Справа № 503/1904/24
Провадження № 2-о/503/69/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2024 року Кодимський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Сердюк Б.С.,
за участю секретаря судового засідання Клемпуш Ю.В.,
розглянувши в порядку окремого провадження справу за заявою представника заявника - адвоката Щукіна Олександра Сергійовича, який звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: Балтський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту, що має юридичне значення,
УСТАНОВИВ:
Представник заявника - адвокат Щукін О.С. звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 із заявою, в якій просить суд встановити факт неправильності в актовому записі про народження та внести зміни до актового запису.
Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що заявник ОСОБА_1 звернувся до Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою про повторну видачу свідоцтва про його народження від імені Держави Україна, однак у повторній видачі свідоцтва про народження йому було відмовлено через те, що у Актовому записі № 23 від 03 квітня 1940 року про народження ОСОБА_1 , який складений виконавчим комітетом Грабовської сільської ради Кодимського району Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки замість прізвища " ОСОБА_2 " зазначено прізвище " ОСОБА_3 ".
У подальшому ОСОБА_1 звернувся до Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою про внесення змін до Актового запису щодо зміни зазначеного у Актовому записі помилкового прізвища " ОСОБА_3 " на правильне прізвище " ОСОБА_2 ", однак у задоволенні його заяви про внесення змін до Актового запису було відмовлено та рекомендовано звернутися до суду для вирішення відповідного питання.
Заявник вказує, що в актовому записі № 23 від 03 квітня 1940 року про його народження, який складений виконавчим комітетом Грабовської сільської ради Кодимського району Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки, місцем народження згідно існуючого на той час адміністративно-територіального устрою було визначено село Грабово Кодимського району Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки.
Станом на дату видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України його місцем народження згідно існуючого на той час адміністративно-територіального устрою було визначено село Грабове Кодимського району Одеської області, Україна.
Станом на дату звернення ОСОБА_1 із заявою до Кодимського районного суду Одеської області його місцем народження згідно існуючого на цей час адміністративно-територіального устрою є село Грабове Подільського району Одеської області, Україна.
Тобто село Грабове Кодимського району Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки; село Грабове Кодимського району Одеської області, Україна та село Грабове Подільського району Одеської області, Україна є тотожними населеними пунктами.
Також заявник зазначає, що дійсним та правильним прізвищем батьків ОСОБА_1 та родини ОСОБА_1 завжди було прізвище " ОСОБА_2 ".
Дійсним та правильним прізвищем ОСОБА_1 із народження було прізвище " ОСОБА_2 ".
Помилка у написанні у актовому записі про народження прізвищ ОСОБА_1 та його батьків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 як " ОСОБА_3 " була обумовлена тим, що записи у актовому записі про народження та Свідоцтві про народження зроблені російською мовою та відповідні розбіжності між записами прізвища українською мовою виникли внаслідок фіксації його фонетичних варіантів при міжмовному перетворені, що є типовою девіацією в умовах українсько-російської двомовності.
ОСОБА_1 , його батьки ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , а також брати й сестри та інші родичі ОСОБА_1 завжди проживати та проживають у селі Грабове Подільського району Одеської області, Україна де розповсюдженим прізвищем є саме прізвище " ОСОБА_2 ".
Крім того він зазначає про неповноту актового запису про народження, а саме, що у актовому записі у графі "Відомості про дитину" відсутні відомості про по-батькові дитини, яким має бути наступне по-батькові дитини " ОСОБА_6 ", а також відсутня графа "Місце народження дитини".
Ураховуючи, що факт неправильності зазначених відомостей в актовому записі про народження заявнику не вдалося довести в позасудовому порядку він звернувся до суду.
У судове засідання заявник та його представник не з`явились, від представника заявника надійшла заява в якій він просить провести розгляд справи за відсутності заявника та його представника, заявлені вимоги підтримує та просить задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у судове засідання не з`явився, надіславши до суду клопотання про розгляд справи без присутності представника відділу. Крім того представником заінтересованої особи у поданому клопотанні надані пояснення з приводу заявлених вимог.
Представник зазначає, що в актовому записі про народження заявника вказано прізвище дитини та батьків - ОСОБА_3 , а у всіх життєво важливих документах заявника вказано прізвище - ОСОБА_2 . На підставі чого було змінено прізвище заявнику на ОСОБА_2 невідомо тому через суттєві розбіжності в наданих документах відділ вважає, що зібраних доказів не достатньо для внесення змін і вважає, що заявнику необхідно долучити до справи копії документів про шлюб батьків та про народження батька заявника.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд дійшов наступних висновків.
Згідно зі ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, у межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
За змістом ст. 124 Конституції України юрисдикція загальних судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а за ч. 1 ст. 19 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до положень ст.ст. 293, 315 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
За змістом пункту 2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі Правил) підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду, в тому числі про установлення, неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Таким чином, неправильність в актовому записі цивільного стану може бути встановлено рішенням суду. Із урахуванням того, що заявник вправі обрати самостійно спосіб захисту своїх прав та інтересів, дана заява підлягає розгляду за правилами окремого провадження в порядку цивільного судочинства, що відповідає положенням вищевказаних правових норм.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Грабово Кодимського району Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки, що підтверджується свідоцтвом про народження та актовим записом про народження № 23 від 03 квітня 1940 року складеним виконавчим комітетом Грабовської сільської ради Кодимського району Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки.
Однак, в актовому записі про народження заявника його прізвище було помилково записано " ОСОБА_3 " замість вірного " ОСОБА_2 ", а також не зазначено відомості про по-батькові дитини та щодо місця народження.
Зазначені обставини підтверджуються дослідженими судом доказами, а саме: актовим записом про народження ОСОБА_1 ; свідоцтвом про народження ОСОБА_1 ; паспортом громадянина України ОСОБА_1 ; первинним Свідоцтвом про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_7 серія НОМЕР_1 ; повторним свідоцтвом про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_7 серія НОМЕР_2 ; довідкою старости Грабівського старостинського округу Кодимської міської ради Подільського району Одеської області від 21 травня 2024 року № 13/3-15/321 згідно якої саме людина із прізвищем ОСОБА_2 з ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала у селі Грабове Подільського району Одеської області; витягом із погосподарської книги Грабівського старостинського округу Кодимської міської ради Подільського району Одеської області в якій голова родини підписував аркуші цієї книги, вказуючи своє прізвище саме як ОСОБА_2 . Крім того факт, що у селі Грабове Подільського району Одеської області розповсюдженим прізвищем є саме прізвище " ОСОБА_2 " є загальновідомим.
Заявник використав позасудове вирішення питання про внесення змін до актового запису шляхом звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з відповідною заявою, однак отримав відмову.
Відповідно до абз. 4 п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 07 липня 1995 року № 12 "Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану", питання щодо встановлення неправильності в актовому записі про народження, суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів; відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання, проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.
На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду - п.2.16.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5.
Отже, єдиним шляхом встановлення факту, про який просить заявник є встановлення факту неправильності актового запису про народження у судовому порядку, та саме на підставі рішення суду відділом реєстрації актів цивільного стану в актовий запис про народження особи вносяться зміни.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно зі ст. 22 цього Закону заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чи ним законодавством.
Пунктом 1.7 передбачено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з пунктом 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Враховуючи, що задоволення заяви має юридичне значення для заявника, то даний юридичний факт має бути встановлений в судовому порядку.
У суду немає підстав ставити під сумнів істинність фактів, повідомлених заявником та підтверджених дослідженими судом доказами.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 264, 265 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву представника заявника - адвоката Щукіна Олександра Сергійовича, який звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт неправильності та неповноти актового запису № 23 від 03 квітня 1940 року про народження ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Грабово, Кодимського району, Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки (на цей час село Грабове, Подільського району Одеської області, Україна), який складений виконавчим комітетом Грабовської сільської ради Кодимського району Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки, в якому:
- у графі "Відомості про дитину" помилково зазначене прізвище дитини " ОСОБА_3 " замість правильного " ОСОБА_2 ";
- у графі "Відомості про дитину" відсутні відомості про по-батькові дитини яким має бути по-батькові дитини " ОСОБА_6 ";
- у графі "Відомості про батьків" помилково зазначене прізвище матері дитини ОСОБА_3 " замість правильного " ОСОБА_2 ";
- у графі "Відомості про батьків" помилково зазначене прізвище батька дитини " ОСОБА_3 " замість правильного " ОСОБА_2 ";
- відсутня графа "Місце народження дитини" у якій мають бути наступні відомості щодо місця народження дитини: село Грабово, Кодимського району, Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки (на цей час село Грабове, Подільського району Одеської області, Україна).
Встановити наступний порядок виконання рішення суду, а саме, що воно є підставою для внесення наступних зміни до актового запису № 23 від 03 квітня 1940 року про народження ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Грабово, Кодимського району, Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки (на цей час село Грабове, Подільського району Одеської області. Україна), який складений виконавчим комітетом Грабовської сільської ради Кодимського району Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки (надалі "Актовий запис"):
- зазначити у Актовому записі у графі "Відомості про дитину" правильне прізвище дитини " ОСОБА_2 " замість " ОСОБА_3 ";
- доповнити Актовий запис у графі "Відомості про дитину" у якій зазначити по-батькові дитини " ОСОБА_6 ";
- зазначити у Актовому записі у графі "Відомості про батьків" правильне прізвище матері дитини " ОСОБА_2 " замість " ОСОБА_3 ";
- зазначити у Актовому записі у графі "Відомості про батьків" правильне прізвище батька " ОСОБА_2 " замість " ОСОБА_3 ";
- доповнити Актовий запис графою "Місце народження дитини" у якій зазначити місце народження дитини: "село Грабово, Кодимського району, Молдавської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки".
Копію судового рішення надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення тексту рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Суддя Б.С. Сердюк
Суд | Кодимський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2024 |
Оприлюднено | 23.09.2024 |
Номер документу | 121758452 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Кодимський районний суд Одеської області
Сердюк Б. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні