Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 2/733/434/24
Єдиний унікальний №733/1882/24
Рішення
Іменем України
24 вересня 2024 року Ічнянський районний суд Чернігівської області
в складі :
головуючого судді Т.В. Карапиш
за участю секретаря О.П. Щур,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Ічня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ічнянської міської ради Прилуцького району Чернігівської області та Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права на земельні частки (паї) в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою про визнання права в порядку спадкування на земельну частку (пай) в КСП ім. Леніна с. Максимівка Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.10.1997 року за № 662 на ім`я ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла його дружина - ОСОБА_3 , яка проживала разом з ОСОБА_2 на день його смерті та вступила в управління та розпорядження спадковим майно, але не встигла її оформити та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на земельну частку (пай) в КСП ім. Леніна с. Максимівка Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.10.1997 року за № 662 на ім`я ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також на земельну частку (пай) в КСП ім. Леніна с. Максимівка Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_5, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.10.1997 року за № 295 на ім`я ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла її рідна сестра (мати позивачки) ОСОБА_4 , але не встигла її оформити та померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Як спадкоємиця за законом, позивачка ОСОБА_1 своєчасно прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_4 , але не може її належним чином оформити, оскільки втрачені належні правовстановлюючі документи на земельні частки (паї), які б підтверджували належність померлій даного спадкового майна. Просить визнати за нею право на вищевказані земельні частки (паї) в порядку спадкування.
В підготовче судове засідання позивачка не з`явилася, вказавши в позовній заяві про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача Ічнянської міської ради Прилуцького району Чернігівської області в підготовче судове засідання не з`явився, але надав суду заяву, в якій просить справу розглядати без його участі. Проти задоволення позову не заперечує.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, вивчивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Як встановлено в судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 5).
Після його смерті відкрилася спадщина на земельну частку (пай) в КСП ім. Леніна с. Максимівка Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.10.1997 року за № 662 на ім`я ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6).
Згідно довідки, виданої Рожнівським старостинським округом Ічнянської міської ради Прилуцького району Чернігівської області від 03.01.2024 року № 02-04/02/13, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживали однією сім`єю та вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до даних погосподарських книг за 1955-1973 рр.; 1977-1979 рр. № 5; № 2 за 1983-1985 рр. ст. 55; № 2 за 1986-1988 рр. ст. 49; № 2 за 1991-1995 ст. 77; № 7 за 1996 рік ст. 12 (а.с. 8).
Відповідно до Акту обстеження від 14.11.2023 року, складеного комісією у складі депутата міської ради ОСОБА_6 та свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , проведено обстеження житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 та встановлено, що ОСОБА_3 провела поховання свого співмешканця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , за власний кошт та розпорядилась речами померлого до завершення шестимісячного строку (а.с. 7).
Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі, коли спадщина, яка відкрилась до набуття чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 01 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
Нормами ст. 524 ЦК УРСР (чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що спадкування здійснюється за законом і за заповітом.
За правилами ст.ст. 548,549 ЦК УРСР в редакції 1963 року для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв, не допускається прийняття спадщини під умовою або застереженням. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Спадщина вважається прийнятою, якщо спадкоємець фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Відповідно до ст.ст. 529,530 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
Відповідно до ст. 549 ЦК Української РСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Особи, для яких право спадкоємства виникає лише у випадку неприйняття спадщини іншими спадкоємцями, можуть заявити про свою згоду прийняти спадщину протягом строку, що залишився для прийняття спадщини. Якщо строк, що залишився, менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців.
Відповідно до ст. 549 ЦК Української РСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Особи, для яких право спадкоємства виникає лише у випадку неприйняття спадщини іншими спадкоємцями, можуть заявити про свою згоду прийняти спадщину протягом строку, що залишився для прийняття спадщини. Якщо строк, що залишився, менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців.
Згідно пункту 113 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 1994 р. № 18/5, яка була чинна до 03 березня 2004 року, а також відповідно до правових висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 08 червня 2022 року у справі № 715/2172/17 та постанові Верховного Суду від 25 березня 2020 року у справі № 305/235/17, доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути:
- довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідної місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним;
- довідка державної податкової служби або страховика чи іншого органу про те, що спадкоємець після відкриття спадщини сплачував податки або страхові платежі по обов`язковому страхуванню;
- копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту прийняття спадщини; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який підтверджує, що спадкоємець був постійно прописаний (зареєстрований) у спадковому будинку (квартирі);
- інші документи, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_3 , як спадкоємиця першої черги за законом, прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , який доводився їй чоловіком, що підтверджується копією Запису акта про одруження №2 від 13.02.1996 року, виданого виконавчим комітетом Рожнівської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області (а.с. 40), фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном ОСОБА_2 , але до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не зверталася, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася, що підтверджується повідомленням приватного нотаріуса Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області Варзагера С.В. від 06.09.2024 року № 173/01-16 (а.с. 33).
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла тітка по лінії матері позивачки ОСОБА_9 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 9); копією довідки Державного архіву Чернігівської області від 17.10.2023 року № Я-1677 про народження ОСОБА_10 , згідно якої відповідно до метричної книги Успенської церкви с. Максимівка Борзенського повіту за 1916 рік є актовий запис про народження № 3, в якому батьками останньої вказані ОСОБА_23 та ОСОБА_12 (а.с. 20); копією Державного архіву Чернігівської області від 17.10.2023 року № П-1678, відповідно до якого згідно актового запису про одруження № 16 від 30.09.1937 року по Максимівській сільській раді Ічнянького району Чернігівської області, ОСОБА_13 та ОСОБА_14 уклали шлюб, після укладення якого остання змінила прізвище « ОСОБА_14 » на « ОСОБА_14 » (а.с. 21); копією свідоцтва про народження ОСОБА_17 № НОМЕР_1 від 10.05.1924 року, виданого Максимівським сільзагс, згідно якого батьками ОСОБА_17 вказані ОСОБА_18 та ОСОБА_19 (а.с. 22); копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 03.02.1951 року, актовий запис № 3, складеного Максимівським сіль загс, згідно якого ОСОБА_20 та ОСОБА_4 уклали шлюб, після укладення якого остання змінила прізвище « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 » (а.с. 23).
Після смерті ОСОБА_9 відкрилася спадщина на земельну частку (пай) в КСП ім. Леніна с. Максимівка Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.10.1997 року за № 662 на ім`я ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6), а також на земельну частку (пай) в КСП ім. Леніна с. Максимівка Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_5, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.10.1997 року за № 295 на ім`я ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 10).
Відповідно до ст. 530 ЦК Української РСР, при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).
ОСОБА_4 , як спадкоємиця другої черги за законом, фактично прийняла спадщину після смерті рідної сестри ОСОБА_3 шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном останньої протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, що підтверджується копією рішення Ічнянського районного суду Чернігівської області від 27.06.2024 року у справі № 733/1069/24 про встановлення факту прийняття спадщини, що набрало законної сили (а.с. 11-12), але до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не зверталася, спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася, що підтверджується повідомленням приватного нотаріуса Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області Варзагера С.В. від 06.09.2024 року № 173/01-16 (а.с. 33).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на земельну частку (пай) в КСП ім. Леніна с. Максимівка Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.10.1997 року за № 662 на ім`я ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6), а також на земельну частку (пай) в КСП ім. Леніна с. Максимівка Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_5, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.10.1997 року за № 295 на ім`я ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 10).
ІНФОРМАЦІЯ_3 мати позивачки ОСОБА_4 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 13), копією рішення Ічнянського районного суду Чернігівської області від 06.02.2024 року у справі № 733/2032/23 про встановлення факту родинних відносин (а.с. 16-19) та після її смерті відкрилася спадщина на земельну частку (пай) в КСП ім. Леніна с. Максимівка Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.10.1997 року за № 662 на ім`я ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6), а також на земельну частку (пай) в КСП ім. Леніна с. Максимівка Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_5, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.10.1997 року за № 295 на ім`я ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 10).
Згідно довідки, виданої Монастирищенським старостинським округом Ічнянської міської ради Прилуцького району Чернігівської області від 24.11.2023 року № 02-13/84/10, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 та разом з нею на день смерті та протягом шести місяців з дня смерті була зареєстрована дочка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с. 14).
У відповідності до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Таким чином, ОСОБА_1 фактично прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_4 .
Відповідно до ст. ст. 1268-1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
У відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1222 ч.1 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
Згідно ст.ст. 1220-1221, 1223 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.
П. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику в справах про спадкування" передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до повідомлення приватного нотаріуса Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області Варзагера С.В. від 08.08.2024 року № 155/01-16, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі Свідоцтв про право на земельні частки (паї), які належали ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , так як нею не подано правовстановлюючі документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій (а.с. 26).
Положення ст. 392 ЦК України вказують, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
ОСОБА_1 , як спадкоємиця першої черги за законом, своєчасно прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_4 , у відповідності до ч. 3 ст. 1268 ЦК України звернулась із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області Варзагера С.В., що підтверджується копією спадкової справи № 123/2023 (а.с 33-38), але юридично не може оформити свої спадкові права, оскільки втрачені правовстановлюючі документи на земельні частки (паї), які б підтверджували право на дане спадкове майно (а.с. 27), а тому суд вважає, що позивачка правомірно набула право на вищевказане спадкове майно, в зв`язку з чим за нею слід визнати право на дане майно в порядку спадкування.
Керуючись ст. ст. 4,19,76,81, 200, 247, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України, ст. ст. 524, 529, 530, 548-549 ЦК УРСР від 18.07.1963 року, ст.ст. 328, 392, 1261, 1268 ЦК України, п. 5 Прикінцевих та Перехідних положень ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , право на земельну частку (пай) в КСП ім. Леніна с. Максимівка Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.10.1997 року за № 662 на ім`я ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , право на земельну частку (пай) в КСП ім. Леніна с. Максимівка Прилуцького (колишнього Ічнянського) району Чернігівської області, площею 4,13 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_5, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 21.10.1997 року за № 295 на ім`я ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивачка: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Відповідач: Ічнянська міська рада Прилуцького району Чернігівської області, місце знаходження: м. Ічня, площа Т.Шевченка, 1 Чернігівської області, ЄДРПОУ 04061748.
Повне судове рішення складено 24 вересня 2024 року.
Суддя Т. В. Карапиш
Суд | Ічнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 26.09.2024 |
Номер документу | 121811419 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Ічнянський районний суд Чернігівської області
Карапиш Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні