20.09.2024 року КОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 533/642/24
Провадження № 2/533/217/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(за правилами позовного провадження)
20 вересня 2024 року Козельщинський районний суд Полтавської області
в складі: головуючого судді - Оксенюк М.М.,
за участю: при секретарі судового засідання - Шуліки Л.Г.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Козельщина цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Козельщинської селищної ради, як орган опіки та піклування (служба у справах дітей) до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , про позбавлення батьківських прав,
У С Т А Н О В И В
Представник позивача Виконавчого комітету Козельщинської селищної ради звернулася до суду із позовом до відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в якому просить вирішити питання про позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відносно неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідно до рішення Козельщинського районного суду Полтавської області від 23.05.2023 неповнолітню дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відібрано у батьків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 без позбавлення батьківських прав.
Неповнолітня ОСОБА_3 проживає в дитячому будинку сімейного типу ОСОБА_4 , а з 12.07.2024 навчається у Решетилівському художньому професійному ліцеї на 1 курсі. З рідними спілкується лише по телефону, бажання повертатися у сім`ю не виявляє, має бажання і надалі проживати у ДБСТ ОСОБА_4 .
З характеристик виданих виконавчим комітетом Козельщинської селищної ради на ОСОБА_2 та ОСОБА_1 та акту обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_1 вбачається, що відповідачі фактично самоусунувся від виконання банківських обов`язків, не намагаються створити належних умов проживання, не цікавляться життям та здоров`ям ОСОБА_3 , що вказує на безвідповідальне ставлення до своїх батьківських обов`язків. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не виявляють ініціативи у відновленні родинних зв`язків з донькою та не покращили суттєво умови проживання родини.
Висновком органу опіки та піклування Козельщинської селищної ради щодо позбавлення батьківських прав відповідачів: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 стосовно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено про доцільність позбавлення батьківських прав відповідачів.
Ухвалою Козельщинського районного суду Полтавської області від 26.06.2024 відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання з викликом сторін.
Ухвалою Козельщинського районного суду Полтавської області від 30.08.2024 закрито підготовче судове засідання по справі, призначено справу до розгляду по суті на 20.09.2024.
Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, але направив до суду заяву про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, але направила до суду заяву про розгляд справи без її участі, та просила позов заявлений в її інтересах задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, про дату час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, направила до суду заву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги позивача визнає.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причину неявки в судове засідання суд не повідомив, відзив на позовну заяву позивача до суду не направив.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, встановив наступне.
У відповідності до ч.3 та ч.4 ст.12, ч.1 та ч 2 ст.13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народилась ОСОБА_3 , батьками якої є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.13).
Відповідно до рішення виконавчого комітету Козельщинської селищної ради №50 від 31.03.2023 про негайне відібрання дитини у батьків без позбавлення батьківських прав вбачається, що виконавчим комітетом вирішено негайно відібрати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.6).
Рішенням Козельщинського районного суду Полтавської області від 23.05.2023 неповнолітню дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відібрано неповнолітню дитину у батьків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 без позбавлення батьківських прав.
Далі судом встановлено, що неповнолітня ОСОБА_3 проживає в дитячому будинку сімейного типу ОСОБА_4 , а з 12.007.2024 навчається у Решетилівському художньому професійному ліцеї на 1 курсі.
Згідно до характеристик виданих виконавчим комітетом Козельщинської селищної ради на громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , вбачається, що останні проживають постійно без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 ніде не працює, має 3 групу інвалідності, займається огородництвом та утримує підсобне господарство. ОСОБА_2 працює у ФГ «Малокобелячківське». За останній період скарги, заяви та повідомлення про порушення громадського порядку від сусідів та односельців на них не надходили. В конфліктних ситуаціях не помічені, громадського порядку не порушували (а.с.15-16).
Відповідно до акта обстеження житлово-побутових умов від 21.06.2024 року вбачається, що обстеження здійснювалося за адресою: АДРЕСА_1 , де неповнолітні діти: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , проживають з батьками ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
На момент обстеження оселі встановлено, що є окремі місця для сну та місце для навчання, проте оселя потребує прибирання та косметичного ремонту.
Також родина засвідчує, що ОСОБА_3 поводиться не завжди лояльно до членів сім`ї, нестабільна у своїх поведінкових реакціях. Рекомендовано поміркувати над відновленням сімейних зв`язків та довіри доньки (а.с.14).
Згідно довідки виданої КУ «Центр соціального обслуговування Козельщинської селищної ради № 04-10/169 від 27.06.2024 вбачається, що даній родині надавалися послуги інформаційного та консультаційного характеру, проводилися профілактичні бесіди. До роботи з сім`єю були залучені психологи БО «Світло надії».
Окрім цього, зазначеною організацією також надавалася гуманітарна допомога (продуктові набори, гігієнічні засоби, одяг) (а.с.20).
Згідно ст.150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Частиною 4 ст.155 СК України передбачено, що ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом. Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини (п.2 ч.1 ст.164 СК України).
Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Конвенцією про права дитини, ратифікованою Постановою Верховної ради Української РСР №798 від 27.02.1991 року визначено, що батьки несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дітей та несуть відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно до ст.ст. 11, 12 Закону України «Про охорону дитинства», предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Пленум Верховного Суду України в п.п. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
Відповідно до висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету Козельщинської селищної ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Козельщинської селищної ради від 26.06.2024 року №93 вбачається, що орган опіки та піклування виконавчого комітету Козельщинської селищної ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відносно неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Окрім цього, зазначеним висновком встановлено, що станом на 24.06.2024, з огляду на документи, подані суб`єктами соціальної роботи, результати відвідувань родини ОСОБА_1 за місцем проживання у АДРЕСА_1 , та проведених бесід з неповнолітньою дитиною ОСОБА_3 встановлено, що взаєморозуміння та сімейні стосунки у родині не змінилися на краще: дитина не має довіри до батьків, трапляються моменти агресії у спілкуванні із старшим братом; батьки не подбали про налагодження близьких та довірчих стосунків з неповнолітньою дочкою ОСОБА_3 (а.с.24-27).
Відповідно до інформації з закладу освіти Бреусівського ліцею виконавчого комітету Козельщинської селищної ради вбачається, що сім`я ОСОБА_1 має низький культурний рівень. У спілкуванні батьки використовують нецензурну лексику та поводяться агресивно. Ставлення до дітей в сім`ї неоднакове, є улюбленці є вигнанці. ОСОБА_3, яка навчалася в ліцеї раніше, відносилася до вигнанців. На її тілі були травми, але через страх бути покараною походження травм пояснювала необережністю та активними іграми з братами. Батько ОСОБА_1 і на даний час вважає ОСОБА_3 психічно неврівноваженою (а.с.21-22).
З відповіді СПД №1 ВП №2 КРУП ГУНП в Полтавській області вбачається, що до відділу надходили звернення щодо невиконання батьківських обов`язків громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме 06.02.2024 та 29.02.2024, в результаті чого на останнього було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.184 КУпАП (а.с.23).
У відповідності до приписів ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Отже, суд вважає, що позовна заява позивача про позбавлення батьківських прав відповідачів підлягає до задоволення, оскільки відповідачі протягом тривалого часу, ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків відносно доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не спілкуються та не піклується про неї та не забезпечують її матеріально і в подальшому не мають наміру цього робити.
На підставі ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» та до ст.141 ЦПК України, з відповідачів в рівних частках на корить держави стягнути судовий збір в розмірі 1211,20 грн. (по 605,60 грн з кожного) за розгляд судом позовної заяви про позбавлення батьківських прав.
На підставі наведеного, керуючись ст. 12, 13, 77-81, 141, 263-265, 268, 354-355 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В
Позов Виконавчого комітету Козельщинської селищної ради, як орган опіки та піклування (служба у справах дітей) до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , про позбавлення батьківських прав - задовольнити повінстю.
Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьківських прав відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт виданий Козельщинським РС УДМС України в Полтавській області 22 березня 2016 року серія НОМЕР_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Рішення може бути оскаржене впродовж тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Козельщинський районний суд.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга в електронній формі подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя М.М. Оксенюк
Суд | Козельщинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2024 |
Оприлюднено | 24.09.2024 |
Номер документу | 121762305 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Козельщинський районний суд Полтавської області
Оксенюк М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні