ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" вересня 2024 р. Справа№ 911/3895/23
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пономаренка Є.Ю.
суддів: Барсук М.А.
Руденко М.А.
Без повідомлення (виклику) учасників справи.
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Бондарев" на рішення Господарського суду міста Києва від 26.04.2024 у справі №911/3895/23 (суддя Курдельчук І.Д., повний текст складено 26.04.2024) за позовом Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Бондарев" про стягнення грошових коштів.
ВСТАНОВИВ наступне.
Приватне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Бондарев" про стягнення 61 146 грн. за скид стічних вод без Умов на скид.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у період з 28.08.2022 по 01.03.2023 та з 27.10.2022 по 20.02.2023 відповідачем здійснювалось скидання стічних вод без одержання Умов на скид, внаслідок чого у останнього виникла заборгованість у розмірі 61 146 грн., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 26.04.2024 у справі №911/3895/23 позов задоволено повністю; вирішено стягнути з відповідача на користь позивача 61 146 грн. коштів за скид стічних вод без Умов на скид стічних вод.
З огляду встановлення факту невиконання відповідачем обов`язку щодо отримання Умов на скид стічних вод у систему каналізації міста Києва, суд дійшов висновку про правомірність застосування до відповідача оперативно-господарської санкції у вигляді застосування п`ятикратного розміру тарифу на послугу з водовідведення.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вказане рішення суду.
В апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що відповідач, керуючись розміщеною 07.04.2022 ПАТ "Акціонерна компанія "Київводоканал" інформацією на офіційному сайті, не став поновлювати терміни Умов на скид стічних вод за адресами: м. Київ, бульвар Чоколівський, 6 та вул. Закревського Миколи, 75/2, оскільки був впевнений, що умови на скид автоматично будуть продовжені на період дії воєнного стану в Україні та місяць після його закінчення.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 11.06.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Бондарев" на рішення Господарського суду міста Києва від 26.04.2024 у справі №911/3895/23; роз`яснено учасникам, що апеляційна скарга буде розглянута без повідомлення учасників справи.
Також, вказаною ухвалою учасникам справи встановлено строк для подання відзивів, заперечень на апеляційну скаргу та інших заяв/клопотань протягом 15 днів з моменту отримання даної ухвали.
Позивач скористався своїм правом на подання до суду відзиву на апеляційну скаргу.
Згідно з ч. 1 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у Главі 1 Розділу ІV.
Частинами 1 та 2 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду не підлягає зміні або скасуванню з наступних підстав.
06.04.2005 між ВАТ "Акціонерна компанія "Київводоканал", в подальшому перейменованим на ПрАТ "Акціонерна компанія "Київводоканал" (постачальник) та ЗАТ "Торговий дім "Бондарев", перейменованим на ТОВ "Торговий дім "Бондарев" (абонент) укладено Договір №05596/505 на постачання питної води та приймання стічних вод через приєднані мережі (далі Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору постачальник зобов`язується надавати абоненту послуги з постачання питної води та на підставі пред`явленого абонентом дозволу на скид стічних вод у систему каналізації м. Києва приймати від нього стічні води у систему каналізації м. Києві відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у системі каналізації м. Києва, а абонент зобов`язується здійснювати своєчасну оплату наданих йому послуг на умовах Договору, дотримуватись порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, що встановлені Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України №65 від 01.07.1994, зареєстрованих в Міністерстві юстиції 22.07.1994 №165/374, Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України;37 від 19.02.2002, зареєстрованих в Міністерстві юстиції 26.04.2002 за №403/6691, а також дотримуватися норм визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникли за цим Договором.
Згідно з п. 1.5 Договору споживач забезпечує наявність та своєчасне подовження Умов на скидання стічних вод згідно із вимогами чинного законодавства, а також забезпечує скид стічних вод з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Позивач зазначає, що відповідач в порушення умов договору в період з 28.08.2022 по 01.03.2023 та з 27.10.2022 по 20.02.2023 здійснював скид стічних вод без одержання Умов на скид, у зв`язку з чим у відповідача виник обов`язок, на підставі п. 8.1 Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, сплатити кошти у розмірі 61 146 грн.
Згідно зі ст. ст. 626, 627, 629 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії, або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Положеннями ст. 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2011 № 1879 затверджено Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва.
Відповідно до п. 1.2 Правил № 1879, останні поширюються на організації, установи, підприємства усіх форм власності та фізичних осіб-підприємців, що скидають всі види стічних вод у міську систему каналізації (крім балансоутримувачів житлового фонду та об`єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та або непобутового походження, або у яких немає орендарів чи інших суб`єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження).
За п. 1.5 Правил № 1879 Правила встановлюють вимоги до абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов`язки абонентів і водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.
Згідно з п. п. 2.1, 2.2 Правил № 1879 водоканал зобов`язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що надходять від абонента в систему каналізації м. Києва, а також режимом та обсягом скидання. Водоканал має право надавати абонентам Умови на скид згідно з цими правилами.
Відповідно до п. 2.4 Правил № 1879 абоненти зобов`язані, зокрема, отримати Умови на скид та укласти договір з водоканалом відповідно до ст. ст. 19, 20 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання".
У відповідності до положень п. 3.3 Правил № 1879 абоненти зобов`язані отримати у Водоканалі Умови на скид згідно з додатком 2. Умови на скид видаються на один рік.
Абонент не має права скидати стічні води без одержання Умов на скид. За скидання стічних вод без Умов на скид або після закінчення строку їх дії Абонент сплачує в п`ятикратному розмірі тарифу на послугу з водовідведення за весь період їх відсутності (п. 8.1 Правил № 1879).
Відповідно до п. 8.6 Правил № 1879 при порушенні цих Правил та Правил користування Водоканал має право розглядати весь обсяг стічних вод (за розрахунковий період) як такий, що перевищує договірний, і плата за його скидання встановлюється в п`ятикратному розмірі тарифу за водовідведення у разі відсутності у Абонента Умов на скид чи закінчення строку їх дії.
Згідно з п. 7.10 Правил № 1879 при виявленні факту порушення вимог Правил абоненти сплачують у п`ятикратному розмірі тарифу за послуги водовідведення у випадках, визначених у абзацах 3-8 пункту 8.6 розділу 8 цих Правил.
Частиною першою статті 216 ГК України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно з частиною першою статті 217 ГК України у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
Відповідно до статті 235 ГК України за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або запобігання повторенню порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку. До суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання.
Передбачені Правилами №1879 санкції щодо сплати в п`ятикратному розмірі тарифу на послугу з водовідведення за весь період відсутності Умов на скид, є оперативно-господарською санкцією в силу притаманних їй особливостей.
Статтею 237 ГК України визначено, що підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням. Оперативно-господарські санкції можуть застосовуватися одночасно з відшкодуванням збитків та стягненням штрафних санкцій.
Виходячи з аналізу положень статті 237 ГК України особливістю оперативно-господарських санкцій є те, що, на відміну від штрафних, до яких вдаються виключно за рішенням суду, вони застосовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку, тобто без попередження заздалегідь. Оперативно-господарські санкції застосовують безпосередньо самі суб`єкти господарських відносин в оперативному порядку, тобто без звернення до судових або інших уповноважених органів, і без згоди іншої сторони зобов`язання - це, зокрема, є головною умовою застосування сторонами таких санкцій, про що має бути пряма вказівка в договорі. При цьому до суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, які передбачено договором (подібна за змістом правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 20.08.2018 у справі № 905/2464/17, від 20.10.2020 у справі №905/267/19, від 15.10.2019 у справі №905/2319/17 (на яку посилається скаржник у касаційній скарзі).
Згідно з п. 4.9 договору розділу «Відповідальність сторін» у разі порушення абонентом п.п. 1.1, 1.5, 3.1.7 цього договору, плата за скид стічних вод без чинного дозволу нараховується у п`ятикратному розмірі тарифу відповідно до вимог чинного законодавства.
Отже, умовами укладеного між сторонами договору передбачено відповідальність у вигляді 5-кратного розміру плати за водопостачання.
У матеріалах справи містяться Умови на скид стічних вод у систему каналізації м. Києва, виданих абоненту ТОВ "Торговий дім "Бондарев" щодо адреси місто Київ бульвар Чоколівський, 6 та щодо адреси місто Київ вулиця Закревського Миколи , 75/2.
Умови на скид стічних вод щодо адреси місто Київ бульвар Чоколівський, 6 діють з 26.10.2021 по 26.10.2022 та які продовжені зі строком дії з 21.02.2023 по 21.02.2024.
Таким чином, в період з 27.10.2022 по 20.02.2023 Умови на скид стічних вод за адресою місто Київ бульвар Чоколівський, 6 - відсутні.
Водночас, Умови на скид стічних вод щодо адреси місто Київ вулиця Закревського Миколи , 75/2 діють до 27.08.2022.
Таким чином, в період з 28.08.2022 по 01.03.2023 Умови на скид стічних вод за адресою місто Київ вулиця Закревського Миколи , 75/2 - відсутні.
Відповідач не надав до матеріалів справи доказів продовження Умов на скид за період з 27.10.2022 по 20.02.2023 (Чоколівський бульвар) та за період з 28.08.2022 по 01.03.2023 (вулиця Закревського Миколи). Отже, у відповідача були відсутні чинні Умови на скид за спірні періоди.
Таким чином, позивачем доведено факт невиконання відповідачем обов`язку щодо отримання Умов на скид стічних вод у систему каналізації міста Києва, що в свою чергу є підставою для застосування до відповідача оперативно-господарської санкції у вигляді застосування п`ятикратного розміру тарифу на послугу з водовідведення.
В апеляційній скарзі скаржник посилається на оголошення позивача від 07.04.2022, як на підставу не поновлення терміну Умов на скид стічних вод за адресами: м. Київ, бульвар Чоколівський, 6 та вул. Закревського Миколи, 75/2.
Стосовно вказаного слід зазначити, що зі змісту наведеного оголошення вбачається, що воно адресоване тим абонентам, у яких закінчився термін дії умов на скид стічних вод, тобто вказане оголошення стосувалося виключно абонентів, у яких уже закінчився строк дії умов на скид стічних вод.
Натомість, із матеріалів справи вбачається, що у період розміщення оголошення на сайті (в період віднесення території міста Києва до тих, на яких ведуться бойові дії або які є тимчасово окупованими) у Відповідача були діючі умови на скид:
- щодо адреси: вул. Миколи Закревського, 75/2 діяли до 27.08.2022;
- щодо адреси: бульв. Чоколівський, 6 діяли до 26.10.2022.
Згідно пояснень позивача розміщення вказаного оголошення було зумовлено тим, що у період перебування частини території Київської області під тимчасовою окупацією та ведення бойових дій на ній, у споживачів, у яких в цей період закінчувався строк дії умов на скид, об`єктивно не було можливості продовжити строк дії таких умов.
Наказом від 25.04.2022 № 75 Мінреінтеграції України затвердило Перелік громад, що розташовані в районах проведення бойових дій або які є тимчасово окупованими, яким було виключено місто Київ з даного переліку.
В подальшому наказом Мінреінтеграції України від 22 грудня 2022 року №309 наказ від 25.04.2022 № 75 скасовано та затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, в якому в частині території міста Києва датою припинення можливості бойових дій вказано 30.04.2022. Таким чином, починаючи з 30.04.2022 стало можливим здійснення господарської діяльності у місті Києві.
З огляду на викладене, для своєчасного продовження терміну дії умов на скид стічних вод згідно з Правилами № 1879 Відповідач мав звернутися до Позивача із листом за місяць до закінчення термін дії умов на скид стічних вод, тобто до 27.07.2022 та 26.09.2022 відповідно.
Оскільки на дати, до яких Відповідачу необхідно було звернутися для продовження терміну дії умов на скид, місто Київ не входило до переліку територій, на яких ведуться бойові дії, відповідного оголошення з боку Позивача на сайті уже не розміщувалося, а відповідних змін до Правил № 1879 не вносилося, як наслідок у Відповідача існував обов`язок продовжувати термін дії умов на скид стічних вод у визначеному порядку.
З урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскаржуване рішення місцевого господарського суду прийнято з повним, всебічним та об`єктивним з`ясуванням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв`язку з чим, правові підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Оскільки, у задоволенні апеляційної скарги відмовлено, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на відповідача (апелянта).
Керуючись ст.ст. 240, 269, 275, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Бондарев" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 26.04.2024 у справі №911/3895/23 - без змін.
2. Судові витрати зі сплати судового збору за подачу апеляційної скарги покласти на її заявника - відповідача у справі.
3. Поновити дію рішення Господарського суду міста Києва від 26.04.2024 у справі №911/3895/23.
4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку з урахуванням вимог п. 2 ч. 3 ст. 286 Господарського процесуального кодексу України шляхом подання касаційної скарги до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складання її повного тексту.
Повний текст постанови складено: 25.09.2024 року.
Головуючий суддя Є.Ю. Пономаренко
Судді М.А. Барсук
М.А. Руденко
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2024 |
Оприлюднено | 26.09.2024 |
Номер документу | 121856905 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Інші справи |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Пономаренко Є.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні