Рішення
від 19.09.2024 по справі 381/3670/24
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua


2/381/1580/24

381/3670/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2024 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді Соловей Г.В.,

з участю секретаря Гапонюк І.В.,

за участю позивача ОСОБА_1 ,

за участю представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в м. Фастів Київської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Фастівське районне споживче товариство про зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

30.07.2024 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача Фастівське районне споживче товариство про зобов`язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що 14 червня 2024 року між нею, як адвокатом та ОСОБА_3 було укладено договір № 1406/1 про надання правничої допомоги. 24.06.2024 року адвокатом Поволоцькою Н.М. видано ордер серії АН № 1442677 про надання правничої (правової) допомоги ОСОБА_3 у відносинах з Фастівським районним споживчим товариством. Позивач як адвокат, який надає правову допомогу ОСОБА_3 , яка є членом Фастівського районного споживчого товариства, відповідно до Членського квитка № 020020 від 17.04.2006 року, направила Відповідачу адвокатський запит № 2406/2 про надання інформації та документів, що стосується майнового паю (частки) ОСОБА_3 у Фастівському споживчому товаристві, розрахунку належних корпоративних виплат та виплат на паї, тобто інформації та документів, що стосуються саме клієнта та його прав як члена споживчого товариства. Запит було направлено за зареєстрованим місцезнаходженням відповідача. Станом на 30 липня 2024 року відповіді не отримано, а сам запит було повернуто у зв`язку з його неотриманням відповідачем. Вважає, що ненадання відповіді відповідачем на адвокатський запит є протиправним та просить визнати протиправним ненадання відповіді на адвокатський запит та надати інформацію з доданням належним чином завірених копій підтверджуючих документів.

Ухвалою судді Фастівського міськрайонного суду Київської області від 31.07.2024 року дана справа призначена до розгляду у спрощеному позовному провадженні з викликом сторін в судове засідання.

22.08.2024 року від відповідача надійшов Відзив на позовну заяву де зазначено, що відповідач позовні вимоги не визнає та вважає, що позов не підлягає задоволенню так як позивачем не доведено факт порушення/ невизнання або оспорювання відповідачем його прав, що свідчить про відсутність підстав для звернення до суду з даним позовом. Відповідач не отримував адвокатський запит або будь-яких інших звернень. В матеріалах справи відсутні докази надсилання саме адвокатського запиту на адресу відповідача. Просили відмовити в задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з підстав зазначених в позові.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечувала та зазначила, що свої заперечення були викладені у відзиві на позовну заяву. Вважає позивачем не доведено факт порушення/ невизнання або оспорювання відповідачем його прав. Просила у його задоволені відмовити.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Статтею 15,16 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюванних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

При розгляді справи судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , як адвокат, яка діє на підставі Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 2661, виданого Донецькою обласною кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури 03.10.2007, уклала Договір про надання правничої допомоги з ОСОБА_3 від 14 червня 2024 року. Згідно п.1.1.Договору ОСОБА_3 , доручила, а ОСОБА_1 , зобов`язалася здійснити захист, представництво та надати інші види правової допомоги ОСОБА_3 в обсязі та на умовах, передбачених Договором.

На підставі даного Договору ОСОБА_1 , звернулася з адвокатським запитом до Фастівського районного споживчого товариства про надання у письмовому вигляді з доданням належним чином завірених копій підтверджуючих документів інформацію що стосується майнового паю (частки) ОСОБА_3 в майні товариства.

Як зазначила позивач відповіді на запит отримано не було.

За змістом статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту. Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом. У разі якщо адвокатський запит стосується надання значного обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду адвокатського запиту може бути продовжено до двадцяти робочих днів з обґрунтуванням причин такого продовження, про що адвокату письмово повідомляється не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання адвокатського запиту. У разі якщо задоволення адвокатського запиту передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як десять сторінок, адвокат зобов`язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір таких витрат не може перевищувати граничні норми витрат на копіювання та друк, встановлені Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на доданий до позовної заяви копії конверту, квитанції 0407143158341, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, роздруківку з офіційного сайту Укрпошта «Статус поштового відправлення 0407143158341».

Разом з тим, з наданих копій документів не вбачається, що позивачем було направлено відповідачу адвокатський запит №2406/2 від 24.06.2024 і відповідач відмовився надавати відповідь на вказаний запит.

Як вбачається з копії конверту, долученої позивачем до матеріалів справи, поштове відправлення за номером 0407143158341 було направлено відповідачу на адресу позивача: 08500, Київська область, м. Фастів, вулиця Київська, будинок 34 та повернуто позивачу 19.07.2024 поштовим відділенням Укрпошта з відміткою «закінчення терміну зберігання».

З доданої позивачем роздруківки з офіційного сайту Укрпошта «Статус поштового відправлення 0407143158341» вбачається, що поштове відправлення 0407143158341 прийнято Укрпоштою 24.06.2024, а 07.07.2024 відправлення не було вручено під час доставки і 19.07.2024 повернуто за зворотною адресою з відміткою «Закінчення встановленого терміну зберігання». Однак, як зазначила представник відповідача 07.07.2024 працівниками Укрпошти не вручалось та не могло бути вручено зазначене поштове відправлення, оскільки 07.07.2024 є вихідним днем неділя, і товариство не працювало. Інших доказів про те, що в подальшому (повторно) було направлено повідомлення працівниками Укрпошти суду надано не було.

Порядок надання послуг поштового зв`язку, права та обов`язки операторів поштового зв`язку і користувачів послуг поштового зв`язку та регулюють відносини між ними унормований Правилами надання послуг поштового зв`язку, затвердженимиПостановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року №270(далі - Правила).

Внутрішні реєстровані поштові відправлення, поштові перекази можуть прийматися для пересилання з повідомленням про їх вручення через текстове повідомлення технічних засобів оператора поштового зв`язку або повідомленням, що підтримується засобами Інтернету, на вибір користувача. Листи з позначкою "Вручити особисто", рекомендовані (реєстровані) листи з позначкою "Судова повістка" приймаються для пересилання лише з повідомленням про їх вручення згідно із законодавством (пункт 15 Правил).

Згідно з пунктом 2 Загальної частини Правил, повідомлення про вручення поштового відправлення, поштового переказу - повідомлення, яким оператор поштового зв`язку доводить до відома відправника чи уповноваженої ним особи інформацію про дату вручення реєстрованого поштового відправлення, виплату коштів за поштовим переказом та прізвище одержувача.

Відповідно допункту 81Правил рекомендованіпоштові відправлення(крімрекомендованих листівз позначкоюСудова повістка),повідомлення провручення поштовихвідправлень,поштових переказів,адресовані фізичнимособам,під часдоставки зазазначеною адресоюабо підчас видачів об`єктіпоштового зв`язкувручаються адресату(одержувачу),а вразі йоговідсутності -будь-комуз повнолітніхчленів сім`ї,який проживаєразом зним. У разі відсутності адресата (одержувача) або повнолітніх членів його сім`ї про надходження поштового відправлення, поштового переказу адресат (одержувач) інформується у спосіб, визначений оператором поштового зв`язку.

Відповідно до пунктів 71, 91 Правил реєстровані поштові відправлення вручаються адресатам (одержувачам) за умови пред`явлення ними документів, що посвідчують особу згідно із законодавством. Під час вручення фізичній особі реєстрованого поштового відправлення з повідомленням про вручення працівник об`єкта поштового зв`язку на підставі пред`явленого адресатом (одержувачем) документа, що посвідчує особу згідно із законодавством, робить відповідну відмітку про вручення у порядку, визначеному оператором поштового зв`язку. Під час вручення поштового відправлення з позначкою "Вручити особисто", внутрішнього рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" адресат (одержувач) підтверджує такий факт своїм підписом та зазначає своє прізвище та ініціали або ім`я та прізвище у спосіб та відповідно до порядку, що встановлені оператором поштового зв`язку.

Згідно п 86 Правил у разі коли адресата (одержувача) неможливо поінформувати про надходження реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу за номером телефону мобільного зв`язку, зазначеним відправником у поштовій адресі, або шляхом надсилання повідомлення технічними засобами, визначеними оператором поштового зв`язку, до його абонентської поштової скриньки (у разі її наявності) вкладається повідомлення про надходження такого поштового відправлення, поштового переказу.

У разі неможливості вручення адресатам (одержувачам) поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об`єктом поштового зв`язку місця призначення протягом строку, що встановлюється оператором поштового зв`язку, відправлення EMS - 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази - відповідно до укладених угод (п. 101 Правил).

Після закінчення встановленого строку зберігання поштові відправлення, поштові перекази повертаються відправнику, крім випадків, коли відправником надано розпорядження не повертати (п. 102 Правил).

Невручені одержувачам або відправникам поштові відправлення, поштові перекази зберігаються об`єктом поштового зв`язку протягом строку, визначеного цими Правилами. Після закінчення встановленого строку зберігання поштові відправлення вважаються такими, що не вручені, поштові перекази - такими, що не виплачені. Невручені поштові відправлення, невиплачені поштові перекази зберігаються об`єктом поштового зв`язку до закінчення строку, встановленого оператором поштового зв`язку, але не менше одного місяця. (азб 4 п 104 Правил) Протягом зазначеного строку відправник/адресат (одержувач) може звернутися до оператора поштового зв`язку щодо одержання такого поштового відправлення, коштів за таким поштовим переказом.

Таким чином, Правила надання послуг поштового зв`язку передбачають, що у разі невручення рекомендованого поштового відправлення під час доставки до абонентської поштової скриньки адресата вкладається повідомлення про надходження такого поштового відправлення. Саме ж рекомендоване поштове відправлення ще протягом одного місяця зберігається об`єктом поштового зв`язку місця призначення, забезпечуючи тим самим адресату можливість отримати таке поштове відправлення на підставі вищевказаного повідомлення. Після спливу встановленого строку зберігання поштове відправлення повертається відправнику.

Таким чином, поштове відправлення 0407143158341 надійшло до поштового відділення Укрпошта отримувача 07.07.2024, і до спливу передбаченого Правилами надання послуг поштового зв`язку строку було повернуто відправнику.

Відповідно до ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.

За змістом положень, зокрема, ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст. 2, 4, 19, 184ЦПК України кожна особа, право якої порушене, оспорене чи не визнане, вправі захищати його судовим порядком шляхом пред`явлення позову до відповідальної за порушення права особи, судом вирішується саме спір між адвокатом та організацією, яка повинна була надати інформацію на адвокатський запит.

Суд вирішує спір, що реально виник, і не робить припущень щодо обставин і фактів, які ще не виникли, та не регулює правовідносин щодо обставин які не настали. Відсутність доказів про належне повідомлення іншої сторони про обов`язок вчинити певні дії, утриматися від вчинення таких дій тощо, для цього відсутні процесуально-правові підстави.

Відтак, правових підстав для вирішення питання про визначення протиправним ненадання відповідачем відповіді на адвокатський запит

Зазначені вище мотиви суду, дають підстави для відмови у задоволенні позову.

Згідно з частиною першою, пунктом 1 частини третьої статті 133ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу. Згідно з частиною першоюстатті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються:у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача.

Отже, з урахуванням положень статті 141ЦПК України та відмови у позові, понесені позивачем витрати на оплату судового збору та витрати на професійну правничу допомогу слід покласти на позивача.

За таких обставин, суд на основі всебічного, повного, об`єктивного та безпосереднього з`ясування фактичних обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з`ясувавши їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, приходить до переконання що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають залишенню без задоволення.

Керуючись ст. 4,12,13,76-82,133,141,258,259,263,265,268 ЦПК України, ст.15,16,ЦК України, ЗУ «Про інформацію», ЗУ «Про доступ до інформації», суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ідент.номер: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 до Фастівське районне споживче товариство, код ЄДРПОУ 30389240, місцезнаходження: Київська область, м. Фастів, вул. Київська, 34 про зобов`язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено 24.09.2024 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий суддя Г.В.Соловей

СудФастівський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення19.09.2024
Оприлюднено26.09.2024
Номер документу121826656
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —381/3670/24

Рішення від 07.10.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Соловей Г. В.

Рішення від 19.09.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Соловей Г. В.

Рішення від 19.09.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Соловей Г. В.

Ухвала від 02.09.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Соловей Г. В.

Ухвала від 31.07.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Соловей Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні