Справа № 703/3724/24
2/703/1295/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2024 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Ігнатенко Т.В.
секретар судових засідань Яковенко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаського району Черкаської області, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Холодняк Віктор Миколайович, до Тернівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
12 липня 2024 року ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Холодняк В.М., звернулася до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з вищевказаною позовною заявою, в якій просить визначити їй додатковий строк в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка викрилась після померлої ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Миколаївка Черкаського району Черкаської області, після набрання рішенням суду законної сили.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 мати позивача, яка на день смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 залишилося нерухоме майно у вигляді житлового будинку розташованого по АДРЕСА_2 . Строк прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 до 28 лютого 2024 року. Позивачу було відомо, що під час дії воєнного стану в Україні строк для прийняття спадщини чи відмови від її прийняття продовжується на чотири місяці. В квітні 2024 року позивач звернулася в усній формі до Смілянської державної нотаріальної контори для прийняття спадщини після смерті своєї матері та отримала усне роз`яснення, що нею пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері, оскільки Урядом України відмінено зупинення строку прийняття спадщини на чотири місяці, а тому для подання заяви про прийняття спадщини, необхідно звертатися до суду для продовження такого строк. Вважає, що в зв`язку з суперечливими положеннями законодавства України, юридичною невизначеністю, що виникла внаслідок неузгодженості нормативно-правових актів, прийнятих після введення воєнного стану в Україні щодо перебігу строку для прийняття спадщини, тому зазначені обставини є поважними причинами пропуску нею строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті своєї матері. Після смерті матері позивач користується житловим будинок, що належав її матерів та іншим майном, що знаходилося в будинку та підтримує його у належному технічному стані. 10 липня 2024 року позивач звернулася до Смілянської державної нотаріальної контори із письмовою заявою про оформлення спадкових прав за законом після смерті матері. Завідувач Смілянської державної нотаріальної контори листом від 10 липня 2024 року №923/02-16 роз`яснила причини відмови в оформленні спадкових прав після смерті ОСОБА_2 , тому як позивачем пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини. Крім позивач ніхто інший на спадкове майно її матері не претендує, оскільки вона є єдиним спадкоємцем, при цьому пропустила строк для прийняття спадщини на незначний проміжок часу, а саме на 4 місяці.
Ухвалою судді від 16 липня 2024 року відкрито провадження у цивільній справі за вказаним позовом, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання та витребувано, за клопотання позивача, від державної нотаріальної контори інформацію про заведення спадкової справи та осіб, які звернулися із заявами про прийняття спадщини чи про відмову від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 08 серпня 2024 року закрито підготовче провадження у даній цивільній справі та справу призначено до судового розгляду.
Позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Холодняк В.М. у судове засідання не з`явилися, останній звернувся до суду з заявою, в якій просить справу розглядати без його та позивача участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та на їх задоволенні наполягає.
Представник відповідача Тернівської сільської ради у судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою, в якій просить розгляд справи провести без його участі, проти задоволення позовних вимог та визначення позивачу додаткового строку в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 не заперечує.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, врахувавши позицію сторін, яка викладена у заявах про розгляд справи без їх участі, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Смілянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 01 вересня 2023 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла у віці 84 років ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Миколаївка Черкаського району Черкаської області, про що 01 вересня 2023 року складено відповідний актовий запис №624 (а.с.13).
Як вбачається з довідки №288, виданої виконавчого комітету Тернівської сільської ради, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті була зареєстрована в АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_2 за вищевказаною адресою інші особи не зареєстровані і не проживали (а.с.14).
Згідно договору купівлі-продажу будинку з надвірними спорудами від 03 червня 2002 року, який посвідчений приватним нотаріусом Смілянського міського нотаріального округу Таран Г.В. та зареєстрований в реєстрі за №2743, ОСОБА_3 продала, а ОСОБА_2 купила будинок з надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_2 . Покупець набуває право власності на будинок з надвірними спорудами з моменту посвідчення договору в нотаріальній конторі (а.с.15).
Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Таким чином, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входять усі права та обов`язки, що їй належали на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, у тому числі право власності на вищевказаний будинок з надвірними спорудами.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особа, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Як вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого відділом РАЦС Київського району м. Москви 13 лютого 1963 року, матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_5 (а.с.11).
Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу від 08 травня 2024 року №00044893568, ОСОБА_5 внаслідок реєстрації шлюбу змінила своє прізвище на « ОСОБА_6 » (а.с.12).
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , виданого повторно Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 22 березня 2023 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєструвала 26 липня 1986 року шлюб з ОСОБА_7 , про що у цей же день складено відповідний актовий запис №408. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_4 змінила своє прізвище на « ОСОБА_8 » (а.с.10).
Таким чином, позивач ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 та спадкоємцем першої черги, після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно ч.1 та ч.2 ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Як вбачається з довідки №1061/01-16 від 27 липня 2024 року наданої Смілянською державною нотаріальною конторою на запит суду, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 до Смілянської державної нотаріальної контори з заявами про прийняття/відмову від прийняття спадщини ніхто не звертався, спадкова справа в Смілянській державній нотаріальній конторі не заводилась (а.с.26).
Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №77747995 від 24 липня 2024 року, складеної Смілянською державною нотаріальною конторою, за параметрами запиту ОСОБА_2 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Спадковому реєстрі інформація відсутня (а.с.27).
Враховуючи вищевикладене, позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем, який виявив бажання прийняти спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , при цьому не проживала з останньою на день її смерті, в зв`язку з чим повинна була звернутися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак зазначених дій, у визначений строк, визначений ч.1 ст.1270 ЦК України, не вчинила.
У позовній заяві ОСОБА_1 зазначає та це не оспорюється відповідачем, що у квітні 2024 року вона звернулася в усній формі до Смілянської державної нотаріальної контори для прийняття спадщини після смерті своєї матері та отримала усне роз`яснення, що нею пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері, оскільки Урядом України відмінено зупинення строку прийняття спадщини на чотири місяці, а тому для подання заяви про прийняття спадщини, необхідно звертатися до суду для продовження такого строк.
Крім того, листом №923/01-16 від 10 липня 2024 року Смілянська державна нотаріальна контора, з приводу звернення по оформленню спадкових прав після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , роз`яснила ОСОБА_1 , що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, або ж встановити в судовому порядку факт спільного проживання із спадкодавцем не менше п`яти років до дня його смерті (а.с.16).
Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №17 «Про судову практику в справах про успадкування», особа, яка не прийняла спадщину у встановлений законом строк може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 Цивільного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи, шестимісячний строк, визначений ч.1 ст.1270 ЦК України, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 сплив 28 лютого 2024 року, при цьому ОСОБА_1 звернулася до суду з даною позовною заявою 12 липня 2024 року, тобто пропущений позивачем строк для подання заяви про прийняття спадщини є незначним та становить 4 (чотири) місяці.
Верховний Суд у постанові від 17 жовтня 2018 року в справі №681/203/17-ц зазначив, що незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є підставою для задоволення таких вимог.
Також, у позовній заяві ОСОБА_1 , яка на підставі поважності пропуску строку для прийняття спадщини, вказала на суперечливість положень законодавства України, юридичну невизначеність, що виникла внаслідок неузгодженості нормативно-правових актів, прийнятих після введення воєнного стану в Україні щодо перебігу строку для прийняття спадщини.
Так, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався по теперішній час.
Відповідно до ст.64 Конституції України, статей 12-1 і 20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», статей 7 і 34 Закону України «Про нотаріат», Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» 28 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова №164 «Про деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану».
З 29 червня 2022 року діяли нові зміни щодо строків оформлення спадщини під час воєнного стану. Ці зміни були запроваджені на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року №719 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану».
Так, пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 (чотири) місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
19 червня 2023 року набрав чинності підпункт 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09 травня 2023 року №469 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану», яким виключено пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», якою було встановлено, що протягом строку для прийняття спадщини або відмови від його ухвалення зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці та свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення терміну для прийняття спадщини.
У правовій позиції, яка висловлена Верховним Судом України в постанові від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17 зазначено, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Суд вважає, що внаслідок введення на території України воєнного стану та ведення бойових дій у країні та у зв`язку з суперечливими положеннями закону щодо перебігу строку для прийняття спадщини, які незадовго до смерті спадкодавця декілька разів кардинально змінювалися таким чином, що були непередбачуваними для спадкоємця та в кінцевому етапі мали своїм наслідком пропущення строку для подачі ним заяв про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1-3 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що строк подачі позивачем ОСОБА_1 до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , пропущений з поважних причин, внаслідок чого позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
З урахуванням клопотання позивача, судові витрати по сплаті судового збору суд залишає за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ст.15, 16, 76, 81, 82, 89, 247, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Холодняк Віктор Миколайович, до Тернівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 , додатковий строк тривалістю 1 (один) місяць для подання нею заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Миколаївка Черкаського району Черкаської області.
Початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини відраховувати з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
Позивач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 .
Відповідач Тернівська сільська рада, адреса: 20733, Черкаська область, Черкаський район, с. Тернівка, вул. Центральна, буд.35, код ЄДРПОУ 26358259.
Головуючий Т.В. Ігнатенко
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 26.09.2024 |
Номер документу | 121828541 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Ігнатенко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні