Рішення
від 23.09.2024 по справі 349/1246/24
РОГАТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 349/1246/24

Провадження № 2/349/440/24

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

23 вересня 2024 року м. Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

у складі судді Могили Р.Г.

з участю секретаря судового засідання Мартиновської І.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами загального позовного провадження в порядку заочного розгляду об`єднану цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , орган опіки та піклування - виконавчий комітет Букачівської селищної ради Івано-Франківської області, про позбавлення батьківських прав,

учасники судового провадження:

представник позивачки адвокат Шидзінський І.В.,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

У липні 2024 року ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Шидзінський І.В., звернулася до суду з позовами до ОСОБА_2 про позбавлення його батьківських прав щодо малолітніх дітей .

В обгрунтування позовів зазначено, що її дочка ОСОБА_3 перебувала у зареєстрованому шлюбі з відповідачем ОСОБА_2 з 11 березня 2014 року по 29 грудня 2020 року. ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . З часу її смерті діти проживають разом із позивачкою. Відповідач вихованням дітей не займається, не турбується про їх фізичний та духовний розвиток, матеріально не забезпечує. Дані обставини є підставою для позбавлення його батьківських прав, згідно п.2 ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України ( далі - СК України), як батька, який ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей.

Відповідач ОСОБА_2 не подав відзиву на позовні заяви.

Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.

Ухвалами судді Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 15 липня 2024 року позовні заяви прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження та справи призначено до підготовчого засідання.

Ухвалою Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 07 серпня 2024 року об`єднано в одне провадження цивільну справу №349/1247/24 із цивільною справою №349/1246/24 та присвоїно об`єднаній справі №349/1246/24, провадження № 2/349/440/24.

Ухвалою Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 04 вересня 2024 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.

Представник позивачки ОСОБА_1 - адвокат Шидзінський І.В. у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав наведених у позовних заявах.

Виконавчий комітет Букачівської селищної ради Івано-Франківської області, як орган опіки та піклування явку свого представника в судове засідання не забезпечив, однак 20 вересня 2024 року до суду надійшла заява начальника служби у справах дітей та сім`ї Букачівської селищної ради Івано-Франківської області Романишак І. про розгляд справи за їхньої відсутності, заперечень проти позову немають.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому процесуальним законом порядку.

Враховуючи те, що відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, в судове засідання не з`явився, відзиву на позовну заяву не подав, суд провів заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Фактичні обставини справи, встановлені судом .

ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження дітей, виданих виконавчим комітетом Чернівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області серія НОМЕР_1 від 21 серпня 2014 року та серія НОМЕР_2 від 27 березня 2017 року.

Встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 11 березня 2014 року по 29 грудня 2020 року перебували у зареєстрованому шлюбі, який розірвано на підставі рішення Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 25 листопада 2020 року, ухваленого в судовій справі №349/1347/20. Судове рішення набрало законної сили 29 грудня 2020 року.

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 , виданого 20 грудня 2023 року Центром надання адміністративних послуг Букачівської селищної ради Івано-Франківської області.

За матеріалами справи встановлено, що позивачка по справі ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_3 та бабусею її малолітніх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_4 .

З копії акта обстеження умов проживання від 08 січня 2024 року встановлено, що малолітні діти ОСОБА_4 та ОСОБА_4 проживають разом із бабусею ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . Для дітей створені належні умови для проживання.

З довідки виданої заступником директора Чернівської гімназії Букачівської селищної ради Івано-Франківської області 07 червня 2024 року № 38 встановлено, що батько не цікавиться успіхами сина ОСОБА_4 , який навчається у четвертому класі гімназії.

Також згідно довідки заступника директора Чернівської гімназії Букачівської селищної ради Івано-Франківської області від 07 червня 2024 року № 37 встановлено, що навчанням ОСОБА_3 , яка є ученицею першого класу, цікавиться лише бабуся ОСОБА_1 .

Крім цього, факт ухилення відповідача від виконання ним батьківських обов`язківпо вихованню дітей підтвердила в судовому засіданні свідок.

Свідок ОСОБА_5 надала показання про те, що вона проживає по сусідству із позивачкою. Батько дітей ОСОБА_2 протягом останніх трьох років не приходив до дітей , не займається їхнім вихованням. Коли в 2023 році померла мати дітей , ними опікується їхня бабуся ОСОБА_1 . Батько дітей проживає в сусідньому селі Козарі та зловживає алкогольними напоями .

Згідно копії висновку органу опіки та піклування, який затверджений рішенням виконавчого комітету Букачівської селищної ради Івано-Франківської області від 18 січня 2024 року №2, вирішено за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 щодо неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У висновку зазначено, що згідно пояснень сусідів, ОСОБА_2 останні три роки по місцю проживання дітей, не з`являється , участі у їхньому вихованні не бере.

Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування.

У принципі 6 Декларації прав дитини, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові та розуміння. Вона має, якщо це можливо, зростати в піклуванні та під відповідальністю своїх батьків, у будь-якому разі - в атмосфері любові та моральної і матеріальної забезпеченості.

У статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована 27 лютого 1992 року Постановою Верховної Ради України, зазначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

У частині другій статті 141 СК України зазначено, що розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.

Згідно частин 2, 3 ст.150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Також в частині другій статті 157 СК України закріплено, що той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

А у відповідності до вимог п.2 ч.1 ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.

Пленум Верховного Суду України в п. п. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року N 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" роз`яснив судам, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Особи можуть бути позбавленні батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.

Відповідно до змісту статті 19 СК України при розгляді спорів щодо позбавлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних в результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, які бажають брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

Згідно частин першої, другої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Виходячи з внутрішнього переконання, яке ґрунтується на внутрішній оцінці всіх обставин справи в їх сукупності, враховуючи висновок органу опіки та піклування, показання свідків та наявні в матеріалах справи письмові докази, суд дійшов висновку, що відповідач ОСОБА_2 , як батько протягом останніх трьох років свідомо ухиляється від виконання свого обов`язку по вихованню малолітнього сина ОСОБА_4 та малолітньої дочки ОСОБА_4 , а саме: не піклується про духовний і фізичний розвиток дітей, не спілкується з ними та не виявляє інтересу до їхнього внутрішнього світу.

Отже, відповідачем порушено право його дітей на рівень життя, достатній для їхнього фізичного, морального, культурного, духовного і соціального розвитку, яке гарантоване ст.8 Закону України «Про охорону дитинства» і яке підлягає захисту на підставі п.2 ч.1 ст.164 СК України шляхом позбавлення його, як батька батьківських прав щодо неповнолітніх дітей, оскільки він ухилився від виконання своїх обов`язків щодо їхнього виховання, що в свою чергу не буде суперечити інтересам дітей.

Одночасно суд роз`яснює відповідачу його право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав, за наявності підстав передбачених частинами 3 - 5 ст.169 СК України.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З копій платіжних інструкцій №0.0.37432914712.1 та № 0.0.3743911992.1 від 05 липня 2024 року встановлено, що позивачкою сплачено судовий збір в розмірі по 1 211,20 грн за кожну позовну вимогу, загальний розмір якого складає 2 422,40 грн.

Оскільки позовні вимоги задоволено повністю, тому з відповідача ОСОБА_2 на користь позивачки ОСОБА_1 підлягає стягненню 2 422,40 грн судового збору.

Керуючись ст.ст. 141, 259, 263-265,280-284 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , орган опіки та піклування - виконавчий комітет Букачівської селищної ради Івано-Франківської області про позбавлення батьківських прав - задовольнити повністю.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 щодо неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати до Рогатинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, для внесення відмітки в актовий запис №4 від 21 серпня 2014 року про народження ОСОБА_4 та внесення відмітки в актовий запис №2 від 27 березня 2017 року про народження ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 2 422,40 гривень сплаченого судового збору.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте Рогатинським районним судом Івано-Франківської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивачка:ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: с. Чернів Івано-Франківський район Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .

Орган опіки та піклування - виконавчий комітет Букачівської селищної ради Івано-Франківської області, місцезнаходження: Івано-Франківська область, Івано-Франківський район, селище Букачівці, вул. Чорновола,26, код ЄДРПОУ 04354781.

Суддя Р.Г. Могила

Повний текст рішення складено 23 вересня 2024 року.

СудРогатинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення23.09.2024
Оприлюднено24.09.2024
Номер документу121783918
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —349/1246/24

Рішення від 23.09.2024

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Могила Р. Г.

Рішення від 23.09.2024

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Могила Р. Г.

Ухвала від 04.09.2024

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Могила Р. Г.

Ухвала від 15.07.2024

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Могила Р. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні