квартал 42,4.
Прокурор в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належними чином, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, в якій зазначив, що підтримує клопотання в повному обсязі та просив його задовольнити.
Представник власника майна ТОВ "Колесо" в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.
У зв`язку з неявкою в судове засідання прокурора та представника власника майна, відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України, фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду скарги слідчим суддею не здійснювалась.
Вивчивши клопотання та дослідивши матеріали додані до клопотання суд приходить до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022112330000561 від 01 серпня 2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 110-2 КК України.
Ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду міста Києві від 07 червня 2023 року накладено арешт на майно ТОВ «Колесо» у кримінальному провадженні № 42022112330000561, заборонивши до завершення досудового розслідування та судового розгляду користуватися та розпоряджатися ним у будь-який спосіб, а саме на 100% корпоративних прав ТОВ «Колесо» (код ЄДРПОУ 31870233, зареєстровано за адресою: Київська обл., Вишгородський р-н, вул. Партизанська, 34), що належать громадянину Російської Федерації ОСОБА_5 , базу відпочинку «Пірново» (реєстраційний номер 21502 ) за адресою: Київська обл., Вишгородський р., с/рада Пірнівська, Пірнівське лісництво, квартал 42,4 та розрахункові рахунки ТОВ «Колесо» та грошові кошти на них, які відкриті в АТ «Райффайзен Банк» у м. Києві: UA973808050000000026001125722, ІРП.Ф «Райффайзен Банк» у м. Києві: 26005622 (код фінансової установи - 321961), 260056221 (код фінансової установи - 321961).
Згідно з абзацом 7 частини шостої статті 100 КПК України, речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
За змістом частини сьомої цієї ж статті у вказаному випадку слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» (далі - Закон) передбачено, що Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.
У пункті 4 частини першої статті 9 Закону зазначається, що на Національне агентство покладено функцію з проведенням оцінки, ведення обліку та управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.
Так, пунктом 1 частини першої статті 1 Закону передбачено, що активами є кошти, майно, майнові та інші права, на які може бути накладено або накладено арешт у кримінальному провадженні, або які конфісковані за рішенням суду у кримінальному провадженні.
Частиною першою статті 21 Закону визначено, що управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.
Відповідно до частин друго-третьої статті 21 Закону нерухоме майно, прийняте Національним агентством в управління, підлягає оцінці, яка здійснюється визначеними за результатами конкурсу суб`єктами оціночної діяльності, та передачі в управління визначеним за результатами конкурсу юридичним особам або фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому законодавством про державні (публічні) закупівлі. Управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Управління такими активами здійснюється на умовах ефективності, а також збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості. Управитель має право на плату (винагороду), а також на відшкодування необхідних витрат, зроблених ним у зв`язку з управлінням активами, що відраховуються безпосередньо з доходів від використання прийнятих в управління активів. Управитель не має права відчужувати активи, прийняті ним в управління.
Дія договору про управління активами припиняється у разі скасування арешту прийнятих в управління активів або їх конфіскації, спеціальної конфіскації, іншого судового рішення про їх стягнення в дохід держави. Ці та інші умови управління активами зазначаються в договорі між Національним агентством та управителем.
Абзацом 1 частини першої статті 19 Закону встановлено, що Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред`явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, а також у позовному провадженні у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави із встановленням заборони користуватися такими активами, сума або вартість яких перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.
Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 19 Закону активи, визначені абзацом першим цієї статті, приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів.
Аналізуючи вищезазначені положення КПК України та Закону, при вирішенні питання про можливість передачу вказаного у клопотанні майна в управління АРМА, слідчий суддя має встановити: вартість таких активів перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; вказані активи є речовими доказами у цьому кримінальному провадженні; на вказані речові докази накладено арешт у кримінальному провадженні; така передача можлива без шкоди для кримінального провадження та її метою є забезпечення збереження таких речових доказів або збереження їхньої економічної вартості.
Так, відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня 2024 року становить 3 028 гривень, тобто вартість активів має становити більше 605 600 грн.
Відповідно до довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 02 березня 2024 року, вартість бази відпочинку « Пірново », розташованої за адресою: Київська обл., Вишгородський р., с/рада Пірнівська, Пірнівське лісництво, квартал 42,4 становить 49 751 591,24 грн.
Таким чином, вартість майна щодо якого вирішується питання про передачу в управління АРМА перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Постановою слідчого слідчого управління ГУ СБУ у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 від 02 грудня 2022 року вищевказану базу відпочинку визнано речовим доказом у цьому кримінальному провадженні.
Крім того, як вже встановлено слідчим суддею, на майно, яке слідчий просить передати для зберігання управління АРМА, ухвалою слідчого судді накладено арешт.
Як вбачається зі змісту ухвали, якою накладено арешт на майно, слідчий суддя керувалася вимогами статті 173 КПК України, врахувала розумність і співмірність обмеження права власності, а також, що арешт необхідний з метою забезпечення збереження речових доказів та відповідність зазначеного майна критеріям речових доказів, визначених частиною першою статті 98 КПК України.
Також, оцінивши індивідуальні ознаки та властивості майна, суд приходить до висновку, що передача для управління Національному агентству на умовах ефективності, а також збереження їх економічної вартості є об`єктивною необхідністю з метою забезпечення збереження арештованого майна.
Вищезазначене арештоване майно потребує спеціальних заходів з управління ним, спрямованих на збереження та збільшення його вартості тощо. Вирішення цих питань можливе лише з повноваженнями, наданими Національному агентству.
Враховуючи вищевикладене, не визначаючи спосіб управління арештованим майном, суд приходить до висновку про обґрунтованість клопотання, та вважає, що з метою збереження переліченого у клопотанні слідчого майна або збереження його економічної вартості, його слід передати в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
З огляду на викладене та керуючись статтями 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», статтями 98, 100, 309, 372, 395 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И Л А :
Клопотання задовольнити.
Передати базу відпочинку «Пірново» (реєстраційний номер 21502 ) за адресою: Київська обл., Вишгородський р., с/рада Пірнівська, Пірнівське лісництво, квартал 42,4, яка належить на праві власності ТОВ «Колесо» (код ЄДРПОУ 31870233), на яку ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду міста Києва 07 червня 2023 року (справа № 760/7198/23, провадження № 1-кс/760/3321/23) накладено арешт, в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів шляхом передачі в управління за договором на підставах, визначених статтями 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.07.2024 |
Оприлюднено | 23.09.2024 |
Номер документу | 121728724 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна про передачу арештованого майна в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами,одержаними від корупційних та інших злочинів |
Кримінальне
Солом'янський районний суд міста Києва
Ішуніна Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні