У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.09.2024 Справа №607/19976/24 Провадження №1-кс/607/5457/2024
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , погоджене начальником відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Цинцкаро Цалкського району Грузії, мешканця АДРЕСА_1 , зареєстрованого у АДРЕСА_2 , громадянина України,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 1112 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , за погодженням із начальником відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області в рамках кримінального провадження №22023210000000128 від 10.08.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1112 КК України, із клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без визначення розміру застави.
Клопотання обґрунтовано тим, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 1112 КК України, існують підстави для тримання його під вартою, наявні ризики, передбачені пунктами 1, 2, 3 частини першої статті 177 КПК України, а також на даний час він переховується на тимчасово окупованій території Запорізької області.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити.
В судовому засіданні захисник підозрюваної адвокат ОСОБА_4 щодо задоволення клопотання заперечила.
Вказане клопотання у відповідності до частини шостої статті 193 КПК України розглядається за відсутності підозрюваного ОСОБА_6 .
Заслухавши пояснення прокурора, захисника, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя доходить такого висновку.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом УСБУ в Тернопільській області розслідується кримінальне провадження №22023210000000128 від 10.08.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1112 КК України.
30.08.2024 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1112 КК України, шляхом:
- публікації повідомлення у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур`єр» та веб - сайті Офісу Генерального прокурора;
- вручення повідомлення захиснику підозрюваного - адвокату ОСОБА_4 .
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , як мешканець Запорізької області, був поінформований, що 24.02.2022 президент російської федерації в. путін, а також інші представники влади рф, всупереч норм міжнародного гуманітарного права, вимог п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975, вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв`язали воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил та інших воєнізованих формувань російської федерації на територію України.
Крім того ОСОБА_6 , як громадянин України, у відповідності до паспорта НОМЕР_1 , виданого 04.03.1998 Приморським РВ УМВСУ в Запорізькій області, був обізнаний, що згідно з Конституцією, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
При цьому, 24.02.2022, на виконання наказів військово-політичного керівництва рф, військовослужбовці зс рф, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській і Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське, оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-VII, тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб`єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Також ОСОБА_6 було відомо, що у зв`язку з військовою агресією рф проти України, Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», з 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє на даний час.
При цьому в ОСОБА_6 , як засновника та керівника Приватного підприємства «Сократ», код ЄДРПОУ 31322171, АДРЕСА_2 , та Приватного підприємства «Приватне сільськогосподарське підприємство «Альфа-2004», код ЄДРПОУ 33000002, АДРЕСА_1 , після окупації в кінці лютого 2022 року збройними силами російської федерації Бердянського району Запорізької області, виник злочинний умисел, спрямований на завдання шкоди Україні шляхом допомоги державі-агресору та її збройним формуванням.
Так, ОСОБА_6 у період з 05 до 10 березня 2022 року, з метою завдання шкоди Україні, реалізуючи та підтримуючи рішення і дії держави-агресора та її збройних формувань щодо окупації території Запорізької області та забезпечення належного військового протистояння підрозділам Збройних Сил України, з ідеологічних та корисливих мотивів, умисно, добровільно та ініціативно надав представникам збройних сил російської федерації, які окупували АДРЕСА_1 , вантажний автомобіль «ГАЗ-САЗ 3507» Приватного підприємства «Сократ», керівником та засновником якого є він ( ОСОБА_6 ), разом із водієм, для перевезення майна вказаного військового підрозділу: ящиків з боєкомплектом та стрілецькою зброєю, наметів, ліжок з матрацами, наплічників з особистими речами військовослужбовців, польової кухні, продуктів харчування. При цьому, перевезення вищезазначеного майна здійснювалося із в`їзду у вказаний населений пункт до його центру, де біля магазину-кафе « ІНФОРМАЦІЯ_2 », по АДРЕСА_3 , біля приміщення колишньої колгоспної контори, зс рф влаштовували блок-пост, чим сприяв збройним силам рф у зайнятті та облаштуванні бойових позицій на тимчасово окупованій території вказаного населеного пункту для військового протистояння Збройним Силам України.
Також, у період з березня до серпня 2022 року ОСОБА_6 , з метою забезпечення здійснення рф належного збройного опору військовослужбовцям Збройних Сил України, реалізуючи та підтримуючи рішення і дії держави-агресора та її збройних формувань щодо окупації території Запорізької області, умисно та добровільно, за власні кошти, забезпечував доставку води, в тому числі вантажним автомобілем ПП «Сократ» «ГАЗ-САЗ 3507», із металевою цистерною, об`ємом 5 м3, на кузові, для військовослужбовців зс рф, які перебували на блок-посту та дислокувалися у центрі АДРЕСА_1 в приміщенні колишньої колгоспної контори.
Крім того ОСОБА_6 , у період з березня до серпня 2022 року, з метою завдання шкоди Україні, сприяючи державі-агресору в збройній агресії, окупації території України, протистоянню українським військовослужбовцям, умисно та добровільно надавав територію власних підприємств - ПП «ПСП «Альфа-2004» і ПП «Сократ» у АДРЕСА_1 для дислокації підрозділів зс рф, зокрема, ангар по АДРЕСА_4 та приміщення зерносховища (колишнього бурякосховища) по АДРЕСА_5 , - для прихованого зберігання військової техніки підрозділів зс рф, які окупували населений пункт, а ремонтну майстерню ПП « ОСОБА_7 » - для ремонту військової техніки держави-агресора, який за його вказівкою ( ОСОБА_6 ) здійснювали працівники підприємства.
Окрім цього, у червні-липні 2022 року ОСОБА_6 , умисно продовжуючи свою злочинну діяльність з пособництва державі-агресору, добровільно надав територію ПП «ПСП «Альфа-2004» по АДРЕСА_1 для розташування протягом 10-12 днів підрозділу збройних сил російської федерації у складі невстановлених 4-5 чоловік особового складу, БТРу, та антени на високій щоглі. При цьому, ОСОБА_6 , з метою підвищення боєздатності підрозділу зс рф та забезпечення виконання збройними формуваннями держави-агресора завдань із збройної анексії України, умисно забезпечував його особовий склад харчуванням із кухні свого сільськогосподарського підприємства та грошовими коштами на придбання продуктів харчування.
Протягом березня-серпня 2022 року ОСОБА_6 , діючи на шкоду Україні,реалізуючи тапідтримуючи рішенняі діїдержави-агресора та її збройних формувань щодо окупації території Запорізької області та забезпечення належного військового протистояння підрозділам Збройних Сил України, з метою підвищення боєздатності підрозділів зс рф, добровільно надавав збройним формуванням держави-агресора належні йому приміщення магазину-кафе « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у АДРЕСА_3 , для харчування та відпочинку особового складу підрозділів зс рф, які окупували та дислокувалися у вказаному населеному пункті та у АДРЕСА_1 , за власний кошт забезпечував їх потреби у воді та продуктах харчування.
Надалі, у квітні 2023 року, ОСОБА_6 , діючи на шкоду Україні шляхом реалізації та підтримки рішень і дій держави-агресора з утвердження окупації частини території України, умисно та добровільно провів переоформлення діяльності належних йому ПП «Сократ» та ПП «ПСП «Альфа-2004» у відповідності до законодавства держави-агресора та розпочав сплату податків до бюджету рф.
Отже ОСОБА_6 , у період з кінця квітня до кінця серпня 2022 року та у квітні 2023 року, як громадянин України, умисно утверджуючи окупаційний режим, допомагав державі-агресору, її збройним формуванням, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації та підтримки рішень і дій держави-агресора, збройних формувань; добровільної передачі матеріальних ресурсів збройним формуванням держави-агресора.
Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у скоєнні умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), збройним формуванням держави-агресора, вчинених громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації чи підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань; добровільної передачі матеріальних ресурсів збройним формуванням держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1112 Кримінального кодексу України.
Постановою старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 від 13.09.2024 ОСОБА_6 оголошено у регіональний, державний, міжнародний розшук, здійснення якого доручено співробітникам 2 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Тернопільській області.
Відповідно до частини першої статті 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Згідно із частиною шостою статті 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
На думку слідчого судді, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 1112 КК України, що підтверджується доказами, а саме:
- показаннями свідків: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , мешканців Запорізької області, про те, що після окупації зс рф с. Юр`ївка Бердянського району, протягом квітня-серпня 2022 року ОСОБА_6 добровільно сприяв представникам зс рф: надав приміщення та територію своїх підприємств для дислокації підрозділів, зберігання військової техніки, забезпечував водою та продуктами харчування, транспортом;
- висновком експерта № 54 від 06.09.2024, проведеної у провадженні судової портретної експертизи, згідно з яким на фото з «Telegram»-каналу 06.08.2024, під час отримання листа-подяки від керівника окупаційної адміністрації, та на особовій картці ОСОБА_6 . Державної міграційної служби України, зображена одна й та ж сама особа;
- протоколом огляду від 13.09.2023 інформації з сайту «Федеральной налоговой службы» рф про те, що ОСОБА_6 здійснив перереєстрацію своїх сільськогосподарських підприємств: ПП «Сократ» та ПП «ПСП «Альфа-2004» у відповідності до законодавства держави-агресора та розпочав сплату податків до бюджету рф;
- протоколом огляду від 20.08.2024 інформації з Telegram»-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_3 », згідно з яким ОСОБА_6 , як керівник ТОВ «Сократ», 06.08.2024 отримав листа-подяку від керівника окупаційної адміністрації держави-агресора за найвищі результати у зборі зернових;
- протоколом проведення контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту та протоколом зняття інформації з месенджера «Telegram», в результаті проведення яких 24.05.2024 здійснено телефонний дзвінок до ОСОБА_6 від імені військовослужбовця зс рф. При цьому останній підтвердив сприяння підрозділам зс рф технікою та передачею матеріальних цінностей.
Враховуючи тяжкість злочину, вчинення якого інкримінується ОСОБА_6 , який є особливо тяжким злочином, та за яке передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, а також наявність ризиків, передбачених пунктами 1, 2, 3 частини першої статті 177 КПК України,а саме,що підозрюванийможе переховуватисявід органівдосудового розслідуваннята/абосуду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні; а також те, що підозрюваний на даний час переховується від органу досудового розслідування та перебуває на тимчасово окупованій території Запорізької області, слідчий суддя вважає доведеною та обґрунтованою необхідність обрання до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до частини четвертої статті 197КПК України у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного на підставі частини шостої статті 193КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.
Також слідчий суддя при постановленні ухвали враховує положення абзацу 7 частини четвертої статті 183 КПК України, де зазначено, що при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави не визначається.
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_6 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 131-132, 177, 193, 196, 281, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , погоджене начальником відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою - задовольнити.
Обрати стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Ухвала слідчого судді щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід розглядається слідчим суддею після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження.
Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 .
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана до Тернопільського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2024 |
Оприлюднено | 23.09.2024 |
Номер документу | 121766330 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання |
Кримінальне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Позняк В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні