Справа № 626/2202/24
Провадження № 2/626/454/2024
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
17.09.2024 року м. Красноград Красноградський районний суд Харківської області
в складі: головуючого судді Рибальченко І.Г.
за участю секретаря Матюхової О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтагазресурс" про стягнення заборгованості з орендної плати,-
ВСТАНОВИВ:
До Красноградського районного суду Харківської області звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтагазресурс" про стягнення заборгованості по сплаті орендної плати по договору оренди земельної ділянки, в якому просить стягнути з відповідача на його користь заборгованість з орендної плати за 2023 рік у розмірі 15356,73 грн., та судові витрати на оплату судового збору в розмірі 1211,20 грн та професійну правничу допомогу в загальному розмірі 9200, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві позивач ОСОБА_1 зазначив, що є власником земельної ділянки загальною площею 4,3064 га, кадастровий номер 6323385700:09:000:0004, яка розташована на території Наталинської сільської ради (колишня Попівська сільська рада) Красноградського району Харківської області.
Земельна ділянка перебувала в оренді у відповідача на підставі Договору оренди землі від 14.03.2019 року, договір укладено на 15 років. Пунктом 4.1 Договору визначено річний розмір орендної плати. За умовами пункту 4.3 договору орендна плата вноситься Орендарем не пізніше 31 грудня поточного року. Однак вказану умову договору та свої зобов`язання з виплати орендної плати за користування земельною ділянкою відповідач систематично порушує, в зв`язку з чим рішенням Красноградського районного суду Харківської області від 29.01.2024 року було розірвано договір оренди землі та стягнуто з відповідача на його користь заборгованість з орендної плати за 2021-2022 року у сумі 31285,72 грн. Рішення набрало законної сили 29.02.2024 року.
За 2023 рік згідно даних ГУ ДПС у Харківській області орендна плата позивачу була нарахована в розмірі 19076,66 грн., з яких була утримана сума податку в розмірі 3433,80 грн., та сума військового збору 286,13 грн., а тому сума орендної плати, яка підлягає виплаті складає 15356,73 грн, які позивач і просить стягнути, а крім того просить стягнути судові витрати, які складаються з оплати на правничу допомогу у зв`язку з зверненням до суду в розмірі 9200,00 грн та сплачену суму судового збору в розмірі 1211,20 грн.
У судове засідання позивач та його представник не з`явилися, направили до суду заяву, в якій просили справу розглядати без їх участі, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про день та час розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином.
Зі згоди позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 224 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що уточнений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 зазначив, що є власником земельної ділянки загальною площею 4,3064 га, кадастровий номер 6323385700:09:000:0004, яка розташована на території Наталинської сільської ради (колишня Попівська сільська рада) Красноградського району Харківської області.
Земельна ділянка перебуває в оренді у відповідача на підставі Договору оренди землі від 14.03.2019 року, договір укладено на 15 років. Пунктом 4.1 Договору визначено річний розмір орендної плати.
За умовами пункту 4.3 договору орендна плата вноситься Орендарем не пізніше 31 грудня поточного року. Однак вказану умову договору та свої зобов`язання з виплати орендної плати за користування земельною ділянкою відповідач систематично порушує, в зв`язку з чим 29.01.2024 року було розірвано договір оренди землі та стягнуто з відповідача на його користь заборгованість з орендної плати за 2021-2022 року у сумі 31285,72 грн.
Сторони погодили в пункті 4.1 Договору що, що річний розмір орендної плати складає 8,4% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п.4.2. Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. За умовами пункту 4.3 договору орендна плата вноситься Орендарем не пізніше 31 грудня кожного року оренди.
Вказану умову договору та свої зобов`язання з виплати орендної плати за користування земельною ділянкою відповідач систематично порушує, в зв`язку з чим рішенням Красноградського районного суду від 29.01.2024 року було розірвано договір оренди землі та стягнуто з відповідача на його користь заборгованість з орендної плати за 2021-2022 року у сумі 31285,72 грн. Рішення набрало законної сили 29.02.2024 року.
Згідно зіст.13 Закону України "Про оренду землі"договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно дост.21 Закону України "Про оренду землі"орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Приписамист.24 Закону України "Про оренду землі"встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно з ч.1, 2ст.21 Закону України "Про оренду землі"орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України).
Згідно з ч. 1ст. 24 Закону України "Про оренду землі"орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.
ОСОБА_1 за 2023 рік не отримав орендну плату в розмірі 15356,73 грн., яку б він мав отримати до 31.12.2023 року, оскільки договір про оренду земельної ділянки розірвано ще не було. Доказів отримання позивачем орендної плати від ТОВ "Укрнафтагазресурс" відповідачем надано не було, що дає суду підстави для задововлення позову про стягнення заборгованості за орендну плату за 2023 рік, в сумі, яка була нарахована за даними ГУДФС України в Харківській області.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати на оплату судового збору в розмірі 1211,20 грн. та професійну правничу допомогу в розмірі 9200 грн, в загальному розмірі 10411,20 гривень.
Відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
У відповідності до статті 1Закону України"Проадвокатуру таадвокатську діяльність" адвокатська діяльність - це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Судом встановлено,що 06.06.2024року міжадвокатом ШтецьВ.М.та ОСОБА_1 укладений договірпро наданняправової допомоги .
Згідно акту про надання послуг від 06.06.2024 вартість наданих послуг склала 9200 грн.
Статтею 137 ЦПК Українивстановлено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Витрати на правничу допомогу адвоката можуть включати в себе гонорар адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката.
Для того, щоб суд міг визначити розмір понесених витрат на правничу допомогу з метою їх подальшого розподілу, сторона по справі повинна подати детальний опис наданих робіт (послуг) та здійснених нею витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
При відшкодуванні витрат на правничу допомогу розмір судових витрат встановлюється судом на підставі поданих доказів (договори, рахунки, акти виконаних робіт тощо). У такому випадку важливо, щоб договір про надання правничої допомоги був з прозорим ціноутворенням, аби суд міг об`єктивно оцінити вартість та обсяги роботи адвоката. Адвокат повинен також надати детальний опис виконаних робіт з наданням доказів (документального підтвердження) факту виконаних адвокатом робіт.
Розмір витрат на правничу допомогу адвоката встановлюється судом на підставі детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Дослідивши матеріали справи та зміст поданих позивачем документів, суд вважає співмірним наданий адвокатом обсяг послуг з їх вартістю (9200,00 грн.), складністю справи, затраченим часом на надання таких послуг. З урахуванням вимог розумності та справедливості, наявні підстави для стягнення з ТОВ "Укрнафтагазресурс" на користь ОСОБА_1 витрат на правничу допомогу в загальному розмірі 9200 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.12, 13, 76, 78, 95, 141, 258-259, 280-283, 354ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтагазресурс", ЄДРПО 40133562, ІПН 401335620165, юридична адреса: вул. Свято-Троїцька, буд. 39, с. Наталине, Красноградського району, Харківської області на користь ОСОБА_1 заборгованість з орендної плати за 2023 рік в розмірі 15356 ( п`ятнадцять тисяч триста п`ятдесят шість) грн. 73 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтагазресурс", ЄДРПО 40133562, ІПН 401335620165, юридична адреса: вул. Свято-Троїцька, буд. 39, с. Наталине, Красноградського району, Харківської області на користь ОСОБА_1 судові на оплату судового збору в розмірі 1211,20 грн та професійну правничу допомогу в розмірі 9200 грн, всього 10411 ( десять тисяч чотириста одинадцять) грн. 20 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто Красноградським районним судом за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду через Красноградський районний суд Харківської області шляхом подачі в 30 денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цивільним процесуальним кодексом України.
Суддя
Суд | Красноградський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2024 |
Оприлюднено | 23.09.2024 |
Номер документу | 121749759 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Красноградський районний суд Харківської області
Рибальченко І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні