Справа № 172/728/24
Провадження № 2/172/298/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.09.2024 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Битяка І.Г. за участі секретаря судового засідання Глушко О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Васильківка у відсутність сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дубовиківської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В
До суду надійшов вищевказаний позову. В обґрунтування позовних вимог представник позивача ОСОБА_2 вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_3 . На час смерті йому належала земельна ділянка для обслуговування житлового будинку та огородництва, що розташована на території с. Краснощокове Синельниківського району Дніпропетровської області. Після смерті батька позивачка звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак державний нотаріус своєю постановою від 28.03.2024 року їй відмовлено в проведенні нотаріальних дій з причини пропуску строку для прийняття спадщини. Вказаний строк позивачка пропустила у зв`язку зі здійсненням догляду за хворою матір`ю з дня смерті батька, виїздом за кордон. Крім того, позивачка вважала, що фактично користуючись спадковим майном, вона виконала усі дії з прийняття спадщини. Просить суд визначити додатковий строк три місяці, для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .
Ухвалою від 06.05.2024 року провадження у справі відкрито і постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Позивачка та її представник про день та час розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідач надав суду заяву про розгляд справи у відсутність представника Дубовиківської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, заперечень проти позову не має.
На підставі ч. 3 ст. 211, ч. 2 ст. 247 ЦПК України справа слухається у відсутність сторін без фіксування судового процесу технічними засобами.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до такого.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 .
28.03.2024 року державним нотаріусом Васильківської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно, яке належало померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 у зв`язку зі спливом шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини та не визнанням судом додаткового строку, достатнього для подання нею заяви про прийняття спадщини.
На підтвердження поважності причин пропуску встановленого законом шестимісячного строку для прийняття спадщини позивачка надала суду копії медичних документів на ім`я ОСОБА_4 та копію двох сторінок закордонного паспорту.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст.ст. 1220, 1221 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, а місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця або місцезнаходження нерухомого майна чи основної його частини.
Згідно з вимогами ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.
За правилами статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, закон пов`язує можливість визначення додаткового строку для прийняття спадщини лише у разі пропуску такого строку з поважної причини. При цьому поважною може бути визнана причина, пов`язана з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом встановлено, що батько позивачки помер у 2005 році, у встановлений законом строк позивачка не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, на підтвердження поважності пропуску строку прийняття спадщини надала суду в копіях медичні документи на ім`я ОСОБА_4 , копію двох сторінок закордонного паспорту. При цьому, з медичних документів вбачається, що ОСОБА_4 потребує постійного догляду, але не зазначено хто саме здійснює такий догляд. Крім цього, з копії двох сторінок закордонного паспорту з відміткою про виїзд та в`їзд в Україну не можливо встановити кому належить цей документ.
За змістом статей 12, 13, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених фізичними або юридичними особами вимог і на підставі наданих ними доказів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на вищевказане, суд зазначає, що позивачка не надала суду належних та достатніх доказів поважності причин пропуску строку звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у встановлений законом шестимісячний строк, враховуючи, що з дня смерті батька позивачки пройшло більше 19 років, тому суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
На підставі викладене та керуючись ст.ст. 1220, 1221, 1268, 1272 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 13, 81, 89, 211, 247, 259, 263-265 ЦПК України, -
У Х В А Л И В
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Дубовиківської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скаргана рішеннясуду можебути поданадо Дніпровськогоапеляційного судучерез Васильківськийрайонний судДніпропетровської областіпротягом тридцятиднів здня йогопроголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.Г. Битяк
Суд | Васильківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2024 |
Оприлюднено | 24.09.2024 |
Номер документу | 121782761 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Васильківський районний суд Дніпропетровської області
Битяк І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні