ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
"23" вересня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/3330/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Присяжнюка О.О.
розглянувши матеріали
позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Спайдер-21»(62303, Харківська обл., Харківський р-н, місто Дергачі, пров. Незалежності, буд. 12) до PALME GRUP TEKSTIL SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI(FERHATPASA SB MAN. ALI RIZA EFENDI CAD. № 8/31 CATALCA ISTANBUL TURKEY) про повернення майна
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Спайдер-21» звернулось до Господарського суду Харківської області із позовною заявою до PALME GRUP TEKSTIL SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI(FERHATPASA SB MAN. ALI RIZA EFENDI CAD. № 8/31 CATALCA ISTANBUL TURKEY), в якій просить суд :
Стягнути із Відповідача PALME GRUP TEKSTIL SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI (Республіка Туреччина, номер реєстрації: 0720106646800001) суму попередньої оплати на користь Позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «СПАЙДЕР-21» (Україна, код ЄДРПОУ 44320519) у розмірі 5500,00 доларів США.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням продавцем - PALME GRUP TEKSTIL SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI, умов Контракту № 02 від 23 січня 2024 року в частині поставки товару.
Суд, дослідивши зміст позовної заяви, зазначає, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи підприємці.
Як вбачається з позовної заяви, вказана у вступній частині і прохальній частині позову в якості відповідача - PALME GRUP TEKSTIL SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI, є іноземним суб`єктом господарювання, який за місцезнаходженням розташований у республіці Туреччина.
Згідно ч. 1 ст. 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (ч. 1 ст. 366 Господарського процесуального кодексу України).
Разом з тим, відповідно до ст. 76 Закону України Про міжнародне приватне право суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у таких випадках: 1) якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону; 2) якщо на території України відповідач у справі має місце проживання або місцезнаходження, або рухоме чи нерухоме майно, на яке можна накласти стягнення, або знаходиться філія або представництво іноземної юридичної особи - відповідача; 3) у справах про відшкодування шкоди, якщо її було завдано на території України; 4) якщо у справі про сплату аліментів або про встановлення батьківства позивач має місце проживання в Україні; 5) якщо у справі про відшкодування шкоди позивач - фізична особа має місце проживання в Україні або юридична особа - відповідач - місцезнаходження в Україні; 6) якщо у справі про спадщину спадкодавець у момент смерті був громадянином України або мав в Україні останнє місце проживання; 7) дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України; 8) якщо у справі про визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим особа мала останнє відоме місце проживання на території України; 9) якщо справа окремого провадження стосується особистого статусу або дієздатності громадянина України; 10) якщо справа проти громадянина України, який за кордоном діє як дипломатичний агент або з інших підстав має імунітет від місцевої юрисдикції, відповідно до міжнародного договору не може бути порушена за кордоном; 11) якщо у справі про банкрутство боржник має місце основних інтересів або основної підприємницької діяльності на території України; 12) в інших випадках, визначених законом України та міжнародним договором України.
В силу ст. 75 Закону України Про міжнародне приватне право підсудність судам України справ з іноземним елементом визначається на момент відкриття провадження у справі, незважаючи на те, що в ході провадження у справі підстави для такої підсудності відпали або змінилися, крім випадків, передбачених у статті 76 цього Закону.
З позовної заяви і доданого до неї договору вбачається, що спір виник саме у зв`язку з невиконанням PALME GRUP TEKSTIL SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI, умов Контракту № 02 від 23 січня 2024 року в частині поставки товару.
Відповідно до умов п. 9 контракту № 02 від 23 січня 2024 року сторони узгодили, що всі спори та розбіжності між сторонами, що виникають з цього Договору або у зв`язку з ним, які неможливо шляхом проведення переговорів, повинні бути врегульовані одним арбітром відповідно до Правил врегулювання та арбітражу Міжнародної торгової палати з застосуванням законодавства України. Містом проведення арбітража буде м. Київ.
Виходячи з наведених положень контракту № 02 від 23 січня 2024 року, сторони чітко визначили підсудність спорів, що виникають або пов`язані з даним Договором, саме Міжнародному комерційному арбітражному суді при Торгово-промисловій палаті.
За таких обставин, враховуючи наведене та з огляду на те, що заявлені позивачем вимоги ґрунтуються саме на невиконанні обов`язків за контрактом № 02 від 23 січня 2024 року Компанією PALME GRUP TEKSTIL SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI , яка є нерезидентом, місцезнаходженням якого є Республіка Туреччина, господарський суд вважає, що даний спір в частині вимог позивача до вказаної Компанії не підлягає вирішенню у господарських судах України.
Відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
За таких обставин, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спайдер-21», оскільки позовна заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
У той же час, господарський суд враховує, що позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Спайдер-21», представлено в електронній формі, відтак з метою економії бюджетних коштів позовна заява заявнику надсилатись не буде.
Керуючись ст. 20, п. 1 ч. 1 ст.175, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України,
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спайдер-21» до PALME GRUP TEKSTIL SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI про стягнення 5000,00 дол. США, що в гривневому еквіваленті становить 227974.4 грн.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга у відповідності до частини 1 статті 256 ГПК України.
Ухвалу складено і підписано 23.09.2024.
СуддяО.О. Присяжнюк
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2024 |
Оприлюднено | 24.09.2024 |
Номер документу | 121782389 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань зовнішньоекономічної діяльності |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Присяжнюк О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні