УХВАЛА
19 вересня 2024 року
м. Київ
справа №990/296/24
адміністративне провадження №П/990/296/24
Верховний Суд у складі суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Уханенка С.А.,
суддів: Кашпур О.В., Мартинюк Н.М., Мацедонської В.Е., Прокопенка О.Б.,
перевіривши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Дабл-Ю НЕТ ЮКРЕІН» до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу (в частині),
В С Т А Н О В И В:
16 вересня 2024 року адвокат Збіглей І.В., діючий на підставі ордеру про надання правничої допомоги від імені та в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Дабл-Ю НЕТ ЮКРЕІН» (далі - ТОВ «Дабл-Ю НЕТ ЮКРЕІН»), через підсистему «Електронний суд» надіслав до Верховного Суду, як суду першої інстанції, позов до Президента України про визнання протиправним і скасування Указу Президента України від 02 вересня 2024 року № 601/2024 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 02 вересня 2024 року «Про застосування, скасування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині введення в дію персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ТОВ «Дабл-Ю НЕТ ЮКРЕІН» строком на десять років (пункт 2 додатку 2 до рішення РНБО).
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, зокрема з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши матеріали позовної заяви, Судом установлено, що вона оформлена без дотримання вимог, встановлених статтею 160 КАС України та пунктом 26 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21 (далі - Положення № 1845/0/15-21).
За правилами частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб`єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб`єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до пункту 24 Положення № 1845/0/15-21 підсистема «Електронний суд» (Електронний суд) - підсистема ЄСІТС, що забезпечує можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, між користувачем цієї підсистеми та Вищою радою правосуддя, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів чи інші документи. Інструкція користувача Електронного суду розробляється адміністратором ЄСІТС та розміщується на вебсторінці технічної підтримки користувачів ЄСІТС за веб-адресою wiki.court.gov.ua.
За умовами пункту 26 Положення № 1845/0/15-21 електронні документи створюються із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписуються кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надсилаються засобами відповідної підсистеми ЄСІТС.
Відповідно до пункту 27 Положення № 1845/0/15-21 до створених в Електронному суді документів користувачі можуть додавати інші файли (зображення, відеофайли тощо). Відповідні додані файли (додатки) підписуються кваліфікованим електронним підписом користувачів разом зі створеними в Електронному суді документами, до яких вони додаються.
Технічні вимоги щодо форм електронних документів та їхніх додатків, обмеження щодо їхнього розміру, формату та інших характеристик встановлюються Інструкцією користувача Електронного суду.
Верховним Судом установлено, що позовну заяву сформовано представником ТОВ «Дабл-Ю НЕТ ЮКРЕІН» адвокатом Збіглеєм І.В. 16 вересня 2024 року в підсистемі «Електронний суд» та підписано його кваліфікованим електронним підписом як представника позивача. Проте у сформованому документі з назвою «позовна заява про оскарження актів, дій чи бездіяльності Президента України» відсутні зазначення ціни позову, змісту позовних вимог і виклад обставин, якими такі вимоги обґрунтовуються, та зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини, обґрунтування порушення оскаржуваним рішенням прав, свобод чи інтересів позивача, а текст документа містить лише посилання на те, що «позовна заява подається у форматі файлу *.pdf» та застереження, передбачене пунктом 11 частини п`ятої статті 160 КАС України.
Водночас до указаного бланку з назвою «позовна заява про оскарження актів, дій чи бездіяльності Президента України», сформованого через підсистему «Електронний суд», було додано у вигляді PDF-файлу ще один примірник позовної заяви від 16 вересня 2024 року, який не підписано графічним підписом адвоката Збіглея І.В., а лише завірений кваліфікованим електронним підписом, як додаток до документа, сформованого через підсистему ЄСІТС «Електроний кабінет».
Верховний Суд ураховує правові висновки, сформовані у постанові Верховного Суду від 31 січня 2024 року в справі № 640/7307/20, щодо застосування положень пункту 26 Положення № 1845/0/15-21 та констатує, що позовна заява виготовлена не у спосіб, передбачений пунктом 26 Положення № 1845/0/15-21 та не містить обов`язкових реквізитів, передбачених частиною п`ятою статті 160 КАС України.
За правилами частини першої статті 169 КАС України суддя, установивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, установлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їхнього усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (частина друга статті 169 КАС України).
За таких обставин, позовну заяву необхідно залишити без руху та встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії зазначеної ухвали суду для усунення її недоліків шляхом формування позовної заяви у новій редакції, із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписаних кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надісланих засобами відповідної підсистеми ЄСІТС. Або направити суду матеріали позову у паперовому вигляді разом із його копіями відповідно до кількості учасників справи.
У зв`язку з наведеним, відсутні підстави для розгляду заяви про забезпечення доказів, оскільки цю заяву також оформлено з порушенням процедури створення електронних документів, визначеної пунктом 26 Положення № 1845/0/15-21.
Суд роз`яснює позивачу, що у разі неусунення недоліків позовної заяви та заяви про забезпечення доказів у встановлений судом строк, заява буде повернута з підстав, передбачених пунктом 1 частини четвертої статті 169 КАС України.
Керуючись статтями 160, 169, 171, 243, 256 КАС України, Суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Дабл-Ю НЕТ ЮКРЕІН» до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу (в частині) залишити без руху.
2. Установити позивачу строк десять днів з дати вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач С.А. Уханенко
Судді: О.В. Кашпур
Н.М. Мартинюк
В.Е. Мацедонська
О.Б. Прокопенко
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2024 |
Оприлюднено | 20.09.2024 |
Номер документу | 121738446 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України,органів,які обирають(призначають),звільняють,оцінюють членів Вищої ради правосуддя оскарження актів, дій чи бездіяльності Президента України, з них: |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Уханенко С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні