Ухвала
від 24.09.2024 по справі 155/1517/24
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 155/1517/24

Провадження № 2-о/155/184/24

ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

24 вересня 2024 року місто Горохів

Суддя Горохівського районного суду Волинської області Яремчук С.М., вивчивши заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Силка Тетяна Юріївна, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, заінтересовані особи - Горохівський психоневрологічний інтернат, ОСОБА_2 ,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про визнання ОСОБА_3 недієздатним, встановлення опіки та призначення його опікуном.

Ухвалою судді Горохівського районного суду Волинської області від 09 вересня 2024 року вказану заяву залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків, оскільки заявником не надано будь-яких доказів на підтвердження родинних відносин між останнім та особою щодо якої ставиться питання про визнання недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.

23 вересня 2024 року представник заявника подала заяву про усунення недоліків заяви. Зокрема, було подано документи, які підтверджують факт родинних відносин між заявником ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .

Судом встановлено, що заявник є двоюрідним племінником щодо ОСОБА_3 , відносно якої ставить питання про визнання його недієздатним.

ОСОБА_3 згідно з витягом з Реєстру Горохівської територіальної громади №2024/000298448 від 10 січня 2024 року та довідкою Горохівського психоневрологічного інтернату №255/02/2-2024 від 17 липня 2024 року зареєстрований та перебуває в даній установі із 10 січня 2024 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 296 ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.

Стаття 2 СК України визначає учасників сімейних відносин, які регулює Сімейний кодекс України.

Відповідно до положень ст. 2, 3 СК України - Сімейний кодекс України регулює сімейні особисті немайнові та майнові відносини між подружжям, між батьками та дітьми, усиновлювачами та усиновленими, між матір`ю та батьком дитини щодо її виховання, розвитку та утримання. Сімейний кодекс України регулює сімейні особисті немайнові та майнові відносини між бабою, дідом, прабабою, прадідом та внуками, правнуками, рідними братами та сестрами, мачухою, вітчимом та падчеркою, пасинком. Сімейний кодекс України регулює сімейні особисті немайнові та (або) майнові відносини між іншими членами сім`ї, визначеними у ньому. Сімейний кодекс України не регулює сімейні відносини між двоюрідними братами та сестрами, тіткою, дядьком та племінницею, племінником і між іншими родичами за походженням. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Відтак, Сімейний кодекс України, відповідно до його ч. 4 ст. 2, взагалі не регулює сімейні відносини між тіткою, дядьком та племінниками, а також між іншими родичами за походженням, тобто, по суті виділяє таких осіб з кола єдиних сімейних правовідносин.

Конституційний Суд України у рішенні №5рп/99 від 03 червня 1999 року у справі за конституційними поданнями Служби безпеки України, Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України, Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень пункту 6 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частин четвертої і п`ятої статті 22 Закону України «Про міліцію» та частини шостої статті 22 Закону України «Про пожежну безпеку» (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї») вирішив, що близькими родичами є рідні брати, сестри, онуки, дід, баба, іншими родичами є неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші.

Комплексний аналіз чинного цивільного законодавства, яке регулює виниклі питання, дає можливість судді стверджувати, що племінник (заявник у даній справі) не віднесений законом саме до близьких родичів, і таким його вважати підстав не має.

Отже, системний аналіз вказаних норм Сімейного кодексу України дає можливість прийти до висновку, що заявник ОСОБА_1 не являється членом сім`ї чи близьким родичем в розумінні СК України по відношенню до свого дядька ОСОБА_3 , відносно якого ним подано до суду заяву про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, та який відповідно до витягу з Реєстру Горохівської територіальної громади та довідки Горохівського психоневрологічного інтернату зареєстрований та перебуває в даній установі із 2024 року.

Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України заява повертається у випадку, коли заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

На підставі вищевикладених мотивів та норм закону, враховуючи, що до суду звернулася особа, яка за положеннями ч. 3 ст. 296 ЦПК України не наділена таким правом, оскільки заяву про визнання особи недієздатною подано особою, яка не є членом сім`ї або близьким родичем такої особи, заява підлягає поверненню заявнику ОСОБА_1 .

Керуючись п. 1 ч. 4 ст. 185, 260, 296, 353 ЦПК України, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Силка Тетяна Юріївна, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, заінтересовані особи - Горохівський психоневрологічний інтернат, ОСОБА_2 - повернути ОСОБА_1 .

Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.

Ухвала може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області Яремчук С.М.

СудГорохівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення24.09.2024
Оприлюднено27.09.2024
Номер документу121824075
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —155/1517/24

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні