ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" вересня 2024 р. справа № 300/2466/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до ПАТ «Прикарпаттютюн» про стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звернулось до суду з адміністративним позовом до ПАТ «Прикарпаттютюн» про стягнення заборгованості.
Позовні вимоги мотивовані неналежною сплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з серпня 2022 року по червень 2023 року, в зв`язку з чим, виникла заборгованість до бюджету Пенсійного фонду в сумі 30038,18 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишено без руху тта надано десятиденний строк для усунення недоліків. 15.04.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Копію ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 отримано відповідачем 27.04.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0600911826477. Однак, відповідач не скористався своїм правом на подання відповіді на відзив.
Відповідно до положень частини 6статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши позовну заяву в порядку визначеномустаттею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство "Прикарпаттютюн" зареєстроване як юридична особа та відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року є платником страхових внесків до Пенсійного фонду України, оскільки ст. 14 Закону визначає Відповідача страхувальником.
Згідно зстаттею 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"(далі - Закон № 1058-IV) цейЗаконрегулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці правовідносини лише у випадках, передбачених цимЗаконом, або в частині, що йому не суперечить.
Відповідно до частини 2Прикінцевих положень вказаного Законупенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цьогоЗакону.
Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей13і14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"до набрання чинностіЗаконом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій"та призначених відповідно до частин 2 і 3статті 114 цього Законудо досягнення пенсійного віку, визначеногостаттею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:
- підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені п.п.4п.291.4 ст. 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2ст. 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цьогоЗаконуза раніше діючим порядком;
- за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до п. "б" - "з"ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"(стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені п.п4п.291.4 ст. 291 Податкового кодексу України) та відповідно дост. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"до набрання чинностіЗаконом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій"та після цієї дати відповідно до п. 2-8 ч. 2ст. 114 цього Закону(стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені п. п.4п.291.4 ст. 291 Податкового кодексу України) та ч. 3ст. 114 цього Закону.
У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
В свою чергу, порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженоюпостановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1.
Так, підпунктом 6.1 пункту 6 даної Інструкції передбачено, що для платників, зазначених у п.п. 2.1.1 п. 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у п.п.4п.291.4 ст. 291глави1розділуXIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно дост.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"до набрання чинностіЗаконом України від 03.10.2017 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій"та призначених відповідно до ч. 2ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування":
- особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;
- особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "б"-"з"ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"та п. 2-8 ч. 2ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з підпунктом 6.7 пункту 6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
З матеріалів справи слідує, що за відповідачем рахується заборгованість по невідшкодованих до Пенсійного фонду фактичних витратах на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах по Списку № 2 у загальному розмірі 30038,18 грн.
Загальна сума заборгованості підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунком суми боргу по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного акціонерного товариства "Прикарпаттютюн" на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області заборгованість з відшкодування сум витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з серпня 2022 року по червень 2023 року в розмірі 30038,18 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шумей М.В.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2024 |
Оприлюднено | 26.09.2024 |
Номер документу | 121833942 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Шумей М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні