Рішення
від 18.09.2024 по справі 569/5949/24
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/5949/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2024 року

Рівненський міський суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Тимощука Я.О.,

при секретарі Ковальчук О.Б.,

за участю представника позивача адвоката Олексюка Р.Р.,

провівши у відкритому судовому засіданні в мiстi Рiвне заочний розгляд цивільної справи за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Відінська 21» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті внесків на управління будинком, -

ВСТАНОВИВ:

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Відінська 21» звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 заборгованість в розмірі 11991,98 грн. та понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028,00 грн. та витрати на правничу допомогу в розмірі 4 250,00 грн.

Представник позивача адвокат Олексюк Р.Р. в судовому засіданні позовні вимоги підтримує повністю, просить їх задоволити. Крім того, просить стягнути додатково понесені витрати на правничу допомогу в розмірі 800,00 грн., що разом становить 5050,00 грн.

Відповідачка в судове засідання не з`явилася повторно, повідомлялася про час та дату розгляду справи належним чином, причину неявки суду не повідомив. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

За таких обставин, в зв"язку із повторною неявкою в судове засідання належним чином повідомленого відповідача на підставі ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи зі згоди представника позивача.

Заслухавши думку представника позивача адвоката Олексюка Р.Р., дослідивши в судовому засіданні надані письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 була власником квавртири АДРЕСА_1 . Станом на дату звернення із позовом до суду за нею рахується заборгованість по сплаті внесків на управління будинком в розмірі 11991, 98 грн., з яких:

-9255, 98 грн. - на управління будинком за період із 11.08.2021 року по 30.11.2023 року в розмірі;

-2 736 грн. - на капітальний ремонт будинку (заміна ринв та водозливів).

29.12.2023 року ОСОБА_1 відчужила належну їй квартиру АДРЕСА_1 , однак, на момент продажу квартири, не виконала зобов`язань по сплаті вказаних вище внесків.

Не залежно від того, що квартира відповідачем вже відчужена, новий власник майна не зобов`язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд установить, що він не брав на себе обов`язку з їх оплати. Чинним законодавством не передбачено обов`язку покупця квартири сплачувати борги попередніх власників (наймачів) квартири за отримані ними раніше житлово-комунальні послуги, якщо це прямо не оговорено в договорі купівлі-продажу. Наведене вище узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 01 вересня 2020 року у справі № 686/6276/19.

Судом встановлено, що в Договорі купівлі-продажу від 29.12.2023 року не передбачено, що покупець бере на себе зобов`язання зі сплати житлово-комунальних послуг, а тому їх сплата залишається обов`язком продавця (попереднього власника).

13.05.2016 року до Єдиного державногореєстру юридичнихосіб,фізичних осіб-підприємцівта громадськихформувань внесені відомості про державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ВІДІНСЬКА,21».

Протоколом загальних зборів ОСББ «ВІДІНСЬКА,21» № 2 від 21 серпня 2022 року ухвалене рішення, згідно із яким затверджений кошторис, порядок сплати та розмір внеску на управління будинку АДРЕСА_2 , зокрема, залишений без змін розмір внеску на управління будинком та прибудинковою територією, який був встановлений в травні 2018 року, у сумі 5 грн. 50 коп. за 1 м2 загальної площі кожної окремої квартири.

Протоколом загальних зборів ОСББ «ВІДІНСЬКА,21» № 3 від 16 липня 2023 року ухвалене рішення, згідно із яким погоджена заміна ринв водостічних труб в будинку АДРЕСА_2 , про що визначений відповідний розмір внеску, який підлягає оплаті співвласниками будинку.

Відповідно до положень ст. 11 ЦК України цивільні правата обов`язкивиникають іздій осіб,що передбаченіактами цивільногозаконодавства,а такожіз дійосіб,що непередбачені цимиактами,але зааналогією породжуютьцивільні правата обов`язки. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Згідно зч.1ст.14ЦК України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Положеннями ст. 319 ЦК України передбачено, що власність зобов`язує. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства.

Як вбачається із ч. 1 ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Статтею 509ЦК України зобов`язаннямє правовідношення,в якомуодна сторона(боржник)зобов`язанавчинити накористь другоїсторони (кредитора)певну дію(передатимайно,виконати роботу,надати послугу,сплатити грошітощо)або утриматисявід вчиненняпевної дії(негативнезобов`язання),а кредитормає правовимагати відборжника виконанняйого обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановленихстаттею 11цього Кодексу.

Згідно із ч. 1 ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За змістом ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Положеннями ст. 527 ЦК України передбачено, що боржник зобов`язанийвиконати свійобов`язок,а кредитор прийнятивиконання особисто,якщо іншене встановленодоговором абозаконом,не випливаєіз сутізобов`язаннячи звичаївділового обороту. Кожна із сторін у зобов`язанні має право вимагати доказів того, що обов`язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред`явлення такої вимоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно зп.4ч.1ст.611ЦК України уразі порушеннязобов`язаннянастають правовінаслідки,встановлені договоромабо законом,зокрема: відшкодування збитків.

Положеннями ст. 612 ЦК України передбачено, що боржник вважаєтьсятаким,що прострочив,якщо вінне приступивдо виконаннязобов`язанняабо невиконав йогоу строк,встановлений договоромабо законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» багатоквартирний будинок житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.

Відповідно до п. 8 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» частка співвласника частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Згідно з п. 10 ч. 1, ч.ч. 2, 3 ст. 7 Закону України«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» співвласники зобов`язанісвоєчасно сплачуватиза спожитіжитлово-комунальніпослуги. Кожнийспіввласник несезобов`язання щодоналежного утримання,експлуатації,реконструкції,реставрації,поточного ікапітального ремонтів,технічного переоснащенняспільного майнабагатоквартирного будинкупропорційно дойого часткиспіввласника. У разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення новий власник набуває усіх обов`язків попереднього власника як співвласника.

Як вбачається із ч.ч. 2, 3 ст. 8 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» обсяг зобов`язань та відповідальності кожного співвласника за договором, який є обов`язковим для всіх співвласників, визначається пропорційно до його частки співвласника. Обсяг зобов`язань та відповідальності кожного співвласника за договором про надання комунальної послуги визначається відповідно доЗакону України«Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до п. 6 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальнихпослуг належить житлова послуга послуга з управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальніпослуги» споживач здійснюєоплату заспожиті житлово-комунальніпослуги щомісяця,якщо іншийпорядок тастроки невизначені відповіднимдоговором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначаєЗакон України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

За змістом п. 4 ч. 1 ст. 1 ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласники багатоквартирного будинку власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Згідно із ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Відповідно доч.2ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори.

Зі змістуч.5ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Відповідно до вимог ст. 15 Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням.

За змістом ст. 17 Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право:

-робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання;

-вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів;

-звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки.

Як вбачається із ст. 22 Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» длязабезпечення утриманнята експлуатаціїбагатоквартирного будинку,користування спільниммайном утакому будинку,включаючи поточнийремонт,утримання багатоквартирногобудинку таприбудинкової території,водопостачання таводовідведення,теплопостачання іопалення,отримання послугиз управлінняпобутовими відходами,об`єднання зарішенням загальнихзборів маєправо: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення.

Внески на утримання майна, що перебуває у спільній власності, визначаються рішенням загальних зборів. Ви, будучи співвласником багатоквартирного будинку, зобов`язані виконувати обов`язки, передбачені рішенням загальних зборів, зокрема своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Оскільки розрахунок заборгованості проведений позивачем відповідно до вимог чинного законодавства, вказаний розрахунок приймається судом до уваги.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

При вирішенні питання про стягнення з відповідача судових витрат по справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 3028,00 грн.

Вирішуючи питання щодо судових витрат, здійснених позивачем у зв`язку з розглядом позову, які складаються з витрат за надання правничої допомоги у розмірі 5050,00 грн., суд враховує, що відповідно до ч. 2 та ч. 3ст. 137 ЦПК Україниза результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Витрати за надання правничої допомоги підтверджені належними доказами, а саме: ордером про надання правничої допомоги виданим на підставі Договору про надання правничої допомоги № 19 від 18 березня 2024 року, укладеним між адвокатом Олексюком Романом Руслановичем та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «ВІДІНСЬКА, 21», копіями рахунків за вказаним Договором, а також платіжними інструкціями № 364 від 24.03.2024 року та № 405 від 02.07.2024 року.

Оскільки понесення позивачем зазначених витрат підтверджено належними доказами вони підлягають до стягнення з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.526,625 ЦК України, ст.ст. 1, 10, 15-16, 20 Закону УкраїниЗакону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст.10, 12, 13, 76, 81, 89, 137, 141, 258-259, 263-265, 273, 280-284, 353, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Відінська 21»до ОСОБА_1 про стягненнязаборгованості посплаті внесківна управліннябудинком задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Рівненським МУ УМВС України в Рівненській області 10.03.1998 року, зареєстрованої за адресою: с. Велика Боровиця, Шепетівський район, Хмельницька область, адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_3 ) на користь Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Відінська 21» (код ЄДРПОУ 40480749, адреса місцезнаходження: 33018, м. Рівне, вул. Відінська, 21) заборгованість по сплаті внесків на управління будинком у розмірі 11 991 грн. 98 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Рівненським МУ УМВС України в Рівненській області 10.03.1998 року, зареєстрованої за адресою: с. Велика Боровиця, Шепетівський район, Хмельницька область, адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_3 ) на користь Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Відінська 21» (код ЄДРПОУ 40480749, адреса місцезнаходження: 33018, м. Рівне, вул. Відінська, 21) судовий збір в розмірі 3 028 грн. 00 коп. та витрати на правничу допомогу в розмірі 5 050 грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Рівненського апеляцiйного суду через Рiвненський мiський суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «Відінська21» (код ЄДРПОУ 40480749, адреса місцезнаходження: 33018, м. Рівне, вул. Відінська, 21).

Відповідач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Рівненським МУ УМВС України в Рівненській області 10.03.1998 року, зареєстрована за адресою: с. Велика Боровиця, Шепетівський район, Хмельницька область, адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_3 ).

Суддя Рівненського

міського суду Тимощук О.Я.

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення18.09.2024
Оприлюднено24.09.2024
Номер документу121777530
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —569/5949/24

Рішення від 18.09.2024

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Тимощук О. Я.

Ухвала від 03.07.2024

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Тимощук О. Я.

Ухвала від 15.04.2024

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Тимощук О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні