Справа № 466/3392/24 Головуючий у 1 інстанції: Білінська Г. Б.
Провадження № 22-ц/811/2221/24 Доповідач в 2-й інстанції: Ніткевич А. В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2024 року Львівський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ
головуючого - судді Ніткевича А.В.
суддів - Бойко С.М., Копняк С.М.
секретаря Матяш С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Львівського апеляційного суду у м. Львові цивільну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 адвоката Черниш Ірини Ігорівни на рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 04 червня 2024 року в складі судді Білінської Г.Б. у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Кам`янка-Бузький відділ державної виконавчої служби у Львівському районі Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про звільнення від сплати заборгованості по аліментах,
встановив:
У березні 2024 року ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Черниш І.І., через систему «Електронний суд», звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Кам`янка-Бузький відділ державної виконавчої служби у Львівському районі Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про звільнення від сплати заборгованості по аліментах.
Вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Шевченківського районного суду м.Львова від 11.05.2018 стягнуто з ОСОБА_1 аліменти в користь ОСОБА_3 на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 щомісячно в розмірі 50% з усіх видів його заробітку , починаючи з 17.04.2018 року до повноліття старшої дитини.
Постановою від 17.09.2018 року старшим державним виконавцем Кам`янка-Бузького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області відкрито виконавче провадження № 57225012 на виконання рішення суду.
Станом на 01.06.2023 старшим державним виконавцем складено довідку-розрахунок заборгованості по аліментах за період з 01.04.2018 по 01.05.2023, згідно із якою сума заборгованості становить 7 949 грн. 50 коп. 01.11.2023 року державним виконавцем складено довідку-розрахунок заборгованості по аліментах за період з 01.04.2018 р по 01.10.2023 р, згідно із якою загальна сума заборгованості станом на 01.11.2023 склала 321 064 грн. 71 коп.
Позивач вважає, що така заборгованість виникла не з вини позивача, а з вини державного виконавця, яка попередньо не вірно визначила розмір аліментів та базу їх стягнення, тому просив позов задовольнити, звільнити його від сплати суми заборгованості.
Оскаржуваним рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 04 червня 2024 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Кам`янка-Бузький відділ державної виконавчої служби у Львівському районі Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про звільнення від сплати заборгованості по аліментах - відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду, таке в апеляційному порядку оскаржив позивач ОСОБА_1 , апеляційну скаргу в інтересах якого через систему «Електронний суд» подала адвокат Черниш І.І. Вважає рішення незаконним та необґрунтованими, оскільки суд неповно з`ясував усі фактичні обставини справи та не дослідив і не надав належної правової оцінки наявним у матеріалах справи доказам, не сприяв повному, об`єктивному та неупередженому її розгляду, а тому рішення не відповідає фактичним обставинам справи.
Зазначає, що заборгованість яка виникла по сплаті аліментів та обрахована державним виконавцем у виконавчому провадженні, виникла не з вини позивача, а самого виконавця, яка не врахувала фактичних доходів боржника за вказаний період, чим порушила права останнього.
Додає, що неодноразово за період 2018-2023 років виконавцем зазначалося, що заборгованість по сплаті аліментів у позивача була в незначних розмірах, про що свідчать неодноразові розрахунки заборгованості по аліментах, тому позивач мав законні сподівання на правильність розрахунків та наявність заборгованості зі сплати аліментів в даних розмірах.
11.10.2023 отримувач аліментів ОСОБА_6 звернулася до начальника Кам`янка-Бузького ВДВС у Львівському районі Львівської області ЗМУ МЮ із заявою про здійснення перерахунку розміру аліментів згідно із рішенням суду по справі № 466/2777/18 від 14.05.2018 за період з 17.03.2018 по 11.10.2023.
01.11.2023 державним виконавцем Смагою О.Б. проведено перерахунок нарахованих сум аліментів та визначено розмір аліментів, які необхідно було сплатити скаржнику за період з 01.04.2018 по 01.11.2023 виходячи із середньомісячної заробітної плати по місцевості.
В результаті проведення перерахунку у скаржника виникла заборгованість в розмірі 321964,71 грн.
Розраховуючи розмір аліментів до 01.11.2023, державний виконавець розраховувала такі виходячи із прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісячно, які скаржник і сплачував в межах своїх фінансових можливостей протягом 6 років, відтак позивач сплачував і сплачує аліменти станом на сьогодні в розмірі 50% з усіх видів його заробітку в добровільному порядку на картку відповідачки.
На думку апелянта, сплачені добровільно боржником на утримання дитини кошти є обставиною, що має істотне значення у розумінні частини другої статті 197 СК України, і відповідно, є підставою для звільнення його від сплати заборгованості за аліментами, яка утворилася за період, коли він виконував свій обов`язок добровільно, розмір аліментів яких визначав державний виконавець.
Наголошує, що виконання свого боргового зобов`язання в добровільному порядку не може бути підставою для повторного стягнення суми грошей на рахунок органу державної виконавчої служби. При цьому зазначає, що він (позивач) не уникав батьківських обов`язків, а надавав матеріальну допомогу.
Окрім того, покликається на те, що не може погасити визначену державним виконавцем заборгованість по аліментах, оскільки протягом 2,5 років по теперішній час проживає однією сім`єю без реєстрації шлюбу із ОСОБА_7 , яка на даний час не працює та має неповнолітніх двох дітей: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У нього відсутнє рухоме чи нерухоме майно, яке можна продати з метою погашення заборгованості зі сплати аліментів, крім частки квартири, в якій він мешкає.
Просить скасувати рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 04 червня 2024 року та ухвалити нове, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
26 липня 2024 року від начальника Кам`янка-Бузького відділу Державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гринюх Н. надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому третя сторона висловила свої заперечення з приводу доводів апеляційної скарги. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення а судове рішення без змін.
В судове засідання 24 вересня 2024 року, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, учасники справи не прибули, представник позивача ОСОБА_10 подала заяву про розгляд справи без її участі та участі позивача ОСОБА_1 , апеляційну скаргу просила задовольнити. Інші учасники не повідомили суд про причину неявки.
На переконання колегії суддів, матеріалів справи достатньо для розгляду питання по суті, а тому вважає за можливе відповідно до ч. 2 ст. 372 ЦПК України розглядати справу за відсутності осіб, що не з`явилися.
За відсутності всіх осіб, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу технічними засобами не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, межі та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення виходячи з такого.
Провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи (ч. 3 ст. 3 ЦПК України).
Згідно із ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
На підставі ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Перевіряючи законність оскаржуваного судового рішення колегія суддів враховує таке.
Судом встановлено, що рішенням Шевченківського районного суду м.Львова від 11.05.2018 стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 щомісячно в розмірі 50% з усіх видів його заробітку, але не менше ніж 50% встановленого постановою КМУ прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 17.04.2018 до повноліття старшої дитини.
Постановою від 17.09.2018 року старшим державним виконавцем Кам`янка-Бузького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Смагою О.Б. відкрито виконавче провадження №57225012 з виконання виконавчого листа №466/2777/18 від 25.06.2018.
Станом на 01.06.2023 старшим державним виконавцем Кам`янка-Бузького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області складено довідку-розрахунок заборгованості по аліментах за період з 01.04.2018 по 01.05.2023, згідно із якою сума заборгованості становить 7 949 грн. 50 коп.
01.11.2023 державним виконавцем Кам`янка-Бузького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Смагою О.Б. в порядку ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» складено довідку-розрахунок заборгованості по аліментах за період з 01.04.2018 по 01.10.2023, згідно із якою загальна сума заборгованості станом на 01.11.2023 склала 321 064 грн. 71 коп.
Звертаючись до суду з позовом про звільнення від сплати заборгованості по сплаті аліментів, позивач свої вимоги обґрунтовував тим, що така заборгованість виникла не з його вини, а з вини виконавця, яка проводила розрахунок заборгованості виходячи від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а не від доходу боржника.
Надаючи правову оцінку зібраним у справі доказам, колегія судді виходить з такого.
Частиною 3 ст. 195 Сімейного Кодексу України передбачено, що розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.
Згідно з ч.1 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Статтею 71 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено порядок стягнення аліментів, за яким виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.
Згідно із ч. 4 ст. 71 цього Закону, виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця, а також проводити індексацію розміру аліментів відповідно до частини першої цієї статті. Виконавець зобов`язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі: 1) надходження виконавчого документа на виконання від стягувача; 2) подання заяви стягувачем або боржником; 3) надіслання постанови на підприємство, в установу, організацію, до фізичної особи - підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи; 4) надіслання виконавчого документа за належністю до іншого органу державної виконавчої служби; 5) закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до п.4 розділу ХУІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом №512/2 від 02 квітня 2012 року Міністерства юстиції ( далі- Інструкція) виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості зі сплати аліментів щомісяця та у випадках, передбачених частиною четвертою статті 71 Закону, повідомляти про розрахунок заборгованості стягувача і боржника. Розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих із: звіту про здійснені відрахування та виплати; квитанцій (або їх копій) про перерахування аліментів, наданих стягувачем чи боржником; заяв та (або) розписок стягувача; інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості; інших документів, що відображають отримання боржником доходу або сплату ним аліментів.
Тобто, саме державний виконавець наділений повноваженнями на обчислення розміру заборгованості зі сплати аліментів. В разі, якщо сторона виконавчого провадження фактично не погоджується з розміром заборгованості, визначеним державним виконавцем, між сторонами виконавчого провадження існує спір щодо розміру заборгованості, який вирішується в судовому порядку.
Згідно із роз`ясненнями, викладеними у пункті 26 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах" від 07 лютого 2014 року № 6, спір щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів вирішується судом за заявою заінтересованої особи. Залежно від предмета та суті вимог така заява може розглядатися у порядку, передбаченому розділом VII ЦПК України, або у позовному провадженні.
Як встановлено судом, розрахунок заборгованості, складений державним виконавцем Кам`янка-Бузького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Смагою О.Б. 01.11.2023 в порядку ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», здійснено за заявою стягувача ОСОБА_3 з урахуванням доходу боржника, що не спростовано позивачем.
Водночас боржник ОСОБА_1 зі скаргою на дії державного виконавця Кам`янка-Бузького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Смага О.Б. з приводу неправильності здійснення розрахунку не звертався.
Аргументи апелянта про те, що державним виконавцем здійснено перерахунок заборгованості по аліментах, за період, коли ним були сплачені аліменти, не дають підстав для висновку про неправильність здійсненого перерахунку, а відповідно і підстав для звільнення від сплати заборгованості.
Частиною 2 статті 197 СК України визначено, що за позовом платника аліментів суд може повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості за аліментами, якщо вона виникла у зв`язку з його тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення.
Указана правова норма не встановлює конкретного, вичерпного переліку обставин, які можуть бути підставою для звільнення від сплати заборгованості за аліментами. Питання про те, чи мають обставини, на які посилається платник аліментів, істотне значення, у кожному конкретному випадку вирішує суд. Лише за наявності встановлених судом обставин, що мають істотне значення, платник аліментів може бути повністю або частково звільнений від сплати заборгованості за ними на підставі судового рішення.
Вказаний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 12 квітня 2022 року у справі № 381/1553/19-ц.
Отже, суд може, за передбачених статтею 197 СК України умов, повністю або частково звільнити платника аліментів від сплати заборгованості.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не спростований розмір нарахованої заборгованості по аліментах і не доведено наявності обставин, які є суттєвими та могли б бути підставою для звільнення його від сплати існуючої заборгованості по аліментах.
Покликання боржника на те, що державним виконавцем не було враховано доходу боржника під час проведення попередніх розрахунків заборгованості, не можуть бути тими істотними обставинами, які дають підстави для звільнення боржника від сплати заборгованості по аліментних зобов`язаннях, а може розцінюватися як бездіяльність державного виконавця.
Сама по собі сплата аліментів в розмірі 50% з усіх видів його заробітку, виходячи з прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, при наявності доходів у боржника, не може свідчити про повне і добровільне виконання боржником свого обов`язку та суперечить змісту судового рішення про стягнення аліментів.
Покликання ОСОБА_1 , як підставу для звільнення від сплати заборгованості по аліментах на те, що він останні 2,5 роки по теперішній час проживає однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_7 , яка на даний час не працює та має неповнолітніх двох дітей ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та у нього відсутнє рухоме чи нерухоме майно, яке можна продати з метою погашення заборгованості зі сплати аліментів, крім частки квартири, в якій він мешкає, не є тими істотними обставинами, що мають істотне значення.
За таких обставин, наведені в апеляційній скарзі доводи фактично зводяться до переоцінки доказів та незгоди апелянта з висновками суду першої інстанції та з їх оцінкою, а тому не дають підстав для висновку про неправильне застосування місцевим судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Виходячи з наявних у матеріалах справи та досліджених судом першої інстанції доказів, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог є законними і обґрунтованими, відповідають обставинам справи та положенням матеріального закону.
Наведене свідчить, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст. 375 ЦІК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст.ст. 367, 372, 374, 375, 382, 383, 389 ЦПК України, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 адвоката Черниш Ірини Ігорівни залишити без задоволення.
Рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 04 червня 2024 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складений 24 вересня 2024 року.
Головуючий А.В. Ніткевич
Судді: С.М. Бойко
С.М. Копняк
Суд | Львівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 27.09.2024 |
Номер документу | 121875667 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Львівський апеляційний суд
Ніткевич А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні