Справа № 645/4037/24
Провадження № 2/645/1945/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2024 року місто Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Федорової О.В.
за участю секретаря судового засідання Федоровської Д.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом:
Виробничого кооперативу "ЖЕК "Комфорт-Новобуд"
до ОСОБА_1
про стягнення заборгованості за оплату послуг з управління багатоквартирним будинком, -
в с т а н о в и в:
Виробничий кооператив «ЖЕК «Новобуд-Комфорт» звернувся до Фрунзенського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідачки на свою користь заборгованість за надані житлово-комунальні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території за період з 01.10.2021 року по 01.07.2024 року в розмірі 12832,37 грн., з яких: 8722,24 грн. сума боргу, 720,12 грн. сума відсотків за користування грошовими коштами, 3390,01 грн. інфляційних збитків.
В обґрунтування пред`явлених позовних вимог зазначено, що з 18.06.2021 року власником нежитлових приміщень загальною площею 88,5 кв.м., №1-7 в літ. А, за адресою АДРЕСА_1 , є ОСОБА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки: 384785555 від 28.06.2024 року. Зазначені об`єкти нерухомості знаходяться у багатоквартирному житловому будинку, утримання та експлуатацію якого здійснює ВК «ЖЕК «Комфорт-Новобуд», та відповідно є управителем на цьому будинку, на підставі Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком розташованим за адресою: АДРЕСА_1 , від 01 жовтня 2021 року. Відповідно до умов п.1 вказаного Договору від 01.10.2021 року про надання послуг з управління багатоквартирним будинком розташованим за адресою: АДРЕСА_1 , управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору. Перелік послугзазначений вкошторисі,складений згідноз положеннямПротоколу №26.08Загальних зборівОСББ «Меркурій2006»,за місцемзнаходження:м.Харків,вул.Олімпійська,буд.9-А,від 26серпня 2021року. Відповідачка, ігнорує покладений на неї обов`язок, щодо сплати коштів за належне утримання багатоквартирного будинку і споруд та прибудинкової території, у зв`язку із чим утворилась заборгованість в указаному розмірі.
Ухвалою судді Фрунзенського районного суду м. Харкова від 12.07.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої постановлено здійснювати в порядку спрощено позовного провадження, в судовому засіданні з повідомленням (викликом сторін).
Інших процесуальних дій (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо) у цивільній справі судом не вживалось.
Уповноважений представникВК "ЖЕК"Комфорт-Новобуд" в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений завчасно відповідно до приписівст. 128 ЦПК України. 24.09.2024 року від уповноваженого представника позивача ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи без її участі, в якій вона підтримала заявлені позовні вимоги та не заперечувала проти ухвалення у справі заочного рішення.
Відповідачка ОСОБА_1 в судові засідання, що були призначені на 26.08.2024 року та 24.09.2024 року не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи була повідомлена завчасно відповідно до вимогст. 128 ЦПК України. Судові повістки були повернуті на адресу суду з відміткою відділення УДППЗ «Укрпошта» - «за закінченням терміну зберігання» та«адресат відсутній за вказаною адресою».
Про причини своєї неявки відповідач суд не повідомив, відзив на позовну заяву, відповідно до приписівст. 178 ЦПК України, не подав, ніяких клопотань на адресу суду не направляв.
З цього приводу слід зазначити, що відповідно до п.п. 2 та 7 ч. 2ЦПК Україниучасники справи зобов`язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи та виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Частиною 3ЦПК Українипередбачено, що у разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.
Положеннями ч. 1ст. 223 ЦПК Українипередбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
В даному випадку відповідачка вважається такою, що належним чином повідомлена про дату судового розгляду справи, враховуючи наявні в матеріалах справи довідки поштового відділення з позначкою про неможливість вручення судової повістки «адресат відсутній за вказаною адресою». Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у складі колегією суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 10 травня 2023 року у справі № 755/17944/18 (провадження № 61-185св23).
У разі повторної неявки в судове засідання відповідачки, повідомленої належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення) (ч. 4ст. 223 ЦПК України).
Також відповідно до ч. 1 ст.280ЦПК України у зв`язку із неявкою в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, зі згоди позивача по справі, суд вирішив за можливе розглянути справу на підставі наявних в ній доказів та ухвалити заочне рішення.
За таких обставин, приймаючи до уваги те, що відповідач будучи завчасно належним чином повідомленою про день, час та місце розгляду справи, повторно, без зазначення причин свого неприбуття, не з`явилась у судове засідання, враховуючи те, що підстав для визнання явки учасників справи обов`язковою для надання особистих пояснень не має, суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності, при цьому відповідно до частини 2статті 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши доводи позовної заяви, всебічно, повно та об`єктивно з`ясувавши всі обставини справи в межах заявлених вимог, перевіривши їх доказами, які були безпосередньо досліджені у судовому засіданні, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів
Вирішуючи спірні правовідносини суд виходить з того, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ЦПК України).
Відповідно до положень ч. 1ст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. При цьому, розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках (ч. 1ст. 13 ЦПК України).
Положеннями ч. 1 ст.77 вказаного нормативно-правового документа визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Частина 2ст. 129 КУ Українивизначає основні засади судочинства, однією з яких згідно з пунктом 3 вказаної частини є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Аналогічні приписи передбачені ч. 3 ст.12та ч. 1 ст.ЦПК України, відповідно до яких кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановленихст. 82 цього кодексу.
Частиною 2 ст.77та ч. 1 ст.82 ЦПК Українивстановлено, що предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Так, у ході розгляду справи в межах заявлених вимог та зазначених і доведених обставин, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини, що мають значення для вирішення справи за суттю.
ОСОБА_1 є власником нежитловихприміщень загальноюплощею 88,5,кв.м.,№1-7в літ.А,за адресою АДРЕСА_1 ,що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки: 384785555 від 28.06.2024 року /а.с. 6/.
Зазначені об`єкти нерухомості знаходяться у багатоквартирному житловому будинку, утримання та експлуатацію якого здійснює Виробничий кооператив «ЖЕК «КОМФОРТ-НОВОБУД», який є управителем цього будинку, на підставі Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01.10.2021 року /а.с. 7-11/.
Вказаний Договір укладений та належним чином підписаний згідно з вимогами ст. 15 «Порядок укладання, зміни і припинення договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком» Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Головою Виробничого кооперативу «ЖЕК «Комфорт-Новобуд».
Згідно з умовами п. 1 Договору управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.
Перелік послуг, та витрати за послуги з управління, містяться у Кошторисі до Договору від 01.10.021 року /а.с. 12/, який складений згідно з положенням Протоколу № 26.08 Загальних зборів ОСББ «Меркурій 2006», за місцем знаходження: АДРЕСА_1 , від 26.08.2021 року /а.с. 17-20/.
Згідно з п. 11 Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком розташованим за адресою: АДРЕСА_1 , від 01.10.2021 року, плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, за бажанням співвласника оплата послуги з управління може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.
ВК «ЖЕК «Комфорт-Новобуд» належним чином виконує зобов`язання щодо обслуговування житлового багатоквартирного будинку та утримання прибудинкової території і споруд.
З наданого стороною позивача розрахунку, вбачається, що ОСОБА_1 має заборгованість за надані житлово-комунальні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території за період з 01.10.2021 року по 01.07.2024 року в розмірі 8722,24 грн.
В обґрунтування розміру заборгованості за вищевказані послуги позивачем надано відповідний розрахунок, правильність якого перевірено судом під час розгляду справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону індивідуальний споживач зобов`язаний: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами; інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об`єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором (пп. 1, 5, 11).
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку (п. 3 Договору).
Складові частини витрат з управління багатоквартирним будинком по АДРЕСА_1 зазначені у погодженому кошторисі.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Таким чином Законом України «Про житлово-комунальні послуги» на споживача покладено обов`язок укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом та оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Наведені приписи закону свідчать про обов`язковість договору про надання житлово-комунальних послуг для споживача та неможливість останнього відмовитись від укладання договору, а сам договір є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта повністю та без застережень або у вигляді конклюдентних дій прийняв оферту, або за умови передбачення такого у договорі або законі не висловив заперечень проти договору у формі мовчання.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі N 646/834/17.
Так, послуги позивачем в зазначеному будинку надаються постійно та за встановленими тарифами, в той же час відповідачка на сплачує грошові кошти за отримані послуги.
Враховуючи викладене, стягненню з відповідачки підлягає сума заборгованості за період з 01.10.2021 року по 01.07.2024 року за надані послуги в сумі 8722,24 грн.
У зв`язку із простроченням відповідачкою сплати комунальних послуг, позивачем нараховані інфляційні витрати та 3% річних за прострочення ним виконання грошового зобов`язання.
Правовідношення, в якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням.
З огляду на викладене слід дійти висновку про те, що правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, в якому поміж інших прав і обов`язків сторін на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (ч. 1 ст. 509 ЦК України) - вимагати сплату грошей за надані послуги.
Отже, виходячи з юридичної природи правовідносин сторін як грошових зобов`язань на них поширюється дія ч. 2 ст.625ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.
Закріплена в п. 10 ч. 3 ст.20Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, установлених у ч. 2 ст. 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті, та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.
За відсутності оформлених договірних відносин, але у разі існування прострочення виконання грошового зобов`язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг на боржника покладається відповідальність, передбачена ч. 2 ст. 625 ЦК України.
Таким чином,суд вважає,що позовнівимоги про стягнення з відповідача на користь позивача за період з 01.10.2021 року по 01.07.2024 року інфляційних витрат у розмірі 3390,01 та 3% річних у розмірі 720,12 грн. законними, обґрунтованими та підлягаючими задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме з відповідача на користь позивача стягуються витрати по оплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст.12,81,141,247,263-265,279,280-283 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Виробничого кооперативу "ЖЕК "Комфорт-Новобуд" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату послуг з управління багатоквартирним будинком - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Виробничого кооперативу "ЖЕК "Комфорт-Новобуд" заборгованість за оплату послуг з управління багатоквартирних будинків в розмірі 12832,37 грн., з яких: 8722,24 грн. сума боргу, 720,12 грн. сума відсотків за користування грошовими коштами, 3390,01 грн. інфляційних збитків.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Виробничого кооперативу "ЖЕК "Комфорт-Новобуд" витрати по сплаті судового збору в сумі 3028,00 грн.
Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст. 284-285 ЦПК України.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
позивач Виробничий кооператив "ЖЕК "Комфорт-Новобуд", код ЄДРПОУ 40319452, р/р НОМЕР_1 у АТ КБ «ПРИВАТБАНК» м. Київ МФО 351533, юридична адреса: пр. Героїв Харкова, буд.199 Д-5, каб. 108.2, фактична адреса: вул. Плеханівська, буд. 117, 3 під`їзд, 3 поверх, к. 7;
відповідачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місцезнаходження спірного майна: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення складено 24.09.2024 року.
Суддя О.В. Федорова
Суд | Фрунзенський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 26.09.2024 |
Номер документу | 121850984 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Фрунзенський районний суд м.Харкова
Федорова О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні