1Справа № 335/6528/24 2/335/2502/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2024 року Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Шалагінової А.В.,
за участі секретаря судового засідання Савченко О.І.,
позивачки ОСОБА_1 ,
представника позивачки адвоката Дерев`янко І.О.,
відповідача ОСОБА_2 ,
розглянув у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду № 8 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 107Б, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника адвоката Дерев`янко Ірини Олександрівни до ОСОБА_2 , третя особа Третя Запорізька державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в особі представника адвоката Дерев`янко І.О. звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа Третя Запорізька державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, мотивуючи свої вимоги наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з 1/3 частини квартири АДРЕСА_1 . Спадкоємцями першої черги за законом є позивачка та відповідач ОСОБА_2 , син спадкодавця, брат позивачки. Позивачка після смерті батька через введення воєнного стану в Україні виїхала до Республіки Польща, де перебувала до квітня 2024 року. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачки ОСОБА_4 . У травні 2024 року позивачка звернулась до Третьої Запорізької державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом. 20.05.2024 державним нотаріусом вказаної нотаріальної контори винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а саме видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку із пропуском позивачкою строку для прийняття спадщини.
Позивачка зазначає, що перебіг строку для прийняття спадщини зупинявся згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 209) на час дії воєнного стану. Крім того, вона тривалий час перебувала за кордоном внаслідок воєнного стану. Тому вважає ці причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними та такими, що перешкодили позивачці звернутися до нотаріуса у встановлений строк.
Просила визначити додатковий строк тривалістю 2 місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 24).
Ухвалою судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 12.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; розгляд справи визначено проводити в порядку загального позовного провадження; у справі розпочате підготовче провадження та призначене підготовче засідання на 25.07.2024 на 11:00 год.; учасникам справи встановлено строки для подання заяв по суті справи (а.с. 21).
Ухвалою суду від 25.07.2024 задоволено клопотання представника позивачки про витребування доказів, а саме витребувано у Третьої Запорізької державної нотаріальної контори належним чином засвідчену копію спадкової справи щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , підготовче судове засідання відкладене до 17.09.2024 до 15:30 год. (а.с. 30).
15.08.2024 до суду надійшли матеріали вищезазначеної спадкової справи.
У підготовчому судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленомустаттями 206,207цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення.
Згідно з ч. 4 цієї статті, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
У даному випадку визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти визнання позову відповідачем і ухвалити рішення про задоволення позову, виходячи з таких підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Запоріжжі помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Заводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) 03.03.2022, актовий запис № 124 (а.с. 10).
За життя ОСОБА_3 заповіту не залишив.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина у вигляді належної йому 1/3 частини квартири АДРЕСА_1 .
Положеннями ст.ст. 1216, 1217, ч. ч. 1-2 ст. 1220 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ч. 2 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» в редакції постанови від 06.03.2022, було установлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.
Далі, Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 № 719, яка набрала чинності 29.06.2022, до п. 3 вищезазначеної постанови було внесено зміни, згідно з якими установлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
У подальшому п. 3 вказаної постанови було виключено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 № 469.
Отже, з урахуванням зазначеного, зупинення строку для прийняття спадщини на підставі вищевказаних положень до 29.10.2022 (спливу 4-х місяців з дня набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 № 719), строк на подання позивачкою заяви про прийняття спадщини після смерті батька сплинув 29.04.2023.
З матеріалів спадкової справи № 72/2024, заведеної Третьою Запорізькою державною нотаріальною конторою щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , випливає, що позивачка ОСОБА_1 , яка є донькою ОСОБА_3 , звернулась із заявою про прийняття спадщини за законом 04.04.2024. У заяві зазначила, що іншим спадкоємцем першої черги є ОСОБА_2 , син спадкодавця, відповідач у справі (а.с. 34).
Крім позивача із заявою про прийняття спадщини за законом інші особи не звертались.
При цьому, відповідно до інформації Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради, наданої на запит державного нотаріуса листом від 09.04.2024 № 04-03/3/5109 ОСОБА_3 на день смерті був зареєстрований у квартирі по АДРЕСА_2 . Разом з ним на день смерті були зареєстровані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 62 зворот), однак, які не є спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 .
Отже, позивачка ОСОБА_1 , яка станом на момент смерті батька не проживала постійно із ним, пропустила встановлений законом строк для звернення із заявою про прийняття спадщини.
20.05.2024 держаним нотаріусом Третьої запорізької державної нотаріальна контора Коцило С.В. прийнято постанову № 637/02-14 про відмову позивачці ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку із пропуском вказаного строку (а.с. 64).
За правиламист.1272ЦК України,якщо спадкоємецьпротягом строку,встановленого ст.1270цього Кодексу,не подавзаяву проприйняття спадщини,він вважаєтьсятаким,що неприйняв її.За письмовоюзгодою спадкоємців,які прийнялиспадщину,спадкоємець,який пропустивстрок дляприйняття спадщини,може податизаяву проприйняття спадщининотаріусу абов сільськихнаселених пунктах-уповноваженій наце посадовійособі відповідногооргану місцевогосамоврядування замісцем відкриттяспадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як роз`яснивПленум ВерховногоСуду Українив пункті24Постанови від30.05.2008№ 7«Про судовупрактику всправах проспадкування»,особа,яка неприйняла спадщинув установленийзаконом строк,може звернутисядо судуз позовноюзаявою про визначення додатковогостроку дляприйняття спадщинивідповідно дочастини третьоїстатті 1272ЦК.Зазначене положеннязастосовується доспадкоємців,в якихправо наспадкування виниклоз набраннямчинності зазначенимКодексом.
Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
У даному випадку щодо майна померлого ОСОБА_3 окрім позивачки є інший спадкоємець за законом ОСОБА_2 . Однак, з матеріалів спадкової справи випливає, що ним не надавалась згода на прийняття спадщини позивачкою в порядку ч. 2 ст. 1272 ЦК України.
Отже, у позивачки відсутній інший, окрім судового, шлях для вирішення даного питання.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в пункті 24 Постанови від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику в справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Верховний Суд України в Постанові від 26.09.2012 № 6-85цс12 висловив правову позицію, згідно з якою право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Позивачка на підтвердження поважності причин пропуску вказаного строку посилалась на те, що 24.02.2022 в Україні було введено воєнний стан. 26.02.2022 помер її батько, після поховання якого позивачка виїхала за кордон, де постійно проживала до квітня 2024 р.
Вирішуючи питання визначення позивачці додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Такий правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 26.06.2019 у справі номер № 565/1145/17.
Таким чином, велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємця і місцем знаходження спадкового майна є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
З урахуванням викладених обставин, з метою забезпечення дотримання права позивачки на прийняття спадщини, враховуючи позицію відповідача, який позов визнав, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом встановлення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини протягом 2 місяців з дня набрання рішенням законної сили.
Позивачкою не порушувалось питання про розподіл судових витрат.
Керуючись ст.ст. 5, 12, 13, 19, 7680, 89, 259, 265, 273,354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 в особі представника адвоката Дерев`янко Ірини Олександрівни до ОСОБА_2 , третя особа Третя Запорізька державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , 2(два) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 Цивільного процесуального кодексу України:
Позивач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ;
Відповідач ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 ;
Третя особа Третя запорізька державна нотаріальна контора, ЄДРПОУ 02884138, адреса місцезнаходження: вул. Шкільна, буд. 50, м. Запоріжжя, 69002.
Суддя А.В. Шалагінова
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2024 |
Оприлюднено | 24.09.2024 |
Номер документу | 121772897 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Шалагінова А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні