Рішення
від 24.09.2024 по справі 177/1212/24
КРИВОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 177/1212/24

Провадження № 2/177/736/24

Р І Ш Е Н Н Я

(заочне)

Іменем України

24 вересня 2024 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді: Березюк М. В.

за участі: секретаря Пушкарьова Є. В.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув містіКривому Розіцивільну справуза позовноюзаявою ОСОБА_1 до Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

30.05.2024 позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою, уточнивши яку 02.07.2024, представник позивача просив суд визначити ОСОБА_1 додатковий тримісячний строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовної заяви зазначав, що за життя ОСОБА_3 склала на ім`я ОСОБА_1 заповіт, яким заповідала йому земельну ділянку площею 1,580 га, що знаходиться на території Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області. Позивач вважає, що з поважних причин пропустив строк для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , оскільки проживає в м. Нікополь, який тривалий час постійно обстрілюється і він позивач, не мав можливості виїхати з міста оскільки доглядав за будинком. Крім того, внаслідок систематичних обстрілів був відсутній зв`язок, знищувалася інфраструктура міста, тепло та електропостачання і позивач, як спеціаліст в електротехнічній галузі був задіяний для відновлення електропостачання в місті. Фактично, приїхавши в м. Кривий Ріг в квітні 2024 він дізнався, що ОСОБА_3 померла, однак документів на підтвердження факту смерті останньої у позивача не було та лише 26 квітня 2024 року він отримав повторне свідоцтво про її смерть і без зволікань звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 . Однак, постановою нотаріуса йому відмовлено у видачі свідоцтва про смерть у зв`язку із пропуском ним строку для подання заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду для поновлення пропущеного строку.

У зв`язку з чим, позивач змушений звернутися до суду з позовом про визначення йому додаткового тримісячного строк після набрання рішенням законної сили для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом.

Ухвалою судді від 03 червня 2024 року позовна заява прийнята судом до розгляду в порядку загального позовного провадження, задоволено клопотання позивача та витребувано від приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Дніпропетровської області Гуц Ю.В. копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 (а.с.21).

Витребувані докази надано до суду (а.с.30-67).

02.07.2024 представником позивача подано до суду уточнену позовну заяву, якою до участі у справі в якості відповідача залучено ОСОБА_2 .( а.с.74-75).

Ухвалою суду від 23.07.2024 уточнена позовна заява прийнята судом до розгляду (а.с.78).

Ухвалою суду від 22.08.2024 підготовче провадження по справі закрито, призначено розгляд справи по суті (а.с. 96).

24.09.2024 позивач та його представник ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилися, від представника позивача надійшла заява, в якій він просив розглянути справу за його відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні, не заперечував щодо ухвалення заочного рішення (а.с.102) .

Представник відповідача Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, 21.08.2024 через систему «Електронний суд» представник відповідача надав заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача та при прийнятті рішення за вказаною справою покладався на розсуд суду (а.с. 91).

Відповідач ОСОБА_2 , яка повідомлялася про судове засідання як шляхом направлення судової повістки до електронного кабінету через систему «Електронний суд», користувачем якого вона є, а також шляхом направлення судової повістки на адресу зареєстрованого місця проживання, в судове засідання не з`явилася, заяв про розгляд справи за її відсутності або про відкладення розгляду справи до суду не подала, відзиву не подано.

Зі згоди представника позивача, який не заперечує проти заочного розгляду справи, суд на місці постановив ухвалити по справі заочне рішення, на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

В зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , видане 26.04.2022 Покровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області ПСМУ МЮ (м. Дніпро) (а.с.7).

За життя ОСОБА_3 була власником земельної ділянки площею 1,580 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, що підтверджується копією Державного акта на право власності на земельну ділянку серії IV-ДП № 031889, виданого 23.07.2001 року, на підставі свідоцтва про право на спадщину (а.с. 9).

29.03.2018 року ОСОБА_3 склала заповіт, яким заповіла ОСОБА_1 - позивачу по справі, належну їй земельну ділянку площею 1,580 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221884700:06:001:0189, що підтверджується копією заповіту від 29.03.2018 посвідченого приватним нотаріусом Криворізького районного нотаріального округу Дніпропетровської області Тищенком О.І., який зареєстровано в реєстрі за № 1212 (а.с. 8).

Позивач звернувся до нотаріуса з питанням щодо оформлення права на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак приватним нотаріусом Криворізького районного нотаріального округу Дніпропетровської області винесено постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії від 14 травня 2024 року, якою відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з тим, що спадкоємець пропустив 6-місячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини (а.с. 11).

Як слідує з матеріалів спадкової справи відкритої після смерті ОСОБА_3 , 28.12.2022 із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася ОСОБА_2 (а.с. 33).

Як слідує зі змісту заповіту від 15.02.2018 року, посвідченого приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Літвіновою І.І., зареєстровано в реєстрі за № 224, 15.02.2018 року ОСОБА_3 склала заповіт на ім`я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким заповідала ОСОБА_2 все належне їй майно де б воно не знаходилося та з чого б воно не складалося, усі майнові права та обов`язки, які належали їй на час посвідчення заповіту та належатимуть на день смерті (а.с. 34-35).

Як слідує з інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори), кожен з вищевказаних заповітів ОСОБА_3 є чинним, що узгоджується з положеннями ч.2 ст. 1254 ЦК України, адже заповіт складений ОСОБА_3 укладений пізніше, але охоплює лише частину майна - земельну ділянку площею 1,580 га, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221884700:06:001:0189. В іншій частині спадкового майна зберігає дію заповіт на ім`я ОСОБА_2 (а.с. 37-38, 54-55).

У відповідності зі ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Стаття 1233 ЦК Українивизначає, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Згідно зіст. 1235 ЦК Українизаповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Відповідно до вимог ст. 1236 ЦК України заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини.

Згідно вимог ст. 1254 ЦК України, заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.

Враховуючи викладене, 10.10.2023 ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , що посвідчило її право на спадщину у вигляді квартири, тобто на майно відмінне від вищевказаної земельної ділянки.

Позивачу ж нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вищевказану земельну ділянку, через пропуск строку на звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.

Так, відповідно до ст. 1269, 1270 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Відповідно до положень статті 63 Закону України «Про нотаріат» в редакції, яка діяла на момент відкриття спадщини, нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Для того, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.

Оскільки спадкова справа після смерті ОСОБА_3 була заведена на підставі заяви ОСОБА_2 , яка звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за заповітом 28.12.2022, то нотаріус мав би вжити заходів щодо повідомлення іншого спадкоємця за заповітом - ОСОБА_1 про відкриття спадщини, з метою реалізації ним права на спадкування. Але документального підтвердження вчинення вищевказаних дій нотаріусом, матеріали спадкової справи не містять.

Крім цього, як зазначав позивач, у зв`язку зі збройною агресією російської федерації на територію України, постійними обстрілами м. Нікополь, де він проживає, він був позбавлений можливості своєчасно дізнатися про смерть спадкодавця, родичем якої він не є, та реалізувати право на спадкування за законом.

За відсутності заперечень сторін, суд визнає вказані обставини поважними причинами пропуску ОСОБА_1 строку на звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за заповітом, а тому вважає за можливе визначити позивачу додатковий строк тривалістю в три місяці, який суд вважає достатнім, для подання ним заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що належним відповідачем по даній справі є виключно ОСОБА_2 , як спадкоємець за заповітом після смерті ОСОБА_3 .

Орган місцевого самоврядування залучається до участі в справі цієї категорії в якості відповідача виключно у випадку відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття. Аналогічні висновки викладено у постанові Верховного Суду від 03.10.2018 у справах № 2516/1356/12-ц (провадження № 61-28938св18), від 10.02.2023 № 604/1379/20 (провадження № 61/12279св22), від 13.12.2023 у справі № 753/8710/21.

Новопільська сільська рада Криворізького району Дніпропетровської області, на території якої знаходиться земельна ділянка, що є предметом заповіту, не є належним відповідачем по справі, за наявності спадкоємця за заповітом ОСОБА_2 , а тому позовні вимоги до Новопільської сільської ради є такими, що заявлені до неналежного відповідача.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 247, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 доНовопільської сільськоїради Криворізькогорайону Дніпропетровськоїобласті, ОСОБА_2 провизначення додатковогостроку дляпро прийняттяспадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 ) додатковий строк тривалістю 3 (три) місяці для подання заяви про прийняття спадщини в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Додатковий строк тривалістю 3 (три) місяці, обчислювати з дня набрання даним рішенням законної сили.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його складання та підписання.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення та підписання, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, тобто протягом тридцяти днів з дня його складання та підписання, шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення та підписання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення та подання апеляційної скарги на заочне рішення, може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених процесуальним законом строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя М.В. Березюк

СудКриворізький районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення24.09.2024
Оприлюднено26.09.2024
Номер документу121818588
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —177/1212/24

Рішення від 24.09.2024

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Березюк М. В.

Ухвала від 22.08.2024

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Березюк М. В.

Ухвала від 23.07.2024

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Березюк М. В.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Березюк М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні