Ухвала
від 26.09.2024 по справі 643/12565/23
МОСКОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 643/12565/23

Провадження № 1-кп/643/297/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.09.2024 м. Харків

Московський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника адвоката ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Московського районного суду м. Харкова кримінальне провадженні за № 12023221170002565 від 19.07.2023, за обвинуваченням

- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Азербайджану,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 185 КК України,

- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина Азербайджану,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 185 КК України,-

В С Т А Н О В И В :

В провадження Московського районного суду м. Харкова перебуває вищезазначене кримінальне провадження.

Обвинувачені в судове засідання не з`явились.

Прокурором у судому засіданні 26.09.2024 заявлені клопотання про оголошення в міжнародний розшук обвинувачених ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та про обрання стосовно останніх запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Захисник обвинувачених адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні щодо заявленого прокурором клопотання покладався на розсуд суду.

Представник потерпілої юридичної особи директор ТОВ «БК» «ФОРТ-ПОСТ» ОСОБА_7 та представник потерпілої юридичної особи ТОВ «ПІДПРИЄМТСВО АРЄС» - ОСОБА_8 звернулись до суду з клопотаннями про розгляд справи у їх відсутність.

Суд, вислухавши прокурора, захисника, дослідивши матеріали кримінального провадження, прийшов до наступного.

28.11.2023 в провадження судді Московського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 надійшов обвинувальний акт в порядку ст. 314 КПК України по кримінальному провадженню за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 185 КК України, ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 185 КК України.

01.12.2023 ухвалою Московського районного суду м. Харкова по зазначеному кримінальному провадженню призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 12.02.2024 кримінальне провадження призначено до відкритого судового розгляду.

У зв`язку з неявкою обвинувачених в судове засідання, ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 06.05.2024 до обвинувачених ОСОБА_5 та ОСОБА_6 було застосовано привід. Ухвала суду від 06.05.2024 про привід обвинувачених не виконана за відсутності останніх за місцем проживання.

Ухвалою суду від 11.06.2024 задоволено клопотання прокурора та постановлено витребувати з ІНФОРМАЦІЯ_3 інформацію щодо дати, місця перетину державного кордону України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На виконання ухвали суду від 06.05.2024 21.06.2024 надійшов лист з ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до якого обвинувачені перетнули державний кордон України 27.02.2024 у пункті пропуску Маяки-Удобне пішохідним способом та до України не повертались, що свідчить про умисне ухилення останніх від суду.

В обґрунтування заявлених клопотань прокурор посилається на те, що обвинувачені грубо нехтують виконанням своїх обов`язків, покладених на них чинним кримінальним процесуальним законодавством, на виклики до суду не з`являються, про причини своєї неявки у судові засідання не повідомляють, місцезнаходження їх наразі невідоме, що може свідчити про те, що останні переховуються від суду з метою уникнення від кримінальної відповідальності за скоєне кримінальне правопорушення.

Відповідно до ст.281 КПК України, на стадії розгляду обвинувального акту в суді, оголошення особи у розшук здійснюється лише судом.

Положеннями ч. 1 ст. 335 КПК України передбачено, що у разі якщо обвинувачений ухилився від явки до суду або захворів на психічну чи іншу тяжку тривалу хворобу, яка виключає його участь у судовому провадженні, або був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його розшуку, видужання або звільнення з військової служби і продовжує судове провадження стосовно інших обвинувачених, якщо воно здійснюється щодо декількох осіб. Розшук обвинуваченого, який ухилився від суду, оголошується ухвалою суду, організація виконання якої доручається слідчому та/або прокурору.

Вимогами чинного кримінального процесуального законодавства порядок оголошення обвинуваченої особи в міжнародний розшук у разі отримання обґрунтованої інформації про перетин такою особою держаного кордону України чітко не врегульований.

Разом із тим, п. 1 розділу IV Інструкції про порядок використання правоохоронними органами України інформаційної системи Міжнародної організації кримінальної поліції Інтерпол, затвердженої Наказом МВС України, Офісу Генерального прокурора, НАБУ, СБУ, ДБР, МФУ, МЮУ №613/380/93/228/414/510/2801/5 від 17.08.2020 (надалі Інструкція), встановлено, що уповноважений підрозділ запитує публікацію Генеральним секретаріатом Інтерполу Червоного оповіщення щодо осіб, які розшукуються з метою їх затримання, арешту, обмеження свободи пересування та подальшої видачі (екстрадиції) в Україну.

Публікація Червоного оповіщення запитується за таких умов:- вчинене особою діяння кваліфіковано як злочин відповідно до Кримінального кодексу України;- особу в установленому законодавством порядку оголошено в розшук правоохоронними органами України:- для притягнення до кримінальної відповідальності за злочин, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на максимальний строк не менше двох років;- для виконання вироку, яким особу засуджено до позбавлення волі на термін щонайменше шість місяців, або якщо невідбута особою частина покарання становить не менше шести місяців.

Для запиту публікації Генеральним секретаріатом Інтерполу Червоного оповіщення правоохоронний орган України надсилає уповноваженому підрозділу формуляр для запиту публікації Червоного оповіщення, а також таку відповідну інформацію та документи, до яких також відносяться завірені копії ухвали суду про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та ухвали про оголошення розшуку особи (у тому числі в перекладі на одну з робочих мов Інтерполу) на стадії судового розгляду.

При цьому, однією із цілей міжнародного співробітництва правоохоронних органів України з органами Інтерполу, НЦБ іноземних держав, компетентними органами іноземних держав та міжнародними установами з використанням інформаційної системи Інтерполу є, відповідно до вищезгаданої Інструкції, установлення місцезнаходження осіб, які розшукуються, з метою їх затримання, арешту, обмеження свободи пересування та подальшої видачі (екстрадиції).

Аналізуючи вищенаведені вимоги законодавства суд констатує, що оголошення особи в міжнародний розшук на стадії судового розгляду кримінального провадження, тобто за умови перебування такої особи в процесуальному статусі обвинуваченого, можливе лише ухвалою суду, який здійснює розгляд такого провадження.

Ухвалення судом такого процесуального рішення в межах кримінального провадження є лише першим етапом для оголошення особи, яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, в розшук, в подальшому, на підставі такого рішення та шляхом збору інших, передбачених законом документів, готується запит публікації Червоного оповіщення до Генерального секретаріату Інтерполу, що фактично і є моментом оголошення особи в міжнародний розшук, оскільки саме за допомогою використання інформаційної системи Інтерполу забезпечується можливість встановлення місцезнаходження осіб на території країн-учасниць Інтерполу.

За таких обставин, ухвала суду про оголошення особи в міжнародний розшук є умовою, за якою правоохоронні органи України можуть ефективно використовувати інформаційну систему Інтерполу задля виконання завдань кримінального провадження, зокрема, встановлення місцезнаходження осіб, які переховуються від правосуддя у разі, коли всі можливості внутрішньодержавного розшуку вичерпані.

За відсутності обвинувачених за місцем проживання та наявної в матеріалах кримінального провадження інформації щодо виїзду останніх з території України, єдиним способом встановлення місцезнаходження обвинувачених за кордоном є оголошення їх у міжнародний розшук, оскільки виконання іншим чином завдань кримінального провадження неможливе, а тому обвинувачені ОСОБА_5 ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підлягають оголошенню у міжнародний розшук.

В поданих клопотаннях прокурор вказує на існування ризиків передбачених п ч.1 ст. 177 КПК України.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених ст. 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що обвинувачений, зокрема, оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

З наведеної норми вбачається, що у разі оголошення обвинуваченого у міжнародний розшук та доведення прокурором підстав, передбачених ст. 177 КПК України, суд може застосувати так звану попередню процедуру застосування до обвинуваченого запобіжного заходу - обрання запобіжного заходу. Наступним етапом після затримання особи (не пізніш як через 48 годин з часу його доставки до місця кримінального провадження) - є забезпечення розгляду за участю обвинуваченого клопотання про застосування раніше обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід.

Отже, для оцінки необхідності обрання запобіжного заходу обвинуваченому достатньо встановлення судом обставини оголошення у міжнародний розшук.

Додатковою умовою для такого висновку є наявність підстав, передбачених ст. 177 КПК України. Вказана стаття визначає, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що обвинувачений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті (ч. 2 ст. 177 КПК України).

Крім цього, на відміну від процедури застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, при вирішенні питання про його обрання не досліджується можливість застосування менш суворого запобіжного заходу, оскільки тримання під вартою - це єдиний запобіжний захід, передбачений в порядку ч. 6ст. 193 КПК України.

Судом встановлено, що обвинувачені виїхали до іншої держави. Вказана обставина підтверджується листом від Головного центру обробки спеціальної інформації ДПС України від 11.06.2024.

Таким чином, у суду є достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 виїхали з території України та наразі перебувають в іншій державі, відомості про в`їзд на територію України на теперішній час відсутні.

Враховуючи існування ризиків, передбачених п.п. 1-5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а також оцінюючи сукупність обставин, а саме: те, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 огли інкримінується вчинення особливо тяжких злочинів проти власності, тяжкість покарання, що загрожує їм у разі визнання винуватими у кримінальних правопорушеннях у вчиненні яких вони обвинувачуються, залишили своє постійне місце проживання та будучи достеменно обізнаними про існування стосовно них кримінального провадження виїхали межі України та оголошені в міжнародний розшук, застосування більш м`яких запобіжних заходів, неможливе, а тому на підставі ч.6 ст. 193 КПК України обирає ОСОБА_5 та ОСОБА_6 огли запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Обставин, передбачених ч. 2 ст. 183 КПК України, які є перешкодою для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, не встановлено.

З урахування вищезазначеного, а саме те, що обвинувачені ОСОБА_5 та ОСОБА_6 виїхали за межі території України, прийнято рішення про оголошення обвинувачених в міжнародний розшук та прокурором доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, суд погоджується зі стороною обвинувачення та вважає що відносно ОСОБА_5 та ОСОБА_6 необхідно обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. Відтак, клопотання прокурора підлягає задоволенню в повному обсязі.

Оскільки, обвинувачені ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ухилились від суду, то до їх розшуку суд вбачає підстави для зупинення щодо них провадження за обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 185 КК України.

Керуючись ст.ст.177,183,193,335,369,372,376 КПК України,

П О С Т А Н О В И В :

Клопотання прокурора ОСОБА_3 про оголошення обвинувачених ОСОБА_5 , ОСОБА_6 в міжнародний розшук та обрання відносно ОСОБА_5 , ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою - задовольнити.

Оголосити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Азербайджану, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого - в міжнародний розшук.

Оголосити ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина Азербайджану, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого - в міжнародний розшук.

Вважати обвинувачених ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оголошеними в міжнародний розшук з дня прийняття компетентним органом міжнародної юрисдикції відповідного рішення про оголошення такого розшуку.

Обрати відносно обвинуваченого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Азербайджану, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Обрати відносно обвинуваченого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина Азербайджану, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Не пізніше тридцяти шести годин з моменту видачі на територію України обвинувачених ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , доставити їх до суду для вирішення питання про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід за їх участю.

Судове провадження щодо обвинувачених ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зупинити до їх розшуку.

Організацію виконання ухвали суду доручити прокурору Салтівської окружної прокуратури міста Харкова ОСОБА_3 або іншим прокурорам групи прокурорів в межах даного кримінального провадження.

Ухвала в частині обрання запобіжного заходу може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення.

В решті ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК України.

Суддя ОСОБА_1

СудМосковський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення26.09.2024
Оприлюднено27.09.2024
Номер документу121889975
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Крадіжка

Судовий реєстр по справі —643/12565/23

Ухвала від 26.11.2024

Кримінальне

Московський районний суд м.Харкова

Поліщук Т. В.

Ухвала від 26.09.2024

Кримінальне

Московський районний суд м.Харкова

Поліщук Т. В.

Ухвала від 11.06.2024

Кримінальне

Московський районний суд м.Харкова

Поліщук Т. В.

Ухвала від 06.05.2024

Кримінальне

Московський районний суд м.Харкова

Поліщук Т. В.

Ухвала від 12.02.2024

Кримінальне

Московський районний суд м.Харкова

Поліщук Т. В.

Ухвала від 01.12.2023

Кримінальне

Московський районний суд м.Харкова

Поліщук Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні