Справа № 572/1238/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2024 року Сарненський районний суд Рівненської області
головуючого судді - Ведяніної Т. О.
при секретарі - Яковець Т.В.
прокурора Ткачука Б.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сарни справу № 572/1238/23 за позовом Керівника Сарненської окружної прокуратури в інтересах держави до ОСОБА_1 , ПП "Захід-Центр Агро" про припинення права власності на земельні ділянки шляхом їх конфіскації та продажу на земельних торгах, припинення права оренди,-
В С Т А Н О В И В :
Керівник Сарненської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , Приватного підприємства «Захід-Центр Агро» про припинення права власності на земельні ділянки шляхом їх конфіскації та продажу на земельних торгах, припинення права оренди на земельні ділянки.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що ОСОБА_1 , який є громадянином Російської Федерації, успадкував земельні ділянки із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташовані на території Великовербчанської сільської ради Сарненського району, загальною площею 2,8745 га. Право власності на земельні ділянки зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно №2268403756254. У подальшому, ОСОБА_1 за договором оренди землі від 01.12.2020 року за договором оренди землі від 01.12.2020 року передав ПП «Захід-Центр Агро» у користування строком на 10 років дані земельні ділянки .
Відповідно до інформації управління Державної міграційної служби України в Рівненській області ОСОБА_1 за обліками УДМС України в Рівненській області не значиться, даних про його реєстрацію місця проживання відсутні. Таким чином, ОСОБА_1 , будучи іноземним громадянином, у 2020 та 2021 роках набув право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення та упродовж року добровільно їх не відчужив (кінцевий строк сплив 24.12.2021 та 11.01.2022 відповідно), у зв`язку з чим, право власності на такі земельні ділянки підлягає припиненню шляхом їх конфіскації за рішенням суду та відповідно право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5625480500:05:002:0169 також підлягає припиненню.
Представник позивача прокурор Ткачук Б.П. позов підтримав, просив суд його задовольнити.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області заявою позов підтримав, просив суд його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 належним чином повідомлений про час, дату та місце проведення судового засідання шляхом розміщення оголошення на сайті «Судова влада», у судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не подав, заяв та клопотань до суду не надходило.
Представник ПП «Захід-Центр Агро» в судове засідання не з`явився.
Представник третьої особи Сарненської міської ради не заперечував проти задоволення позовних вимог.
Дослідивши письмові докази, давши їм правову оцінку, суд прийшов до наступного.
Між сторонами виник спір з приводу припинення права власності відповідача, громадянина іншої держави, на земельну ділянку сільськогосподарського призначення.
При вирішенні спору суд керується нормами Конституції України, Земельного кодексу України та міжнародними актами.
Статтею 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Обґрунтування, наведені прокурором в позові щодо представництва в суді, суд вважає достатніми для його звернення з позовом, оскільки порушуються питання захисту інтересів держави, і інші державні органи не здійснили ефективний захист інтересів держави щодо захисту її майнових прав.
Положеннями статей 13, 14 Конституції України визначається, що земля та інші природні ресурси є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Правовий режим земельних відносин, порядок і умови набуття та припинення права власності, а також права володіння, користування земельними ділянками визначаються законами.
Судом з`ясовано, що ОСОБА_1 , який є громадянином Російської Федерації, та мешкає м.Кронштадт, Санкт-Петербург, на підставі додаткового свідоцтва про право на спадщину за законом від 21.05.2009 року успадкував після ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,85 га, розташованих на території Великовербчанської сільської ради Сарненського району, з кадастровими номерами 56:254:872:00:05:002:0169, 56:254:872:00:07:001:0096, які належали їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №333602, (спадкова справа № 156/2008).
Також на підставі додаткового свідоцтва про право на спадщину за законом від 21.05.2009 року , зареєстрованого в реєстрі №752, ОСОБА_1 набув право власності на земельну ділянку площею 2,16 га із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства , розташованих на території Великовербчанської сільської ради Сарненського району, з кадастровими номерами 56:254:872:00:05:003:0286, 56:254:872:00:08:003:0276, які належали їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №333607, (спадкова справа № 156/2008).
Право власності ОСОБА_1 на земельні ділянки з кадастровими номерами 5625487200:05:002:0169, 5625487200:05:003:0286 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (реєстраційні номери об`єкта нерухомого майна 2261923156254 та 2268403756254 відповідно).
Згідно відповіді УДМС України в Рівненській області на запит керівника Сарненської окружної прокуратури ОСОБА_1 за обліками Управління державної міграційної служби України в Рівненській області не значиться .
Отже, судом достовірно встановлено, що відповідач на момент набуття права власності на вищевказані земельні ділянки був іноземним громадянином.
За змістом положень ст.41 Конституції України, ст.ст.319, 321 ЦК України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Особливості правових підстав набуття та припинення права власності на об`єкти нерухомого майна іноземцями (особами без громадянства) встановлені нормами розділу V Закону України «Про міжнародне приватне право», положеннями ЦК України, ЗК України.
Відповідно до ч.1, 2 ст.38 Закону України «Про міжнародне приватне право» право власності та інші речові права на нерухоме та рухоме майно визначаються правом держави, у якій це майно знаходиться, якщо інше не передбачено законом. Належність майна до нерухомих та рухомих речей, а також інша класифікація майна визначаються правом держави, у якій це майно знаходиться.
Згідно з ч.1 ст.39 Закону України «Про міжнародне приватне право» виникнення та припинення права власності та інших речових прав визначається правом держави, у якій відповідне майно перебувало в момент, коли мала місце дія або інша обставина, яка стала підставою для виникнення або припинення права власності та інших речових прав, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
Таким чином, оскільки земельні ділянки з кадастровими номерами 5625487200:05:002:0169, 5625487200:05:003:0286 в силу ч.1 ст.181 ЦК України належить до нерухомого майна та знаходиться на території України, а відтак на спірні правовідносини поширюється дія права України.
Згідно зі ст.378 ЦК України право власності особи на земельну ділянку може бути припинене за рішенням суду у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст.ст.373, 374 ЦК України, ст.80 ЗК України право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Суб`єктами права власності на землю (земельні ділянки) є фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади.
Іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки.
Зокрема, іноземні громадяни та особи без громадянства відповідно до ч.2 ст.81 ЗК України можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.
За змістом ч.4 ст.81 ЗК України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.
Згідно з частиною першою статті 145 Земельного кодексу України якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може набуватися нею у власність, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права.
В порушення наведених норм Земельного кодексу України громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 прийнявши у спадщину (набувши у власність) земельні ділянки, які стосуються предмета спору, не здійснив відчуження цих земельних ділянок протягом року з моменту переходу до нього (спадкування ним) права власності.
Об`єктивних причин, які б перешкоджали відповідачу виконати вимоги земельного законодавства та відчужити протягом року з моменту переходу до нього права власності на вищезазначені земельні ділянки ОСОБА_1 суду не надав і такі докази відсутні в матеріалах справи.
Разом з тим, з наданих прокурором доказів судом встановлено, що відповідач підписував договір оренди земельних ділянок від 01.12.2020 року, та наведені обставини, на переконання суду, вказують на відсутність будь-яких перешкод у відповідача для відчуження належних йому спірних земельних ділянок.
Згідно ч.2, 4 ст.145 ЗК України у разі якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду. Позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах. Ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов`язаних з її продажем, виплачується її колишньому власнику.
Пунктом 10 ч.1 ст.346 ЦК України визначено, що право власності припиняється у разі конфіскації.
Враховуючи вказані вище обставини справи та законодавство, яке регулює земельні правовідносини та право власності на землю, суд вважає, що оскільки відповідач ОСОБА_1 , будучи іноземним громадянином, в порушення вимог ч. 4 ст. 81 ЗК України, упродовж року після набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами 5625487200:05:002:0169, 5625487200:05:003:0286, які знаходяться на території Великовербчанської сільської ради, добровільно їх не відчужив, а відтак суд приходить до висновку, що слід припинити його право власності та конфіскувати вказані вище земельні ділянки шляхом їх продажу на земельних торгах.
Щодо припинення договору оренди землі та права оренди земельної ділянки, суд зазначає.
Судом встановлено, що між ОСОБА_1 та ПП «Захід-Центр Агро» 01.12.2020 року було укладено договір оренди землі. За умовами даного договору орендодавець передає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 1,1513 га, кадастровий номер 5625487200:05:002:0169, для вирощування сільськогосподарської продукції строком на 10 років. Договір оренди землі зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 24.12.2020 року за номером 39971536.
Відповідно до положень п.7 ч.2 ст.16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема припинення правовідношення.
Частиною другою статті 412 ЦК України визначено, що право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб може бути припинене за рішенням суду в інших випадках, встановлених законом.
Статтею 143 ЗК України передбачено підстави для примусового припинення прав на земельну ділянку. Зокрема, примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі, окрім іншого, конфіскації земельної ділянки.
Відповідно до п.34 договору про оренду землі від 01.12.2020 року, дія договору припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Окрім того, ст.31 Закону України «Про оренду землі» визначені підстави припинення договору оренди, зокрема: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійного договору (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства/концесії); припинення (розірвання) спеціального інвестиційного договору, укладеного відповідно до Закону України «Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями». Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Виходячи з аналізу наведених норм закону, враховуючи заявлену прокурором позовну вимогу про конфіскацію земельної ділянки, що належить на праві приватної власності громадянину Російської Федерації, та яка у подальшому підлягає продажу на земельних торгах, суд приходить висновку, що права попереднього власника та обов`язки третіх осіб на цю землю (право оренди ПП «Захід-Центр Агро») не можуть перейти до нового власника земельної ділянки, а тому відповідно договір оренди землі 01.12.2020 року, на земельну ділянку з кадастровим номером 5625487200:05:002:0169 підлягає припиненню за рішенням суду.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
На підставі ст. ст. 13, 14, 41 Конституції України, ч. 1, 2 ст. 38, ч.1 ст. 39 Закону України «Про міжнародне приватне право», ст. 354, ст. 378, ч.2 ст. 373, ч.1, 2, 4 ст. 374, п. 10 ч. 1 ст. 346 ЦК України, ст. 80, 81, ч. 1 ст. 145 Земельного кодексу України, керуючись ст. ст. 2-13, 76-80, 133, 137, 141, 200, 206, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву САРНЕНСЬКОЇ ОКРУЖНОЇ ПРОКУРАТУРИ (м.Сарни вул.Демократична,32 Рівненської області, код ЄДРПОУ 02910077) в інтересах держави в особі ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ у Рівненській області (м.Рівне вул.С.Петлюри,37 Рівненської області, код ЄДРПОУ 39768252) до ОСОБА_3 (жителя АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ЗАХІД-ЦЕНТР АГРО» (смт.Драбів вул.Володимирська,81 Драбівського району Черкаської області, код ЄДРПОУ 39556793), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача САРНЕНСЬКА МІСЬКА РАДА Рівненської області (м.Сарни вул.Широка,31 Рівненської області, код ЄДРПОУ 04057770) про припинення права власності на земельні ділянки шляхом їх конфіскації, припинення договорів оренди - задоволити повністю.
Припинити громадянину Російської Федерації ОСОБА_4 право власності на земельні ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, площею 1,1513 га, кадастровий номер 5625480500:05:002:0169 (реєстраційний номер 2261923156254), площею 1,7232 га, кадастровий номер 5625480500:05:003:0286 (реєстраційний номер 2268403756254), що розташовані на території Сарненської територіальної громади Сарненського району Рівненської області (колишньої Великовербчанської сільської ради Сарненського району), шляхом їх конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області та продажу на земельних торгах, припинивши дію договору оренди землі, укладеного 01 грудня 2020 року між ОСОБА_5 та ПРИВАТНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ «ЗАХІД-ЦЕНТР АГРО», дата державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 24 грудня 2020 року, номер запису про інше речове право 39971536.
Припинити ПП «ЗАХІД-ЦЕНТР АГРО» право оренди земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, площею 1,1513 га, кадастровий номер 5625480500:05:002:0169 (реєстраційний номер 2261923156254).
Стягнути солідарно з ОСОБА_3 , ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ЗАХІД-ЦЕНТР АГРО на користь Рівненської обласної прокуратури (р/р UA228201720343130001000015371, МФО 820172, ЗКПО 02910077, банк одержувач: Державна казначейська служба, м. Київ, код класифікації видатків бюджету 2800) 8 052 грн. 00 коп. понесених судових витрат.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з моменту проголошення. У разі оголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повний текст рішення складено 20 вересня 2024 року.
Суддя:
Суд | Сарненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2024 |
Оприлюднено | 23.09.2024 |
Номер документу | 121745758 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: спори про припинення права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Сарненський районний суд Рівненської області
Ведяніна Т.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні