Рішення
від 23.09.2024 по справі 924/686/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"23" вересня 2024 р. Справа № 924/686/24

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю.В., при секретарі судового засідання Загроцькій А.Ю. розглянувши матеріали справи

за позовом Дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Хмельницький

до державної установи "Служба місцевих доріг Хмельниччини", м. Хмельницький

про стягнення грошей

за участю представників сторін:

від позивача - Заболотний А.М. згідно ордера,

Коломієць Л.Ю. згідно довіреності,

від відповідача Вігар Е.О. згідно виписки,

встановив:

Дочірнє підприємство "Хмельницький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"м. Хмельницький звернулося до суду із позовом у кому просить стягнути з державної установи "Служба місцевих доріг Хмельниччини", м. Хмельницький 3 362 846,00 грн. заборгованості за договором від 08.02.2023р. №1-08.02.ЕУ/49/1-23 на експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Хмельницької області (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту) на період воєнного стану.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, ДП Хмельницький облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України, в особі структурних підрозділів (філій), з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, на виконання умов договору, було надано послуги по зимовому утриманню автомобільних доріг місцевого значення у Хмельницькій області на загальну суму 3 362 846,00 грн., що підтверджується долученими до позовної заяви актами наданих послуг та довідками про вартість наданих підрядних послуг за грудень 2023р. та січень 2024р. Однак, відповідачем не було проведено оплати за надані послуги.

Відповідач у поданому до суду відзиві просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Звертає увагу, що листом від 21.05.2024 року № 421 ДУ Служба місцевих доріг Хмельниччини повідомила ДП Хмельницький облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України про відсутність бюджетних асигнувань та неможливість оплати наданих позивачем послуг за грудень 2023 року та січень 2024 року.

Зазначає, що визнає фактичні обсяги наданих послуг, однак, посилаючи на п.п. 4.13.1, 4.13.2, 4.13.3 договору, немає змоги підписати акти наданих послуг (форми №КБ-2в) та довідки про вартість наданих підрядних послуг (форма №КБ-3) за грудень 2023 року і січень 2024 р. та оплатити надані послуги відповідно до вимоги позивача № 318 від 10.05.2024 р.

Представник позивача у судовому засіданні 23.09.2024р. просив задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні 23.09.2024р. проти позову заперечував, посилався на відсутність бюджетного фінансування для оплати виконаних робіт.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

08.02.2023р. між ДУ Служба місцевих доріг Хмельниччини (замовником) та ДП Хмельницький облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (виконавцем) було укладено договір №1-08.02 ЕУ/49/1-23 на експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Хмельницької області (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту) на період воєнного стану.

В преамбулі договору зазначено, що сторонами укладено даний договір для експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Хмельницької області та виконання першочергових заходів, направлених на забезпечення технічного прикриття автомобільних доріг загального користування місцевого значення.

Відповідно до п.1.1 договору виконавець зобов`язується у порядку та на умовах, визначених цим Договором, своїми силами і засобами на власний ризик та/або з залученням субпідрядних організацій надати послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг місцевого значення Хмельницької області, згідно з технічним завданням Замовника та в обумовлений цим договором термін, а також забезпечує здійснення заходів правового режиму воєнного стану з виконання робіт по експлуатаційному утриманню автомобільних доріг загального користування місцевого значення у тому числі виконання мобілізаційних завдань. Замовник зобов`язується, за рахунок коштів бюджету, прийняти належним чином, згідно із цим договором та чинним законодавством України, надані послуги після перевірки фізичних та вартісних показників та сплатити їх вартість по мірі надходження коштів на реєстраційний рахунок Замовника.

Найменування послуг: експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Хмельницької області (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту) на період воєнного стану. Обсяг послуг: -1 послуга. Зазначені послуги надаються у відповідності до вимог Законів України «Про автомобільні дороги» та «Про дорожній рух», «Про функціонування єдиної транспортної системи в особливий період», Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 року і чинних нормативних документів, що регламентують правила ремонту та утримання доріг місцевого значення Хмельницької області. Перелік доріг зі спорудами на них, згідно з Додатком № 1 до Договору «Мережі автомобільних доріг загального користування місцевого значення Хмельницької області» (п.1.2. договору).

Згідно з п.3.1. сума цього договору визначена відповідно до вимог технічного завдання замовника з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Хмельницької області та відповідно до переліку послуг згідно з «Методикою визначення вартості нового будівництва, реконструкції, ремонтів та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування», затвердженою Наказом Міністерства інфраструктури України 07.10.2022 року № 753 і становить 355 380 482,30 гривень (триста п`ятдесят п`ять мільйонів триста вісімдесят тисяч чотириста вісімдесят дві гривні 30 коп), у тому числі ПДВ 59 230 080,39 гривень. Суми взятих замовником бюджетних зобов`язань за цим договором можуть коригуватися протягом терміну дії договору та в межах загальної вартості договору при зміні напрямків використання коштів бюджету відповідно до планів фінансування, затверджених головним розпорядником бюджетних коштів (розпоряджень Кабінету Міністрів України, Хмельницької облдержадміністрації тощо), що буде визначатися додатковими угодами.

Відповідно до п.4.1. договору розрахунки проводяться шляхом поетапної оплати замовником за надані послуги при фактичному надходженні коштів з бюджету на його рахунок від головного/-их розпорядника/-ів. Замовник здійснює щомісячні та проміжні платежі за надані послуги на підставі акту наданих послуг (форма №КБ-2в), довідки про вартість наданих підрядних послуг (форма №КБ-3), підписаного уповноваженими представниками сторін.

Акти (форми №КБ-2в) та довідки (форми №КБ-3) про надання послуг готує виконавець і передає для підписання уповноваженому представнику замовника у строк не пізніше ніж за п`ять днів до закінчення звітного періоду. Уповноважений представник замовника протягом семи днів перевіряє реальність акту і підписує його в частині фактично наданих обсягів послуг (п.4.2. договору).

Пунктом 4.13.1. договору передбачено, що бюджетні зобов`язання за договором виникають у разі наявності та в межах бюджетних асигнувань, передбачених планом використання бюджетних коштів, а оплата здійснюється в межах фактичного надходження бюджетних коштів. У разі затримки бюджетного фінансування не з вини замовника, оплата за надані послуги здійснюється протягом 5 (п`яти) банківських днів з дати отримання замовником бюджетного фінансування на свій реєстраційний рахунок, а в разі зміни бюджетного фінансування замовник письмово повідомляє про це виконавця. Факт надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок замовника є моментом настання строку виконання зобов`язання за даним договором в розумінні п.2 ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України при умові наявності підписаних сторонами ф.КБ-2в і ф.КБ-3.

Відповідно до п. 4.13.2. договору фінансові зобов`язання за договором виникають при наявності та у межах бюджетних асигнувань, установлених планами використання бюджетних коштів. Оплата послуг проводиться у межах одержаних асигнувань на казначейський рахунок замовника за фактично надані обсяги послуг згідно з ф. № КБ-2в та ф. № КБ-3. Попередня оплата може здійснюватися щомісячно у межах 30% від вартості завдання на наступний місяць відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1070 від 04.12.2019 року „Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт та послуг, що закуповуються за бюджетні кошти терміном не більше одного календарного місяця відповідно до належним чином оформленого рішення головним/-ими розпорядником/-ами коштів та лише щодо послуг, надання яких здійснюється протягом поточного бюджетного періоду. При цьому загальна сума коштів на яку здійснюється авансування помісячно, не може сумарно перевищувати 30% від вартості річного обсягу наданих послуг. Використаний аванс погашається на підставі актів виконаних робіт по формі КБ-2, підписаного уповноваженими представниками сторін.

Ненадходження коштів з бюджету на реєстраційний рахунок замовника для оплати послуг за цим договором, а також несвоєчасне їх перерахування органами державного казначейства, сторони визнають обставиною, що виникає не з вини замовника (п.4.13.3 договору).

Строк надання послуг визначений в п.5.1договору та становить: на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Місце надання послуг автомобільні дороги загального користування місцевого значення Хмельницької області (п.5.3. договору).

Відповідно до п.10.1 цей договір набирає чинності з 19 лютого 2023 року і діє до 31.12.2023 року або на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 16.11.2022 р. № 2738-IX, а в частині оплати до повного виконання сторонами узятих на себе зобов`язань. Строк дії цього договору може бути продовжений за згодою сторін.

Розділ 12 передбачає, що невід`ємними частинами цього договору є: Додаток №1 Мережа автомобільних доріг місцевого значення. Додаток №2 Договірна ціна. Додаток №3 Календарний план надання послуг. Додаток №4- Технічне завдання.

Договір підписаний представниками сторін та скріплений відтисками їх печаток.

Додатковою угодою №3 від 26.12.2023 року до договору, керуючись ч.6 ст.41 Закону України Про публічні закупівлі (зі змінами) з урахуванням пункту 19 Особливостей, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022 р. Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом УкраїниПро публічні закупівлі, п. 11.1. договору, сторони дійшли взаємної згоди продовжити строк дії договору №1-08.02 ЕУ від 08 лютого 2023 року та викласти п.10.1 договору в такій редакції: Цей договір набирає чинності з 19 лютого 2023 року і діє до 31.03.2024 року, а в частині оплати до повного виконання сторонами узятих на себе зобов`язань.

На виконання умов договору ДП „Хмельницький облавтодор ВАТ „ДАК Автомобільні дороги України, в особі структурних підрозділів (філій), з метою забезпечення безпеки дорожнього руху було надано послуги по зимовому утриманню автомобільних доріг місцевого значення уХмельницькій області за грудень 2023 року на загальну суму 2 613 142,00 грн., а саме: філією Білогірський райавтодор на суму 192 481, 00 грн.; філією Віньковецький райавтодор на суму 375 789,00 грн.; філією Деражнянський райавтодор на суму 327 179,00 грн.; філією Ізяславський райавтодор на суму 446 643,00 грн.; філією Красилівський райавтодор на суму 338 187,00 грн.; філією Летичівський райавтодор на суму 284 802,00 грн.; філією Новоушицький райаводор на суму 264 547,00 грн.; філією Полонський райавтодор на суму 351 828,00 грн; філією Славутський райавтодор на суму 31 686,00 грн. За січень 2024 року на загальну суму 749 704,00 грн., а саме: філією Віньковецький райавтодор на суму 103 984,00 грн.; філією Деражнянський райавтодор на суму 127 640,00 грн.; філією Летичівський райавтодор на суму 56 344,00 грн.; філією Новоушицький райаводор на суму 117 714,00 грн.; філією Дунаєвецька ДЕД на суму 247 616,00 грн.; філією Кам`янець-Подільська ДЕД на суму 96 406,00 грн.

Всього за період грудень 2023 року по січень 2024 року позивачем було надано послуг на загальну суму 3 362 846,00 грн.,що підтверджується актами наданих послуг (форми №КБ-2в) та довідками про вартість наданих підрядних послуг (форма №КБ-3) за грудень 2023 року та січень 2024 р., а також первинними документами, які долучені позивачем до матеріалів справи.

10.05.2024р. позивач направив відповідачу цінним листом з описом вкладення вимогу №318 з проханням підписати акти наданих послуг (форми №КБ-2в) та довідки про вартість наданих підрядних послуг (форма №КБ-3) за грудень 2023 року та січень 2024 р. та оплатити надані послуги у семиденний строк з дня отримання даної вимоги.

Листом від 21.05.2024р. №421 відповідач повідомив позивача про відсутність бюджетних асигнувань та неможливість оплати наданих позивачем послуг за грудень 2023 року та січень 2024 року.

У зв`язку з несплатою відповідачем наданих позивачем послуг, останній звернувся з даним позовом до суду.

Дослідивши наявні в справі докази, давши їм оцінку в сукупності, суд враховує наступне.

Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно з частиною 1 статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частина 1 статті 626 ЦК України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до вимог статті 629 ЦК України договір є обов`язковий для виконання сторонами.

Згідно із статтею 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Матеріалами справи встановлено, що 08.02.2023р. між ДУ Служба місцевих доріг Хмельниччини (замовником) та ДП Хмельницький облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (виконавцем) було укладено договір №1-08.02 ЕУ/49/1-23 на експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Хмельницької області (63710000-9 Послуги з обслуговування наземних видів транспорту) на період воєнного стану, згідно якого виконавець зобов`язується у порядку та на умовах, визначених цим договором, своїми силами і засобами на власний ризик та/або з залученням субпідрядних організацій надати послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг місцевого значення Хмельницької області, згідно з технічним завданням замовника та в обумовлений цим договором термін, а також забезпечує здійснення заходів правового режиму воєнного стану з виконання робіт по експлуатаційному утриманню автомобільних доріг загального користування місцевого значення у тому числі виконання мобілізаційних завдань.

Відповідно ч. 1 ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Відповідно до ч.1 ст.882 ЦК України, замовник, який одержав повідомлення підрядника про готовність до передання робіт, виконаних за договором будівельного підряду, або, якщо це передбачено договором, етапу робіт, зобов`язаний негайно розпочати їх прийняття. Не підписання однією стороною (замовником) акту не звільняє останнього від обов`язку негайно прийняти та оплатити виконавцю обумовлену договором ціну після остаточної здачі робіт.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Позивачем в повному обсязі виконано передбачені договором обов`язки щодо утримання автомобільних доріг місцевого значення на загальну суму 3 362 846,00 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи актами наданих послуг (форми №КБ-2в), довідками про вартість наданих підрядних послуг (форма №КБ-3) за грудень 2023 року та січень 2024 року, видатковими накладними та іншими первинними документами, а також не заперечується відповідачем. Проте оплати наданих позивачем послуг відповідачем не здійснена, а тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Щодо посилання скаржника на відсутність бюджетних асигнувань суд зазначає, що Європейським судом з прав людини в рішенні від 18.10.2005 у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" та в рішенні від 30.11.2004 у справі "Бакалов проти України" зазначено, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов`язання. Відповідно до положень статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Суду як джерело права.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 07.11.2019 у справі № 916/1345/18.

Згідно з ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч.1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вищенаведене, заявлені позовні вимоги є правомірними та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

Позов задовольнити.

Стягнути з державної установи „Служби місцевих доріг Хмельниччини (м. Хмельницький, вул. Свободи, буд. 77, код 44588125) на користь Дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (м. Хмельницький, вул. Свободи, буд. 77, код 31100492) заборгованості в сумі 3 362 846,00 грн. ( три мільйони триста шістдесят дві тисячі вісімсот сорок шість гривень 00 коп.) та 50442,69 грн. (п`ятдесят тисяч чотириста сорок дві гривні 69 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

СуддяЮ.В. Гладюк

Повний текст рішення складено 25.09.2024р.

Віддрук 1 прим: 1 - до справи,

Позивачу, відповідачу надіслати рішення в кабінет ЕС.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення23.09.2024
Оприлюднено26.09.2024
Номер документу121858693
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг будівельного підряду

Судовий реєстр по справі —924/686/24

Рішення від 23.09.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 29.08.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні