Ухвала
від 16.09.2024 по справі 938/761/24
ВЕРХОВИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа№938/761/24

Провадження № 2-о/938/46/24

УХВАЛА

про витребування доказів та залучення захисника

16 вересня 2024 року селище Верховина

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

в складі:

головуючого-судді Джуса Р.В.,

присяжних Волинюк О.С.,

Ілійчука І.В.,

за участюсекретаря судовогозасідання Мартищук Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу

за заявою ОСОБА_1 ,

заінтересована особа №1 (особа, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною): ОСОБА_2 ,

заінтересована особа №2 (орган опіки і піклування): Виконавчий комітет Білоберізької сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області,

про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,

за участю:

від заявника: не з`явився;

від заінтересованої особи №1: не з`явився;

від заінтересованої особи №2:не з`явився;

ВСТАНОВИВ:

заявник ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб: ОСОБА_2 та Виконавчого комітету Білоберізької сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області, звернувся до Верховинського районного суду із заявою в порядку окремого провадження про визнання його рідного брата - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є особою з інвалідністю І групи з дитинства, недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення його опікуном ОСОБА_2 .

Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду.

У прохальній частині заяви про визнання ОСОБА_2 , недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення його опікуном ОСОБА_2 , заявник просить залучити длязабезпечення захиступрав таінтересів ОСОБА_2 , прирозгляді даної справи, адвоката із числа адвокатів Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.

Також заявник просить витребувати від КНП «Верховинська багатопрофільна лікарня» Верховинської селищної ради (юридична адреса: селище Верховина, вул. Невестюка, 2, Івано-Франківської області) медичну картку амбулаторного хворого (психіатричного кабінету), та у Обласної психоневрологічної лікарні №3 (м.Івано-Франківськ, вул. Медична,15) медичну документацію, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судове засідання 16.09.2024 заявник ОСОБА_1 не з`явився, через канцелярію суду подав заяву (Вх№4372/24), в якій просив задовольнити його клопотання, про залучення захисника для захисту ОСОБА_2 та про витребування медичної документації на ім`я ОСОБА_2 . Також , просив судове засідання 16.09.2024 проводити за його відсутності.

Заінтересована особа№1: ОСОБА_2 (особа, стосовно якої вирішується питанні про визнання її недієздатною), причини неявки суду, не повідомив.

Представник заінтересованої соби №2: Виконавчого комітету Білоберізької сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області (орган опіки і піклування) - Пилип`юк В.В., 16.09.2024 через канцелярію суду подав заяву (ВХ.№4373 від 16.09.2024), в якій, не заперечив проти задоволення клопотань заявника про витребування доказів та залучення захисника, та просив такі розглянути без участі представника заінтересованої особи №2.

Відповідно до ч.1 ст.223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до ч.3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи, клопотання заявника щодо залучення захисника та витребування документів, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 4 ст.10 ЦПК України, суд сприяє всебічному і повному з`ясуванню обставин справи: роз`яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов`язки, попереджує про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини п`ятої ст.293ЦПК України законодавцем визначено, що розгляд справ що у випадку встановленому пунктом 1 частини другої цієї статті (про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи) проводиться судом за обов`язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа. У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги. Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання".

Частина 1 статті 299 ЦПК України, передбачає, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною, суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Отже, в силу положень ч.5 ст.293, ч.1 ст299 ЦПК України, в розгляді справ щодо визнання фізичної особи недієздатною ,є обов`язковою участь адвоката особи, стосовно якої розглядається справа.

Згідно з п.2 ч.2 ст.13 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» безоплатна вторинна правова допомога включає здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами.

Відповідно до п.24 ч.1 ст.14 вказаного Закону, право на безоплатну вторинну правову допомогу згідно з цим Законом та іншими законами України мають особи, стосовно яких суд розглядає справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною; поновлення цивільної дієздатності недієздатних фізичних осіб та фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, звільнення від повноважень опікунів чи піклувальників таких осіб, - на правничі послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону, протягом розгляду справи в суді.

Відтак, з метою забезпечення дотримання процесуальних прав та забезпечення процесуальних гарантій відносно фізичної особи у справі про визнання фізичної особи недієздатною, суд вважає за необхідне залучити для надання їй безоплатної вторинної правничої допомоги адвоката із числа адвокатів Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.

Що клопотання заявника в частині витребування медичної документації, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Згідно із положеннями ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами:1)письмовими,речовими іелектронними доказами; 2)висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ст.105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Відповідно до вимог ч.1 ст.298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Відповідно до ч.1,3 ст.107 ЦПК України, матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом. При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.

Відповідно до ч. 1, 3 ст.84 ЦПК України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребує відповідні докази.

Як вбачається із заяви про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, заявник просить суд призначити по справі судово-психіатричну експертизу, з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є особою з інвалідністю І групи з дитинства Відтак, при вирішенні питання щодо призначення експертизи, постане питання щодо необхідності надання експерту для дослідження медичної історії хворого ОСОБА_2 , яка знаходиться у КНП «Верховинська багатопрофільна лікарня» Верховинської селищної ради, де останній перебуває на обліку (довідка №169 від 28.06.2024), та у Обласної психоневрологічної лікарні №3 (м.Івано-Франківськ, вул. Медична,15), де ОСОБА_2 проходив обстеження у 2013 році (консультаційний висновок №2887 від 17.07.2013).

Відповідно до Клятви лікаря, що затверджена Указом Президента України від 15.06.1992 р. №349, кожен лікар зобов`язується зберігати лікарську таємницю, а також ст.39-1 «Основ законодавства України про охорону здоров`я» від 19.11.1992 р. №2801-ХІІ пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров`я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні.

У медичній карті хворого містяться всі вище перелічені відомості, отже цей документ відноситься до охоронюваної законом таємниці, та такий не може бути отриманий заявником самостійно.

З оглядуна викладеніобставини,суд дійшоввисновку,що клопотаннязаявника слідзадовільнити тавитребувати відКНП «Верховинськабагатопрофільна лікарня» тавід Обласноїпсихоневрологічної лікарні№3,медичну документацію на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Керуючись статями 76, 84, 260, 261, 293, 294, 299 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

1.Клопотання заявника ОСОБА_3 , про призначення захисника та витребування доказів, задовольнити.

2.Залучити длязабезпечення захиступрав таінтересів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (особа, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною), який є особою з інвалідністю І групи з дитинства, при розгляді цивільної справи, за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб ОСОБА_2 (особа, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною), Виконавчого комітету Білоберізької сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області (орган опіки і піклування), про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, адвоката із числа адвокатів Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.

3. Витребувати від КНП «Верховинська багатопрофільна лікарня» Верховинської селищної ради (юридична адреса: селище Верховина, вул. Невестюка, 2, Івано-Франківської області) медичну картку амбулаторного хворого (психіатричного кабінету) на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

4. Витребувати від Обласної психоневрологічної лікарні №3 (юридична адреса: м.Івано-Франківськ, вул. Медична,15) медичну документацію на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

5. Зазначені в ухвалі письмові докази направити суду в строк до 22.10.2024.

6. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, необхідно про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.

У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені ЦПК України. Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.

7.Судовезасідання усправі №938/761/24відкласти на 22.10.2024 року 09год. 10хв.

8. Судове засідання відбудеться в приміщенні Верховинського районного суду Івано-Франківської області за адресою: селище Верховина, вул. Жаб`євська, 76.

9. Повідомити заявника та заінтересованих осіб про дату і час призначення наступного судового засідання.

10.Копію ухвали надіслати учасникам справи, Західному міжрегіональномуцентру знадання безоплатноїправничої допомоги,КНП «Верховинська багатопрофільна лікарня», Обласній психоневрологічній лікарні №3

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, яка розглядається на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки: http://court.gov.ua/.

Суддя Роман ДЖУС

Присяжні Оксана ВОЛИНЮК

Іван ІЛІЙЧУК

СудВерховинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення16.09.2024
Оприлюднено23.09.2024
Номер документу121749026
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —938/761/24

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Джус Р. В.

Ухвала від 24.07.2024

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Джус Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні