ЄУН 387/1262/24
Номер провадження 2/387/530/24
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
24 вересня 2024 року селище Добровеличківка
Суддя Добровеличківського районного суду Кіровоградської області Солоненко Т. В.
розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Помічна Дружба-5" про стягнення збитків та шкоди, завданих внаслідок протиправної бездіяльності відповідача та стягнення моральної шкоди
В С Т А Н О В И В :
До Добровеличківського районного суду Кіровоградської області звернулася ОСОБА_1 з цивільним позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Помічна Дружба-5" про стягнення збитків та шкоди, завданих внаслідок протиправної бездіяльності відповідача та стягнення моральної шкоди.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.09.2024 вказану позовну заяву передано на розгляд судді Солоненко Т.В.
Дослідивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 суд дійшов висновку, що остання підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України, а також вимогам статті 177 цього Кодексу.
Положенням ч.4ст.177ЦПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Законом України «Про судовий збір» визначені правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
При зверненні до суду з даним позовом позивач сплатила судовий збір в розмірі 1 211,20 грн за позовні вимоги майнового характеру про стягнення 36 850,00 грн збитків та шкоди, завданих внаслідок протиправної бездіяльності відповідача.
Поряд з цим, в позовній заяві позивач також ставить вимогу про стягнення з відповідача 5000,00 грн. моральної шкоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» з 01 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028 грн.
Відповідно до п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №4 «Про судову практику у справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995, під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб (ч.3 ст. 23 ЦК України). Однак спосіб відшкодування моральної шкоди грішми не підміняє собою розуміння моральної шкоди як немайнової шкоди. Отже, моральна шкода відноситься до вимог немайнового характеру.
В свою чергу, у постанові КЦС ВС від 28 листопада 2018 р. у справі № 761/11472/15-ц; ухвалі КЦС ВС від 08 липня 2020 року у справі № 213/4130/19 зроблено такий висновок: за змістом ч. 3 ст. 23 ЦК України позовна вимога про відшкодування моральної шкоди є майновою вимогою, якщо вона визначена у грошовому або іншому майновому вимірі, правовим наслідком відшкодування якої є грошове або інше майнове стягнення на користь позивача (стягнення грошових коштів, витребування майна, визнання права на майно тощо). Вимога про відшкодування моральної шкоди, визначена у грошовому вимірі, є майновою вимогою, а, отже, судовий збір підлягає стягненню як за вимогу майнового характеру.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою позовної заяви майнового характеру, ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи, що матеріали справи не містять підтверджуючих даних, які б давали підстави для звільнення позивача від сплати судового збору, останній необхідно здійснити сплату судового збору за вимогу про стягнення моральної шкоди, або надати документи, що підтверджують підстави звільнення від його сплати відповідно до закону.
Частиною 5 статті 177 ЦПК України визначено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Згідно з п. 4 Постанови Пленуми Верховного Суду України № 4 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», у позовній заяві повинно бути зазначено у чому полягає моральна шкода, яким неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та яким доказами це підтверджується.
Пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» передбачено, що відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Разом з тим, позивачем не зазначено докази, що підтверджують завдання їй моральної шкоди, зокрема, відсутні докази причинно-наслідкового зв`язку між моральними стражданнями позивача та діями відповідача, інші письмові докази, якими позивач може підтвердити викладені обставини та вимоги.
Позовна заява містить лише загальні посилання на наявність підстав, на думку позивача, для відшкодування моральної шкоди, та, відповідно, не містить відомостей в чому саме полягає заподіяна останній моральна шкода.
Тому, позивач повинна обґрунтувати суму заявленої нею моральної шкоди та надати відповідний розрахунок, згідно з яким позивач оцінила свої моральні страждання.
У частині третій статті 12, частинах першій, п`ятій, шостій статті 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
За приписами ч.2 ст.83 ЦПК України, позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви.
Таким чином, позивач повинна посилатись на обставини та докази, щодо заподіяння діями відповідача моральної шкоди, надати відповідні докази.
Відповідно до ч. 1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст.175,177 ЦПК України, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача та надає йому строк на усунення недоліків.
За таких підстав позовна заява не відповідає вимогам ЦПК України, тому підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вищевказаних недоліків, шляхом подання до суду:
обгрунтування в чому саме полягає заподіяна моральна шкода, з зазначенням посилань на відповідні докази щодо спричинення моральної шкоди, а також обґрунтуванням суми заявленої моральної шкоди з наданням відповідного розрахунку, згідно з яким позивач оцінила свої моральні страждання;
сплати судового збір за позовною вимогою про стягнення моральної шкоди у розмірі 1211,20 грн чи наданням документів, що підтверджують підстави звільнення від його сплати відповідно до закону;
судовий збірнеобхідно сплатити із зазначенням реквізитів: Отримувач коштів ГУК у Кіров.обл./тг Добровел/22030101 , Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37918230, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA638999980313111206000011503, Код класифікації доходів бюджету 22030101. Призначення платежу: 101 __ (реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Добровеличківський районний суд Кіровоградської області (назва суду, де розглядається справа).
Керуючись ст. 185 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Помічна Дружна-5" про стягнення збитків та шкоди, завданих внаслідок протиправної бездіяльності відповідача та стягнення моральної шкоди - залишити без руху, надавши строк, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ухвали для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали суду у встановлений строк, позовна заява буде вважатися неподаною і повернута позивачеві не пізніше п`яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Таїсія СОЛОНЕНКО
Суд | Добровеличківський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 26.09.2024 |
Номер документу | 121819405 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області
Солоненко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні