ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про перехід до розгляду справи
за правилами загального позовного провадження
та призначення підготовчого засідання
"24" вересня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/3568/21(521/25630/23)Господарський суд Одеської області у складі судді Грабован Л.І.,
дослідивши матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" (01103, м. Київ, вул. Менделєєва, буд. 12, офіс 94/1)
до відповідача: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 414 935, 28 грн.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" звернулось із позовною заявою від 06.11.2023р. (вх. №63929 від 15.11.2023р.) до ОСОБА_1 про стягнення суму 3% річних в розмірі 67 047, 12 грн., суму нарахованих інфляційних втрат в розмірі 347 888, 16 грн., суму сплаченого судового збору в розмірі 6224, 03 грн.
Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 07.12.2023р. по справі №521/25630/23 відкрито провадження у цивільній справі за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" до ОСОБА_1 про стягнення, ухвалено розгляд справи проводити в загальному позовному провадженні.
Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 25.03.2024р. з врахуванням ухвали від 29.07.2024р. задоволено клопотання ОСОБА_2 про передачу справи за підсудністю у цивільній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" до ОСОБА_1 про стягнення семи 3%річних та інфляційних витрат; ухвалено матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" до ОСОБА_1 про стягнення семи 3%річних та інфляційних витрат направити до Господарського суду Одеської області для розгляду справи №916/3568/21.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 05.08.2024р. прийнято справу №521/25630/23 до свого провадження для розгляду в межах справи №916/3568/21 про неплатоспроможність ОСОБА_3 ; ухвалено розглядати справу №521/25630/23 за правилами Господарського процесуального кодексу України в порядку спрощеного позовного провадження в межах справи про банкрутство №916/3568/21 без виклику сторін.
Керуючий реалізацією майна арбітражний керуючий Вудуд Гаррі Ігорович звернувся із клопотанням від 12.09.2024р. (вх. №33746/24 від 16.09.2024р.) про залучення його до справи №916/3568/21(521/25630/23) у якості третьої особи з боку відповідача фізичної особи ОСОБА_3 без самостійних вимог та надання йому десять днів для надання пояснень заперечень на позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект".
Ч. 1 ст. 2 ГПК України передбачено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
З 21.10.2019р. набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства.
Згідно ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність: Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, у приписах Кодексу України з процедур банкрутства законодавець утвердив пріоритет норм цього спеціального закону та субсидіарне застосування у процедурах банкрутства (неплатоспроможності) загальних норм ГПК України.
Тому загальні норми ГПК України застосовуються при розгляді справ про банкрутство настільки, наскільки це узгоджується із логікою законодавчого регулювання відносин банкрутства (неплатоспроможності), зокрема ті норми ГПК України, що мають універсальний характер, тобто застосовні до вирішення однакових, переважно суто процедурних, питань руху справи у позовному провадженні, так само і у процедурі банкрутства (неплатоспроможності) за умови, що інше не встановлено Кодексом України з процедур банкрутства.
Згідно ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов`язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Розглядаючи справу позовного провадження у межах справи про банкрутство, суд має, як правило, право залучити керуючого реалізацією до справи. При цьому статус керуючого реалізацією як третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, видається найбільш наближеним до суті відносин, що виникають у межах основної справи про банкрутство між боржником, керуючим реалізацією, кредиторами та судом. Таке правило кореспондується з нормою абзацу третього частини другої статті 7 КУзПБ, згідно з якою господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними ГПК України.
Водночас, розглядаючи конкретну справу позовного провадження у межах справи про банкрутство, суд має вирішити питання залучення керуючого реалізацією, зважаючи на сутнісний критерій впливу такого залучення на справу про банкрутство та можливість виконання керуючим реалізацією його повноважень у справі про банкрутство.
Залучення арбітражного керуючого в такому випадку відповідатиме суті принципу концентрації спорів боржника у справі про неплатоспроможність, оскільки таке залучення сприятиме досягненню мети банкрутства через більш повне встановлення реального майнового стану боржника та усвідомлення арбітражним керуючим обставин щодо майнового стану боржника.
Водночас керуючий реалізацією має відігравати певну субсидіарну роль на стороні боржника аби повідомити суду інформацію, яка буде суттєвою з огляду на розгляд справи позовного провадження саме у межах справи про банкрутство.
Враховуючи викладене, зважаючи на визначені законодавством про банкрутство обов`язки керуючого реалізацією та зважаючи на зміст та характер спірних правовідносин, суд залучає керуючого реалізацією арбітражного керуючого Вудуда Гаррі Ігоровича до участі у справі №916/3568/21 (521/25630/23) у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача фізичної особи ОСОБА_3 .
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Згідно ч. 2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника. Склад учасників розгляду спору визначається відповідно до Господарського процесуального кодексу України. Господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України. За результатами розгляду спору суд ухвалює рішення. Заяви (позовні заяви) учасників провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) або інших осіб у спорах, стороною в яких є боржник, розглядаються в межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) за правилами спрощеного позовного провадження. Позивач має право в позовній заяві заявити мотивоване клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Якщо суд за результатами розгляду клопотання позивача дійде висновку про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, він зазначає про це в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 12 ГПК України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Ч. 5 ст. 12 ГПК України визначено, що для цілей цього Кодексу малозначними справами є: 1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно абз. 2 ч. 3 ст. 12 ГПК України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Ч.ч.1, 6 ст. 250 ГПК України передбачено, що питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі. Якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.
Таким чином, вбачається, що процесуальне законодавство передбачає право суду здійснити перехід від розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження з урахуванням конкретних обставин справи.
Згідно п. 4 ч. 5 ст. 13 ГПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Ст. 15 ГПК України передбачено, що суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
За приписами ст. 9 Конституції України, ст. 19 Закону України "Про міжнародні договори України" і ст. 4 ГПК України господарські суди у процесі здійснення правосуддя мають за відповідними правилами керуватися нормами зазначених документів, ратифікованих законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" Україна повністю визнає на своїй території дію приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо визнання обов`язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Суду в усіх питаннях, що стосуються її тлумачення і застосування.
Водночас ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий розгляд його справи.
Право на справедливий судовий розгляд, що гарантується Статтею 6 § 1, має здійснюватися відповідно до норм закону, що передбачають наявність у сторін судового розгляду ефективного судового захисту з метою захисту їх цивільних прав (Рішення Європейського суду з прав людини у справі Белеш та інші проти Чеської Республіки).
Значення принципів справедливості та добросовісності поширюється не тільки на сферу виконання зобов`язань, а і на сферу користування правами, тобто, такі засади здійснення судочинства виступають своєрідною межею між припустимим використанням права (як формою правомірного поводження) та зловживанням правами (як формою недозволеного використання прав).
Проте, з огляду на правила вирішення спору у порядку спрощеного позовного провадження, повне та всебічне з`ясування всіх обставин справи, які входять у предмет доказування в даному спорі, справедливе вирішення спору не вбачається судом за можливе без проведення підготовчого провадження.
Враховуючи вищевикладене, з метою уникнення порушення прав та інтересів учасників провадження, забезпечення рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності сторін, доступу до правосуддя, а також для всебічного, повного та об`єктивного встановлення всіх обставин справи, суд вважає за необхідні розглядати справу №916/3568/21(521/25630/23) за правилами Господарського процесуального кодексу України в порядку загального позовного провадження.
Таким чином, розгляд справи починається спочатку з призначенням та проведенням підготовчого засідання спочатку в загальному порядку.
Згідно ч. 1 ст. 120 ГПК України суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов`язковою.
Ч. 2 ст. 120 ГПК України передбачено, що суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою.
Приймаючи до уваги те, що явка позивача та відповідача є обов`язковою, суд викликає їх у судове засідання.
Враховуючи викладене, суд повідомляє третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача фізичної особи ОСОБА_3 про призначення підготовчого засідання суду на 21 жовтня 2024р. о 12:30.
Керуючись ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 50, 120, 234, 250 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1.Клопотання керуючого реалізацією арбітражного керуючого Вудуда Гаррі Ігоровича від 12.09.2024р. (вх. №33746/24 від 16.09.2024р.) про залучення у якості третьої особи з боку відповідача без самостійних вимог - задовольнити.
2.Залучити керуючого реалізацією арбітражного керуючого Вудуда Гаррі Ігоровича до участі у справі №916/3568/21 (521/25630/23) у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача фізичної особи ОСОБА_3 .
3.Розглядати справу №916/3568/21(521/25630/23) за правилами Господарського процесуального кодексу України в порядку загального позовного провадження. 4.Призначити підготовче засідання на "21" жовтня 2024 р. о 12:30
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т. Шевченка, 29, зал судового засідання № 9 (четвертий поверх), тел. 0(482)307-966.
5.Запропонувати відповідачу надати суду відзив на позов у порядку ст.165 ГПК України із доданням до них доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзивів і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
6.Встановити відповідачу строк на подання відзиву п`ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали.
7.Встановити строк третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача на подання пояснень п`ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали.
8.Викликати позивача та відповідача у судове засідання.
9.Повідомити третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача фізичної особи ОСОБА_3 про призначення підготовчого засідання суду на 21 жовтня 2024р. о 12:30.
10.Повідомити учасників справи про можливість участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції, у тому числі поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів в порядку статті 197 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили 24 вересня 2024р. та оскарженню не підлягає.
Копію ухвали надіслати на електронну адресу: ТОВ "Кей-Колект" (ІНФОРМАЦІЯ_3), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), арбітражного керуючого Вудуда Г.І. ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
Суддя Л.І. Грабован
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 26.09.2024 |
Номер документу | 121846056 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Грабован Л.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні