Справа № 453/1201/24
№ провадження 2/453/498/24
Р ІШ ЕН НЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2024 року Сколівськийрайонний судЛьвівської областіу складі: головуючого судді Брони А.Л.,
секретаря судового засідання Бендеш А.І.,
без учасників справи,
розглянувши у залі суду у місті Сколе Львівської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Тустань», третіх осіб: Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання недійсним та скасування акта форми Н-1/НП розслідування нещасного випадку (травми) та стягнення моральної шкоди,-
в с т а н о в и в:
17.07.2024 року ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» звернулася до Сколівського районного суду Львівської області з позовомдо Комунального закладу Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Тустань», за участю третіх осіб: Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій просить:
- визнати дії директора КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» протиправними, які грубо порушують її права та законні інтереси в частині приховування нещасного випадку (травми), що стався з нею 31.08.2023 року о 9.00;
- визнати Акт Н-1/НП від 28.03.2024 року недійсним, таким що порушує права та її законні інтереси та скасувати його, як складений з порушенням законодавства України та Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою КМУ № 337 від 17.04.2019 року;
-стягнути у зв`язку з протиправними діями керівництва, що порушили її права та законні інтереси, з КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» завдану моральну шкоду у розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень 00 копійок;
-стягнути з Комунального закладу Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Тустань» (код ЄДРПОУ 33839909) судовий збір на користь держави.
Ухвалою судді Сколівського районного суду Львівської області Брони А.Л. від 25.07.2024 року було прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у справі на підставі ч.5 ст. 279 ЦПК України.
Розгляд справи відбувся 19.09.2024 року без учасників справи.
Свої вимоги позивачка мотивує тим, що працювала в Комунальному закладі Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико- культурного заповідника «Тустань», директором якого є ОСОБА_2 .
31.08.2023 року о 9.00 внаслідок прибирання території на вхідній зоні музею «Тустані» КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» (зупинка громадського транспорту, рухома урна для сміття, господарська зона КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань») за адресою с. Урич вул. Шевченка, 214, з нею стався нещасний випадок (травма). Позивачка зазначає, що фактично працюючи на посаді прибиральника службових приміщень, вона була залучена до виконання робіт, які не входять до кола її трудових обов`язків, проте виконувалися за дорученням безпосереднього її керівника та в інтересах підприємства. Це відповідає вимогам п. 52 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою КМУ № 337, згідно з яким нещасний випадок (травма) вважається пов`язаним з виробництвом, якщо стався за обставин, зазначених у п. 52 Порядку: виконання потерпілої трудових обов`язків (згідно з внутрішнім трудовим розпорядком підприємства (підпункт 1), перебування потерпілої на робочому місці, на території підприємства (установи, організації) або в іншому місці при виконанні трудових обов`язків або завдання роботодавця з моменту прибуття на підприємство (підпункт 2) ), виконання потерпілої дій на користь підприємства (установи, організації), на якому він працює, які не належать до його трудових обов`язків (підпункт 5).
Попри те, як зазначає позивачка, незважаючи на вищевикладене, згідно результатів повторного розслідування, проведеного Комісією, було складено Акт Н-1/НП від 28.03.2024 року, затверджений директором КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» ОСОБА_2 01.04.2024, згідно якого нещасний випадок (травма) визнано таким, що не пов`язаний з виробництвом.
Позивачка вважає даний Акт Н-1/НП від 28.03.2024 року протиправним, таким що порушує її права та законні інтереси, оскільки під час проведення розслідування вказаного нещасного випадку Комісією було порушено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений Постановою КМУ № 337, розслідування проведено необ`єктивно, поверхнево, висновок Комісії необґрунтований, не відповідає вимогам законодавства.
05.08.2024 представником третьої особи Західного міжрегіонального управління державної служби з питань праці Вакула А.Я. через систему «Електронний суд» подано до суду письмові пояснення з приводу позовної заяви ОСОБА_1 , в яких зазначає наступне.
На розгляді Міжрегіонального управління перебувало звернення гр. ОСОБА_1 від 18 вересня 2023 року (вх. № П-947/ЗХ-23 від 19.09.2023) щодо можливого порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сфері охорони праці та промислової безпеки, вимог законодавства про працю. Відтак, листом Державної служби України з питань праці за вих. № ЦА-4617/1/4.3.2-23а від 27 вересня 2023 року погоджено проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у Комунальному закладі Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико- культурного заповідника «Тустань», який і є відповідачем у даній справі. Предметом даної позапланової перевірки, що мала місце з 13 жовтня по 16 жовтня 2023 року, було додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, праці з питань забезпечення працівників засобами індивідуального захисту, проведення інструктажів з питань охорони праці, правил виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, проведення навчань та перевірки знань з охорони праці, документів дозвільного характеру, оформлення трудового договору у відповідача.
За результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) виявлено порушення пункту 1, 2, 3, 5 частини першої статті 29 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України) і, як наслідок, винесено припис №ЗХ/ ЛВ/30669/283/П від 16 жовтня 2023 року, яким директора КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» зобов`язано усунути дані порушення та забезпечити додержання норм законодавства про працю та у встановлений строк повідомити Міжрегіональне управління про його виконання.
На виконання вимог припису на адресу Міжрегіонального управління надано лист вх. № 14421/ЗХ/1-23 від 15 листопада 2023 року з долученими копіями первинних документів, при огляді яких встановлено повне усунення раніше виявлених порушень. Окрім припису, за результатами вищезгаданої перевірки було складено протокол про адміністративне правопорушення № ЗХ/ЛВ/30669/105/П/ПТ від 16 жовтня 2023 року та протокол № ЗХ/ЛВ/30669/283/П/ПТ від 16 жовтня 2023 року.
Уповноважена посадова особа Міжрегіонального управління, розглянувши протокол про адміністративне правопорушення № ЗХ/ЛВ/30669/105/П/ПТ від 16 жовтня 2023 року та інші матеріали справи, постановила притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за порушення частини п`ятої статті 41 КУпАП, а саме: порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці, крім порушення, передбаченого частиною шостою цієї статті (Постанова № ЗХ/ЛВ/30669/105/П/ПТ/ПС від 16 жовтня 2023 року).
Протоколом № ЗХ/ЛВ/30669/283/П/ПТ від 16 жовтня 2023 року встановлено, що ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 41 КУпАП, а саме: порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України «Про звернення громадян», або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Оскільки вирішення даної категорії справ належить до юрисдикції місцевого загального суду, то протокол та інші матеріали справи передано на розгляд до Сколівського районного суду Львівської області. Постановою Сколівського районного суду Львівської області від 14 грудня 2023 року у справі № 453/1823/23 провадження у цій справі закрито у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Крім того, процедура проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними частиною першою статті 29 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, встановлена Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 (далі Порядок № 337).
Відтак,за результатамиперевірки документівстосовно зазначеногонещасного випадкуМіжрегіональне управліннянаправило наадресу КЗЛОР АДІКЗ«Тустань» Приписза формоюН-9від 20грудня 2023року №ЗХ/8.327/Н-9-18/23з вимогоюпровести розслідуваннянещасного випадкуза участіпредставника Головногоуправління Пенсійногофонду Україниу Львівськійобласті,який КЗЛОР АДІКЗ «Тустань» отримало 05 січня 2024 року.
Просить звернути увагу суду на те, що повідомлення від закладу охорони здоров`я про звернення Позивача з посиланням на нещасний випадок не надходило, відтак Міжрегіональним управлінням скерований інформаційний запит, метою якого було отримання інформації про категорію листка непрацездатності, який відкритий Позивачем 31 серпня 2023 року. З листа-відповіді КНП «Сколівська центральна лікарня» Сколівської міської ради від 10 січня 2024 року №01-14/40 встановлено, що потерпіла ОСОБА_1 звернулася в лікувальний заклад 31 серпня 2023 року об 14.00 годин. При зборі анамнезу травми потерпіла вказала, що травму отримала в побуті.
На виконання вимог Припису за формою Н-9 від 20 грудня 2023 року №ЗХ/8.327/Н-9- 18/23 10 січня 2024 року та 12 січня 2024 року було проведено два засідання комісії з розслідування нещасного випадку, створеною наказом № 09-А від 08 січня 2024 року. За результатами даного розслідування складено Акт Н-1/НП від 12 січня 2024 року, який затверджено директором КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» Котлярчуком А.Б. 17 січня 2024 року.
Таким чином, КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» забезпечило вжиття зазначених у Приписі від 20 грудня 2023 року № ЗХ/8.327/Н-9-18/23 заходів. Згодом у зв`язку з неякісним та формальним, на думку Позивача, розслідуванням нещасного випадку, останньою було направлено заяву від 11 січня 2023 року (вх. № КО-154/ЗХ-24 від 12.02.2024) з вимогою перевірити об`єктивність розслідування та здійснити аналіз матеріалів розслідування нещасного випадку комісією підприємства КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», який стався з Позивачем 31 серпня 2023 року.
Ознайомившись із затвердженим директором КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» Котлярчуком А.Б. Актом Н -1/НП від 12 січня 2024 року та керуючись згаданими вище пунктами 55, 56 Порядку № 337, Міжрегіональне управління провело перевірку об`єктивності розслідування та аналіз матеріалів розслідування нещасного випадку комісією підприємства КЗ ЛОР АДІКЗ ТУСТАНЬ», який стався з ОСОБА_1 31 серпня 2023 року, та надіслало на адресу КЗ ЛОР АДІКЗ «ТУСТАНЬ» Припис за формою Н-9 від 08 березня 2024 року № ЗХ/8.327/Н-9-02/24 з вимогою провести комісією в іншому складі (із заміною всіх її членів) повторного розслідування нещасного випадку у зв`язку з новими обставинами. Після проведення повторного розслідування нещасного випадку КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» листом від 05 квітня 2024 року № 11 (вх. № 114/ЗХ/5-24 від 09.04.2024) надіслало Міжрегіональному управлінню матеріали розслідування, зокрема Акт за формою Н-1/НП від 28 березня 2024 року.
За результатами розгляду даних матеріалів Міжрегіональне управління констатувало факт неврахування в повній мірі зауважень та рекомендацій, викладених в Приписі за формою Н-9 від 08 березня 2024 року № ЗХ/8.327/Н-9-02/24. Наприклад, комісією не були внесені відповідні зміни до розділу 5 (Вид події та причини настання нещасного випадку), розділу 8 (Особи, які допустили порушення вимог законодавства з охорони та гігієни праці), а з огляду на це змін потребували і розділи 7 (Висновок комісії) та 9 (Заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам) Акта.
В окремій думці до Акта за формою Н-1/НП від 28 березня 2024 року головного спеціаліста відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області висловлено позицію, що ОСОБА_1 була залучена до виконання робіт, які не входить до кола її трудових обов`язків, проте виконувались за дорученням керівника та в інтересах підприємства. Звертає увагу суду на ту обставину, що незважаючи на те, що Міжрегіональне управління не згідне з висновками, зробленими комісією в Акті за формою Н-1/НП від 28 березня 2024 року, пунктом 55 Порядку № 337 не передбачається можливості для Держпраці та її територіальних органів повторно видавати Припис за формою Н-9 за тими самими підставами.
Крім того, на підставі наказу Міжрегіонального управління від 05 березня 2024 року №78/ЗХ-ЗК, окремого доручення Голови Державної служби України з питань праці від 19 червня 2023 року №Д-81/1/2.1-23а, звернення від 12 лютого 2024 року (вх. № КО-157/ЗХ-24 від 12.02.2024), від 19 лютого 2024 року (вх. № КО-180/ЗХ-24 від 19.02.2024), листа-погодження Державної служби України з питань праці за вих. № ПП-ЗКНД-108-24 від 29 лютого 2024 року посадовими особами Міжрегіонального управління в період з 11 березня по 12 березня 2024 року проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі перевірки в КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» на предмет додержання законодавства у сфері охорони праці, гігієни праці, додержання законодавства про працю з питань оформлення трудових договорів, особливостей обміну документами, організації кадрового діловодства та архівного зберігання кадрових документів у роботодавця, ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці, зміни істотних умов праці, оплати праці, законності припинення трудових договорів.
На усунення порушень законодавства про охорону праці, які виявлені за результатом проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) у формі перевірки у КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», керівнику КЗ ЛОР «АДІКЗ «ТУСТАНЬ» винесено припис № ЗХ/ЛВ/6962/105/ОП/П від 12 березня 2024 року.
Одночасно з приписом складено протокол про адміністративне правопорушення №ЗХ/ЛВ/6962/105/ОП/П/ПТ від 12 березня 2024 року.
На виконання вимог пунктів припису КЗ ЛОР «АДІКЗ «ТУСТАНЬ» на адресу Міжрегіонального управління надано відповідь листами від 17 квітня 2024 року (вх. № 5322/3Х/1-24), від 13 травня 2024 року (вх. № 6374/ЗХ/1-24), від 23 травня 2024 року (вх. № 6833/ЗХ/1-24) з долученням копій первинних документів. За результатами аналізу стану виконання вимог припису №ЗХ/ЛВ/6962/105/ОП/П від 12 березня 2024 року встановлено повне його виконання.
Також додатково повідомляє суду, що позивач зверталася із запитом від 19 липня 2024 (вх. № П-43/ПІ/ЗХ-24 від 19.07.2024) щодо отримання інформації та документів стосовно нещасного випадку, який стався 31 серпня 2023 року з прибиральником службових приміщень ОСОБА_1 в Комунальному закладі Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико-культурного заповідника «ТУСТАНЬ». За результатами розгляду цього запиту позивачу листом від 25.07.2024 № ЗХ/3.1/758-ЗВ-24 надано припис про усунення виявлених порушень законодавства про працю № ЗХ/ЛВ/30669/283/П від 16.10.2023 (копія), протокол про адміністративне правопорушення № ЗХ/ЛВ/30669/105/П/ПТ від 16 жовтня 2023 року (копія), протокол про адміністративне правопорушення № ЗХ/ЛВ/30669/283/П/ПТ від 16 жовтня 2023 року (копія), постанову по справі про адміністративне правопорушення № ЗХ/ЛВ/30669/105/П/ПТ/ПС від 16 жовтня 2023 року (копія).
Із вищеописаних фактичних обставин вбачається, що Міжрегіональне управління, діючи в межах своїх повноважень, здійснило комплекс заходів, спрямованих на захист прав і законних інтересів позивача. Зокрема, на підставі звернення громадянки ОСОБА_1 від 18 вересня 2023 року (вх. № П-947/ЗХ-23 від 19.09.2023) було ініційовано та проведено позапланову перевірку КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» щодо дотримання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки та трудового законодавства. При цьому, звертає увагу суду, що Міжрегіональним управлінням були вжиті всі необхідні заходи для забезпечення об`єктивності та всебічності даного позапланового заходу державного нагляду (контролю), що підтверджується видачою відповідного припису №ЗХ/ЛВ/30669/283/П від 16 жовтня 2023 року, а також складенням протоколів про адміністративні правопорушення №ЗХ/ЛВ/30669/105/П/ПТ від 16 жовтня 2023 року та № ЗХ/ЛВ/30669/283/П/ПТ від 16 жовтня 2023 року. Міжрегіональне управління проявило належну увагу до розслідування нещасного випадку, що мав місце з позивачем 31 серпня 2023 року на КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» - видано припис про проведення розслідування нещасного випадку за формою Н-9 від 20 грудня 2023 року №ЗХ/8.327/Н-9-18/23, а згодом, у зв`язку з виявленими недоліками та заявою позивача від 11 січня 2023 року (вх. № КО-154/ЗХ-24 від 12.02.2024), було ініційовано повторне розслідування. При цьому, Міжрегіональне управління ретельно аналізувало матеріали розслідування та вживало заходів для забезпечення його об`єктивності та повноти. Крім того, Міжрегіональне управління не погодилося з висновками комісії повторного розслідування нещасного випадку, останнє діяло в межах своїх повноважень, визначених законодавством. Відтак, незважаючи на наявність обґрунтованих зауважень до результатів первинного розслідування, Міжрегіональне управління не мало законних підстав для подальшого впливу на його результат, оскільки це виходило б за межі його компетенції та порушувало принцип незалежності роботи комісії.
Також, з метою всебічного захисту прав та інтересів позивача, Міжрегіональним управлінням було проведено додатковий позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі перевірки на КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» за зверненнями позивача від 12 лютого 2024 року (вх. № КО-157/ЗХ-24 від 12.02.2024), від 19 лютого 2024 року (вх. № КО-180/ЗХ-24 від 19.02.2024), за результатами якого видано припис на усунення виявлених порушень № ЗХ/ЛВ/6962/105/ОП/П від 12 березня 2024 року, виконання якого було належним чином проконтрольовано.
Більше того, Міжрегіональним управлінням у відповідь на запит від 19 липня 2024 (вх. № П-43/ПІ/ЗХ-24 від 19.07.2024) надано позивачу запитувані документи стосовно нещасного випадку та вжитих заходів реагування. Таким чином, виходячи із вищенаведених обставин, Міжрегіональне управління, як центральний орган виконавчої влади з питань охорони праці, вжило всіх можливих заходів для захисту прав і свобод позивача в межах своєї компетенції. Діяльність Міжрегіонального управління спрямована на всебічне сприяння позивачу у захисті її трудових прав та інтересів, забезпечення дотримання роботодавцем вимог законодавства про охорону праці та трудового законодавства. Вищеописані дії, здійснені Міжрегіональним управлінням, демонструють послідовну та наполегливу позицію останнього щодо забезпечення законності у трудових відносинах та захисту прав працівників, зокрема ОСОБА_1 . Відтак, Міжрегіональне управління, керуючись принципами законності, верховенства права та пріоритету прав людини, здійснювало свої повноваження своєчасно, неупереджено та у повній відповідності до норм чинного законодавства, що є невід`ємною складовою реалізації державної політики у сфері охорони праці та трудових відносин.
07.08.2024 року представником третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України Страхоцькою О.Я. через систему «Електронний суд» подано до суду письмові пояснення, в яких зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі Головне управління) є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції і законів України, іншими нормативно-правовими актами.
Законом, що регулює основи законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, в тому числі, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я, є Закон України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі Закон №1105).
Згідно із частиною 2 статті 30 Закону №1105 факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України Про охорону праці.
Постановою Кабінету Міністрів України затверджено 17.04.2019 №337 Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві (далі Порядок №337), який визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.
У відповідності до Порядку №337 та на виконання припису Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 08 березня 2024 року (повторно), який винесено на підставі скарги ОСОБА_3 (який діє в інтересах ОСОБА_1 ), проведено розслідування нещасного випадку.
Згідно із пунктом 12 Порядку №337 на Комунальному закладі Львівської обласної ради Адміністрація державного історико-культурного заповідника Тустань, 27 жовтня 2023 року (наказ №7319 від 27 жовтня 2023 року) утворена комісія з розслідування нещасних випадків (далі комісія), до складу якої відповідно до вимог пункту 13 Порядку №337 включено представника робочого органу Пенсійного фонду (головного спеціаліста відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи ОСОБА_4 ).
Робота комісії по розслідуванні нещасного випадку проводилася з дотриманням норм Порядку №337: перше засідання комісії, на якому розглянули інформацію про нещасний випадок, розподілили функції між членами комісії, проведено зустріч з потерпілою та складено протокол засідання комісії. В ході розслідування зібрано пояснення свідків, очевидців та потерпілої, надано запити у всі необхідні інстанції.
За результатами повторного розслідування, комісією складено Акт за формою Н-1/НП (далі Акт), який затверджено 28.03.2024 року директором Комунального закладу Львівської обласної ради Адміністрація державного історико-культурного заповідника Тустань Як вбачається з розділу 3 Акту Характеристика діяльності підприємства (установи, організації) та місця, де стався (сталося/сталася) нещасний випадок, гостре професійне захворювання (отруєння), аварія: Комунальний заклад Львівської обласної ради Адміністрація історикокультурного заповідника Тустань (далі - КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань), утворений постановою Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 1994 року з метою збереження та раціонального використання наскельного міста - фортеці Тустань біля с. Урич Стрийського району Львівської області.
Станом на день проведення повторного розслідування трудовий розпорядок у КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань визначається правилами внутрішнього розпорядку розробленими у відповідності до законодавства України, затверджені зборами трудового колективу (Протокол №1 від 31 січня 2024 року) та колективним договором, укладеним між адміністрацією та трудовим колективом КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань 25 березня 2021 року на 2021-2026 роки.
Згідно з табелем виходу на роботу 31 серпня 2023 року прибиральник службових приміщень ОСОБА_1 перебувала на листку тимчасової непрацездатності. Листок тимчасової непрацездатності відкрито з 31 серпня 2023 року по 09 вересня 2023 року. У табелі виходу на роботу працівників КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань за 31 серпня 2023 року поставлено ТН.
Нещасний випадок з прибиральником службових приміщень ОСОБА_1 , з пояснень потерпілої, стався на зупинці громадського транспорту, рухома урна для сміття за адресою АДРЕСА_1 .
У відповідності до розділу 4 Акту Обставини, за яких стався (сталося/сталася) нещасний випадок, гостре професійне захворювання (отруєння), аварія: На виконання припису виданого Західним міжрегіональним управлінням державної служби з питань праці від 08 березня 2023 року №ЗХ/8.327/Н-9-02/24 з вимогою провести повторне розслідування нещасного випадку, що стався 31 серпня 2023 року з прибиральником службових приміщень ОСОБА_1 за участі представника Головного управління КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань створено комісію з повторного розслідування нещасного випадку відповідно до наказу 22 березня 2024 №13-А.
ОСОБА_1 призначена на посаду двірника Державного історико-культурного заповідника Тустань згідно наказу №09-К від 05 березня 2007 року. 02.01.2019 Наказом №02-К двірника ОСОБА_1 призначено на посаду прибиральника службових приміщень.
07.12.2023 року Наказом №154-К внесено зміни до наказу о2-К від 02.01.2019 року Про призначення працівників КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань слово призначити замінено на слово перевести.
Згідно з посадовою інструкцією, затвердженою директором КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань, прибиральник службових приміщень виконує такі обов`язки, має права та несе відповідальність: зобов`язаний робити прибирання приміщень; мити з застосуванням миючих засобів стіни, підлоги, віконні рами, скло і дверні блоки, чистити і дезінфікувати санітарно- технічне устаткування; видаляти пил зі стін, стелі, меблів і килимових виробів у ручну віниками, щітками і порохотягами, очищати урни від паперу, промивати їх дезинфікуючими розчинами; збирати сміття на закріпленій території і відносити його в сміттєзбиральник; суворо дотримуватися правил безпеки при провадженні робіт,__ правил експлуатації електронного і санітарно-гігієнічного устаткування, користування миючими і дезинфікуючими засобами; дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку.
З листа - відповіді Комунального некомерційного підприємства Сколівська центральна лікарня Сколівської міської ради від 26.03.2024 №01-14/303 встановлено, що потерпіла ОСОБА_1 звернулася в лікувальний заклад 31 серпня 2023 року об 14.00 годині. При зборі анамнезу травми потерпіла вказала, що травму отримала в побуті.
З пояснювальної записки ОСОБА_1 , вона 31 серпня 2023 року прибирала сміття на громадській зупинці і там поранила палець на лівій руці. З її слів, оскільки їй не надали медичної допомоги, вона звернулася до центральної районної лікарні, де їй надали медичну допомогу. Потерпіла зазначила, що пішла на лікарняне на 8 днів, про травму попередила ОСОБА_5 , адміністратора і ОСОБА_6 , директора. З її слів директор заповідника ОСОБА_7 заперечує травму на виробництві.
З пояснювальної записки ОСОБА_8 , молодшого наукового співробітника КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань, зранку 31 серпня 2023 року вона разом з іншими співробітниками - ОСОБА_9 та ОСОБА_10 прийшли на роботу. Зайшовши в приміщення музею почули, що в іншій кімнаті (гридниці) голосно кричала ОСОБА_1 . Вони подумали, що вона з кимось так спілкується по телефону. Вона голосно кричала і вживала нецензурні слова. В цей час в приміщенні музею була ще одна працівниця ОСОБА_11 . Запитавши ОСОБА_12 , що сталося, свідок лише стиснула плечима, що нічого не розуміє. Тоді ОСОБА_13 , продовжуючи кричати, зайшла в приміщення. Зі слів свідка вона кричала: Я так цього не залишу... я їм усім покажу і так далі. Свідок зазначає, що побачила перебинтований палець у пані ОСОБА_14 , на запитання, чи щось сталось, чи може їй треба чимось допомогти, почула відповідь: Не чіпайте мене, бо я зараз тут все потовчу. Щоб не загострювати ситуацію, ОСОБА_8 пішла на своє робоче місце, покинувши приміщення музею.
З пояснювальної записки ОСОБА_15 , на той час екскурсовода КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань, приїхавши на роботу 31 серпня 2023 року і зайшовши в приміщення музею разом з ОСОБА_16 та ОСОБА_10 , вона почула крик ОСОБА_1 , зразу не звернула увагу, бо подумала, що вона кричить по телефону, але коли з експозиційної кімнати вийшла ОСОБА_17 , запитала її чи не знає вона, що сталось, на що вона лише стиснула плечима. Десь за хвилину із гридниці вибігла ОСОБА_1 , нецензурно висловлюючись на адресу дирекції. ОСОБА_18 запитала її чи потрібна їй допомога, ОСОБА_1 реагувала агресивно. Така поведінка ОСОБА_1 перелякала ОСОБА_19 , після чого у неї погіршилось самопочуття, і вона відійшла у безпечне місце за стіл рецепції. ОСОБА_20 порізаного пальця не бачила палець був перебинтований. Полаявшись в музеї, ОСОБА_21 вийшла на вулицю, через деякий час повернулась ніби нічого й не сталось, запитала: ОСОБА_22 , що дівочки, сильно мене настрашились?. Після цього потерпіла пішла з музею та зателефонувала, щоб ОСОБА_20 забрала робочі рукавиці, які ОСОБА_1 забула на лавці перед музеєм. З пояснювальної записки ОСОБА_23 , продавця крамнички сувенірів, ІНФОРМАЦІЯ_1 вона прийшла зранку на роботу з ОСОБА_9 і ОСОБА_16 . Коли вони зайшли у приміщення музею, почули крики. Кричала ОСОБА_1 . ОСОБА_24 подумала, що ОСОБА_1 говорить по телефону, адже чула, що ОСОБА_21 нецензурно висловлювалась. Підійшла до свого робочого місця і побачила сліди зеленки на рецепції і підлозі. Крові ніде не було тільки розкидані ліки і вата. Проців ОСОБА_13 з криками вийшла із гридниці, на запитання ОСОБА_15 , що сталось, стала кричати.
З пояснювальної записки ОСОБА_25 , провідного зберігача фондів, встановлено, що 31 серпня 2023 року ОСОБА_1 зайшла у кабінет, для проведення прибирання з перебентованим пальцем. На запитання, що трапилося, пані ОСОБА_14 відповіла, що поранила палець під час прибирання території біля музею, а точніше в районі туалетів, де бродячі собаки порозривали мішки зі сміттям. Як зазначила свідок у своїх поясненнях, ОСОБА_1 , збираючи порвані мішки, не помітила розбиту скляну пляшку і поранила палець до неї.
З пояснювальної записки ОСОБА_26 , адміністратора та безпосереднього керівника робіт потерпілої, встановлено, що він прийшов на роботу 31 серпня о 9:30 год. ОСОБА_27 сиділа на лаві біля музею, із нею перебував технічний персонал. Він привітався, зайшов у будівлю ОСОБА_28 побачив співробітників, зокрема, ОСОБА_29 , яка розповіла, що ОСОБА_30 кричала. Вийшовши на вулицю для того, щоб запитати що сталося, пані ОСОБА_14 відповіла Все добре хлопчику. В другій половині дня п. Стефа зателефонувала та повідомила, що на лікарняному. З протоколу опитування свідка ОСОБА_26 встановлено, що розпорядження про прибирання території громадської зупинки потерпілій не давав.
Згідно з пояснювальної записки двірника КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань ОСОБА_31 , вона 31 серпня працювала на території заповідника Тустані. В час, коли сталася травма пальця п. ОСОБА_32 , вона присутня не була, нічого не бачила, не була проінформована та виконувала свою роботу.
З протоколу допиту свідка ОСОБА_31 від 28 березня 2024 року встановлено, що вона прибирає територію ОСОБА_7 та прибирає сміття зі смітника на зупинці, коли проходить повз неї. Разом з тим, ОСОБА_33 зазначила, що їй ніхто не давав вказівку прибирати на зупинці громадського транспорту. Окрім того, ОСОБА_33 повідомила, що роботодавець забезпечує її засобами індивідуального захисту, зокрема, рукавицями, у необхідній кількості.
З протоколу допиту свідка від 25.03.2023 року ОСОБА_34 , двірника КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань встановлено, що до її обов`язків входить прибирання території Заповідника. ОСОБА_35 зазначила, що роботодавець забезпечує її засобами індивідуального захисту. Окрім цього, ОСОБА_35 повідомила, що не прибирає зупинку громадського транспорту, їй ніхто не давав вказівки прибирати цю зупинку і вона не бачила, як ОСОБА_1 здійснює прибирання цієї зупинки.
З протоколу допиту свідка від 25.03.2023 ОСОБА_36 , робітника з благоустрою КЗ ЛОР А ДІКЗ Тустань встановлено, що до його обов`язків входить ремонт трапів, поручнів, слідкування, що за чим, щоб вчасно вивозили сміття. ОСОБА_37 зазначив, що роботодавець забезпечує його засобами індивідуального захисту три рази цього, ОСОБА_37 повідомив, що не прибирає зупинку громадського транспорту, йому ніхто не давав вказівки прибирати цю зупинку. Також ОСОБА_37 повідомив, що бачив ОСОБА_1 31 серпня 2023 року біля музею зранку, коли прийшов на роботу. Вона бігала з перебинтованим пальцем. Очевидців травмування Позивача не було. Час настання нещасного випадку встановлено зі слів Позивача. Згідно розділу 7 Акту Висновок комісії: Комісії із повторного розслідування нещасного випадку, вивчивши і проаналізувавши зібрані матеріали, ознайомившись з пояснювальними записками працівників КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань, протоколом опитування свідків, ознайомившись з висновком (листом) від Комунального некомерційного підприємства року №01-14/303, іншими документами, не вдалося встановити, що травмування потерпілої сталося внаслідок виконання нею трудових обов`язків, на вхідній зоні музею Тустані КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань (зупинка громадського транспорту, рухома урна для сміття) за адресою АДРЕСА_1 , в інтересах КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань. Комісії із повторного розслідування нещасного випадку не встановлено факту виконання прибиральником службових приміщень ОСОБА_1 трудових обов`язків двірника в інтересах КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань.
Згідно з пунктом 34 Порядку №337, комісія шляхом голосування, 28.03.2024 прийняла рішення, що нещасний випадок з ОСОБА_1 прибиральником службових приміщень КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань визнається не пов`язаними з виробництвом, так як не підпадає під обставини пункту 52 №337, та складається акт за формою Н-1/НП про нещасний випадок не пов`язаний з виробництвом з викладеною окремою думкою члена комісії, а саме головним спеціалістом відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління ОСОБА_4 , в якій зазначено, що з пояснювальної записки ОСОБА_1 , встановлено, що 31серпня 2023 року о 9 годині зранку вона прибирала сміття на громадській зупинці, що знаходиться біля вхідної зони музею Тустані КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань (зупинка громадського транспорту, рухома урна для сміття) за адресою АДРЕСА_1 за вказівкою безпосереднього керівника ОСОБА_26 , що не входило в її обов`язки, саме там вона травмувала палець. Тобто, прибиральник службових приміщень ОСОБА_1 була залучена до виконання робіт, які не входять до кола її трудових обов`язків, проте виконувалися за дорученням керівника та в інтересах підприємства.
Тому в розділі 5 Вид події та причини настання нещасного випадку слід зазначити основну причину настання нещасного випадку - залучення до роботи працівників не за спеціальністю (професією), код 24.
Відповідно розділ 7 Висновок комісії необхідно викласти за наступним змістом: Комісія із повторного розслідування нещасного випадку, вивчивши і проаналізувавши зібрані матеріали, ознайомившись з пояснювальними записками працівників КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань, протоколом опитування свідків, ознайомившись з висновком (листом) від Комунального некомерційного підприємства Сколівська центральна лікарня Сколівської міської ради від 26 березня 2024 року №01-14/303, іншими документами, встановила, що травмування потерпілої сталося внаслідок виконання нею трудових обов`язків, на вхідній зоні музею Тустані КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань (зупинка громадського транспорту, рухома урна для сміття) за адресою: с. Урич, вул. Шевченка, 214, що не входять до кола її трудових обов`язків, проте виконувалися за дорученням керівника та в інтересах підприємства.
Даний нещасний випадок визнається пов`язаними з виробництвом, так як стався за обставин, що відповідають підпункту 5 пункту 52 Порядку №337, та складається акт за формою Н-1/П про нещасний випадок пов`язаний з виробництвом і підлягає реєстрації у журналі реєстрації осіб, що потерпіли від нещасних випадків на виробництві.
Визначити число складених актів за формою Н-1/НП в кількості 4 (чотирьох) примірників. Відповідно до пункту 51 №337, визнано Акт за формою Н-1/НП від 12 січня 2024 року попереднього розслідування недійсним.
Члени комісії з розслідування нещасного випадку мали зустріч з потерпілою з метою роз`яснення їй її прав у зв`язку з настанням нещасного випадку згідно вимог чинного законодавства та інформували про хід розслідування. У відповідності до розділу 8 Акту Особи, які допустили порушення вимог законодавства з охорони та гігієни праці або органу, який проводить досудове розслідування (у разі складення тимчасового акта за формою Н-1): 1. ОСОБА_1 - прибиральник службових приміщень, яка порушила: статтю 14 Закону України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII Про охорону праці (із змінами та доповненнями), згідно якої працівник зобов`язаний, зокрема: дбати про особисту безпеку і здоров`я, а також про безпеку і здоров`я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; пункт 1.8 Інструкції з охорони праці №13 для прибиральника службових приміщень, затвердженої наказом директора КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань від 02.01.2023 №10-А, згідно якого не дотрималася заходів безпеки під час прибирання сміття безпосередньо руками; пункт 2.7 Посадової інструкції прибиральника службових приміщень, затвердженої наказом директора КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань наказом від 02 січня 2019 року №02-К, згідно якого дотрималася правил безпеки при проведенні робіт, які зазначені у її посадовій інструкції. 2. ОСОБА_26 - адміністратора КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань, який порушив пункт 2.3 Посадової інструкції Адміністратора, затвердженої наказом директора КЗ ЛОР АДІКЗ Тустань від 01.12.2022, оскільки не забезпечив координацію роботи підпорядкованого йому технічного і обслуговуючого персоналу. Отже, з врахуванням вищенаведеного, просить взяти до уваги суд пояснення третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області при прийняті рішення у справі №453/1201/24 за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу Львівської обласної ради Адміністрація державного історико-культурного заповідника Тустань, третіх осіб: Західного міжрегіонального управління державної служби з питань праці, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання недійсним та скасування акта форми Н-1/НП розслідування нещасного випадку (травми) та стягнення моральної шкоди.
09.08.2024 року директором Комунального закладу Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Тустань» Котлярчук А.Б. через систему «Електронний суд» подано суду відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому зазначає наступне.
Процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними частиною першою статті 29 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначено порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 (надалі Порядок №337).
Пунктом 4 Порядку №337 передбачено, що потерпілий або працівник, який виявив нещасний випадок, гостре професійне захворювання (отруєння), чи інша особа - свідок нещасного випадку повинні вжити всіх можливих заходів, необхідних для надання допомоги потерпілому та негайно повідомити про нещасний випадок безпосередньому керівникові робіт, службі охорони праці підприємства (установи, організації) або іншій уповноваженій особі підприємства (установи, організації).
Згідно пункту 6 Порядку №337, заклад охорони здоров`я зобов`язаний невідкладно передати з використанням засобів зв`язку (факс, телефонограма, електронна пошта) та протягом доби на паперовому носії екстрене повідомлення про звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) на виробництві (у разі можливості з висновком про ступінь тяжкості травм) за формою згідно з додатком 1: підприємству (установі, організації), де працює потерпілий або на якому він виконував роботу; територіальному органові Держпраці за місцем настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння); територіальному органові Пенсійного фонду України за місцем настання нещасного випадку (далі - територіальний орган Пенсійного фонду України).
Пунктом 8 Порядку №337 встановлено, що у разі отримання інформації про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) від безпосереднього керівника робіт, повідомлення від закладу охорони здоров`я, заяви потерпілого, членів його сім`ї чи уповноваженої ним особи тощо роботодавець зобов`язаний протягом однієї доби повідомити підприємствам (установам, організаціям), зазначеним в абзацах четвертому - дев`ятому цього пункту, з використанням засобів зв`язку та не пізніше наступного робочого дня надати на паперовому носії повідомлення згідно з додатком 2.
Просить суд звернути увагу суду на те, що повідомлення від закладу охорони здоров`я про звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок, чи заяви від потерпілої про розслідування нещасного випадк на адресу Заповідника не надходило. У зв`язку з вищевикладеним, розслідування цього нещасного випадку у КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» не проводилося з об`єктивних причин. Очевидно, що зпапит інформації, який надійшов 24 вересня 2023 року на адресу Заповідника та на який у своїй позовній заяві посилається позивач, не можна вважати повідомленням про нещасний випадок в розумінні пункту 4 Порядку №337. Лише, через деякий час на адресу КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» надійшов припис Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці з вимогою провести розслідування нещасного випадку, що стався 31 серпня 2023 року з прибиральником службових приміщень ОСОБА_1
17 січня 2024 року заступником начальника управління контрольно-перевірочної роботи-начальником відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Скіркою Н.Р. складено протокол про порушення пункту 8 Порядку №337, у зв`язку з неподанням КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» повідомлення про настання нещасного випадку з ОСОБА_1 та зазначено, що відповідальність за наведене передбачена частиною 1 статті 165 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згодом, Головним управлінням пенсійного фонду України у Львівській області винесено постанову від 24 січня 2024 року про закриття справи про адміністративне правопорушення у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Таким чином, жодних порушень вимог Порядку №337 роботодавцем не здійснено. На підставі наказу від 08 січня 2024 року КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» утворено комісію з розслідування нещасного випадку, що стався 31 серпня 2023 року з прибиральником службових приміщень ОСОБА_1 .
За наслідками розслідування нещасного випадку, що стався 31 серпня 2023 року з прибиральником службових приміщень ОСОБА_1 комісією 12 січня 2024 року складено акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/стался) 31 серпня 2023 року о 9 год. 00 хв., згідно з яким комісія шляхом голосування прийняла рішення, що нещасний випадок є не пов`язаним з виробництвом.
В подальшому, до Західного міжрегіонального управління державної служби з питань
праці надійшло повторне звернення ОСОБА_1 . На підставі звернення Західним міжрегіональним управлінням державної служби з питань праці видано припис від 08 березня 2023 року № ЗХ/8.327/Н-9-02/24 з вимогою провести повторне розслідування нещасного випадку, що стався 31 серпня 2023 року з прибиральником службових приміщень ОСОБА_1 за участі представника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Наказом КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» від 22 березня 2024 року № 13-А утворено комісію із повторного розслідування нещасного випадку (надалі Комісія), що стався 31 серпня 2023 року о 9 год. 00 хв. з прибиральником службових приміщень ОСОБА_1 у складі: голови: ОСОБА_38 , заступника директора з наукової роботи, відповідального з охорони праці КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань»; членів комісії: ОСОБА_4 головного спеціаліста відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно- перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області; ОСОБА_39 головного зберігача фондів, уповноваженої з найманими працівниками особа з питань охорони праці КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань»; ОСОБА_40 провідного юрисконсульта КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань». За участю: ОСОБА_1 , потерпілої, представника потерпілої за її дорученням ОСОБА_3 .
Комісії із повторного розслідування нещасного випадку, вивчивши і проаналізувавши зібрані матеріали, ознайомившись з пояснювальними записками працівників КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», протоколами опитування свідків, ознайомившись з висновком (листом) від КНП «Сколівська центральна лікарня» Сколівської міської ради від 26 березня 2024 року № 01-14/303, іншими документами, не вдалося встановити, що травмування потерпілої сталося внаслідок виконання ОСОБА_1 трудових обов`язків.
Окрім цього, як вбачається з акта форми Н-1/НП розслідування нещасного випадку (травми) від 01.04.2024 Комісією із повторного розслідування нещасного випадку не встановлено факту виконання прибиральником службових приміщень ОСОБА_1 трудових обов`язків двірника в інтересах КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» чи за завданням безпосереднього керівника.
Згідно з пунктом 34 Порядку №337, Комісія шляхом голосування прийняла рішення, що нещасний випадок з ОСОБА_1 визнається не пов`язаними з виробництвом. Відповідно до вимог Порядку № 337, лише комісія з розслідування має повноваження щодо з`ясування обставин та причин настання нещасного випадку, визначити за результатами спеціального розслідування пов`язаний чи не пов`язаний нещасний випадок з виробництвом, встановлювати осіб, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці, складати відповідні акти тощо. Суд не вправі, перебирати на себе права та обов`язки уповноваженої комісії та підмінювати її функції. Крім того, жодних порушень уповноваженою спеціальною комісією вимог Порядку № 337 та чинного законодавства під час проведення спеціального розслідування нещасного випадку не було виявлено, про що свідчать підписи членів уповноваженої комісії.
Також відповідач наголошує на тому, що серед позовних вимог позивач просить, зокрема, визнати акт Н-1/НП від 28.03.2024 недійсним. Проте акт нещасного випадку, що стався 31 серпня 2023 року з прибиральником службових приміщень ОСОБА_1 затверджено роботодавцем 01.04.2024. Таким чином, можна зробити висновок, що позовні вимоги Позивача сформульовано некоректно.
Стосовно позовної вимоги позивача про стягнення з КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» моральної шкоди у розмірі 100 000 грн. зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 23 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України) особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Частиною 2 статті 23 ЦК України передбачено, що моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів;
3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Відповідно до частини 3 статті 23 ЦК України моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також, з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Статтею 1167 ЦК України передбачено, що моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
Наявність моральної шкоди доводиться позивачем, який в позовній заяві має зазначити, які моральні страждання та у зв`язку з чим він поніс і чим обґрунтовується розмір компенсації. При відшкодуванні моральної шкоди необхідно з`ясовувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних страждань, а також в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та чим він при цьому керується.
Враховуючи зазначене, для задоволення вимоги про відшкодування моральної шкоди вказана шкода повинна бути не лише передбачена, зокрема, спеціальним законом, а й підтверджена доказами, які повинні бути надані позивачем разом із такою вимогою.
Водночас, як вбачається із позовної заяви та доданих до неї додатків, позивач таких доказів не надала, не підтвердила наявність моральної шкоди, не вказала, які саме дії Заповідника є протиправними, не довела наявність причинного зв`язку між моральною шкодою та діями Заповідника, а також не надала переконливих підтверджень вини Заповідника в заподіюванні моральної шкоди. До позовної заяви позивачем не додано жодних доказів, які могли б підтвердити наявність у неї моральних переживань, сильного хвилювання, душевних страждань тощо, та які б вказували на причинно-наслідковий зв`язок між діями КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» та наявністю моральної шкоди позивача. У позовній заяві остання, обґрунтовуючи наявність підстав для стягнення з відповідача моральної шкоди зазначає, що у зв`язку з незаконними діями з боку відповідача щодо неї протягом тривалого часу, вона відчуває постійно душевні страждання, почувається приниженою, неповноцінною людиною тощо. Повідомляє, що через погане самопочуття була вимушена неодноразово звернутися до медичних закладів за допомогою. З цього приводу слід відзначити, що позивачем не зазначено, які саме неправомірні рішення, дії чи бездіяльність КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» призвели до наявності душевних страждань чи поганого самопочуття позивача. Звернення позивача до Заповідника, медичних закладів, територіальних органів державної служби з питань праці, а в подальшому до суду не може беззаперечно свідчити про те, що в такому випадку Заповідником позивачу завдано моральної шкоди. Більше того, у своїй позовній заяві позивач не вказує та не обґрунтовує, яким чином дії КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» призвели до моральних страждань та сильного душевного хвилювання.
З огляду на вищевикладене вважає вимоги позивача про визнання недійсним та скасування акта форми Н-1/НП розслідування нещасного випадку (травми) та стягнення моральної шкоди необґрунтованими, позов безпідставним.
14.08.2024на адресусуду черезсистему «Електроннийсуд» позивачкою ОСОБА_1 подано відповідьна відзиввідповідача від09.08.2024року,в якомузазначає,що ознайомившись з наданим відповідачем відзивом на позовну заяву та копіями доданих до нього доказів, вважає твердження відповідача необґрунтованими, такими, що протирічать фактичним обставинам, законодавству, лише в черговий раз повторюють позицію та висновки комісії по розслідуванню нещасного випадку (травми), що сталася з нею 31.08.2023 в робочий час, при виконанні дій в інтересах підприємства (установи, організації), де вона працювала. Повторювати свою позицію, надавати обґрунтування та робити висновки, згідно з якими вважає за необхідним наполягати на задоволенні позовних вимог зараз немає сенсу, щоб не займати час суду. Усе все детально викладено в позові та підкріплено відповідними доказами і не спростовано відповідачем взагалі. Щоб припинити маніпуляції відповідача, слід зупинитися на показах свідків і надати їм об`єктивну оцінку, а також з`ясувати і встановити що на справді підтвердили свідки, а що саме спростували.
19.08.2024 на адресу суду надійшло заперечення директора Комунального закладу Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Тустань» Котлярчук А.Б. на заперечення (відповідь на відзив) позивача, в яких зазначає наступне.
Як зазначено у відзиві, процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними частиною першою статті 29 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначено порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337 (надалі Порядок №337).
Пунктом 12 Порядку № 337 встановлено, що на підприємстві (в установі, організації) утворюється комісія з розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь), що не підлягають спеціальному розслідуванню (далі - комісія).
Комісія утворюється наказом роботодавця не пізніше наступного робочого дня після отримання інформації про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) від безпосереднього керівника робіт, повідомлення від закладу охорони здоров`я, заяви потерпілого, членів його сім`ї чи уповноваженої ним особи.
Пунктом 33 Порядку № 337 передбачено, що комісія (спеціальна комісія) зобов`язана, зокрема: провести засідання комісії (спеціальної комісії) з розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), на якому розглянути інформацію про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), розподілити функції між членами комісії, провести зустріч з потерпілим (членами його сім`ї чи уповноваженою ними особою) та скласти протоколи засідання комісії згідно з додатком 4; обстежити місце, де сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), аварія, та скласти відповідний протокол згідно з додатком 5, розробити ескіз місця, де сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), аварія, згідно з додатком 6 і провести фотографування місця настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), аварії (у разі потреби та можливості); одержати письмові пояснення від роботодавця та його представників, посадових осіб, працівників підприємства (установи, організації), потерпілого (якщо це можливо) згідно з додатком 7, опитати осіб - свідків нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та осіб, причетних до них, згідно з додатком 8; вивчити наявні на підприємстві документи та матеріали стосовно нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та у разі потреби надіслати запити до відповідних закладів охорони здоров`я для отримання медичних висновків щодо зв`язку нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) з впливом на потерпілого небезпечних (шкідливих) виробничих факторів та/або факторів важкості та напруженості трудового процесу; визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці;визначити необхідність проведення лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертизи тощо для встановлення причин настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння); з`ясувати обставини та причини настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння); визначити, пов`язані чи не пов`язані нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) з виробництвом; установити осіб, які допустили порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці; вивчити документи, що дають змогу відстежити походження нехарчової продукції, під час використання (експлуатації) якої сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) або використання (експлуатація) якої могло стати їх причиною (договори, товарно-супровідну документацію тощо), і подати інформацію про таку продукцію та документи про її походження до відповідного органу державного ринкового нагляду (у разі проведення спеціального розслідування); розробити план заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам та/або гострим професійним захворюванням (отруєнням), у тому числі пропозиції щодо внесення змін до нормативно-правових актів з охорони праці; скласти акти за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1 у разі їх складення) згідно з додатком 11 у кількості, визначеній рішенням комісії (спеціальної комісії); у разі настання групових нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) скласти акти за формою Н-1 на кожного потерпілого; розглянути та підписати примірники актів за формою Н-1 (тимчасові акти за формоюН-1 у разі їх складення), а у разі незгоди члена комісії (спеціальної комісії) із змістом розділів 5, 7, 8 такого акта - обов`язково підписати ці акти з відміткою про наявність окремої думки, яка викладається членом комісії письмово, в якій він обґрунтовано викладає пропозиції до змісту розділів 5, 7, 8 акта (окрема думка додається до цих актів та є їх невід`ємною частиною).
Згідно з пунктом 34 Порядку № 337 рішення щодо визнання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) пов`язаними чи не пов`язаними з виробництвом приймається комісією (спеціальною комісією) шляхом голосування простою більшістю голосів. У разі рівної кількості голосів членів комісії (спеціальної комісії) голос голови комісії (спеціальної комісії) є вирішальним.
Як вбачається з акту розслідування нещасного випадку форми Н-1/НП від 01.04.2024 та матеріалів повторного розслідування, комісією вчинялись, у межах компетенції, усі можливі заходи, які передбачені, зокрема, п.33 Порядку №337, з метою проведення об`єктивного розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 31.08.2023. Комісія вчасно та належним чином реагувала на заяви позивача, запрошувала його до співпраці, надавала право ознайомлюватися з матеріалами як первинного, так і повторного розслідування, одержувати від голови комісії інформацію про хід проведення розслідування, додавати до матеріалів розслідування документи, що стосуються нещасного випадку, висловлювати свої пояснення, пропозиції. В ході проведення розслідування члени Комісії мали зустріч з потерпілою з метою роз`яснення їй її прав у зв`язку з настанням нещасного випадку та інформували про хід розслідування.
Комісією проводилися відповідні засідання, на яких розглядалася інформація про нещасний випадок, що стався з ОСОБА_1 . 31.08.2023. За наслідками таких засідань членами Комісії складено протоколи засідань, з якими ознайомлено потерпілу. Окрім цього, комісією обстежено місце, де сталися нещасний випадок та складено відповідний протокол, розроблено ескіз місця, де сталися нещасний випадок і здійснено фотографування, опитано осіб - свідків нещасного випадку, отримано письмові пояснення від свідків та самої потерпілої, вивчено усі наявні в КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» документи та матеріали стосовно нещасного випадку тощо. Висновки комісії ґрунтувались на комплексному дослідженні та аналізі усіх документів, отриманих в ході проведення спеціального розслідування, в тому числі, пояснювальних записок та протоколів опитування свідків (що відбувались у присутності позивача), інших матеріалах (з якими позивач мав можливість ознайомитися на засіданнях комісії).
Відповідач зазначає про те, що відповідно до вимог Порядку № 337, лише комісія з розслідування має повноваження щодо з`ясування обставин та причин настання нещасного випадку, визначити за результатами спеціального розслідування пов`язаний чи не пов`язаний нещасний випадок з виробництвом, встановлювати осіб, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці, складати відповідні акти тощо. Суд не вправі перебирати на себе права та обов`язки уповноваженої комісії та підмінювати її функції. Крім того, жодних порушень уповноваженою спеціальною комісією вимог Порядку № 337 та чинного законодавства під час проведення спеціального розслідування нещасного випадку не було виявлено, про що свідчать підписи членів уповноваженої комісії.
Комісія в ході здійснення повторного розслідування встановила, що позивач, прибираючи зупинку громадського транспорту, не виконувала своїх безпосередніх трудових обов`язків на користь та в інтересах КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» чи за завданням роботодавця, адже така зупинка громадського транспорту не перебуває на балансі чи в користуванні Заповідника.
На підставі наведених обставин, комісія з повторного розслідування нещасного випадку, повно та всебічно вивчивши і дослідивши матеріали повторного розслідування, прийняла рішення, що нещасний випадок, який стався з прибиральником службових приміщень ОСОБА_1 31.08.2023 не пов`язаний з виробництвом, у зв`язку із чим склала акт за формою Н-1/НП. З огляду на наведене, вважає твердження позивача, наведені у відповіді на відзив, необґрунтованим, а позов безпідставними та просить в задоволенні позову - відмовити.
На підставі ч.3 ст. 211, ч.2 ст. 247 ЦПК України справа слухається у відсутність сторін без фіксування судового процесу технічними засобами.
Дослідивши матеріали справи та подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є невід`ємною частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов`язків має право на справедливий судовий розгляд.
Згідно з ч.1 ст. 4, ч.1 ст. 5 ЦПК України, кожна особа має право у порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
В силу положень ч.1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, у межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Виходячи із наведених вище процесуальних норм суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Відносини між сторонами у справі регулюються Законам України«Про загальнообов`язковедержавне соціальнестрахування» від 23.09.1999 рокуза№ 1105та Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 за № 337.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з Комунальним закладом Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Тустань» з 05.03.2007 року, працювала на посаді прибиральника службових приміщень, а з 01.03.2024 року звільнена з посади у зв`язку зі скороченням та виведенням зі штатного розпису даної посади, на підставі п.1 ст. 40 КЗпП України.
З позовної заяви вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , під час виконання своїх трудових обов`язків прибиральника службових приміщень (прибирання сміттєвої урни, на зупинці, яка знаходиться у вхідній зоні музею Тустані) КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», поранила палець.
Згідно листа-відповіді КНП «Сколівська центральна лікарня» Сколівської міської ради від 10.01.2024 року №01-14/40, потерпіла ОСОБА_1 звернулася в лікувальний заклад 31 серпня 2023 року об 14 год. 00 хв. При зборі анамнезу травми потерпіа вказала, що травму отримала в побуті.
Як встановлено в судовому засіданні, наказом Комунального закладу Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Тустань» №09-А від 08 січня 2024 року, у складі голови: ОСОБА_41 , старшого наукового співробітника, відповідального з охорони праці КЗ ЛОР АДІКЗ "Тустань»; членів комісії: ОСОБА_42 заступника начальника Управління контрольно-перевірочної роботи начальника відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Головного управління ПФУ у Львівській області; ОСОБА_43 уповноваженої з найманими працівниками особа з питань охорони праці КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань»; ОСОБА_25 екскурсовода, секретаря комісії КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», за участю: ОСОБА_1 потерпілої, представника потерпілої за їїдорученням ОСОБА_3 , вирішено провести розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася) у вхідній зоні музею Тустані КЗ ЛОР АДІКЗ (зупинка громадського транспорту, урна для сміття, господарська зона КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», за адресою: с. Урич, вул. Шевченка, 214.
Відповідно доакту розслідування(спеціальногорозслідування)нещасного випадку,гострого професійногозахворювання (отруєння),аварії,що стався(сталося/сталася)31серпня 2023року о09год.00хв.в Комунальномузакладі Львівськоїобласної ради«Адміністрація державногоісторико-культурногозаповідника «Тустань»,форми Н-1/НП,затвердженого директоромКомунального закладуЛьвівської обласноїради «Адміністраціядержавного історико-культурногозаповідника «Тустань»А.Котлярчук,комісії ізрозслідування нещасноговипадку,вивчивши іпроаналізувавши зібраніматеріали,ознайомившись зпояснювальними запискамипрацівників КЗЛОР АДІКЗ«Тустань»,протоколом опитуванняпотерпілої тасвідка,ознайомившись звисновком (листом)від КНП«Сколівська центральналікарня» Сколівськоїміської радивід 10січня 2024року №01-14/40,іншими документами,не вдалосявстановити,що травмуванняпотерпілої сталосявнаслідок виконаннянею трудовихобов`язків,на вхіднійзоні музеюТустані КЗ Лор АДІКЗ «Тустань» (зупинка громадського транспорту, рухома урна для сміття, господарська зона КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань») за адресою: с. Урич, вул. Шевченка, 214, в інтересах комунального закладу.
Згідно з пунктом 34 «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженого Постановою КМУ від 17 квітня 2019 року №337, комісія шляхом голосування прийняла рішення, що нещасний випадок з ОСОБА_1 прибиральником службових приміщень КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» визнається не пов`язаним з виробництвом, так як не підпадає під обставини пункту 52 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337, та складено акт за формою Н-1/НП про нещасний випадок не пов`язаний з виробництвом з викладеною окремою думкою члена комісії ОСОБА_44 . Визначено число складених актів за формою Н-1/П в кількості 4 (чотирьох) приміпників.
Члени комісії з розслідування нещасного випадку мали зустріч з потерпілою з метою роз`яснення їй її прав у зв`язку з настанням нещасного випадку, згідно вимог чинного законодавства та інформували про хід розслідування.
Згідно вказаного акту, члени комісії з розслідування нещасного випадку дійшли висновку про те, що ОСОБА_1 прибиральник службових приміщень, яка зобов`язана дбати про особисту безпеку і здоров`я, а також про безпеку і здоров`я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства, згідно ст. 14 ЗУ «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року №2694-ХІІ зі змінами та доповненнями, порушила пункт 1.8 Інструкції з охорони праці №13 для прибиральника службових приміщень, затвердженої наказом дирктора КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» від 02.01.2023 №10-А, не дотримувалася заходів безпеки під час прибирання сміття безпосередньо руками; порушила вимоги пункту 2.7 Посадової інструкції прибиральника службових приміщень, затвердженої наказом дирктора КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» наказок від 02 січня 2019 року №02-К, а саме не дотрималася правил безпеки при проведенні робіт, які зазначені у її посадовій інструкції.
ОСОБА_26 адміністратор КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», порушивши пункти 2.3 та 2.9 Посадової інструкції Адміністратора, затвердженої наказом директора КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» від 01.12.2022, не забезпечив координацію роботи підпорядкованого йому технічного і обслуговуючого персоналу; не забезпечив належний контроль за дотримання вимог охорони праці при виконанні робіт з прибирання території.
ОСОБА_2 керівник КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», не надав до територіальних органів Держпраці та Пенсійного фонду України повідомлення про нещасний випадок, чим порушив п.п.8,9 Порядку.
Згідно окремої думки заступника начальника Управління контрольно-перевірочної роботи начальника відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Головного управління ПФУ у Львівській області Скірки Наталії Романівни, члена комісії з розслідування нещасного випадку, що стався 31 серпня 2023 року з прибиральником службових приміщень у Комунальному закладі Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Тустань», керуючись п.33 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 №337 (далі- Порядок), у зв`язку з незгодою із змістом розділу 7 акту Н-1/НП, вважає, що даний розділ необхідно викласти за наступним змістом:
Комісія ізрозслідування нещасноговипадку,вивчивши іпроаналізувавши зібраніматеріали,ознайомившись зпояснювальними запискамипрацівників КЗЛОР АДІКЗ«Тустань»,протоколом опитуванняпотерпілої тасвідка,ознайомившись звисновком (листом)від КНП«Сколівська центральналікарня» Сколівськоїміської радивід 10січня 2024року №01-14/40,іншими документами,встановила,що травмуванняпотерпілої сталосявнаслідок прибираннятериторії навхідній зонімузею ТустаніКЗ Лор АДІКЗ «Тустань» (зупинка громадського транспорту, рухома урна для сміття, господарська зона КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань») за адресою: с. Урич, вул. Шевченка, 214, в інтересах комунального закладу.
Даний нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) визнається пов`язаним з виробництвом, так як стався за обставин, що відповідають підпункту 1 пункту 52 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337, та складається акт за формою Н-1/П про нещасний випадок пов`язаний з виробництвом і підлялає реєстрації у журналі реєстрації осіб, що потерпіли від нещасних випадків на виробництві. Визначити число складених актів за формою Н-1/П в кількості 4 (чотирьох) примірників.
Позивачка ОСОБА_1 , не погоджуючись з висновком комісії з розслідування нещасного випадку, що стався 31.08.2023 року, звернулася до Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Згідно листа заступника начальника Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці А. Вакули, адресованого 19.10.2023 року ОСОБА_45 за вих. №ЗХ/3.1/936-3В-23 вбачається, що на розгляді Міжрегіонального управління перебувало звернення гр. ОСОБА_1 від 18 вересня 2023 щодо можливого порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сфері охорони праці та промислової безпеки, вимог законодавства про працю.
16.10.2023 року Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці проведено у Закладі позаплановий захід державного контролю у формі перевірки на предмет додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки праці, законодавстава про працю, з урахуванням обмежень, визначених частиною першою статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі Закон №2136).
В ході перевірки встановлено, зокрема, порушення вимог пунктів 1,2,3,5 частини 1 статті 29 КЗпП України, а саме не роз`яснено ОСОБА_1 права та обов`язки та не проінформовано про умови праці, наявність на робочому місці, де працівник буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров`я, її права та пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору та не доведена інформація щодо території, яка за нею закріплена, робоче місце, умови праці і забезпечення необхідними для роботи засобами.
За результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) виявлено порушення пункту 1,2,3,5 частини першої статті 29 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України) і, як наслідок, винесено припис №3Х/ЛВ/30669/283/П від 16 жовтня 2023 року, яким директора КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» зобов`язано усунути дані порушення та забезпечити додержання норм законодавства про працю та у встановлений строк повідомити Міжрегіональне управління про його виконання.
На виконання вимог припису КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» на адресу Міжрегіонального управління надано лист за вх. №14421/ЗХ/1-23 від 15 листопада 2023 року з долученими копіями первинних документів, при огляді яких Міжрегіональним управлінням встановлено повне усунення раніше виявлених порушень.
Також, окрім припису, за результатами вказаної вище перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення №ЗХ/ЛВ/30669/1085/П/ПТ від 16 жовтня 2023 року та протокол №ЗХ/ЛВ/30669/283/П/ПТ від 16 жовтня 2023 року.
Згідно постанови Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці №ЗХ/ЛВ/30669/105/П/ПТ/ПС від 16 жовтня 2023 року, директора КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» Котлярчука Андрія Богдановича було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення частини п`ятої статті 41 КУпАП, а саме порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці, крім порушення, передбаченого частиною шостою цієї статті.
Протоколом Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці №ЗХ/ЛВ/30669/283/П/ПТ/ПС від 16 жовтня 2023 року встановлено, що директор КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 41 КУпАП, а саме порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендії, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату, тощо), визначеного Законом України «Про звернення громадян», або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умрвами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Постановою Сколівського районного суду Львівської області від 14 грудня 2023 року провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за порушення, зазначені вище, закрито у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Так, оскільки процедура проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними частиною першою статті 29 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», встановлена Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337, за результатами перевірки документів стосовно вказаного вище нещасного випадку, Міжрегіональне управління направила на адресу КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» Припис за формою Н-9 від 20 грудня 2033 року за №ЗХ/8.327/Н-9-18/23 з вимогою провести розслідування нещасного випадку за участі представника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
На виконання вимог Припису за формою Н-9 від 20 грудня 2023 року №ЗХ/8.327/Н-9-18/23, КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» 10.01.2024 та 12.01.2024 року було проведено два засідання комісії розслідування нещасного випадку, створеної наказом Комунального закладу Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Тустань» 08 січня 2024 року за №09-А, у складі: голови ОСОБА_41 , старшого наукового співробітника, відповідального з охорони праці КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», членів комісії: ОСОБА_42 заступника начальника Управління контрольно-перевірочної роботи начальника відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Головного управління ПФУ у Львівській області; ОСОБА_43 уповноваженої з найманими працівниками особи з питань охорони праці КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань»; ОСОБА_25 екскурсовода, секретаря комісії КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», за участю: ОСОБА_1 , потерпілої, представника потерпілої за її дорученням ОСОБА_3 .
За результатами вказаного вище розслідування нещасного випадку, який мав місце 31.08.2023, було складено 12.01.2024 року акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, форми Н-1/НП, затвердженого 17.01.2024 директором Комунального закладу Львівської обласної ради «Адміністраці державного історико-культурного заповідника «Тустань» А. Котлярчук.
Згідно вказаного акту комісії з розслідування нещасного випадку, вивчивши і проаналізувавши зібрані матеріали, ознайомившись з пояснювальними записками працівників КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», протоколом опитування потерпілої та свідка, ознайомившись з висновком (листом) від КНП «Сколівська центральна лікарня» Сколівської міської ради від 10 січня 2024 року №01-14/40, іншими документами, не вдалося встановити, що травмування потерпілої сталося внаслідок виконання нею трудових обов`язків на вхідній зоні музею Тустані КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» (зупинка громадського транспорту, рухома урна для сміття, господарська зона КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань») за адресою: с. Урич, вул. Шевченка, 214, в інтересах комунального закладу.
Згідно з пунктом 34 «Порядку рослідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженого Постановою КМУ від 17 квітня 2019 року №337, комісія шляхом голосування прийняла рішення, що нещасний випадок з ОСОБА_1 прибиральником службових приміщень КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» визнається не пов`язаними з виробництвом, та як не підпадає під обставини пункту 52 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337, та складається акт за формою Н-1/НП про нещасний випадок не пов`язаний з виробництвом з викладеною окремою думкою члена комісії ОСОБА_44 . Визначено число складених актів за формою Н-1/П в кількості 4 (чотирьох) примірників.
Члени комісії з розслідування нещасного випадку мали зустріч з потерпілою, з метою роз`яснення їй її прав у зв`язку з настанням нещасного випадку згідно вимог чинного законодавства та інформували про хід розслідування.
Згідно вказаного акту, члени комісії з розслідування нещасного випадку дійшли висновку про те, що ОСОБА_1 прибиральник службових приміщень, яка зобов`язана дбати про особисту безпеку і здоров`я, а також про безпеку і здоров`я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства, згідно ст. 14 ЗУ «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року №2694-ХІІ зі змінами та доповненнями, порушила пункт 1.8 Інструкції з охорони праці №13 для прибиральника службових приміщень, затвердженої наказом дирктора КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» від 02.01.2023 №10-А; не дотримувалася заходів безпеки під час прибирання сміття безпосередньо руками; порушила вимоги пункту 2.7 Посадової інструкції прибиральника службових приміщень, затвердженої наказом дирктора КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» наказок від 02 січня 2019 року №02-К, а саме не дотрималася правил безпеки при проведенні робіт, які зазначені у її посадовій інструкції.
ОСОБА_26 адміністратор КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», порушивши пункти 2.3 та 2.9 Посадової інструкції Адміністратора, затвердженої наказом директора КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» від 01.12.2022, не забезпечив координацію роботи підпорядкованого йому технічного і обслуговуючого персоналу; не забезпечив належний контроль за дотримання вимог охорони праці при виконанні робіт з прибирання території.
ОСОБА_2 керівник КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», не надав до територіальних органів Держпраці та Пенсійного фонду України повідомлення про нещасний випадок, чим порушив п.п.8,9 Порядку.
Згідно окремої думки заступника начальника Управління контрольно-перевірочної роботи-начальника відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Головного управління ПФУ у Львівській області Скірки Наталії Романівни, члена комісії з розслідування нещасного випадку, що стався 31 серпня 2023 року з прибиральником службових приміщень у Комунальному закладі Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Тустань», керуючись п.33 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 №337 (далі- Порядок), у зв`язку з незгодою із змістом розділу 7 акту Н-1/НП, вважає, що даний розділ необхідно викласти за наступним змістом:
Комісія ізрозслідування нещасноговипадку,вивчивши іпроаналізувавши зібраніматеріали,ознайомившись зпояснювальними запискамипрацівників КЗЛОР АДІКЗ«Тустань»,протоколом опитуванняпотерпілої тасвідка,ознайомившись звисновком (листом)від КНП«Сколівська центральналікарня» Сколівськоїміської радивід 10січня 2024року №01-14/40,іншими документами,встановила,що травмуванняпотерпілої сталосявнаслідок прибираннятериторії навхідній зоні музеюТустані КЗ Лор АДІКЗ «Тустань» (зупинка громадського транспорту, рухома урна для сміття, господарська зона КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань») за адресою: с. Урич, вул. Шевченка, 214, в інтересах комунального закладу.
Даний нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) визнається пов`язаним з виробництвом, так як стався за обставин, що відповідають підпункту 1 пункту 52 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337, та складається акт за формою Н-1/П про нещасний випадок пов`язаний з виробництвом і підлялає реєстрації у журналі реєстрації осіб, що потерпіли від нещасних випадків на виробництві. Визначено число складених актів за формою Н-1/П в кількості 4 (чотирьох) примірників.
Члени комісії з розслідування нещасного випадку мали зустріч з потерпілою з метою роз`яснення їй її прав у зв`язку з настанням нещасного випадку, згідно вимог чинного законодавства та інформували про хід розслідування.
Таким чином, з наведеного вбачається, що КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» було забезпечено вжиття, зазначених у Приписі за формою Н-9 від 20 грудня 2023 року №ЗХ/8.327/Н-9-18/23, заходів.
В подальшому позивачкою було направлено на адресу Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці заяву з вимогою перевірити об`єктивність розслідування та здійснити аналіз матеріалів розслідування нещасного випадку комісією підприємства КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», який стався з такою 31.08.2023.
Ознайомившись із затвердженим директором КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» Котлярчук А.Б. Актом Н-1/НП від 12.01.2024, Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці було проведено перевірку об`єктивності розслідування та аналіз матеріалів розслідування нещасного випадку комісією підприємства КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», який стався з ОСОБА_1 31.08.2023, та як наслідок надіслано на адресу такого підприємства Припис за формою Н-9 від 08 березня 2024 року №ЗХ/8.327/Н-9-02/24 з вимогою провести комісією в іншому складі (із заміною всіх її членів) повторне розслідування нещасного випадку у зв`язку з новими обставинами.
Як встановлено, після проведення повторного розслідування нещасного випадку, КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» складено Акт за формою Н-1/НП від 28 березня 2024 року.
Згідно вказаного акту комісією, утвореною наказом Комунального закладу Львіської обласної ради «Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Тустань» №13-А від 22 березня 2024 року, у складі: голови ОСОБА_46 , заступника директора з науквої роботи, відповідального з охорони праці КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань»; членів комісії: ОСОБА_4 головного спеціаліста відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, ОСОБА_39 головного зберігача фондів, уповноваженої з найманими працівниками особа з питань охорони праці КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань»; ОСОБА_40 провідного юрисконсульта КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», за участю ОСОБА_1 , потерпілої, представника потерпілої за її дорученням ОСОБА_3 , при проведенні повторного розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася) на зупинці громадського транспорту, рухома урна для сміття, за адресою: АДРЕСА_1 , не встановлено факту виконання прибиральником службових приміщень ОСОБА_1 трудових обов`язків двірника в інтересах КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань».
Крім цього, члени комісії з повторного розслідування нещасного випадку дійшли висновку про те, що ОСОБА_1 прибиральник службових приміщень, яка зобов`язана дбати про особисту безпеку і здоров`я, а також про безпеку і здоров`я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства, згідно ст. 14 ЗУ «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року №2694-ХІІ зі змінами та доповненнями, порушила пункт 1.8 Інструкції з охорони праці №13 для прибиральника службових приміщень, затвердженої наказом дирктора КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» від 02.01.2023 №10-А; згідно якого не дотрималася заходів безпеки під час прибирання сміття безпосередньо руками, не дотримувалася заходів безпеки під час прибирання сміття безпосередньо руками; порушила вимоги пункту 2.7 Посадової інструкції прибиральника службових приміщень, затвердженої наказом дирктора КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» наказок від 02 січня 2019 року №02-К, а саме не дотрималася правил безпеки при проведенні робіт, які зазначені у її посадовій інструкції.
ОСОБА_26 адміністратор КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», порушивши пункти 2.3 та 2.9 Посадової інструкції Адміністратора, затвердженої наказом директора КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» від 01.12.2022, не забезпечив координацію роботи підпорядкогваного йому технічного і обслуговуючого персоналу.
Згідно окремої думки Головного спеціаліста відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області ОСОБА_4 , члена комісії з повторного розслідування нещасного випадку, що стався 31 серпня 2023 року з прибиральником службових приміщень у Комунальному закладі Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Тустань» Проців Степанією Іванівною, розділ «5 Вид події та причини настання нещасного випадку» слід зазначити основну причину настання нещасного випадку залучення до роботи працівників не за спеціальністю (професією) код 24.
Відповідно розділ «7 Висновок комісії» необхідно викласти за наступним змістом: «Комісія із повторного розслідування нещасного випадку, вивчивши і проаналізувавши зібрані матеріали, ознайомившись з пояснювальними записками працівників КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», протоколом опитування свідків, ознайомившись з висновком (листом) від КНП «Сколівська цетнральна лікарня» Сколівської міської ради від 26 березня 2024 року №01-14/303, іншими документами, встановила, що травмування потерпілої сталось внаслідок виконання нею трудових обов`язків, на вхідній зоні музею Тустані КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» (зупинка громадського транспорту, рухома урна для сміття) за адресою: с. Урич, вул. Шевченка, що не входять до кола її трудових обов`язків, проте виконувалися за дорученням керівника та в інтересах підприємства.
Даний нещасний випадок визнається пов`язаним з виробництвом, так як стався за обставин, що відповідають підпункту 5 пункту 52 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337, та складається акт за формою Н-1/П про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом і підлягає реєстрації у журналі реєстрації осіб, що потерпіли від нещасних випадків на виробництві. Визначено число складених актів за формою Н-1/П в кількості 4 (чотирьох) примірників.
Відповідно до п.51 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою КМУ від 17 квітня 2019 року №337, визнано Акт за формою Н-1/НП від 12 січня 2024 року попереднього розслідування недійсним.
Члени комісії з розслідування нещасного випадку мали зустріч з потерпілою з метою роз`яснення їй її прав у зв`язку з настанням нещасного випадку згідно вимог чинного законодавства та інформували про хід розслідування.
Крім того, на підставі наказу Міжрегіонального управління від 05 березня 2024 року №78/ЗХ-ЗХ, окремого доручення Голови Державної служби з питань праці від 19 червня 2023 року №Д-81/1/2.1-23а, звернення від 12 лютого 2024 року (вх. №КО-157/ЗХ-24 від 12.02.2024) від 19 лютого 2024 року (вх. №КО-180/ЗХ-24 від 19.02.2024), листа погодження Державної служби України з питань праці за вих. №ПП-ЗКНД-108-24 від 29 лютого 2024 року, посадовими особами Міжрегіонального управлвіння в період з 11 березня по 12 березня 2024 року проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі перевірки в КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» на предмет додержання законодавства у сфері охорони праці, гігієни праці, додержання законодавства про працю з питань оформлення трудових договорів, особливостей обміну документами, організації кадрового діловодства та архівного зберігання кадрових документів у роботодавця, ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці, зміни істотних умов праці, оплати праці, законності припинення трудових договорів.
На усунення порушень законодавства про охорону праці, які виявлені за результатом проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) у формі перевірки у КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», керівнику ОСОБА_2 винесено Припис №ЗХ/ЛВ/6962/105/ОП/П від 12 березня 2024 року, та одначасно складено протокол про адміністративне правопоушення №ЗХ/ЛВ/6962/105/ОП/П/ПТ від 12 березня 2024 року.
На виконання вимог вказаного Припису, КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» на адресу Міжрегіонального управління листами від 17 квітня 2024 року (вх. №5322/ЗХ/1-24), від 13 травня 2024 року (вх. №6374/ЗХ/1-24) від 23 травня 2024 року (вх. №6833/ЗХ/1-24), з долученням копій первинних документів. За результатами аналізу стану виконання вимог Припису №ЗХ/ЛВ/6962/105/ОП/П/ПТ/ПС від 12 березня 2024 року встановлено повне його виконання.
Так, позивачка, звертаючись з позовом до суду не погодилася із оспорюваним актом, вважає, що з нею стався нещасний випадок, який пов`язаний з процесом трудової діяльності.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд врахував, що відповідно достатті 19 Конституції України,органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Захист прав, свобод та інтересів працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, здійснюється у спосіб, визначений законами України.
Основоположні засади належної організації охорони праці визначені частиною четвертоюстатті 43 Конституції України, якою закріплено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Системний аналіз положень, визначених статтями153,159-161 КЗпП України, дає можливість зробити висновок, що законодавець встановлює для роботодавця обов`язок щодо належної організації охорони праці на підприємстві та забезпечення контролю за додержанням працівниками вимог нормативних актів про охорону праці.
За змістомст. 171 КЗпП Українивласник або уповноважений ним орган повинен проводити розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Відповідно дост. 22 Закону України «Про охорону праці»роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об`єднаннями профспілок.
Так, відповідно до п.5 ч.1ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»нещасний випадок - обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактору чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов`язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров`ю або настала смерть.
За підсумками розслідування нещасного випадку, професійного захворювання або аварії роботодавець складає акт за встановленою формою, один примірник якого він зобов`язаний видати потерпілому або іншій заінтересованій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування. У разі відмови роботодавця скласти акт про нещасний випадок чи незгоди потерпілого з його змістом питання вирішуються посадовою особою органу державного нагляду за охороною праці, рішення якої є обов`язковим для роботодавця. Рішення посадової особи органу державного нагляду за охороною праці може бути оскаржене у судовому порядку.
Процедура розслідування та ведення обліку нещасних випадків на виробництві на момент виникнення спірних правовідносин визначалась Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, який був затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 337.
Відповідно до п. 3 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві (надалі Порядок № 337), нещасний випадок - обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов`язків або в дорозі (на транспортному засобі підприємства чи за дорученням роботодавця), внаслідок яких заподіяно шкоду здоров`ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання (отруєння) та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрусу, зсуву, повені, урагану тощо), контакту з представниками тваринного та рослинного світу, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, зникнення тощо.
Отже, виходячи із визначення поняття «нещасний випадок», законодавцем нещасний випадок може бути визначений саме як нещасний випадок на виробництві лише за наявності обов`язкових підстав, а саме:
-подія повинна трапитись у робочий час, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства;
- подія має трапитись на території підприємства, з яким потерпілий перебуває у трудових відносинах;
- подія має відбутись при безпосередньому виконанні трудових обов`язків потерпілим;
- подія передбачає вплив небезпечного фактору чи середовища;
- наслідки події, яка відбулась має знаходитись у прямому причинно-наслідковому зв`язку з небезпечним виробничим фактором;
- подія має бути обмеженою у часі;
- подія повинна викликати конкретні негативні наслідки для здоров`я працівника.
Таким чином, при визначенні факту нещасного випадку, пов`язаного з виробництвом та для складання акту за формою Н-1 необхідна обґрунтована наявність всіх вищенаведених підстав у їх сукупності.
Розслідування (спеціальне розслідування) проводиться у разі настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), у тому числі про які своєчасно не повідомлено роботодавцю чи внаслідок яких втрата працездатності потерпілого настала не одразу (п. 9 Порядку).
При цьому п.12 Порядку № 337 визначено, що на підприємстві (в установі, організації) утворюється комісія з розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь), що не підлягають спеціальному розслідуванню.
Відповідно до п. 13 Порядку № 337, до складу комісії входять: керівник (спеціаліст) служби охорони праці або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці (голова комісії); представник робочого органу Фонду; представник первинної організації профспілки (у разі її відсутності - уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці); лікар з гігієни праці територіального органу Держпраці (у разі настання гострого професійного захворювання (отруєння); інші представники підприємства (установи, організації), посадові особи органів Держпродспоживслужби, ДСНС (у разі потреби та за відповідним погодженням).
Відповідно до п. 14 Порядку № 337, Держпраці та/або її територіальним органом утворюється комісія із спеціального розслідування (далі - спеціальна комісія). Спеціальна комісія утворюється протягом одного робочого дня після отримання від роботодавця письмового повідомлення про нещасний випадок або за інформацією, отриманою з інших джерел (органу досудового розслідування, звернень потерпілого або членів його сім`ї чи уповноваженої ними особи, первинних організацій і територіальних об`єднань профспілок).
Відповідно до п. 33 Порядку № 337, комісія (спеціальна комісія) зобов`язана, зокрема:
- обстежити місце, де сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), аварія, та скласти відповідний протокол згідно з додатком 5, розробити ескіз місця, де сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), аварія, згідно з додатком 6 і провести фотографування місця настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), аварії (у разі потреби та можливості); одержати письмові пояснення від роботодавця та його представників, посадових осіб, працівників підприємства (установи, організації), потерпілого (якщо це можливо) згідно з додатком 7, опитати осіб - свідків нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та осіб, причетних до них, згідно з додатком 8;
- вивчити наявні на підприємстві документи та матеріали стосовно нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та у разі потреби надіслати запити до відповідних закладів охорони здоров`я для отримання медичних висновків щодо зв`язку нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) з впливом на потерпілого небезпечних (шкідливих) виробничих факторів та/або факторів важкості та напруженості трудового процесу;
- визначити вид події, що призвела до нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), причини нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та обладнання, устатковання, машини, механізми, транспортні засоби, експлуатація яких призвела до настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), відповідно до Класифікатора видів подій, причин, обладнання, устатковання, машин, механізмів, транспортних засобів, що призвели до настання нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, згідно з додатком 9;
- визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці;
- визначити необхідність проведення лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертизи тощо для встановлення причин настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння);
- з`ясувати обставини та причини настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння);
- визначити, пов`язані чи не пов`язані нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) з виробництвом;
- установити осіб, які допустили порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці;
- вивчити документи, що дають змогу відстежити походження нехарчової продукції, під час використання (експлуатації) якої сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) або використання (експлуатація) якої могло стати їх причиною (договори, товарно-супровідну документацію тощо), і подати інформацію про таку продукцію та документи про її походження до відповідного органу державного ринкового нагляду (у разі проведення спеціального розслідування);
- скласти акти за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1 у разі їх складення) згідно з додатком 11 у кількості, визначеній рішенням комісії (спеціальної комісії); у разі настання групових нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) скласти акти за формою Н-1 на кожного потерпілого;
Рішення щодо визнання нещасного випадкута/або гострого професійного захворювання (отруєння) пов`язаними чи не пов`язаними з виробництвомприймається комісією (спеціальною комісією) шляхом голосування простою більшістю голосів. У разі рівної кількості голосів членів комісії (спеціальної комісії) голос голови комісії (спеціальної комісії) є вирішальним (п. 34 Порядку № 337).
Як визначено нормами закону, комісія під час проведення розслідування вивчає всі обставини нещасного випадку. При цьому законом не застережено, що для вирішення питання, чи є нещасний випадок таким, що пов`язаний чи не пов`язаний із виробництвом, комісія має брати до уваги лише медичний висновок.
Так, по факту травмування позивачки комісія в своїй більшості прийшла до висновку, що нещасний випадок не пов`язаний з виробництвом і не підпадає під п. 52 «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 за № 337, та визнала його таким, що не пов`язаний з виробництвом.
Як вже було зазначено судом, комісії із повторного розслідування нещасного випадку, при вивченні і аналізу зібраних матерів, ознайомлення з пояснювальними записками працівників КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», протоколом опитування свідків, ознайомлення з висновком (листом) від КНП «Сколівська центральна лікарня» Сколівської міської ради від 26 березня 2024 року №01-14/303, іншими документами, не вдалося встановити, що травмування потерпілої сталося внаслідок виконання нею трудових обов`язків (зупинка громадського транспорту, рухома урна для сміття) за адресою: АДРЕСА_1 , в інтересах КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань».
Тобто, не виявивши нових фактів та обставин, комісія прийшла до висновку, що нещасний випадок не підпадає під п. 52 Порядку № 337 та визнано таким, що не пов`язаний з виробництвом, та відповідно склала акт за формою Н-1/НП.
Пунктом 52 Порядку № 337 викладено перелік обставин, за яких нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) визнаються пов`язаними з виробництвом.
Отже, основними обставинами, за яких нещасний випадок, визнаний пов`язаним з виробництвом, є перебування потерпілого на території підприємства (установи, організації) або в іншому місці під час виконання трудових обов`язків чи завдань роботодавця з моменту прибуття на підприємство до відбуття з нього, що фіксується відповідно до Правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства, у тому числі в робочий і надурочний час.
Твердження позивачки, що нещасний випадок підпадає під п.п. 5 п. 52 Порядку № 337, а саме: виконання нею як потерпілою дій в інтересах підприємства (установи, організації), де вона працює, що не належать до її трудових (посадових) обов`язків є хибним, оскільки ні наряду, ні розпоряджень на проведення даних робіт позивачка не отримувала, офіційно до робіт, які не входять до кола її трудових обов`язків, допущена не була.
Також судом встановлено, що процедура проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, що сталися з працівниками на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності або в їх філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах, чітко визначена Порядком № 337.
Відповідно до положень Порядку № 337 обов`язок щодо визначення, пов`язаний чи непов`язаний нещасний випадок з виробництвом, а також складання за результатами розслідування акту за формою Н-1 належить до виключної компетенції комісії з розслідування.
Пунктом 33 Порядку № 337 встановлено, що спеціальна комісія зобов`язана, в тому числі, розглянути та підписати примірники актів за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1 у разі їх складення), а у разі незгоди члена комісії (спеціальної комісії) із змістом розділів 5, 6, 8, 9 такого акта - обов`язково підписати ці акти з відміткою про наявність окремої думки, яка викладається членом комісії письмово, в якій він обґрунтовано викладає пропозиції до змісту розділів 5, 6, 8, 9 акта (окрема думка додається до цих актів та є їх невід`ємною частиною).
Тобто, згідно із приписами пункту 33 Порядку № 337 акт за формою Н-1/НП підписується головою і всіма членами спеціальної комісії після оформлення матеріалів спеціального розслідування. У разі незгоди із змістом розділів акта член спеціальної комісії підписує його (їх) з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово.
Окрема думка додається до акта за формою Н-1/НП є його невід`ємною частиною.
Так, за результатами спеціального розслідування було складено Акт за формою Н-1/НП від 28 березня 2024 року, який підписаний всіма членами комісії, з яких член комісії ОСОБА_4 підписала його з відміткою про наявність окремої думки, але наявність окремої думки не є безумовною підставою для визнання недійсним акта за формою Н-1/НП та перегляду результатів розслідування нещасного випадку.
Судом встановлено, що обставини нещасного випадку, які викладені в Акті спеціального розслідування за формою Н-1/НП від 28 березня 2024 року, за змістом відповідають документам, які наявні в матеріалах спеціального розслідування, та рішенням, які були ухвалені на засіданнях спеціальної комісії.
Відповідно до ч.1ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, тобто обов`язок доказування покладений на сторони.
Доказами, відповідно дост. 76 ЦПК України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи, згідно дост. 79 ЦПК України.
В свою чергу положеннямист. 80 ЦПК Українипередбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Отже, в судовому засіданні встановлено, що відповідач під час здійснення спеціального розслідування нещасного випадку, діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.Наданими позивачкою доказами не підтверджено, що зазначені нею тілесні ушкодження перебувають у причинно-наслідковому зв`язку із нещасним випадком, що начебто стався на підприємстві відповідача 31 серпня 2023 року. Вказане підтверджується і показаннями низки свідків, даними під час складання спірних Актів розслідування нещасного випадку та в ході розгляду справи.
Таким чином, на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилається позивачка, як на підставу своїх вимог та заперечень сторони відповідача, пояснень третіх осіб, встановивши правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку що розслідування нещасного випадку із ОСОБА_1 здійснене комісією у відповідностідо положень Порядку №337, а тому відсутні правові підстави для визнання акта (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, за формою Н-1/НП, що стався 31 серпня 2023 року із ОСОБА_1 , недійсним.
Щодо вимоги позивачки про визнання дій директора КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань» А. Котлярчука протиправними, які грубо порушують її права та законні інтереси в частині приховування нещасного випадку (травми), що стався з нею 31.08.2024 о 09 год. 00 хв., то суд вважає що така вимога є необгрунтованою та безпідставною. В матеріалах справи відсутні будь-які повідомлення від закладу охорони здоров`я про звернення позивачки з посиланням на нещасний випадок, як і заяви такої про розслідування нещасного випадку, безпосередньо поданої на адресу відповідача. Разом з тим, запит позивачки на надання інформації від 24.09.2023 року, скерований на адресу КЗ ЛОР АДІКЗ «Тустань», про який така вказує в позові, не можна вважати повідомленням про нещасний випадок в розумінні пункту 4 Порядку №337.
Що ж стосується вимоги позивачки про стягнення з відповідача на її користь моральної шкоди в розмірі 100000 грн., то слід зазначити, що така вимога у даному випадку є похідною від основних вимог позивачки, а відтак, приймаючи до уваги те, що права позивача в даному випадку жодним чином не порушувались, з відсутністю підстав для задоволення основних вимог позивачки відсутні підстави й для стягнення з відповідача моральної шкоди на користь позивачки.
Згідно зіст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до вимогист. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позивачці відмовлено у задоволені позову, то суд не вбачає підстав для відшкодування судових витрат.
На підставі вищенаведеного та керуючись, ст. ст.15,16 ЦК України, Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженихпостановою КМУ № 337 від 17.04.2019, ст. ст.12,13,76-81,141,258,259,263-265 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 доКомунального закладуЛьвівської обласноїради «Адміністраціядержавного історико-культурногозаповідника «Тустань»,третіх осіб:Західного міжрегіональногоуправління Державноїслужби зпитань праці,Головного управлінняПенсійного фондуУкраїни уЛьвівській областіпро визнаннянедійсним таскасування актаформи Н-1/НПрозслідування нещасноговипадку (травми)та стягненняморальної шкоди, - відмовити.
Зобов"язати позивачку ОСОБА_1 сплатити в дохід держави судовий збір в розмірі 3 633 грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсяпротягом тридцятиднів здня йогопроголошення.Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Повне найменування сторін у справі:
Позивачка: ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач:Комунальний заклад Львівської обласної ради «Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Тустань», місцезнаходження: вул. Тустанська, с. Урич Стрийський район Львівська область, код ЄДРПОУ 33839909.
Третя особа: Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, місцезнаходження: пл. Міцкевича, 8, м. Львів, код ЄДРПОУ 44778105.
Третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885.
Суддя
Суд | Сколівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2024 |
Оприлюднено | 23.09.2024 |
Номер документу | 121729845 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Сколівський районний суд Львівської області
Брона А. Л.