ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
20 вересня 2024 року м. ТернопільСправа № 921/544/24 Господарський суд Тернопільської області
Суддя Боровець Я.Я.,
розглянувши позовну заяву (вх. №637 від 16.09.2024) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ремонтно-монтажний комбінат" до відповідача ФОП ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 78 428, 94 грн.
Встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ремонтно-монтажний комбінат" звернулося до Господарського суду Тернопільської області до відповідача ФОП ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 78 428, 94 грн.
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 16.09.2024, для розгляду справи №921/544/24 визначено суддю Боровця Я.Я.
За правилами господарського процесуального законодавства позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам статей 162, 164, 172 ГПК України.
Частиною 3 статтею 162 Господарського процесуального кодексу України встановлено вимоги до позовної заяви, а саме позовна заява повинна містити: 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців) (п.2).
За статтею 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені в статті 4 цього Кодексу, тобто, і фізичні особи, які не є підприємцями, а винятки, коли спори, стороною яких є фізична особа, що не є підприємцем, не підлягають розгляду у господарських судах, чітко визначені положеннями статті 20 цього Кодексу.
З огляду на положення частини 1 статті 20 ГПК України, а також статтей 4 і 45 ГПК України, для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду конкретної справи має значення суб`єктний склад сторін правочину та наявність спору, що виник у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності.
У позовній заяві позивачем визначено відповідача як "Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 ".
Однак, згідно відповіді з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на запит сформований Господарським судом Тернопільської області - 19.09.2024 вбачається, що ОСОБА_1 припинено ФОП за її рішенням - 04.03.2023, про що внесено відповідний запис за № 2319150700058.
Таким чином, позивачем допущено суперечності при визначенні статусу відповідача у даній справі, що суперечить вимогам ч. 3 ст. 162 ГПК України та потребує узгодження.
Згідно пунктів 3 та 5 частини 3 статті 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити зокрема: зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини та обґрунтований розрахунок сум, що стягується чи оспорюється.
Відповідно до статті 164 Господарського процесуального кодексу України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Проте, подана позовна заява не містить доказів, що підтверджують обставини викладені в ній ( рахунки, передбачені п.5.4 Договору; докази надання послуг, на які нараховується заборгованість на послуги з енергопостачання ( вказані послуги зазначені у розрахунку), докази часткової сплати заборгованості (платіжні доручення, банківські виписки)) та обґрунтований розрахунок суми, що стягується.
Пунктом 1 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Як визначено статтею 172 Господарського процесуального кодексу України, позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов"язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Правилами надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 встановлено, що підтвердженням прийняття для пересилання поштового відправлення є бланк опису вкладення, який заповнюється відправником у двох примірниках із зазначенням адреси одержувача, кількості предметів, вартості кожного з цих предметів. Працівник об`єкта поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису видається відправникові, другий вкладається до поштового відправлення (п. 61 Правил).
Водночас, відповідно до приписів статті 13 Закону України "Про поштовий зв`язок", п. 2 Правил надання послуг поштового зв"язку, підтвердженням надання послуг поштового зв`язку є документ (розрахунковий документ) встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг " форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо).
Із наведених норм вбачається, що належним доказом направлення копії позовної заяви та доданих до неї документів учасникам у справі є бланк опису вкладення, завірений відповідним відділенням зв`язку, разом з документом, що підтверджує надання поштових послуг (касовий чек, розрахункова квитанція тощо).
Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань" регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" визначено, що витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - витяг) - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за зазначеним заявником критерієм пошуку та містить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі (п.2). Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи (п.7).
В Єдиному державному реєстрі містяться відомості про фізичну особу - підприємця, зокрема, дані щодо її місцезнаходження (п. 5 ч. 4 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань").
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.
Отже, відомості щодо місцезнаходження фізичної особи - підприємця, які були внесені до Єдиного державного реєстру, вважаються достовірними доки до них не внесено відповідних змін.
З отриманої відповіді з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на запит сформований Господарським судом Тернопільської області - 19.09.2024 вбачається, що місцезнаходженням відповідача є: вул. Миру, 15, с. Великі Гаї, Тернопільський район, Тернопільська область, 47722.
Натомість долучений до позовної заяви опис вкладення до листа від 12.09.2024 свідчить про надіслання відповідачу копію позовної заяви і доданих до неї документів ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_1 , що є порушенням вимог ст. 172 ГПК України.
Отже, позивач, не дотримавшись вимог статей 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, не надав до позовної заяви документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів .
За таких обставин, наведене свідчить, що позивачем порушено вимоги статей 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (частина 2 статті 174 ГПК України).
Залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, визначеного Господарським процесуальним кодексом України.
З огляду на наведе, позовна заява підлягає залишенню без руху на підставі абзацу 2 частини 1 статті 174 ГПК України, для надання можливості позивачу усунути недоліки позовної заяви, шляхом подання до суду:
- зазначення правового статусу відповідача;
- доказів, що підтверджують обставини викладені в позовній заяві ( рахунки, передбачені п.5.4 Договору; докази надання послуг, на які нараховується заборгованість на послуги з енергопостачання ( вказані послуги зазначені у розрахунку), докази часткової сплати заборгованості (платіжні доручення, банківські виписки));
- обґрунтований розрахунок суми, що стягується;
- доказів надіслання відповідачу на адресу: АДРЕСА_2 , копії позовної заяви та доданих до неї документів (опис вкладення, розрахунковий документ).
Згідно частини 3 статті 174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Відповідно до приписів частини 4 статті 174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись статтями 162, 164, 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву (вх. №637 від 16.09.2024) Товариства з обмеженою відповідальністю "Ремонтно-монтажний комбінат", залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви 10 календарних днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
4. Копію ухвали надіслати заявнику до електронного кабінету в електронній формі із застосуванням ЄСІТС в порядку, визначеному ГПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Ухвалу підписано "20 " вересня 2024 року.
Учасники справи можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя Я.Я. Боровець
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2024 |
Оприлюднено | 23.09.2024 |
Номер документу | 121753405 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Боровець Я.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні