Ухвала
від 24.09.2024 по справі 596/1307/24
ГУСЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"24" вересня 2024 р. Справа № 596/1307/24

Провадження № 2-о/596/96/2024

Гусятинський районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого судді Лисюк І.О.,

присяжних: Кришталович О.В.

Кобилянської Л.А.

за участю: секретаря судового засідання Туткалюк В.Р.

представника особи, стосовно якої розглядається

справа про визнання її недієздатною адвоката Печінки П.В.,

розглянувши у закритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду в селищі Гусятин цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Янчишин Володимир Йосифович, ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Гримайлівська селищна рада Чортківського району Тернопільської області, особа відносно якої розглядається питання про визнання її недієздатною: ОСОБА_3 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна, -

ВСТАНОВИВ:

Заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду із заявою про визнання особи недієздатною та встановлення опіки, в якій просить визнати недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 недієздатним та встановити над ним опіку і призначити опікуном заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою судді Гусятинського районного суду Тернопільської області від 17.07.2024 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання. Доручено Західному міжрегіональному центру з надання безоплатної правової допомоги (46003, м. Тернопіль, вул. За Рудкою, 33, офіс 603, order@legalaid.te.ua ) призначити адвоката особі, стосовно якої розглядається питання про визнання його недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителю АДРЕСА_1 . Витребувано в КНП «Гусятинська комунальна лікарня» Гусятинської селищної ради, копію медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 .

01 серпня 2024 року через систему «Електронний суд» стороною заявника подано клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи, просить призначити у справі судову-психіатричну експертизу.

У судове засідання представник заявника адвокат Янчишин В.Й. підтримав доводи заяви. Представник особи, щодо якої вирішується питання про визнання недієздатною ОСОБА_3 адвокат Печінка П.В., представник заінтересованої особи ОСОБА_4 не заперечували з приводу призначення у справі судово-психіатричної експертизи.

Інші учасники справи в судове засідання не зявились.

Суд, розглянувши клопотання сторони заявника про призначення судово-психіатричної експертизи, приходить до наступного.

Як встановлено з наявних у матеріалах справи доказів, заявник ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є троюрідними братами, у них спільні прадід та прабаба ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що підтверджується архівними довідками про народження виданими Державним архівом Тернопільської області від 24.06.2024 року №477/04-15 та від 24.06.2024 року №478/04-15 .

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю ІІ групи з дитинства з 30.12.1997 року довічно, що підтверджується довідкою МСЕ №024050 та Висновком лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи.

Зі змісту заяви вбачається, що заявники стверджують, що ОСОБА_3 не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а тому потребує постійного стороннього догляду.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Згідно з вимогами ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

В силу вимог ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити:

1) характер і ступінь ушкодження здоров`я;

2) психічний стан особи;

3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.

Відповідно до вимог ч.1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Враховуючи вищенаведене, приймаючи до уваги те, що для встановлення психічного стану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , потрібні спеціальні знання, суд вважає, що слід призначити судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Тернопільської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» в місячний строк з дня отримання ухвали суду.

Судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави (ч. 2 ст. 299 ЦПК України).

Згідно з вимогами п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

В силу вимог п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.

Керуючись ст.ст.103-105, 252, 259, 298, 260, 353 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання заявника про призначення судово-психіатричної експертизи - задовольнити.

Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Гримайлівська селищна рада Чортківського району Тернопільської області, особа відносно якої розглядається питання про визнання її недієздатною: ОСОБА_3 , про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна, судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Тернопільської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (46027, м. Тернопіль, вулиця Тролейбусна, 14).

На вирішення експертизи поставити питання:

1.Чи хворіє на даний час ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , житель АДРЕСА_1 яким-небудь психічним захворюванням?

2. Якщо так, то чи спричиняє це психічне захворювання хронічний, стійкий психічний розлад?

3. Чи здатний ОСОБА_3 , усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, внаслідок наявності психічного розладу?

4. Чи потребує ОСОБА_3 стороннього догляду?

5. Чи може ОСОБА_3 в силу захворювання, з`явитись в судове засідання та особисто дати пояснення по суті справи?

У розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи Гусятинського районного суду Тернопільської області № 596/1307/24, амбулаторну карту №122/86 ОСОБА_3 .

Доручити проведення судово-психіатричної експертизи Тернопільській філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (46027, м. Тернопіль, вулиця Тролейбусна, 14).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.

Витрати з оплати судово-психіатричної експертизи віднести на рахунок держави.

Зобов`язати ОСОБА_1 , ОСОБА_2 забезпечити явку в експертну установу на експертизу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Провадження у справі на час проведення експертизи - зупинити.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину ухвали суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Суддя Ірина ЛИСЮК

Присяжна Ольга КРИШТАЛОВИЧ

Присяжна Людмила КОБИЛЯНСЬКА

СудГусятинський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення24.09.2024
Оприлюднено27.09.2024
Номер документу121825333
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —596/1307/24

Ухвала від 16.01.2025

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 16.01.2025

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 26.07.2024

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 17.07.2024

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні