Рішення
від 23.09.2024 по справі 766/11508/21
ХЕРСОНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №766/11508/21

Пров. №2/766/7569/24

23 вересня 2024 року м. Херсон

Херсонський міський суд Херсонської області в складі: головуючого судді Ус О.В., секретар судового засідання Петішкін О.О., за участі представника відповідачки адвоката Токаленко В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань міського суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства "Херсонобленерго" до ОСОБА_1 про стягнення вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил роздрібного ринку електричної енергії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач АТ "Херсонобленерго" звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил роздрібного ринку електричної енергії в сумі 31421,03 грн. завдані порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії відповідачем, як споживачем електроенергії, посилаючись на самовільне підключення до електричних мереж без порушення схеми обліку, споживач був відключений від постачання електричної енергії, що було виявлено працівниками АТ "Херсонобленерго" в ході рейду проведеного 10.03.2021 року, про що складено відповідний акт. Окрім того, просить стягнути на свою користь судові витрати у вигляді суми сплаченого судового збору в сумі 2270,00 грн.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 23 липня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено судовий розгляд.

Заочним рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 1 жовтня 2021 року позов задавлено в повному обсязі, вирішено питання про розподіл судових витрат.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 20 грудня 2021 року скасовано заочне рішення від 01.10.2021 р., призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Представник позивача в судове засідання не з`явилась, у позовній заяві просила проводити розгляд справи у відсутність, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити.

Представник відповідачки адвокат Токаленко В.М. позов не визнала, вказала, що акт та рішення комісії є безпідставними, відповідачка не здійснювала самовільне підключення до електроустановок та не здійснювала безоблікове споживання. ОСОБА_2 не отримувала повідомлення про припинення електропостачання.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

23.10.2019 р. ОСОБА_1 надіслано повідомлення про припинення електропостачання з 9-00 год. 31.10.2019 р., що підтверджено фіскальним чеком (арк. справи 10). Відключення споживача ОСОБА_3 відбулося 06.11.2019 р. на вимогу ХОЕК (ТОВ «Херсонська обласна енергопостачальна компанія»), про що свідчить реєстр відключення з відміткою відключення в РЩ (розподільчий щіток) від ВА (автомата) фаз.пров. (фазним проводом) (арк. справи 11).

Дані про відключення зазначені в особовому рахунку № НОМЕР_1 абонента ОСОБА_1 відключення від лічильника 06.11.2019 р., ініціатор постачальник (арк справи 12).

Доводи сторони відповідачки щодо того, що її квартира не була відключена 06.11.2019 р. від електропостачання не підтверджені належними доказами та спростовані вищевказаними даними особового рахунку.

10.03.2021 року в ході проведення працівниками АТ "Херсонобленерго" рейду, за адресою: АДРЕСА_1 виявлено порушення правил користування електричною енергії, а саме: самовільне підключення до електричних мереж без порушення схеми обліку, споживач електричної енергії відключений від постачання електричної енергії за спожиту електричну енергію.

У зв`язку з виявленими порушеннями, складено акт про порушення №136658 від 10.03.2021 року розмір необлікованої електричної енергії в наслідок порушення ОСОБА_1 правил користування електричною енергією, розрахованою на підставі акту відповідно до вказаних нормативних актів становить 31421,03 грн.

Відповідачкою не надано доказів про її підключення до мережі електропостачання на час проведення перевірки та складення акту про порушення від 10.03.2021 р. Квитанція про оплату 20.08.2020 р. ТОВ ХОЕК 400,00 грн. містить призначення платежу: ХОЕК ел.енерг від юр.осіб (вільні ціни) не є доказом підключення до енергопостачання, як вказує сторона відповідача. Повідомлення про покази лічильника та самостійна сплата сум за показниками лічильника не свідчать про те, що відповідачка після усунення умов, що були причиною її відключення від мережі, була підключення в установленому порядку.

Акт про порушення складений у присутності відповідачки, також вона була присутня на комісії 26.04.2021 р., на якій був розглянутий вказаний вище акт, розраховано обсяг та вартість не облікованої електричної енергії за 6 місяців до виявлення порушення, тобто з 10.09.2020 року до 09.03.2021 р.

В подальшому 28.04.2021 р. відповідачкою сплачено витрати на відключення/підключення до електромережі в розмірі 557,30 грн. (арк. справи 68, 69), а 05.05.2021 р. споживач ОСОБА_1 підключена до електромережі (арк. справи 12, 14 відомості про підключення в особовому рахунку, арк. справи 67 акт про підключення 527620 від 05.05.2021 р.).

Розмір вартості спожитої необлікованої електричної енергії відповідачем розрахований на підставі акту відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України, та становить по акту №136658 від 10.03.2021 року - 31421,03 гривень, що підтверджується розрахунком, наданим позивачем.

Відповідно до пункту 62 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», який набрав чинності 11 червня 2017 року, побутовий споживач - це фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність, на підставі відповідного договору з учасником ринку, у тому числі за договором постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до частин першої та сьомої статті 56 зазначеного Закону постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.

Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу.

Згідно із положеннями статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний, серед іншого, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Положеннями Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312 з послідуючими змінами, передбачено, що об`єкт побутового споживача це житловий будинок (частина будинку), квартира або будівля, які розміщені за однією адресою та належать одній фізичній особі або декільком фізичним особам на правах власності або користування, а споживачем електричної енергії є фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.

При переході права власності (користування) на об`єкт до нового власника (користувача) переходять права та обов`язки за договорами, укладеними відповідно до цих Правил (пункт 1.2.15 Правил).

Пунктом 5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії встановлені обов`язки споживача електричної енергії, серед яких споживач зобов`язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;

Кодексом систем розподілу, який затверджено постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №310 визначено, що безобліковий відбір електричної енергії з системи розподілу, а також від технологічних мереж основного споживача не допускається (пункт 11.9.1).

Відповідно до положень пунктів 8.2.5, 8.2.6, 8.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку. Відповідно до ст.1166 Цивільного кодексу України встановлено, що майнова шкода, завдана діями особистим немайновим правам юридичної особи, а також шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала.

Враховуючи, що відповідачка будучи споживачем електричної енергії, яка постачається в квартиру АДРЕСА_2 допущено безоблікове використання електричної енергії і цей факт зафіксовано в установленому законом порядку та не спростований належними та допустимими доказами стороною відповідачки, як не оспорено і визначений до сплати розмір завданих збитків, акт споживання відповідачем електричної енергії без приладів обліку підтверджується матеріалами справи, позивач належним чином оформив акт про порушення та правильно застосував формулу розрахунків вартості недорахованої електричної енергії відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, а тому заявлені позивачем АТ «Херсонобленерго» до ОСОБА_1 позовні вимоги є законними та обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст.141 ЦПК України, на користь позивача з відповідача підлягають стягненню сплачені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2270,00 гривень.

Підстави для негайного виконання судового рішення відсутні.

Заходи забезпечення позову судом не застосовувалися.

Рішення в повному обсязі складене 23 вересня 2024 року.

Керуючись ст.1166 ЦК України, ст. 12, 141, 263, 264-265, 280-282 ЦПК України, ст.22, 1166 ЦК України, ст.26-27 Закону України «Про електроенергетику», п.п.1,37,42,48,53 Правил користування електричною енергією для населення, Закону України «Про ринок електричної енергії» суд-

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства "Херсонобленерго" до ОСОБА_1 про стягнення вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил роздрібного ринку електричної енергії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства "Херсонобленерго" (ЄДРПОУ 38151729, місцезнаходження: м. Херсон, вул. Пестеля, 5) вартість необлікованої електричної енергії в сумі 31421 (тридцять одна тисяча чотириста двадцять одна) грн. 03 (три) коп.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства "Херсонобленерго" (ЄДРПОУ 38151729, місцезнаходження: м. Херсон, вул. Пестеля, 5) судові витрати, які складаються з судового збору в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Апеляційні скарги подаються учасниками справи до Херсонського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяО. В. Ус

СудХерсонський міський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення23.09.2024
Оприлюднено25.09.2024
Номер документу121790930
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —766/11508/21

Рішення від 23.09.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

Ухвала від 20.12.2021

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

Ухвала від 10.12.2021

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

Рішення від 01.10.2021

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

Ухвала від 23.07.2021

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні