КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/4781/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю ''Аваста Компані'' до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВИКЛАД ОБСТАВИН:
ТОВ ''Аваста Компані'' звернулось до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 01 квітня 2024 року № 3112/0406 на суму 305471,36 грн.
Суддя ухвалою від 29.07.2024 року залишила без руху позовну заяву та встановила десятиденний строк для усунення її недоліків. Недоліки позовної заяви усунуто.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що оскаржуваним рішенням до ТОВ "Аваста Компані" застосовано штраф у розмірі 305471,36 грн за порушення граничних строків сплати податкового зобов`язання, у зв`язку з наявністю неплатоспроможлністю товариства через невиконання контрагентів грошових зобов`язань, тобто з причин, які об`єктивно не залежать від ТОВ "Аваста Компані". Вказує, що по деяких податкових накладних позивачем було прострочено виконання грошових зобов`язань всього на 5-10 днів, в той час, як ст.124.1 ПК України передбачає застосування штрафних санкцій за затримку виконання зобов`язань в розмірі 5% - до 30 календарних днів, а тому розмір штрафу є непомірно великим в порівнянні з допущеним порушенням. Також представник позивача посилається на лист Торгово-промислової палати України щодо засвідчення форм-мажорних обставин. З цих підстав просить суд визнати спірне податкове повідомлення-рішення протиправним та скасувати його.
Ухвалою судді від 12.08.2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Від Головного управління ДПС в Кіровоградській області (надалі відповідач) до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що ГУ ДПС у Кіровоградській області, провівши камеральну перевірку з питання дотримання позивачем граничних термінів погашення податкового зобов`язання з ПДВ встановило, що сплата податкового зобов`язання за січень 2024 лютий 2024 року, відбулась з порушенням граничних строків погашення податкового зобов`язання з ПДВ. За порушення строків погашення податкового зобов`язання з ПДВ до позивача застосована відповідальність, передбачена статтею 124 ПК України. Доводячи правомірність обчислення штрафу у спірному податковому повідомленні - рішенні, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у ній матеріалами, суд, -
У С Т А Н О В И В:
ТОВ "Аваста Компані" зареєстроване як юридична особа, перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Кіровоградській області, є платником податку на додану вартість.
У березні 2024 року посадовою особою ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку ТОВ "Аваста Компані" щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів, про що складено акт №1684/11-28-04-06/44807654 від 04.03.2024 року. Перевіркою встановлено, що ТОВ "Аваста Компані" несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов`язання податку на додану вартість за січень лютий 2024 року, чим порушено ст.124 ПК України.
Вказаний акт направлений позивачу поштою та отриманий ним 08.03.2024 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Позивачем подано заперечення на акт перевірки, які розглянуті податковим органом, про що повідомлено позивача (а.с.6).
На підставі цього акту ГУ ДПС у Кіровоградській області прийняло податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №3112/0406 від 01.04.2024 року, яким до ТОВ "Аваста Компані" застосовано штраф у розмірі 305471,36 грн (надалі спірне рішення, а.с.39).
У розрахунок штрафних санкцій за порушення терміні сплати узгодженого податкового зобов`язання наведений розрахунок штрафу за кожною несвоєчасною сплатою податкового зобов`язання (а.с.41).
Не погоджуючись з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, 19.04.2024 року ТОВ ''Аваста Компані'' направлено до ДПС України скаргу на податкове повідомлення-рішення в порядку п. 56.2 ст. 56 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ (надалі ПК України, а.с.11-13).
Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги № 18644/6/99-00-06-03-01-06
від 20.06.2024 року оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення (а.с.9-10).
Отже, правомірність та законність спірного рішення є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
У пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) наведені визначення, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу;
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Звітним (податковим) періодом податку на додану вартість є один календарний місяць.
Відповідно до статті 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Так, відповідно до пункту 124.1 статті 124 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім грошового зобов`язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Допущення платником податку податкового правопорушення щодо недотримання граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з ПДВ має наслідком застосування відповідальності у вигляді штрафу, розмір якого залежить від тривалості порушення такого строку.
Законом України від 13.12.2022 року № 2836-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України", який набрав чинності 03.01.2023 року, підпункт 69.1 пункту було викладено в новій редакції.
"69.1. У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної сплати податкового зобов`язання є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем сплати податкового зобов`язання, а припиняється таке порушення в день фактичної сплати суми податкового зобов`язання.
Відповідач у відзиві вказав, що позивач не звертався до відповідача за процедурою, передбаченою Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року №225, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 року за №967/38303, з метою підтвердження неможливості своєчасного виконання ним обов`язку щодо сплати податкового зобов`язання як підстави для його звільнення від відповідальності, передбаченої ПК України за невиконання/несвоєчасне виконання цього обов`язку у період дії воєнного стану в Україні.
Податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Податкові декларації з ПДВ, дійсно подані позивачем у період січень лютий 2024 року, які вказані у розрахунку штрафних санкцій, проте сплата сум узгодженого податку відбулась з порушенням граничних строків сплати зобов`язання.
За змістом статті 124 ПК України, порушення податкового законодавства є не сплата узгодженої суми грошового зобов`язання протягом строків, визначених цим Кодексом. При цьому, розмір штрафу 5 відсотків застосовується до погашеної суми податкового боргу при затримці до 30 днів, без розмежування, один день затримки чи 29 днів затримки сплати.
Суд відхиляє доводи представника позивача про наявність форс-мажорних підстав з посилання на лист Торгово-промислової палати України розміщено загальний офіційний лист щодо засвідчення форс-мажорних обставин від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1, з огляду на те, що вказаний лист не є релевантним до правовідносин щодо тимчасової неможливості позивача сплатити податкове зобов`язання у граничні строки.
Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги не підлягають задоволенню, у зв`язку з чим судові витрати не розподіляються.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 143, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову заяви товариства з обмеженою відповідальністю ''Аваста Компані'' (вул. Ельворті, буд.7, офіс 211, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25002; код ЄДРПОУ 44807654) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006; код ЄДРПОУ ВП 43995486) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Рішення суду направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 26.09.2024 |
Номер документу | 121834436 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних) |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
Г.П. КАЗАНЧУК
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні