ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/977/24
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників:
позивача не з`явився,
відповідач не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області у місті Черкаси справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Баст-Еко»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нап-Ком`юніті»
про стягнення 175 022,77 грн,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Баст-Еко» звернулося до Господарського суду Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нап-Ком`юніті» про стягнення переплати за договором про постачання електричної енергії споживачу № НАП-01/12-09/22С від 12.09.2022 у розмірі 175 022,77 грн.
Судові витрати позивач також просить стягнути з відповідача на свою користь.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач зупинив постачання електричної енергії, переплачену суму коштів за постачання електричної енергії за період 12.09.2022 31.03.2024 ні з власної ініціативи, ні у відповідь на пред`явлені йому претензії (вимоги) не повернув.
Ухвалою від 05 серпня 2024 року Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, справу вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Господарський суд Черкаської області постановляв ухвалу про участь представника позивача в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Відповідач у строк, визначений законом, відзиву або будь-які інші письмові заперечення, доказів, що впливають на вирішення спору по суті, не надав.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України (ГПК України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
У призначене судове засідання відповідач не з`явився, причини неявки не відомі.
Ухвала Господарського суду Черкаської області судом була направлена до електронного кабінету в підсистемі ЄСІТС відповідача, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа, яка міститься у матеріалах справи.
Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою (частина 7 статті 6 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до пункту 2 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
19 вересня 2024 року від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, оскільки існують підстави вважати, що представник позивача не матиме змоги забезпечити належний рівень зв`язку з мережею Інтернет для участі у судовому засіданні у режимі відеоконференцзв`язку. Позовну заяву позивач підтримує та просить задовольнити в повному обсязі, проти розгляду справи за відсутності інших учасників справи не заперечує.
Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України рішення у справі прийнято у нарадчій кімнаті.
Після виходу суду з нарадчої кімнати 19.09.2024 підписана вступна та резолютивна частини рішення.
Відповідно до частини першої статті 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Між ТОВ «Нап-Ком`юніті» (Постачальник) та ТОВ «Баст-Еко» (Споживач) було погоджено Комерційну пропозицію № НАП-01/12-09/22С від 12.09.2022.
За результатом погодження Комерційної пропозиції ТОВ «Баст-Еко» було підписано та надано ТОВ «Нап-Ком`юніті» заяву-приєднання, якою акцептовано публічно розміщений ТОВ «Нап-Ком`юніті» договір про постачання електричної енергії споживачу (в редакції від 24.08.2022). Договору присвоєно № НАП-01/12-09/22С. Енергетичний ідентифікаційний код (ЕС код) ТОВ «БАСТ-ЕКО» - 6227705536430024.
Згідно п. 1.1. Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Сторонами договору було погоджено всі істотні умови договору, в тому числі:
п. 2.1. - постачання електричної енергії Споживачу здійснюється Постачальником виключно після надання Споживачем Заяви на постачання електричної енергії за формою відповідно до Додатку № 1 відповідної Комерційної пропозиції, яка є Додатком № 2 цього Договору. Початком постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього Договору, якщо інше не передбачено Комерційною пропозицією (Додаток №2).;
абз. 2 п. 2.2. - щомісячно, до 10 числа місяця, що передує розрахунковому, Споживач надає Постачальнику Заявку на заплановані обсяги постачання електричної енергії у розрахунковому періоді;
пп. 4.1. 4.5. - споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем Комерційного пропозицією, яка є Додатком 2 до цього Договору. Спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в Комерційній пропозиції Постачальника. Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії. Ціна електричної енергії має зазначатися Постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим Договором, у тому числі у разі її зміни. Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць;
п. 4.7. - оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строк, визначений у рахунку, протягом 3 (трьох) робочих днів з моменту отримання його Споживачем, якщо інші строки не встановлені у Комерційній пропозиції (Додаток № 2);
п. 12.1. - текст цього Договору є офертою в розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України, яку акцептує Споживач шляхом надання заяви-приєднання. Цей Договір складено в одному екземплярі, який підписано Постачальником та зберігається у останнього. Договір розміщений Постачальником в мережі Інтернет на офіційному сайті: http://napkommunity.com та доступний для вільного ознайомлення;
п. 12.2. - споживач може приєднатися до цього Договору, шляхом підписання Заяви-приєднання (Додаток № 1) за формою, встановленою Постачальником та розміщеною на сайті Постачальника: http://napkommunity.com. Підписання Споживачем Заяви-приєднання (Додаток № 1) є його акцептом цього Договору. Акцепт засвідчує право Споживача вимагати від Постачальника виконання обов`язків за Договором;
п. 12.3. - оригінал підписаної Заяви-приєднання (акцепт) є підтвердженням укладання Сторонами Договору. Сторони погодилися, а Споживач підтверджує та розуміє, що при використанні Постачальником електронного примірника Заяви приєднання (акцепту) будуть створюватись, встановлюватись та припинятись такі самі юридичні наслідки, які виникають при застосуванні паперового документу Заяви-приєднання (акцепту);
п. 12.7. - цей Договір укладається на строк, зазначений в Комерційній пропозиції (Додаток № 2), яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання Споживачем Заяви-приєднання, якщо інше не встановлено Комерційною пропозицією. Умови цього Договору починають виконуватися з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем у Заяві-приєднанні, та сплати рахунку (квитанції) Постачальника (у разі, якщо Комерційною пропозицією передбачено здійснення розрахунків у формі попередньої оплати).
Відповідно до заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу (Додаток № 1 до Договору) ТОВ «Баст-Еко» приєдналось до Договору на умовах комерційної пропозиції Постачальника № НАП-01/12-09/22С від 12.09.2022 року. Постачання електричної енергії розпочинається з 01.10.2022.
12 вересня 2022 року сторонами було підписано Комерційну пропозицію № НАП-01/12-09/22С від 12.09.2022 до договору про постачання електричної енергії споживачу (Додаток № 2 до Договору), відповідно до якої, зокрема, ціна електричної енергії за 1кВт*год. (грн./кВт*год без ПДВ) вираховується за формулою, наведеною у Комерційній пропозиції; оплата здійснюється на поточний рахунок із спеціальним режимом використання; розрахунковим періодом є календарний місяць який встановлюється з 1 числа місяця до такого ж числа наступного місяця; оплата електричної енергії здійснюється споживачем у формі авансової оплати плановими платежами з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку; остаточний розрахунок Споживача за електричну енергію за розрахунковий період здійснюється в строк од 8 числа або отримання акту прийому-передачі, місяця наступного за розрахунковим (місяцем поставки), відповідно до фактичного обсягу електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку (або розрахунковим шляхом, у передбачених законом випадках), на підставі отриманого Споживачем від Постачальника рахунка, в якому зазначаються суми до сплати аз використану електричну енергію; Договір набирає чинності з дня підписання заяви-приєднання та діє до 31.12.2022 р. Договір вважається автоматично продовженим на один календарний рік, якщо жодна зі сторін не направила другій стороні письмове повідомлення про розірвання договору за 10 днів до дня його закінчення; у разі надходження коштів від Споживача понад повну вартість електричної енергії, поставленої в розрахунковому періоді, сума таких надходжень зараховується як оплата заборгованостей за минулі періоди, а за відсутності такої, в рахунок оплати наступного розрахункового періоду або за письмовою заявою Споживача повертається йому на рахунок.
У період з 12.09.2022 по 31.03.2024 ТОВ «Баст-Еко» було спожито 1 416 345,00 кВт*год електричної енергії загальною вартістю 7 170 831,92 гривень.
ТОВ «Нап-Ком`юніті» листом № 26/26-03/24 від 26.03.2024 повідомило, що у зв`язку з технічними причинами вимушене зупинити постачання електричної енергії з 01.04.2024, рекомендувало звернутися до запропонованих постачальників.
Позивач зазначає, що наразі ТОВ «Нап-Ком`юніті» не здійснює йому постачання електроенергії, а запропонований Постачальником публічний договір про постачання електричної енергії споживачу, що був акцептований Споживачем не виконується.
За результатом звірки взаємних розрахунків між сторонами за перший квартал 2024 року було складено Акт звірки взаємних розрахунків за договором № НАП-01/12-09/22С, відповідно до якого станом на 31.03.2024 заборгованість ТОВ «Нап-Ком`юніті» на користь ТОВ «Баст-Еко» складає 175 022 гривні 77 копійок.
Наведене також підтверджується тим, що за період 12.09.2022 по 31.03.2024 ТОВ «Баст-Еко» сплатило на користь ТОВ «Нап-Ком`юніті» 7 345 854,76 грн (платіжні інструкції а.с. 12-24) та підписаними сторонами актами купівлі-продажу електричної енергії (а.с. 39-48).
ТОВ «Баст-Еко» у письмовій (через АТ «Укрпошта») та електронній (шляхом направлення електронного листа) формах зверталося до ТОВ «Нап-Ком`юніті» з листами № 2904/01 від 29.04.2024 та № 06 від 03.07.2024 з вимогами здійснити повернення надлишкових грошових коштів, сплачених згідно з договором № НАП-01/12-09/22С від 12.09.2022 у розмірі 175 022,77 грн.
Позивач зазначає, що відповідач не відреагував на вимоги та не повернув надмірно сплачені грошові кошти за постачання електричної енергії за період 12.09.2022 31.03.2024, також у зв`язку з відмовою відповідача здійснювати постачання електричної енергії ним 27.03.2024 було укладено угоду про постачання електричної енергії з іншим постачальником, що відповідно до положень п. 12.11 договору № НАП-01/12-09/22С є одним з випадків припинення дії договору. Наведене не дає підстави вважати переплату у розмірі 175 022,77 грн авансовим або будь-яким іншим платежем на користь відповідача за виконання ним у майбутньому (після 31.03.2024) зобов`язань за договором.
Отже позивач просить суд стягнути вартість оплаченої, але не поставленої відповідачем електричної енергії.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, керуючись своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України договір (ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Господарський договір є підставою виникнення господарських зобов`язань (ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України).
Згідно з ст. 626-628 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За змістом статей 525, 526, 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами, а зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Відповідно до ч. 1 ст. 222 ГК України учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законі інтереси інших суб`єктів, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Згідно з ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
У відповідності до норм ч. 6 та ч. 7 ст. 276 ГК України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється, як правило, у формі попередньої оплати. За погодженням сторін можуть застосовуватися планові платежі з наступним перерахунком або оплата, що провадиться за фактично відпущену енергію.
Статтею 538 ЦК України визначено, що виконання свого обов`язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов`язку, є зустрічним виконанням зобов`язання. При зустрічному виконанні зобов`язання сторони повинні виконувати свої обов`язки одночасно, якщо інше не встановлено договором, актами цивільного законодавства, не випливає із суті зобов`язання або звичаїв ділового обороту. Сторона, яка наперед знає, що вона не зможе виконати свого обов`язку, повинна своєчасно повідомити про це другу сторону. У разі невиконання однією із сторін у зобов`язанні свого обов`язку або за наявності очевидних підстав вважати, що вона не виконає свого обов`язку у встановлений строк (термін) або виконає його не в повному обсязі, друга сторона має право зупинити виконання свого обов`язку, відмовитися від його виконання частково або в повному обсязі. Якщо зустрічне виконання обов`язку здійснено однією із сторін, незважаючи на невиконання другою стороною свого обов`язку, друга сторона повинна виконати свій обов`язок.
Стаття 599 ЦК України передбачає, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Оскільки відповідачем не було повернуто позивачу кошти передоплати за непоставлену електричну енергію у добровільному порядку, відносини сторін не продовжені для можливості зарахування сплачених коштів у рахунок майбутніх поставок, то цей борг належить стягнути примусово. Строк виконання даного зобов`язання є таким, що настав.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Нап-Ком`юніті» (вул. Гоголя, 224, оф. 218, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 44628969) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Баст-Еко» (вул. Братська, 5, прим. 18, м. Київ, 04070, код ЄДРПОУ 37972790)
157 022,77 грн попередньої оплати,
3 028,00 грн судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене та підписане 25 вересня 2024 року.
Суддя О.В. Чевгуз
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2024 |
Оприлюднено | 26.09.2024 |
Номер документу | 121858727 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Чевгуз О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні