Справа № 485/1393/24
Провадження №2/485/377/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
іменем України
23 вересня 2024 року м.Снігурівка
Снігурівський районний суд Миколаївської області у складі
головуючої судді Бодрової О.П.,
за участю секретаря судового засідання Літвінової Д.Ю.,
учасників справи: позивача ОСОБА_1 ,
представника третьої особи ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_3 ,третя особа Службау справахдітей Снігурівськоїміської ради,про позбавленнябатьківських прав,
установив:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
У червні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 , третя особа Служба у справах дітей Снігурівської міської ради, про позбавлення батьківських прав.
Позовні вимоги мотивовано тим, що з 20 квітня 2007 року позивач та відповідач перебували у зареєстрованому шлюбі. Від шлюбу мають сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Снігурівського районного суду Миколаївської області від 08.12.2014 шлюб розірвано. З кінця 2015 року з відповідачем проживають окремо. З початку 2015 року до весни 2020 року син проживав разом із матір`ю. З весни 2020 року неповнолітній син проживає разом з ним. ОСОБА_3 про сина не піклується, успіхами, станом здоров`я, навчанням сина не цікавиться, не приймає участі у матеріальному забезпеченні. Своїми діями та поведінкою відповідачка фактично самоусунулася від виконання батьківських обов`язків. Усі питання щодо виховання дитини, матеріального забезпечення, він вирішує сам.
У зв`язку з наведеним, посилаючись наст.164 СК Українипросить суд позбавити відповідача батьківських прав щодо неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відзив від відповідачки до суду не надходив.
Інші процесуальні дії у справі
Суддя Снігурівського районного суду Миколаївської області своєю ухвалою від 01 липня 2024 року вказану позовну заяву прийняла до розгляду та відкрила провадження у справі, постановила розгляд справи проводити у порядку загального позовного провадження /а.с.28/.
Снігурівський районнийсуд Миколаївськоїобласті своєюухвалою від14серпня 2024року закривпідготовче провадженнята призначивсправу досудового розгляду/а.с.44/.
Пояснення учасників справи
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. Надав згоду на ухвалення заочного рішення. Суду пояснив, що перебував із відповідачкою у зареєстрованому шлюбі. У 2014 році був ініціатором розірвання шлюбу між ними, однак забрав заяву. Згодом відповідачка подала заяву про розірвання суду та вони розлучилися. Дитина проживала разом із матір`ю, приходила до нього у п`ятницю, суботу та неділю. У 2016 році відповідачка разом із дитиною переїхали, всі канікули син був у нього вдома. Коли почалася епідемія коронавірусу, весною 2020 року, дитина була у нього, син займався у школі онлайн, перевівся у Павлівський НВК. З того часу дитина постійно проживає з ним. Під час тимчасової окупації, він разом із дитиною виїхав на ОСОБА_5 , повернулися 26 листопада 2022 року. У грудні 2022 року мати написала дитині смс-повідомлення «Я переїхала у рф з чоловіком». Дитина не бажає спілкуватися з матір`ю. У 2023 році він звернувся з заявою про стягнення аліментів на утримання дитини, однак відповідачка їх не сплачує. Мати дитину з днем народження не вітає, її життям не цікавиться. Дитина навчається, допомагає по господарству, забезпечений усім необхідним.
Відповідачка у судове засідання не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про причини неявки до суду не повідомила.
Представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, не заперечувала щодо їх задоволення, звернула увагу суду на те, що відповідачка самоусунулася від виховання дитини.
Відповідно дост. 280 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про час і місце судового засідання і від якого не надійшло повідомлення про поважність причин неявки, відповідач не подав відзив, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд ухвалив проводити заочний розгляд справи, ухваливши заочне рішення.
Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
Суд, заслухавши позивача, представника третьої особи, неповнолітнього свідка ОСОБА_4 , свідків, вивчивши позовну заяву, дослідивши письмові докази по справі, зазначає таке.
Суд встановив, що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 28 серпня 2007 року Павлівською сільською радою Снігурівського району Миколаївської області. У графі «Мати» значиться ОСОБА_3 , у графі «Батько» - ОСОБА_1 /а.с.16/.
Снігурівський районний суд Миколаївської області своїм заочним рішенням від 08 грудня 2014 року шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , який зареєстровано 20 квітня 2007 року у Павлівській сільській раді Снігурівського району Миколаївської області, актовий запис №2, розірвав /а.с.22-23/.
Суддя Снігурівського районного суду Миколаївської області своїм судовим наказом від 19 липня 2023 року вирішила стягнути з ОСОБА_3 аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі заробітку (доходу) матері, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 17 липня 2023 року та до досягнення дитиною повноліття /а.с.19/.
Згідно довідки Павлівського ліцею Снігурівської міської ради Баштанського району Миколаївської області №74 від 25.04.2024, ОСОБА_4 дійсно навчається в 11 класі в Павлівському ліцеї Снігурівської міської ради Баштанського району Миколаївської області (онлайн) /а.с.14/.
За даними довідки Павлівського старостинського округу №499 від 29.04.2024, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , має на утриманні неповнолітню дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с.14/.
У відповідності до витягу про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 29.04.2024, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним за вказаною адресою також зареєстровані: дружина - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , інший ступінь споріднення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , не родич ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 /а.с.15/.
Згідно акту про фактичне місце проживання (не проживання) громадян на території Снігурівської міської територіальної громади за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено, що ОСОБА_4 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.20-21/.
За даними акту обстеження матеріально-побутових умов встановлено, що 27 травня 2024 року було обстежено умови проживання неповнолітнього ОСОБА_4 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 . В ході обстеження встановлено, що сім`я проживає у складі 2 осіб, а саме батька ОСОБА_1 , сина ОСОБА_4 . Жиле приміщення складається з 4 кімнат, наявне водопостачання та електропостачання. Санітарно-гігієнічні умови в нормі, кімнати світлі, просторі, в будинку чисто. Харчування наявне у повному обсязі, різні крупи, масло соняшникове, борошно, кисло-молочні продукти, фрукти, солодощі. У дитини наявні всі необхідні речі для навчання, технічно та матеріально забезпечений. Наявне місце для проведення дозвілля. Сімейні традиції: риболовля, святкування свят у сімейному колі. Батько шкідливих звичок немає, працює. Як висновок, для дитини створено всі належні умови для психологічного, фізичного та розумового розвитку /а.с.12-13/.
10 червня 2024 року головним державним виконавцем Ваніним Ярославом В`ячеславовичем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №75255939 з примусового стягнення з ОСОБА_3 аліментів на утримання сина ОСОБА_4 у розмірі заробітку (доходу) матері, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 17 липня 2023 року та до досягнення дитиною повноліття заробітку (доходу) матері, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 17 липня 2023 року та до досягнення дитиною повноліття. Постановою про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника від 10.06.2024 звернено стягнення на заробітну плату ОСОБА_3 , яка отримує дохід у Опорному закладі «Каланчацький заклад повної загальної середньої освіти №1 Каланчацької селищної ради» /а.с.8-11/.
Відповідно висновку органу опіки та піклування Снігурівської міської ради щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 встановлено, що орган опіки та піклування Снігурівської міської ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3 щодо неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с.33-34/.
Згідно талону-повідомлення єдиного обліку №2974 про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію від 01.07.2024, встановлено, що заяву ОСОБА_1 про те, що ОСОБА_3 , 1972 року народження, добровільно виїхала на територію російської федерації, на даний час проживає там та наміру повертатись до України не має, зареєстровано в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (журналі єдиного обліку) Відділення поліції №2 Баштанського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області за №2974 /а.с.39-40/.
Зі змісту рішення Комісії з питань захисту прав дитини Снігурівської районної державної адміністрації про участь ОСОБА_8 у вихованні малолітнього ОСОБА_9 №11 від 11.03.2015, встановлено, що комісією встановлено дні зустрічей ОСОБА_8 з його сином ОСОБА_9 щотижня з п`ятниці 13:00 до 12:00 неділі та під час канікул за домовленістю з матір`ю.
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов проживання від 11.02.2015, встановлено, здійснено огляд матеріально-побутових умов проживання ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 та встановлено, що стан житла добрий. В ході обстеження було виявлено, що сім`я проживає у будинку із задовільним станом, мають три житлові кімнати, добре вмебльовані: два ліжка, крісла, диван, меблевий гарнітур, дві шафи, стіл письмовий, дві тумбочки, стільці, стіл. Мають електроприлади, два холодильники, три телевізори, комп`ютер, музичний центр та інші. Будинок має пічне опалення, облаштований санвузлом, водопостачання централізоване, мають водопровід у будинку, скважину, сім`я має підсобне господарство, транспортні засоби. Продуктами харчування, дровами та вугіллям сім`я забезпечена в повному обсязі. Мають присадибну ділянку розміром 0,22 га. ОСОБА_1 працевлаштований та отримує заробітну плату. Також отримує орендну плату за земельний пай. Виходячи з наведеного, комісія дійшла висновку, що сім`я має всі необхідні умови для виховання та утримання ОСОБА_4 .
Допитаний у судовому засіданні в порядкуст. 232 ЦПК України (у присутності представника органу опіки та піклування) ОСОБА_4 вказав, що проживає разом із батьком з 8 класу. У 9 класі перейшов до Павлівського ліцею. У школі навчався на середньому рівні. Разом з татом виїхав на ОСОБА_5 під час тимчасової окупації. З татом проживають вдвох, мають господарство. З матір`ю не спілкується, останній раз бачив її, коли навчався у 8 класі. У телеграмі отримав від неї смс-повідомлення про те, що вона виїхала в рф. Спілкуватися з нею не бажає. Жодних перешкод до спілкування з матір`ю ніхто не створює. Тато для нього найближча людина. Щодо позбавлення батьківських прав не заперечує.
Свідок ОСОБА_10 у судовому засіданні повідомив суду, що він є другом родини, Олену знав. Син проживає з батьком 4 роки. Матір не бачив давно, останній раз років 6-8 назад у селі. Приходить до родини у гості, дитина забезпечена всім необхідним.
Свідок ОСОБА_11 у судовому засіданні повідомила, що ОСОБА_4 проживає удвох з татом. До тата приїхав сам. Мати дитини в селі ніхто не бачив років 8-10. Батько не перешкоджає спілкуванню дитини з матір`ю. Родина має нормальні, дружні відносини. Хлопчик вихований.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування
Статтею 15 ЦК Українивизначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Отже,стаття 15 ЦК Українивизначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
За правилами статей12,81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ізстаттею 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до частини 1 статті 19 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року, держава вживає усіх необхідних заходів з метою захисту дитини від відсутності піклування або недбалого ставлення до неї з боку батьків.
За положеннями частин першої, другої статті 27 цієї Конвенції кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для її фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку. Батьки несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Згідно зістаттею 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до частини восьмоїстатті 7 СК Українирегулювання сімейних відносин має здійснюватись з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини (пункт 2 частини першоїстатті 164 СК України).
Позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Частиною четвертоюстатті 19 СК Українивизначено, що під час розгляду судом спорів щодо позбавлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування.
Відповідно до частини п`ятоїстатті 19 СК Україниорган опіки і піклування подає до суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Як вбачаєтьсяз висновкуоргану опікита піклування,орган опікита піклуваннявважає задоцільне позбавитибатьківських правОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідност. 12 Закону України «Про охорону дитинства», виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Приймаючи до уваги вищевикладене у своїй сукупності, суд приходить до висновку про доведеність факту ухилення ОСОБА_3 від виконання батьківських обов`язків по вихованню та матеріальному утриманню свого неповнолітнього сина протягом тривалого часу, сімейні зв`язки між біологічною матір`ю ОСОБА_3 та сином ОСОБА_4 втрачені.
З огляду на встановлені обставини справи, з урахуванням усталеної практики ЄСПЛ у подібних справах, беручи до уваги необхідність дотримання як найкращих інтересів дитини виховуватися і розвиватися у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, суд вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При цьому, слід звернути увагу і на те, що позбавлення особи батьківських прав не тягне невідворотних наслідків, оскільки не позбавляє особу, яка позбавлена батьківських прав, на спілкування з дитиною і побачення з нею, як це передбачено законом, а також права на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.
На підставі викладеного, позов підлягає задоволенню.
Щодо судових витрат
Згідно ч. 1, 2ст.133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивачем при подачі позову сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
У відповідності до ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1211,20 грн на користь позивача.
На підставі викладеного, ст.150,164 СК України, керуючись ст.4,13,81,263-265,268, 280-284 ЦПК України, суд
ухвалив:
Задовольнити позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа Служба у справах дітей Снігурівської міської ради, про позбавлення батьківських прав.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , щодо неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) гривень.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленомуЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
Відомості про учасників справи
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Третя особа: Служба у справах дітей Снігурівської міської ради, вул.Центральна, 72, м.Снігурівка Баштанського району Миколаївської області.
Повне рішення складено 24 вересня 2024 року.
Суддя О.П.Бодрова
Суд | Снігурівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2024 |
Оприлюднено | 25.09.2024 |
Номер документу | 121808945 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Снігурівський районний суд Миколаївської області
Бодрова О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні