154/2587/24
2/154/900/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Заочне
25.09.2024 року Володимир-Волинський міський суд Волинської області під головуванням судді Пустовойт Т.В., за участю секретаря судового засідання Мазій І.В., представника позивача ОСОБА_1 , яка представляє інтереси малолітнього ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Володимирі цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Устилузької міської ради як органу опіки і піклування до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів
У С Т А Н О В И В:
В липні 2024 представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав відносно її малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та стягнення аліментів.
В обґрунтування позову зазначила, що Службою у справах дітей Устилузькою міської ради, спільно з суб`єктами виявлення та організації соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах були здійснені виїзди за місцем проживання сім`ї ОСОБА_3 , спочатку у АДРЕСА_1 , де вона тимчасово проживала, а згодом АДРЕСА_2 в ході якого проведено ряд заходів передбачених чинним законодавством.
Умови проживання сім`ї ОСОБА_3 незадовільні. Брудно, розкиданий одяг, взуття, дитячі іграшки. Порушені санітарні норми проживання: плита та посуд брудні, не мита підлого. В будинку відсутня побутова техніка, не достатній запас продуктами харчування та твердопаливними ресурсами для опалення приміщення. Мати не виконує свої батьківські обов`язки по відношенню до свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У зв`язку із частим зловживанням алкоголем та веденням аморального способу життя ОСОБА_3 не приділяє належної уваги дитині, не цікавиться його розвитком, вихованням, станом здоров`я. Так як дитина народилась із вродженою вадою піднебіння, а також із затримкою психічного та мовленнєвого розвитку (дитина з інвалідністю) тому потребує особливого лікування та занять із спеціалістами, а саме логопедом, психологом, дифектологом.
Протягом 2023 року комісією з питань захисту дітей неодноразово розглядалось питання про неналежне виконання батьківських обов`язків ОСОБА_3 відносно її малолітнього сина. Окрім того проводились профілактичні бесіди про належне виконання батьківських обов`язків та припинення вживання алкоголю, останню неодноразово попереджали про відповідальність, однак ОСОБА_3 не реагувала на зауваження, не виконувала рекомендації та поради спеціалістів служби у справах дітей.
Згідно характеристики ОСОБА_3 за період проживання на території Устилузької територіальної громади показала себе з посередньої( негативної) сторони. По характеру запальна, неврівноважена, неадекватна, ніде не працює, притягувалась до адміністративної відповідальності за ст. 184 КУпАП.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Устилузької міської ради від 19.12.2023 № 16/8 "Про відібрання малолітньої дитини від батьків та направлення його до Крупівського НРЦ, відокремлене дошкільне відділення "Сонечко" , вжито невідкладних заходів з метою забезпечення безпеки дитини та скеровано лист від 20.12.2023 № 105/07-23 до Крупівського НРЦ, відокремлене дошкільне відділення "Сонечко" у який зарахований на цілодобове перебування малолітній ОСОБА_2 . З моменту відібрання дитини матір жодного разу сина не відвідувала, не писала, не телефонувала, не цікавилась долею дитини, не приймала участі у її виховання та утриманні.
Все це свідчить про байдужість відповідачки до долі дитини та злісне ухилення від виконання батьківських обов`язків відносно сина, а тому органом опіки та піклування надано письмовий висновок про доцільність позбавлення батьківських прав відповідачку, одержаний у результаті обстеження умов проживання дитини та інших документів.
На підставі викладеного, представник позивача просила позбавити відповідачку батьківських прав відносно малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та стягнути аліменти на його утримання на користь установи, під опікою якої перебуватиме малолітня дитина у розмірі 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісяця до досягнення дитиною повноліття.
Ухвалою судді від 22.07.2024 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито загальне позовне провадження у справі та призначене підготовче засідання.
Ухвалою суду від 20.09.2024 підготовче провадження у справі закрито та справу призначено до судового розгляду по суті.
Представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала та просила його задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені у позові, поданий висновок про доцільність позбавлення відповідачку батьківських прав підтримала повністю.
Відповідачка в судове засідання не з`явились, була повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила. Заяв та клопотань щодо відкладення розгляду справи від неї не надходило.
Суд, згідно ст.280 ЦПК України, з урахуванням міркування позивача, вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідачки та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Згідно з ч.1,2 ст.157 СК України питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.
Батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до права та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, зобов`язані також піклуватись про здоров`я дитини, її фізичний, моральний та духовний розвиток (ст.150 СК України).
Судом встановлено наступні обставини.
Відповідачка по справі - ОСОБА_3 являється матір`ю ОСОБА_2 , згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження № 00139430898, актовий запис 90, від 02.0.04.2019, свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис 90, ОСОБА_2 .
Рішенням виконавчого комітету Устилузької міської ради Волинської області від 19.12.2023 за №16/8 відібрано у батьків малолітнього ОСОБА_2 та направлення його до Крупівського НРЦ відокремленого дошкільного відділення "Сонечко"
Рішеннями виконавчого комітету Устилузької міської ради Волинської області від 23.05.2023 за 5/16 затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно малолітнього ОСОБА_2 .
Згідно виписки із медичної карти амбулаторного(стаціонарного) хворого та висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи від 13.12.2023 № ІРЦ -85166/2023/478180 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 потребує лікування, так як має ряд вроджених вад та супутніх хвороб.
Актами обстеження умов проживання за адресою АДРЕСА_3 від 25.10.2023, 25.05.2023, 23.05.2023, 29.03.2023, 10.03.21023, де проживає малолітній ОСОБА_2 разом з матір`ю ОСОБА_3 , яка зловживає спиртними напоями, ухиляється від виконання батьківських обов`язків, не забезпечує належні умови проживання, на попередження та бесіди спеціалістів Служби у справах дітей не реагує.
За характеристикою Центру надання адміністративних послуг Устилузької міської ради № 685 від 22.05.2024, ОСОБА_3 проживала без реєстрації за адресою: АДРЕСА_4 до січня 2024 В жовтні 2023 ССД було направлено до притулку для дітей ССД Волинської ОДА малолітнього ОСОБА_2 . За час проживання в с.Залужжя, остання ніде не працювала не виконувала належним чином свої батьківські обов`язки. Неодноразово проводились акти обстежень умов проживання, в яких зазначалось про ведення не здорового способу життя ОСОБА_3 .
В матеріалах справи міститься ряд звернень Служби у справа дітей виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради до Володимирського РВП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 за ч.1, ч.2 ст.184 КУпАП за неналежне виконання батьківських обов`язків.
Виконавчий комітет Устилузької міської ради, прийшов до висновку, що є доцільним позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно малолітнього ОСОБА_2 .
Відповідно до ст.164 Сімейного Кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Пленум Верховного Суду України в п.п. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Особи можуть бути позбавленні батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст.164 СК України.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
За тлумаченням ст.166 СК України, позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки, як для батька (матері), так і для дитини. Це означає, що позбавлення батьківських прав допускається лише, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.
В рішенні Європейського Суду з прав людини від 18.12.2008 року у справі «Савіни проти України» встановлено, що вирішуючи справи про позбавлення батьківських прав, суд зобов`язаний дотримуватись вимог ст.8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у частині права заявників на повагу до сімейного життя, зокрема, судове рішення має бути побудоване на з`ясованих обставинах: чи були мотиви для позбавлення батьківських прав доречними і достатніми, чи здатне рішення про позбавлення батьківських прав забезпечити належний захист дитини, чи було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини, чи ґрунтується висновок опіки на достатній доказовій базі, чи мали батьки достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання.
Отже, судом достовірно встановлено, що відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, вихованням та утриманням малолітнього сина не займається, його життям та здоров`ям не цікавиться, відсутня будь-яка турбота про дитину, про його розвиток.
За таких підстав, з урахуванням всіх встановлених обставин, суд приходить до висновку, що така поведінка відповідачки щодо приймання участі у житті та вихованні дитини свідчить про її небажання виконувати батьківські обов`язки щодо ОСОБА_2 , а тому суд вбачає підстави для позбавлення останньої батьківських прав відносно її малолітнього сина.
Що стосується аліментів то їх розмір має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку . Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів, що відповідає вимогам ч.2 ст.182 СК України.
З огляду на вказане, суд вважає, що одночасно з прийняттям рішення про позбавлення відповідачки ОСОБА_3 батьківських прав, з останньої слід стягнути аліменти на утримання дитини в заявленому розмірі, а саме, у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, до досягнення дитиною повноліття.
Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на вказане, враховуючи звільнення позивача від сплати судового збору при поданні позову, який задоволено у повному обсязі, з відповідачки підлягає стягненню в користь держави судовий збір у розмірі по 1211,20 грн. за кожну позовну вимогу, а всього 2422,40 грн.
Керуючись ст.ст.12, 13, 76-78, 81, 89, 141, 258-259, 265, 268, 273, 280-281 ЦПК України, ст. 150, 164, 165, 166, 180, 182, 184 СК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов Виконавчого комітету Устилузької міської ради як орган опіки і піклування до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительку АДРЕСА_2 позбавити батьківських прав стосовно малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительки АДРЕСА_2 , на користь Крупівського навчально-реабілітаційного центру, Відокремленого дошкільного відділення "Сонечко", розташованого за адресою: вул. Шкільна, 13, м.Ківерці, Луцького району, Волинської області, аліменти в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісяця до досягнення ним повноліття.
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительки АДРЕСА_2 , на користь держави судовий збір за позовну вимогу про позбавлення батьківських прав в розмірі 1 211 (однієї тисячі двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительки АДРЕСА_2 , на користь держави судовий збір за позовну вимогу про стягнення аліментів в розмірі 1 211 (однієї тисячі двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку для подання заяви про перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 25.09.2024.
Суддя Тетяна ПУСТОВОЙТ
Суд | Володимир-Волинський міський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2024 |
Оприлюднено | 27.09.2024 |
Номер документу | 121881577 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Володимир-Волинський міський суд Волинської області
Пустовойт Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні