НОВОМИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
смт Новомиколаївка
Іменем України
РІШЕННЯ
02 вересня 2024 рокуСправа № 322/821/24
Новомиколаївський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Губанова Р.О.,
секретар судового засідання Блажко О.П.,
за участю представника позивачки адвоката Шиша А.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом
ОСОБА_1
до Новомиколаївської селищної ради Запорізького району Запорізької області
про встановлення факту належності особі правовстановлюючого документу і визнання права власності на спадкове майно.
Короткий зміст позовних вимог і рух справи:
16 травня 2024 року до Новомиколаївського районного суду Запорізької області надійшов зазначений цивільний позов, в якому представник позивачки просив суд:
- встановити факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці с. Новогригорівка Васильківського району Дніпропетровської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , сертифікату на право на земельну ділянку частку (пай), серії ЗП №0113247, виданого на ім`я ОСОБА_3 , зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видається КСП «Україна» 02.09.1999 за номером 529;
- визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , право на земельну частку (пай) в землях КСП «Україна» Новомиколаївського району Запорізької області, площею 4.71 умовних кадастрових гектарів.
В обґрунтування позовних вимог зазначив таке.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, у вигляді права на земельну частку (пай) в землях КСП «Україна» Новомиколаївського району Запорізької області, розміром 4,71 умовних кадастрових гектарів.
Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняв батько позивачки - ОСОБА_4 , який був сином ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 помер, не оформивши за життя своїх спадкових прав на вказану земельну частку (пай).
Постановою приватного нотаріуса Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області Моргунова О.О. від 23.04.2024 позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) в КСП «Україна», розміром 4,71 в умовних кадастрових гектарах, яка належала ОСОБА_2 , після якої ОСОБА_4 прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав, у зв`язку з ненаданням оригіналу сертифікату про право на вказану земельну частку (пай).
Разом з тим, місце знаходження вказаного сертифікату позивачці не відоме.
Посилаючись на положення ст.ст.317, 328, 329, 1217, 1218 ЦПК України, Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) і перехідних положень Земельного Кодексу України, представник позивачки просив задовольнити позов.
Ухвалою від 21 травня 2024 року відкрито провадження у справі; призначено підготовче засідання; встановлено відповідачу строк на подачу відзиву; витребувано копію спадкової справи №8/2015 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 .
Відповідач у строк, встановлений судом, не надав відзиву на позов, водночас подав заяву у які зазначив що не заперечує проти задоволення позовних вимог, просив розглянути справу без представника селищної ради, втім судові витрати просив віднести на користь позивачки.
Ухвалою судді Новомиколаївського районного суду Запорізької області від 12 червня 2024 року закрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті. Задоволено клопотання про виклик і допит свідків.
Представник позивачки в судовому засідання підтримав позовні вимоги, не заперечував проти віднесення судових витрат на сторону позивачки.
Фактичні обставини встановлені судом,
мотиви з яких виходив суд і застосовані норми права:
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що підтверджується матеріалами спадкової справи №8/2015 заведеної після смерті ОСОБА_4 , яка містить в собі матеріали спадкової справи після смерті ОСОБА_2 №187.
ОСОБА_4 був сином ОСОБА_2 і останній прийняв спадщину після смерті матері, що підтверджується копіями матеріалів тієї ж спадкової справи №187 і рішенням Васильківського районного суду Дніпропетровської області від 14.10.2013 у справі №172/1299/13-ц.
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Позивачка ОСОБА_1 є донькою померлого ОСОБА_4 , що підтверджується матеріалами спадкової справи №8/2015.
В Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються КСП «Україна» Новомиколаївського району Запорізької області (05-43/5) за №529 зазначено про видачу сертифікату ЗП №0113247 на ім`я ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою Новомиколаївської селищної ради Запорізького району Запорізької області від 04.12.2023 №3318.
В книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) що видаються КСП «Україна» №05-43/5 за номером №529 від 02.09.1999 зареєстровано сертифікат ЗП №0113247 на ім`я ОСОБА_3 , розмір паю в умовних кадастрових гектарах 4,71 га, вартість паю 1948 млн. крб, підстава для реєстрації рішення №125 від 17.06.1996, що підтверджується листом від 26.04.2024 вих. №1482 Новомиколаївської селищної ради Запорізького району Запорізької області. Водночас, згідно цього ж листа інформація щодо виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки, право на земельну частку (пай) в землях КСП «Україна» Новомиколаївського району Запорізької області було посвідчено вказаним сертифікатом, відсутня.
Згідно з Державним реєстром земель Новомиколаївського району Запорізької області, станом на 31.12.2012, відомості про виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки із земельної частки (паю), право на яку посвідчено сертифікатом на земельну частку (пай) серії ЗП № 0113247 на ім`я ОСОБА_3 , відсутні, правовстановлюючі документи, що посвідчують право власності на таку земельну ділянку, не видавались, що підтверджується листом від 07.05.2024 вих. №29-8-0.37.1-1802/2-24 Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Відповідно до витягу зі схеми поділу земельних ділянок (часток-паїв) колишнього КСП «України», земельна частка паю ОСОБА_3 розташована в контурі поля № НОМЕР_1 за №131. Вказаний витяг містить в собі графічну схему із позначенням відповідних земельних паїв.
В рішенні №196 Новоіванківської сільської ради Новмиколаївського району Запорізької області від 21.02.2022 «Про надання дозволу на одержання Державних актів на право власності на землю землі в натурі згідно сертифікатів» у графі за №131 контур поля №87, відомості про особу, якій дана згода на одержання Державного акту, не зазначені.
Водночас у цьому ж рішенні наявні відомості про ОСОБА_5 , яка була допитана в якості свідка у цій справі і її чоловіка ОСОБА_6 (№№ НОМЕР_2 , 394 контур поля №243).
З графічного зображення зробленого з кадастрової карти України (що також перевірено за посиланням https://kadastr.live/#15/48.05729/35.75319) випливає, що земельна ділянка під № НОМЕР_3 контур поля № НОМЕР_1 не виділена в натурі і у неї відсутній кадастровий номер.
Допитана в якості свідка ОСОБА_7 показала, що вона є матір`ю позивачки. Їй достеменно відомо, що донька після смерті ОСОБА_4 займалася оформленням права власності на земельну ділянку на підставі сертифікату, який видавався бабусі позивачки (свекрусі свідка) ОСОБА_2 . Про існування сертифіката їй (свідку) повідомляв колишній чоловік ОСОБА_4 , з яким вони розійшлись коли донці було п`ять років. Водночас через різного роду бюрократичні перепони, а згодом початок війни, донька не встигла оформити право власності на земельну ділянку. Місце знаходження сертифікату невідоме. Також пояснила, що коли вона проживала з родиною в селі Граничне Новомиколаївського району Запорізької області інших осіб на ім`я ОСОБА_8 з прізвищами « ОСОБА_9 » чи « ОСОБА_10 » там не проживало.
Допитана в якості свідка ОСОБА_5 показала, що є дружиною брата ОСОБА_11 ОСОБА_6 (дядька батька позивачки). Усе життя вона і чоловік пропрацювали в колгоспі, а згодом КСП «Україна». Бабуся позивачки - ОСОБА_11 як і інші жителі с. Граничне, отримала сертифікат, однак не як працівник колгоспу, а як інвалід дитинства. В селі її чоловіка і його сестру по батькові називали « ОСОБА_12 » і « ОСОБА_13 » відповідно, ОСОБА_3 і ОСОБА_2 є однією і тією самою особою. В селі крім неї (свідка), її чоловіка і його сестри інших осіб з прізвищем « ОСОБА_10 » чи « ОСОБА_9 » ніколи не проживало, в колгоспі крім неї і чоловіка не працювало. Вказані обставини їй достеменно відомі адже членом родини вона стала ще в 1966 році. Опікуном ОСОБА_11 була її мати, а після смерті останньої, її доглядала - ОСОБА_7 (на той час ОСОБА_14 ) до того часу, поки не розійшлась з ОСОБА_4 , а після того і до смерті - вона (свідок) з чоловіком. Водночас догляд за ОСОБА_11 вони здійснювала без призначення опікунами, а так би мовити «по родинному, по людському». Оформленням прав власності на земельну частку ОСОБА_11 , вони з чоловіком не займалися і де знаходиться сертифікат їй не відомо.
Вирішуючи питання про наявність підстав для задоволення позову, суд виходить з такого.
Згідно з ст.ст.12, 13 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд сприяє всебічному і повному з`ясуванню обставин справи дотримуючись принципів диспозитивності та змагальності сторін.
Зі змісту ст.ст.76 - 79 ЦПК України випливає, що доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір.
Відповідно до ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст.82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
Положеннями ч.1 ст.89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
До спірних правовідносин, які виникли між сторонами, підлягають застосуванню норми ЦК України, Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (далі спеціальний закон), Земельного Кодексу України.
Положеннями ст.328 ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Статтею 392 ЦК України передбачено, якщо право власності спадкоємця на спадкове майно оспорюється або не визнається іншою особою, таке право підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання.
Відповідно до ст.ст.1217, 1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п.п.16,17 Перехідних положень Земельного кодексу України, громадянам власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю.
Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Статтями 1, 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» встановлено, що право на земельну частку (пай) мають громадяни спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом. Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є зокрема, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до роз`яснень, викладених в п.3.5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 №24-753/0/4-13 у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Оцінивши докази в їх сукупності суд дійшов висновку що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 отримала право на земельну частку (пай) і саме їй був виданий відповідний сертифікат серії ЗП №0113247, втім у цьому сертифікаті прізвище і по батькові особи, якій він видавався, помилково були зазначені « ОСОБА_10 » і « ОСОБА_13 », замість правильних « ОСОБА_9 » і « ОСОБА_15 » відповідно.
Право на земельну частку (пай) на підставі згаданого сертифікату після смерті ОСОБА_2 фактично успадкував її син - ОСОБА_4 , втім за життя він не отримав свідоцтва про право на спадщину. Після смерті останнього, це право в порядку спадкування за законом перейшло до позивачки. Незважаючи на фізичну відсутність у позивачки сертифікату і відсутність інформації про місце його перебування, право власності на земельну ділянку може бути реалізовано, з огляду на те, що в натурі земельні ділянки на підставі цього сертифікату не виділялись.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про те, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Водночас, з огляду на подану відповідачем заяву і позицію представника позивачки в цьому контексті, суд вважає можливим понесені позивачкою витрати по сплаті судового збору за подачу позовної заяві віднести на її рахунок.
Інші судові витрати, понесені учасниками справи, відсутні.
Керуючись ст.ст.258, 259, 263 265, 268, 273 ЦПК України, суд
вирішив:
позов ОСОБА_1 до Новомиколаївської селищної ради Запорізького району Запорізької області, задовольнити.
Встановити факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці с. Новогригорівка Васильківського району Дніпропетровської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , сертифікату на право на земельну ділянку частку (пай), серії ЗП №0113247, виданого на ім`я ОСОБА_3 , зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видається КСП «Україна» 02.09.1999 за номером 529.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , право на земельну частку (пай) в землях КСП «Україна» Новомиколаївського району Запорізької області, площею 4,71 умовних кадастрових гектарів.
Реквізити учасників справи:
- позивачка: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ,
- відповідач: Новомиколаївська селищна рада Запорізького району Запорізької області, 70101, Запорізька область, Запорізький район, смт Новомиколаївка вул. Українська, буд. 34, ідентифікаційний код 04352246.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Запорізького апеляційного суду.
Повне судове рішення складено 12.09.2024.
Суддя Р.О. Губанов
Суд | Новомиколаївський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2024 |
Оприлюднено | 24.09.2024 |
Номер документу | 121772885 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Новомиколаївський районний суд Запорізької області
Губанов Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні