ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.09.2024м. ДніпроСправа № 926/1549/24
за позовом Чернівецького обласного центру зайнятості в особі Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості , м. Чернівці
до Фізичної особи-підприємця Співака Данила Вікторовича (місце проживання: село Великий Кучурів Чернівецького району Чернівецької області; місце реєстрації підприємницької діяльності: м. Кривий Ріг Дніпропетровської області)
про стягнення 74 620,00 грн, -
Суддя Бажанова Ю.А.
Без виклику (повідомлення) учасників
СУТЬ СПОРУ:
Чернівецький обласний центр зайнятості в особі Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості звернувся до Господарського суду Чернівецької області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Співака Данила Вікторовича про стягнення 74620,00 грн. за договором про надання мікрогранту, який укладений згідно заяви про приєднання до вищевказаного договору.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 12.06.2024 матеріали справи № 926/1549/24 за позовом Чернівецького обласного центру зайнятості в особі Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості до Фізичної особи-підприємця Співака Данила Вікторовича про стягнення коштів в сумі 74620,00 грн. постановлено передати за територіальною підсудністю до Господарського суду Дніпропетровської області.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.07.2024 позовну заяву залишити без руху, постановлено позивачу протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви, а саме надати докази відправлення відповідачу - Фізичній особі - підприємцю Співаку Данилу Вікторовичу за адресою: АДРЕСА_1 . копії позовної заяви і доданих до неї документів.
23.07.2024 від представника позивача до господарського суду надійшла заява з доказами усунення недоліків позовної заяви, в якій позивач зазначив, що Співак Данило Вікторович є внутрішньо-переміщеною особою, який проживає та здійснює підприємницьку діяльність на території Чернівецької області (проживає у АДРЕСА_2 ; здійснює господарську діяльність у с. Великий Кучугурів, вул. Шевченка, 15), надав до суду докази отримання позовної заяви з додатками відповідачем.
Позовні вимоги обґрунтовано порушенням відповідачем умов Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 та умов договору про надання мікрогранту, до якого відповідач приєднався шляхом підписання заяви про приєднання від 10.01.2023, що є підставою для повернення виплачених відповідачу коштів мікрогранту у розмірі 74620,00 грн.
13.08.2024 через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшов відзив в якому зазначено, що при закупівлі фурнітури та матеріалів завдяки прямій співпраці з імпортерами та постачальниками вдалося домовитися про оптові ціни, що призвело до економії. Натомість в цей час вийшла з ладу прямострочна швейна машинка, відсутність якої значно ускладнювала технологічний процес, тому було прийнято рішення про придбання нової аналогічної машинки Jack A2B-C. Відповідно до технічного опису зазначена швейна машинка є промисловою та призначена для виконання швейних операцій, що потребують прямої строчки, має енергозберігаючий двигун та автоматичні функції для підвищення продуктивності.
Таким чином вважає, що ця закупка відповідає цілям проекту, відноситься до групи "обладнання" та не перевищує суму мікрогранту, отже не вважається нецільовим використанням коштів.
Також зазначає, що придбані перли, кульки пластикові призначені для оздоблення весільних аксесуарів та суконь згідно технологічних карток. Скоби на буси є деталлю, за допомогою якої здійснюється кріплення перлів чи кульок на тканину за допомогою станка. Без їх використання неможливо утримання оздоблення на тканині. Звертає увагу суду, що за фактом перевірки та складання акту ФОП Співак Д.В, надав відповідні пояснення позивачу щодо здійснених закупівель та використання придбаної фурнітури. Таким чином, придбані товари є швейною фурнітурою, придбані та використовуються в межах проекту, їх закупівля не перевищує суму мікрогранту.
В своєму відзиві також акцентує увагу й на тому, що позивачем не доведено наявність у нього права на звернення до суду з позовом про стягнення з відповідача коштів на рахунок іншої юридичної особи, а не позивача та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог Чернівецького обласного центру зайнятості про стягнення 74620,00грн.
05.09.2024 від Чернівецького обласного центру зайнятості до Господарського суду Дніпропетровської області надійшла відповідь на відзив в якому зазначає, що відповідач не скористався можливістю для корегування свого бізнес-плану та на свій розсуд витратив кошти мікрогранту відмінні від тих, що були зазначені в бізнес-плані та просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
06.09.2024 на електронну адресу суду від представника відповідача надійшли заперечення в яких звертає увагу суду, що надана позивачем заява про приєднання до договору про надання мікрогранту, яка підписана ФОП Співаком Д.В. 10.01.2023, не містить реквізиту "Цільове при значення. Зазначений шаблон заяви було розроблено АТ "Ощадбанк", який і надав його до підписання відповідачу. Просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Враховуючи, що відповідач надав відзив на позов, позивач подав відповідь на відзив, позивач заперечення, матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, господарський суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
ВСТАНОВИВ:
Згідно витягу з Наказу Державного центру зайнятості "Про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу" від 23.12.2022 № 140 наказано надати мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу 626 отримувачам на загальну суму 148 308 085, 00 грн.
Додатком №3 до наказу Державного центру зайнятості № 140 від 23.12.2022 визначено список заявників які отримали позитивне рішення комісії Державного центру зайнятості та набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, у період з 31.10.2022 по 13.11.2022.
У списку заявників, що отримали грант, була заява відповідача № 840ERI з порядковим номером 6, підсумковий скоринговий бал 187, із сумою виплати гранту 240000,00 грн (регіон Чернівецький).
Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 № 1969 затверджено форму договору про надання мікрогранту, який є договором приєднання у розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ "Ощадбанк" Заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором, який укладається між Державним центром зайнятості та суб`єктом господарювання, щодо якого прийнято рішення про надання мікрогранту.
10.01.2023 Фізична особа-підприємець Співак Данило Вікторович звернувся із заявою про приєднання до договору про надання мікрогранту який оприлюднено на офіційному сайті ДЦЗ в мережі інтернет вільний доступ до якого здійснюється за адресою www.doz.gov.ua.
Cума запиту гранту становить 240 000,00 грн.
Між Фізичною особою-підприємцем Співаком Данилом Вікторовичем та Державним центром зайнятості 10.01.2023 був укладений договір про надання мікрогранту.
Розділом IV договору використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним в бізнес- плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору.
Відповідно до п.п. 1, 2 розділу III Договору про надання мікрогранту розмір мікрогранту, який надається отримувачу відповідно до цього договору обумовлений бізнес-планом, визначається відповідно до прийнятого ДЦЗ рішення про надання мікрогранту та зазначається у заяві про приєднання. Мікрогрант надається у безготівковому вигляді у національній валюті України шляхом зарахування коштів на рахунок отримувача через Уповноважений банк у строки та порядку, визначені договором про взаємодію та порядком. Уповноважений банк забезпечує оплату витрат отримувача на цілі, визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V договору та передбачені бізнес-планом.
Уповноваженим банком згідно з визначеннями, наведеними у розділі І Договору про надання мікрогранту, є АТ "Ощадбанк", який діє на підставі договору про взаємодію, укладеного між Міністерством економіки України, Державним центром зайнятості та АТ "Ощадбанк" (надалі - договір про взаємодію), і забезпечує укладання цього договору, а також окрему взаємодію його сторін в процесі виконання договору.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу IV договору про надання мікрогранту, використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору. Отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати його отримання (зарахування на рахунок отримувача).
За умовами п. 4 розділу IV договору про надання мікрогранту для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідають цільовому призначенню мікрогранту, визначеному у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору та передбаченому бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. На підставі таких документів Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану.
У разі невикористання отримувачем коштів мікрогранту протягом шести місяців з дати його отримання або використання коштів мікрогранту не в повному обсязі протягом зазначеного періоду, невикористані кошти протягом трьох операційних днів після завершення цього строку повертаються Уповноваженим банком на рахунок Міністерства економіки України, відкритий в Казначействі для подальшого перерахування до Державного бюджету України (п. 6 розділу IV Договору про надання мікрогранту).
Пунктом 7 розділу IV договору про надання мікрогранту визначено, що для підтвердження цільового використання мікрогранту Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міські районні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору відповідно до Порядку (надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 (надалі - Порядок)).
Відповідно до п. 1 розділу V Договору про надання мікрогранту обов`язковою умовою є створення отримувачем протягом строку дії цього договору робочих місць залежно від розміру мікрогранту відповідно до умов Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення Державного центру зайнятості про надання мікрогранту і зазначається у заяві про приєднання.
Пунктом 7 розділу VІІ Договору про надання мікрогранту визначено, що у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення Державним центром зайнятості моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, витрачені когшти мікрогранту протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку.
Відповідно до виписки наданої АТ "Ощадбанк", 01.01.2023 на рахунок відповідача зараховано кошти мікрогранту у розмірі 240 000,00 грн.
31.05.2023 між Фізичною особою-підприємцем Співаком Данилою Вікторовичем (покупець) та Фізичною особою-підприємцем Морараш Ганною Миколаївною (постачальник) укладено договір поставки № 6, за яким постачальник зобов`язується поставити й передати у власність, а покупець прийняти й оплатити продукцію в асортименті, іменовану по тексту договору -товар.
Пунктом 1,2 договору поставки визначено, що характеристики, кількість, номенклатура, ціна й загальна вартість товару, що поставляється по даному договору, зазначається в специфікаціях до договору, що є невід`ємною його частиною.
Так, відповідно до Специфікації № 2 до зазначеного договору, товаром відповідно до договору є хрусталь №157,3мм, №157 4мм, №157 6мм та бісер №8 прозорий, вартістю 45380,00 грн.
Відповідно до рахунку на оплату від 03.06.2023 №26 відповідач 13.06.2023 сплатив за вказаний товар 45380,00 грн за рахунок коштів мікрогранту, що підтверджується випискою АТ "Ощадбанк".
Відповідно до Специфікації № 1 до зазначеного договору, товаром відповідно до договору є кульки пластикові ABS 6мм без отвору, світлий крем-WK14, 0,5кг; скоби на буси; кульки пластикові ABS 5мм без отвору, світлий крем-WK14, 0,5кг, вартістю 11058,00 грн.
Відповідно до рахунку на оплату від 01.06.2023 №25 відповідач 13.06.2023 сплатив за вказаний товар 11058,00 грн за рахунок коштів мікрогранту, що підтверджується випискою АТ "Ощадбанк".
Надалі між Фізичною особою-підприємцем Співаком Данилою Вікторовичем (покупець) та Фізичною особою-підприємцем Король-Махініч Г.С. (постачальник) укладено договір поставки № 7, за яким постачальник зобов`язується поставити й передати у власність, а покупець прийняти й оплатити продукцію в асортименті, іменовану по тексту договору -товар.
Пунктом 1,2 договору поставки визначено, що характеристики, кількість, номенклатура, ціна й загальна вартість товару, що поставляється по даному договору, зазначається в специфікаціях до договору, що є невід`ємною його частиною.
Так, відповідно до Специфікації № 1 до зазначеного договору, товаром відповідно до договору є перлини набивні мол,5 мм; перлини набивні мол, 6мм, уп.; паровий стіл, матриця-станок для встановлення перлів, вартістю 165789,97 грн.
Відповідно до рахунку на оплату від 01.06.2023 №27 відповідач 13.06.2023 сплатив за вказаний товар 165789,97 грн за рахунок коштів мікрогранту, що підтверджується випискою АТ "Ощадбанк".
Між Фізичною особою-підприємцем Співаком Данилою Вікторовичем (покупець) та Фізичною особою-підприємцем Бушуєвою О.А (постачальник) 01.05.2023 укладено договір поставки № 01.05, за яким постачальник зобов`язується поставити й передати у власність, а покупець прийняти й оплатити продукцію в асортименті, іменовану по тексту договору -товар.
Пунктом 1,2 договору поставки визначено, що характеристики, кількість, номенклатура, ціна й загальна вартість товару, що поставляється по даному договору, зазначається в специфікаціях до договору, що є невід`ємною його частиною.
Відповідно до рахунку на оплату від 09.06.2023 №С0000004863 відповідач 13.06.2023 сплатив за вказаний товар 17772,03 грн за рахунок коштів мікрогранту, що підтверджується випискою АТ "Ощадбанк".
Отже, всього на придбання техніки відповідачем перераховано контрагентам всю суму мікрогранта у розмірі 240 000,00 грн.
12.10.2023 Сторожинецьким управлінням Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості здійснено перевірку виконання відповідачем умов договору про надання мікрогранту та складено акт моніторингу та контролю виконання умов договору мікрогранту №27, яким встановлено, що:
"Фізичною особою-підприємцем Співаком Д.В. кошти мікрогранту витрачені на цілі, відмінні від тих, які визначені бізнес-плані, а саме: придбано машинку Jack A2B-C згідно рахунку на оплату №С0000004863 від 09.06.2023, договір №01.05 від 01.05.2023р.; перли набивні на суму 45789,97грн, згідно рахунку на оплату №27 від 01.06.2023р. договір №7 від 18.05.2023р., специфікація №1 до договору №7 від 01.06.2023р.; кульки пластикові АВС без отвору, світлий крем-WK14 на суму 10140,38, скоби н7а буси на суму 917,62грн....загалом здійснено закупівлю вищезазначених товарів на суму 74620,00грн."
29.11.2023 Чернівецьким обласним центром зайнятості видано наказ № 592 "Про повернення частини отриманого мікрогранту", яким наказано Чернівецькій філії Чернівецького обласного центру зайнятості забезпечити інформування отримувачів мікрогранту про необхідність повернення частини отриманого мікрогранту ФОП Співак Д.В в сумі 74620,00грн. на рахунок Оримувач: АТ "Ощадбанк", код отримувача: 00032129, Рахунок отримувача UA683004650000029093142000001.
04.01.2024 на адресу відповідача направлено лист повідомлення про повернення частини отриманого мікрогранту.
В заяві від 22.01.2024 відповідачем зазначено, що він згоден з вимогою щодо повернення коштів мікрогранту у сумі 17 772,03грн у зв`язку із придбанням швейної машини Jack A2B-C, оскільки вона не була зазначена в бізнес-плані отримання мікрогранту і її використання не підлягає призначення заявлених цілей.
В обґрунтування використання гранту відповідач зазначив всі затрати по гранту, а саме п.1.1 закупка та імпорт фурнітури та матеріалів 120000,00грн (закупівля фурнітури у українських дистриб`юторів. Це стрази, каміння, хрусталь, паєтки та якісний бісер); п.1.2 покупка обладнання 120000,00грн (професійне парове обладнання та станок для фіксації жемчуга на тканині).
Позивач посилається на нецільове використання мікрогранту на суму 74 620,00 грн. (17 772,03 грн. купівля швейної машинки + 45 789,97 грн. придбання перлів + 917,62 грн. - придбання скоб, бусів + 10 140,38 грн. - придбання кульок пластикових без отвору, світлого крему) та просить поверненути на рахунок АТ "Ощадбанк", проти чого заперечує відповідач, що і є причиною виникнення спору.
Предметом спору є стягнення 74 620,00 грн частини мікрогранту за договором про надання мікрогранту як такої, що використана не за цільовим використанням.
Предметом доказування у справі є обставини укладення договору про надання мікрогранту, обставини використання мікрогранту за цільовим / нецільовим призначенням, обставини, пов`язані з наявністю правових підстав для повернення відповідачем частини отриманого мікрогранту.
Відповідно до статті 12 Господарського кодексу України держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності.
Підстави та порядок застосування засобів державної підтримки суб`єктів господарювання визначаються законом (частина 3 статті 16 Господарського кодексу України).
Статтею 48 Господарського кодексу України визначено, що з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах і в порядку, передбачених законом, зокрема, сприяють підприємцям в організації матеріально-технічного забезпечення та інформаційного обслуговування їх діяльності, підготовці кадрів; подають підприємцям інші види допомоги. Держава сприяє розвитку малого підприємництва, створює необхідні умови для цього.
Правовідносини між сторонами врегульовані Законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738.
Частинами 1, 2 статті 12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" визначено, що державна підтримка надається суб`єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб`єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.
Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб`єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб`єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб`єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.
Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб`єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
Пунктом 1 Порядку визначено, що метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу. Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки "Фонд підтримки малого та середнього бізнесу", відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті.
Надання передбачених цим Порядком мікрогрантів може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями на підставі регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва за рахунок коштів місцевих бюджетів. З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами розвитку малого і середнього підприємництва, Державний центр зайнятості укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями, в яких визначаються основні умови виконання зазначених регіональних та місцевих програм.
Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.
Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує: 75000 гривень включно у разі зобов`язання отримувача зареєструватися фізичною особою - підприємцем; 150000 гривень включно у разі зобов`язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком; 250000 гривень включно у разі зобов`язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком (п. 4 Порядку).
Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ "Ощадбанк" (уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 1) (п. 6 Порядку).
Пунктом 17 Порядку передбачено, що рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості, та документальне підтвердження отримувачем відсутності даних щодо наявності судових справ, відкритих виконавчих проваджень, арешту/конфіскації майна (активів) у разі отримання таких даних з автоматизованих систем та відсутності податкового боргу станом на 1 число місяця, в якому подається заява. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
Відповідно до пункту 20 Порядку для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання. Обов`язковою умовою договору мікрогранту, крім надання мікрогранту отримувачам, визначеним абзацом другим пункту 4 цього Порядку, є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. У разі невиконання обов`язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
За положеннями пункту 21 Порядку Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов`язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.
У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
У разі встановлення під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту факту відсутності меблів, обладнання, транспортних засобів, придбаних отримувачем за кошти мікрогранту, які не підлягають відчуженню відповідно до абзацу другого пункту 5 цього Порядку, отримувач повертає вартість таких меблів, обладнання, транспортних засобів.
Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Суд встановив, що в обґрунтування використання гранту відповідач зазначив всі затрати по гранту, а саме п.1.1 закупка та імпорт фурнітури та матеріалів 120 000,00грн (закупівля фурнітури у українських дистриб`юторів. Це стрази, каміння, хрусталь, паєтки та якісний бісер); п.1.2 покупка обладнання 120 000,00грн (професійне парове обладнання та станок для фіксації жемчуга на тканині)
12.10.2023 Сторожинецьким управлінням Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості здійснено перевірку виконання відповідачем умов договору про надання мікрогранту та складено акт моніторингу та контролю виконання умов договору мікрогранту №27, яким встановлено, що Фізичною особою-підприємцем Співаком Д.В. кошти мікрогранту витрачені на цілі, відмінні від тих, які визначені бізнес-плані, а саме: придбано машинку Jack A2B-C згідно рахунку на оплату №С0000004863 від 09.06.2023, договір №01.05 від 01.05.2023р.; перли набивні на суму 45789,97грн, згідно рахунку на оплату №27 від 01.06.2023р. договір №7 від 18.05.2023р., специфікація №1 до договору №7 від 01.06.2023р.; кульки пластикові АВС без отвору, світлий крем-WK14 на суму 10140,38, скоби на буси на суму 917,62грн....загалом здійснено закупівлю вищезазначених товарів на суму 74620,00грн.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
За змістом ч. 21 Порядку №738 Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов`язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку. Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади. У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту. У разі встановлення під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту факту відсутності меблів, обладнання, транспортних засобів, придбаних отримувачем за кошти мікрогранту, які не підлягають відчуженню відповідно до абзацу другого пункту 5 цього Порядку, отримувач повертає вартість таких меблів, обладнання, транспортних засобів. Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості. Не вважається нецільовим використанням коштів мікрогранту: зміна моделі, марки, кількості, вартості предметів закупівлі, якщо такі предмети закупівлі за своїм функціональним призначенням є аналогічними зазначеним у бізнес-плані та відповідають напрямам витрат, визначеним пунктом 5 цього Порядку, і якщо зміна здійснена в межах суми наданого мікрогранту. Уповноважений банк протягом п`яти робочих днів повертає зазначені кошти на: реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету; спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету; на рахунок Фонду - для мікрогрантів, наданих за рахунок коштів Фонду. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства. У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку. Для реалізації умов цього Порядку інформація:
- про суми сплачених податків, зборів (обов`язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування отримувачами подається ДПС за запитом Державного центру зайнятості. Форма подання такої інформації встановлюється Державним центром зайнятості разом з ДПС;
- про працевлаштування осіб на нові робочі місця, суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, сплаченого за працевлаштованих на визначених цим Порядком умовах працівників, подається Пенсійним фондом України. Тип та структура електронних даних, що передаються та приймаються, процедури взаємодії між інформаційними системами та зміни до них, форма журналів обліку запитів та відповідей визначаються Державним центром зайнятості та Пенсійним фондом України шляхом прийняття спільних рішень, які оформляються окремими протоколами, підготовленими на підставі цього Порядку;
- про день зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку подається уповноваженим банком відповідно до договору про взаємодію 1 та договору про взаємодію 2.
У разі коли за результатами обміну інформацією між Державною службою зайнятості, Пенсійним фондом України та ДПС відсутня інформація в частині сплати отримувачем податків, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, отримувач подає Державному центру зайнятості витяг з інформаційної системи органів ДПС або документальне підтвердження щодо стану розрахунків з бюджетом та цільовими фондами (зокрема, щодо сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску за працевлаштованих осіб відповідно до умов цього Порядку).
Згідно з ч. 24 Порядку №738 для оплати витрат на цілі, визначені пунктом 5 цього Порядку та встановлені в договорі мікрогранту, отримувач подає уповноваженому банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанцію, накладну тощо) або договір, укладений між отримувачем і постачальником (лізингодавцем, продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. Оплата витрат проводиться уповноваженим банком на цілі, визначені пунктом 5 цього Порядку та встановлені в договорі мікрогранту, на підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту. У разі надходження до Державного центру зайнятості від уповноваженого банку інформації про подані отримувачем документи на оплату витрат на цілі, які не відповідають пункту 5 цього Порядку та суті бізнесу, Державний центр зайнятості має право скасувати рішення про надання мікрогранту. На підставі рішення Державного центру зайнятості уповноважений банк протягом трьох операційних днів повертає кошти мікрогранту на рахунок, з якого здійснювалося перерахування мікрогранту.
За наведених обставин суд дійшов висновку про порушення відповідачем своїх зобов`язань на виконання вимог порядку та договору про надання мікрогранту, що має наслідком повернення відповідачем частини отриманої суми мікрогранту на підставі п. 7 розділу VII Договору на отримання мікрогранту та п. 21 Порядку у розмірі 17 772,03 грн.
При цьому господарський суд відхиляє доводи відповідача про те, що придбана машинки Jack A2B-C, відповідно до технічного опису є промисловою та призначена для виконання швейних операцій, що потребують прямої строчки, має енергозберігаючий двигун та автоматичні функції для підвищення продуктивності, тому її купівля відповідає цілям проекту, відноситься до групи "обладнання" та не перевищує суму мікрогранту.
Так, мікрогант у сумі 120 000,00 грн. був виданий на закупівлю обладнання - професійне парове обладнання та станок для фіксації жемчуга на тканині.
Між тим, з технічних характеристик машинки Jack A2B-C, яка надана відповідачем, вбачається, що вказана машинка є промисловою прямострочною швейною машинкою, та не є тим обладнанням, на який надано мікрогрант.
В заяві від 22.01.2024 ОСОБА_1 зазначив, що він згоден з вимогою щодо повернення коштів мікрогранту у сумі 17 772,03 грн у зв`язку із придбанням швейної машини Jack A2B-C, оскільки вона не була зазначена в бізнес-плані отримання мікрогранту і її використання не підлягає призначення заявлених цілей.
Тобто після проведення перевірки відповідач погодився, що придбання швейної машини Jack A2B-Cє нецільовим використанням иікрогранту.
З урахуванням приписів ч. 21 Порядку №738, відповідно до якого, у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку, господарським судом відхиляються посилання відповідача про відсутність у позивача права на звернення до суду.
Щодо мікрогранту на суму 72 847,97 грн (45 789,97 грн. придбання перлів + 917,62 грн. - придбання скоб, бусів + 10 140,38 грн. - придбання кульок пластикових без отвору, світлого крему) господарський суд господарський суд погоджується із доводами відповідача про те, що придбані товари є швейною фурнітурою, придбані там використовуються в межах проекту, їх закупівля не перевищує суму мікрогранту.
Так, придбані перли, кульки пластикові призначені для оздоблення весільних аксесуарів та суконь згідно технологічних карток. Скоби на буси є деталлю, за допомогою якої здійснюється кріплення перлів чи кульок на тканину за допомогою станка. Без їх використання неможливо утримання оздоблення на тканині.
Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 76-79 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно з пунктом 7 розділу VII Договору про надання мікрогранту у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення Державним центром зайнятості моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку.
За наведених обставин суд дійшов висновку про порушення відповідачем своїх зобов`язань на виконання вимог Порядку №738 та Договору про надання мікрогранту, що має наслідком повернення відповідачем отриманої суми мікрогранту у сумі 17 772,03 грн. на підставі п. 7 розділу VII Договору на отримання мікрогранту та п. 20 Порядку №738.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання позову покладаються на відповідача у розмірі 721,17 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Чернівецького обласного центру зайнятості в особі Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості до Фізичної особи-підприємця Співака Данила Вікторовича про стягнення 74 620,00 грн задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Співака Данила Вікторовича (місце державної реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_3 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) 17 772,03 грн частини отриманого мікрогранту на рахунок НОМЕР_2 , відкритий в АТ "Ощадбанк", код 00032129.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Співака Данила Вікторовича (місце державної реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_3 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Чернівецького обласного центру зайнятості (58002, м. Чернівці, вул. Університетська, 31; код ЄДРПОУ 05392708) 721,17 грн судового збору.
В решті позову відмовити.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 20.09.2024
Суддя Ю.А. Бажанова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2024 |
Оприлюднено | 23.09.2024 |
Номер документу | 121752568 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бажанова Юлія Андріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бажанова Юлія Андріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бажанова Юлія Андріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бажанова Юлія Андріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні