Ухвала
від 23.09.2024 по справі 905/980/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649


У Х В А Л А

ПРО ВІДКЛАДЕННЯ ПІДГОТОВЧОГО ЗАСІДАННЯ

23.09.2024р. Справа №905/980/24

за позовом Маріупольської міської ради Донецької області, м.Маріуполь

до відповідача держави Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації, м.Москва

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Комунального закладу «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №30 Маріупольської міської ради Донецької області», м.Маріуполь

про стягнення збитків

Суддя Левшина Г.В.

за участю секретаря судового засідання Ревенко Д.С.

Представники сторін:

від позивача: Балджи К. В.

від відповідача: не з`явився

від третьої особи: не з`явився

Маріупольська міська рада Донецької області, м.Маріуполь, позивач, звернулась до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, держави Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації, м.Москва, про стягнення збитків в розмірі 1822646,00 доларів США, що еквівалентно 75571824,30 грн. за офіційним курсом НБУ на день подання позовної заяви.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що внаслідок масованого ракетного обстрілу російськими військами Кальміуського району міста Маріуполь зруйновано комплекс будівель, загальною площею 8826,8 кв. м. за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, провулок Космічний, буд. 1, який є власністю територіальної громади м. Маріуполь.

Ухвалою суду від 22.07.2024р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/980/24; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 26.08.2024 року о 12:30 год.; залучено до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Комунальний заклад «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №30 Маріупольської міської ради Донецької області»; встановлено повідомити відповідача про відкриття провадження у справі шляхом розміщення відповідного повідомлення на сайті Судової влади України; запропоновано відповідачу надати відповідно до ст.165 ГПК України відзив на позовну заяву і всі письмові докази (які можливо доставити до суду), протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; одночасно надіслати позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду до початку судового засідання; явку у підготовче засідання учасників справи визнано не обовязковою.

У підготовче засідання 26.08.2024р. в режимі відеоконференції з`явився представник позивача, надав пояснення по суті справи. Відповідач та третя особа в засідання суду не з`явились, відповідач відзив на позов не надав.

Ухвалою суду від 26.08.2024р. відкладено підготовче засідання на 23.09.2024 року об 11:30 год.; встановлено повідомити відповідача про відкладення підготовчого засідання у справі шляхом розміщення відповідного повідомлення на сайті Судової влади України; запропоновано відповідачу надати відповідно до ст.165 ГПК України відзив на позовну заяву і всі письмові докази (які можливо доставити до суду), направити відзив позивачу; запропоновано позивачу та третій особі надати суду інформацію щодо технічного стану будівлі загальною площею 8826,8 кв. м. за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, провулок Космічний, буд. 1, до руйнування останньої, первісні документи, на підставі яких було складено Звіт про оцінку реальних збитків.

12.09.2024р. через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшла заява про долучення доказів у справі.

У підготовче засідання 23.09.2024р. в режимі відеоконференції з`явився представник позивача. Відповідач та третя особа в засідання суду не з`явились, відповідач відзив на позов не надав.

Розглянувши наявні станом на дату проведення підготовчого засідання матеріали справи, суд вважає за необхідне наголосити на тому, що згідно з ч.ч.1-3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (п. 63 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Руїс-Матеос проти Іспанії» від 23 червня 1993 р.).

Захищене статтею 6 Європейської конвенції з прав людини право на справедливий судовий розгляд також передбачає право на змагальність провадження. Кожна сторона провадження має бути поінформована про подання та аргументи іншої сторони та має отримувати нагоду коментувати чи спростовувати їх.

Дія принципу змагальності ґрунтується на переконанні: протилежність інтересів сторін найкраще забезпечить повноту матеріалів справи через активне виконання сторонами процесу тільки їм притаманних функцій. Принцип змагальності припускає поєднання активності сторін у забезпеченні виконання ними своїх процесуальних обов`язків із забезпеченням судом умов для здійснення наданих їм прав.

До того ж, суд зазначає, що однією з засад здійснення господарського судочинства у відповідності до ст.2 Господарського процесуального кодексу України є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом

Принцип рівності сторін у процесі - у розумінні «справедливого балансу» між сторонами - вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.33 Рішення віл 27.10.1993р. Європейського суду з прав людини у справі «Домбо Бегеер Б.В. проти Нідерландів»).

У п.26 рішення від 15.05.2008р. Європейського суду з прав людини у справі «Надточій проти України» суд нагадує, що принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище у порівнянні з опонентом.

Наразі, суд зауважує, що забезпечення дотримання означених принципів господарського судочинства здійснюється судом насамперед шляхом належного повідомлення учасників справи про їх розгляд.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Наведеними вище правовими нормами передбачено загальний порядок повідомлення учасників справи про її розгляд судом.

Одночасно, враховуючи, що відповідачем у справі є інша держава - Російська Федерація, судом враховано, що з 24.02.2022р. розірвано дипломатичні відносини між Україною і Російською Федерацією у зв`язку з широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України. Функціонування закордонних дипломатичних установ України на території Російської Федерації та діяльність дипломатичних установ Російської Федерації на території України зупинено. Комунікація Міністерства закордонних справ України з органами державної влади Російської Федерації за посередництва третіх держав не здійснюється. У зв`язку з чим наразі унеможливлено сприяння органами дипломатичної служби України у переданні судових документів російській стороні (листи Міністерства закордонних справ України вих. №71/17-500-67127 від 04.09.2022 та вих. №71/17-500-77469 від 03.10.2022).

Також припинено поштове сполучення з перших днів повномасштабного вторгнення, що фактично унеможливлює доставку судової кореспонденції засобами поштового зв`язку.

Таким чином, передача судом будь-яких документів компетентним органам Російської Федерації, у тому числі дипломатичними каналами, наразі неможлива (лист Міністерства юстиції України вих. №100817/98748-22-22/12.1.3 від 31.10.2022).

З метою дотримання основних засад господарського судочинства, суд вбачає за необхідне вжити всіх можливих заходів для повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, зокрема, шляхом публікації оголошення про дату, час і місце проведення підготовчого засідання на офіційній веб-сторінці господарського суду Донецької області та зобов`язання позивача направити примірники ухвал суду від 22.07.2024р., 26.08.2024р. та 23.09.2024р., позовної заяви з додатками на адресу відповідача через посольства Російській Федерації в інших країнах.

У зв`язку з наведеним, суд вбачає за доцільне зобов`язати позивача здійснити нотаріально посвідчений переклад ухвал суду від 22.07.2024р., 26.08.2024р. та 23.09.2024р., позовної заяви з додатками на російську мову, направити копії такого перекладу на поштову адресу будь-якого посольства Російської Федерації в іншій державі (на свій вибір) та надати суду докази здійснення перекладу з належним чином оформленими доказами поштового направлення.

Приймаючи до уваги неможливість розгляду всіх питань, що стосуються спору, у даному підготовчому засіданні, керуючись ст.ст.2, 120, 183, 202, 216, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

У Х В А Л И В:

Відкласти підготовче засідання на 11.11.2024 року об 11:15 год., зал судового засідання №407.

Зобов`язати позивача до дати підготовчого засідання здійснити переклад ухвал суду від 22.07.2024р., 26.08.2024р. та 23.09.2024р., позовної заяви з додатками на російську мову з нотаріальним засвідченням його вірності та направити копії такого перекладу засобами поштового зв`язку на адресу будь-якого посольства Російської Федерації в іншій державі; надати суду докази здійснення перекладу з належним чином оформленими доказами поштового направлення.

Повідомити відповідача про відкладення підготовчого засідання у справі шляхом розміщення відповідного повідомлення на сайті Судової влади України.

Запропонувати відповідачу надати відповідно до ст.165 ГПК України відзив на позовну заяву і всі письмові докази (які можливо доставити до суду), направити відзив позивачу.

Повідомити учасників справи, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді через особистий кабінет в системі Електронний суд.

Підготовче засідання провести в режимі відеоконференції. Явка сторін в засідання суду не є обов`язковою.

Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://dn.arbitr.gov.ua.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/sud5006/.

Суддя Г.В. Левшина

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення23.09.2024
Оприлюднено26.09.2024
Номер документу121843827
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди

Судовий реєстр по справі —905/980/24

Рішення від 17.12.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 13.11.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 25.10.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 23.09.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 26.08.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 22.07.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні