Рішення
від 17.09.2024 по справі 693/1161/24
ЖАШКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 693/1161/24

2-о/693/77/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.09.2024 м. Жашків

Жашківський районний суд Черкаської області

в складі: головуючого судді - Защитинської Т.І.

присяжних - Гарбулінської О.В.,

-Глух Т.В.,

за участю секретаря судового засідання - Чумак Р.М.,

заявників - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 заінтересованої особи - начальника служби у справах дітей

Жашківської міської ради

Ментей І.М.

розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в м. Жашків цивільну справу за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про усиновлення дитини, заінтересована особа - Служба у справах дітей Жашківської міської ради,

У С Т А Н О В И В:

Заявники звернулися до суду із заявою про усиновлення малолітньої дитини, в обґрунтування заявлених вимог вказали про те, що 05.09.2014 вони зареєстрували шлюб, разом виховують сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Бажають усиновити дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Дитину ОСОБА_4 мати залишила в КНП «Монастирищенській БПЛ» Монастирищенської міської ради, що підтверджується актом закладу охорони здоров`я та органу внутрішніх справ України про дитину, покинуту в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я від 03.04.2024.

21.06.2024 біологічна мати дитини ОСОБА_5 подала заяву про надання згоди на усиновлення малолітньої доньки, яка нотаріально завірена та зареєстрована в реєстрі за № 2003. Статус дитини, позбавленої батьківського піклування, надано 26.06.2024 рішенням виконавчого комітету № 179 «Про надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування ОСОБА_4 »

З ІНФОРМАЦІЯ_3 тимчасово влаштована в їх сім`ю, як сім`ю, потенційних усиновлювачів. ОСОБА_4 перебуває на місцевому обліку дітей, які мають всі правові підстави для усиновлення.

Рішенням виконавчого комітету Жашківської міської ради від 25.07.2024 № 205 «Про встановлення опіки над малолітньою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 » заявника ОСОБА_1 призначено опікуном малолітньої ОСОБА_4 .

Заявники ОСОБА_2 перебувають на обліку кандидатів в усиновлювачі у Службі у справах дітей Жашківської міської ради по 17.02.2025.

Жашківська міська рада прийшла до висновку, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 можуть бути усиновителями та усиновлення відповідає інтересам малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З 2007 року заявник зареєстрований фізичною особою підприємцем по вирощуванню свиней, також мають у власності земельний пай площею 1,5 га, який здає в оренду та отримаю орендну плату. ОСОБА_2 займається веденням домашнього господарства.

Середньомісячний дохід сім`ї становить 34 тис. гривень. За місцем проживання сім`я ОСОБА_2 характеризується позитивно, мають добрий стан здоров`я. Спиртними напоями не зловживають. На наркологічному, психоневрологічному обліку не перебуваємо. Є благополучною сім`єю, в якій може виховуватися дитина.

Родина має власний будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Будинок цегляний, вкритий шифером, з паровим опаленням від твердопаливного котла та водопостачанням (загальна площа 63,2 кв. м., житлова площа 36.7кв.м.) Житлове приміщення складається з 3-х жилих кімнат, кухні, коридора, ванної кімнати, веранди. Біля житлового будинку є надвірні споруди: сарай, погріб, літня кухня, криниця.

Заявники мають усі необхідні умови для виховання, розвитку та навчання дитини. Про стан здоров`я та розвиток дитини вони ознайомлені.

Виходячи із зазначеного, заявники мають переважне право на усиновлення дитини, відповідно до норм ст. 213 СК України, оскільки дитина виховується в їх сім`ї з 15.05.2024 року.

У зв`язку з вищевикладеним заявники звернулися до суду та просили дозволити їй усиновити дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася в м. Монастирище Уманського району Черкаської області.

У судовому засіданні заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 свою заяву підтримали повністю та просили її задовольнити, вказали, що в минулому році вони усиновили хлопчика, якому станом на тепер 3 роки і три місяці, ще вони хочуть усиновити дівчинку, з травня цього року у них під опікою знаходиться ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є дня них донькою, дівчинку вони називають Злата, вони обізнані із станом здоров`я дитини і просять надати їм можливість усиновити дівчинку.

У судовому засіданні представник заінтересованої особи - служби у справах дітей Жашківської міської ради Ментей В.І. не заперечувала проти задоволення заяви про усиновлення, зазначила, що усиновлення відповідає інтересам малолітньої

ОСОБА_4 .

Суд, вислухавши учасників провадження, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Судом установлено, що заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають у зареєстрованому шлюбі з 05.09.2014 року, свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 , видане виконавчим комітетом Житницької сільської Жашківського району Черкаській області, актовий запис № 5 (а.с.5).

Відповідно до свідоцтва про народження, ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Монастирище Уманського району Черкаської області, в графі батько записаний « ОСОБА_8 », в графі мати - « ОСОБА_5 » (а.с.9), мати дитини відмовилась від неї в пологовому будинку КНП «Монастирищенська багатопрофільна лікарня» (а.с. 19).

Реєстрація народження дитини ОСОБА_4 здійснювалась на підставі рішення виконавчого комітету Жашківської міської ради № 126 від 23.04.2024 на підставі положень ст. 135 Сімейного кодексу України (а.с. 6).

Біологічна мати дитини - ОСОБА_5 не заперечує проти усиновлення заявниками її малолітньої доньки ОСОБА_4 , що підтверджується заявою від 21.06.2024, яка зареєстрована в реєстрі за № 2003 та посвідчена приватним нотаріусом Шелудько В.П. (а.с. 21).

Згідно із висновком Служби у справах дітей Жашківської міської ради від 12.02.2024 № 2/02-09 про можливість бути усиновлювачами, ОСОБА_1 та

ОСОБА_2 можуть бути усиновлювачами (а.с.18).

Із висновку виконавчого комітету Жашківської міської ради від 22.08.2024 № 01-09/49 «Про доцільність усиновлення малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та відповідність його інтересам дитини» вбачається, що житлово-побутові умови проживання потенційних усиновлювачів відповідають санітарно-гігієнічним нормам. Сім`я проживає в цегельному вкритому шифером будинку з паровим опаленням від твердопаливного котла та водопостачанням (загальна площа 63,2 кв.м., житлова площа 36.7 кв.м.). Житлове приміщення складається з 3-х жилих кімнат, кухні, коридора, ванної кімнати, веранди

Також орган опіки та піклування вважає, що усиновлення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини (а.с. 10-11).

Згідно із медичними висновками від 15.05.2024 року, виданим КНП «ЦПМСД Жашківської міської ради» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , мають добрий стан здоров`я, психічних порушень та ознак наркологічних захворювань не виявлено (а.с. 15-16).

Відповідно до витягів з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності на наявності судимості» ВР-003160318 та ВР-003160405, виданих Департаментом інформатизації МВС України, ОСОБА_1 , 1983 року народження, та ОСОБА_2 , 1994 року народження, до кримінальної відповідальності не притягувалися, не знятої чи непогашеної судимості не мають та в розшуку не перебувають (а.с. 13-14).

Згідно із пунктом 5 частини 1 статті 219 СК України, усиновлення дитини провадиться без згоди батьків, якщо вони протягом двох місяців після народження дитини не забрали її на виховання до себе в сім`ю та запис про них у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до статті 135 цього Кодексу.

Перешкод, визначених статтею 212 СК України, для усиновлення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , судом не встановлено.

Відповідно до статей 3, 4, 5, 7 Сімейного Кодексу України кожна особа має право на проживання в сім`ї. Сім`я створюється, в тому числі, і на підставі усиновлення. Держава створює пріоритет сімейного виховання дитини. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України.

Відповідно до статті 207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

Відповідно до частини 1 статті 208 СК України, усиновленою може бути дитина.

Згідно з положеннями статті 6 СК України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.

У відповідності до статті 211 СК України усиновлювачем може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років.

Відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року N 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» вбачається, що вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги частин 1 - 3 статті 218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.

Згідно зі статтею 8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS N58), прийнятої 24 квітня 1967 року в Страсбурзі, і яка, відповідно до статті 9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.

У відповідності зі статтею 223 СК України особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Подання такої заяви через представника не допускається. Заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Відповідно до положень статті 224 СК України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; взаємо відповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; особу дитини та стан її здоров`я; ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.

Суд не може відмовити особі в усиновленні на тій підставі, що вона вже має або може народити дитину.

Суд, постановляючи рішення про усиновлення неповнолітньої особи, враховує мотиви, на підставі яких особи бажають усиновлення, можливість їхнього спільного проживання, їхній сімейний стан та стан здоров`я, а також інші обставини, що мають істотне значення.

При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.

Статтею 225 СК України передбачено, що усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Відповідно до статі 232 СК України з моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов`язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням. З моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов`язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому - між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням. Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов`язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. Усиновлення надає особі, яку усиновлено, права і накладає на неї обов`язки щодо усиновлювача у такому ж обсязі, який має дитина щодо своїх батьків.

У відповідності з частиною 1 статті 229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.

Згідно з частинами 2, 3, 4 статті 231 СК України якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Якщо усиновлюється повнолітня особа, її прізвище, ім`я та по батькові можуть бути змінені у зв`язку з усиновленням за заявою усиновлювача та усиновленої особи. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення.

Відповідно до статті 234 CK України на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.

Відповідно до підпункту 20 пункту 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану. Згідно з пунктом 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Відповідно до статті 228 СК України, особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення (перебування осіб, які бажають усиновити дитину, на обліку, пошук ними дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення, розгляд справи про усиновлення, здійснення нагляду за дотриманням прав усиновленої дитини тощо), а також інші особи, яким став відомий факт усиновлення, зобов`язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним. Відомості про усиновлення видаються судом лише за згодою усиновлювача, крім випадків, коли такі відомості потрібні правоохоронним органам, суду у зв`язку з цивільною справою чи кримінальним провадженням. Таємниця усиновлення забезпечується також відповідно до статей 229-231 цього Кодексу. Особи, які розголосили таємницю усиновлення, несуть відповідальність, встановлену законом.

Таким чином, враховуючи вік, стан здоров`я та матеріальне становище усиновлювачів, суд установив, що будь-якої корисливої або іншої зацікавленості в усиновленні з боку заявників немає, їх намір відповідає вимогам законодавства та моральним засадам суспільства, заявники є здоровими людьми, мають стійке бажання виховувати та утримувати дитину, усиновлення дитини проводиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов життя.

Також суд установив, що заявники раніше не судимі, на обліку нарколога та психіатра не перебувають, ведуть здоровий спосіб життя, хронічних захворювань та протипоказань щодо усиновлення дитини не мають. Є працездатними особами, мають стабільний дохід, житло та належні житлові умови для проживання дитини.

Згідно зі статтею 314 ЦПК України за результатами розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення. У разі задоволення заяви суд зазначає у резолютивній частині рішення про усиновлення дитини або повнолітньої особи заявником (заявниками). За клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками. Судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника (заявників). Якщо після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили батьки дитини відкликали свою згоду на її усиновлення, суд скасовує своє рішення і поновлює розгляд справи. У разі відкликання заяви про усиновлення після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили, суд скасовує своє рішення і залишає заяву без розгляду. Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду. Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення, а у справах про усиновлення дітей іноземцями - також до уповноваженого органу виконавчої влади.

На підставі вищевикладеного суд вважає, що заявники виконали всі умови, встановлені законодавством для усиновлення, вони мають здібності осіб, які бажають усиновити дитину, можуть забезпечити стабільні та гармонічні умови для життя дитини, тому є всі підстави для задоволення заяви в повному обсязі.

Згідно ч. 4 ст. 314 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 207,217, 224 - 255 СК України, 10-13, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа - Служба у справах дітей Жашківської міської ради, про усиновлення дитини, - задовольнити.

Дозволити громадянам України ОСОБА_1 та ОСОБА_2 усиновити дитину - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , № 54, зареєстрованого 09.05.2024 Жашківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), а саме вказати батьком дитини « ОСОБА_1 » та матір`ю дитини « ОСОБА_2 ».

Змінити ім`я усиновленої дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_6 » на « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».

Змінити прізвище усиновленої дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_6 » на « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».

Змінити по-батькові усиновленої дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_6 » на « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».

Усиновлення вважається здійсненим з дня набрання законної сили рішенням суду.

Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини копію рішення суду надіслати до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з часу його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне текст рішення складено 20.09.2024 року о 9 год.

Суддя Т. І. Защитинська

Присяжні Оксана Гарбулінська

Тетяна Глух

СудЖашківський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення17.09.2024
Оприлюднено24.09.2024
Номер документу121745782
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —693/1161/24

Рішення від 17.09.2024

Цивільне

Жашківський районний суд Черкаської області

Защитинська Т. І.

Рішення від 17.09.2024

Цивільне

Жашківський районний суд Черкаської області

Защитинська Т. І.

Ухвала від 03.09.2024

Цивільне

Жашківський районний суд Черкаської області

Защитинська Т. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні